Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální video
Adobe After Effects tutoriál - Plasmový nápis
Adobe After Effects plasma
24. ledna 2006, 00.00 | V tomto tutoriálu bych vám rád předvedl, jak vytvořit efektivní dynamické vykreslení nápisu či nějakého obrazce modrým plamenem. Návod je určen pro uživatele programu Adobe After Effects, ale podobný postup se dá aplikovat v řadě dalších programů.
V tomto tutoriálu bych vám rád předvedl, jak vytvořit efektivní dynamické vykreslení nápisu či nějakého obrazce modrým plamenem. Pro začátek si uložíme přednastavení do složky Presets (..../Adobe After Effects/Support Files/Presets). Ke stažení zde.
A nyní můžeme přejít k samotné práci. Nejprve si vytvoříme novou kompozici - Composition -> New Composition. Pojmenujme si ji třeba Main. Duration si nastavíme na, pro nás dostačujících, 10s. Parametry jako rozlišení, počet snímků atd. záleží čistě na vás, případně na tom k jakému projektu bude toto dále připojovat. Pod touto kompozicí si vytvoříme Novou vrstvu: Layer -> New -> Solid... Nebo použijeme klávesovou zkratku Ctrl + Y. Barva pozadí není podstatná. Já jsem použil černou, neboť s ní naše výsledná práce vynikne nejlépe.
V této vrstvě si vytvoříme pracovní cestu pomocí nástroje Pen Tool (klávesa G). Tu si přizpůsobíme k obrazu svému pomocí natrojů Convert Vertex Tool a Selection Tool (klávesa V). Rád bych ještě uvedl, že se mi zatím nepovedlo odstranit jednu chybu. A to tu, že když si vytvoříme jako cestu například kruh (počátek a konec je ve stejném bodě), tak ve výsledku nedostaneme to, co chceme. Dá se to však obejít. A to tím, že počáteční a koncový bod umístíme těsně vedle sebe. Ve finále je to nepostřehnutelné.
Na námi vytvořenou cestu použijeme efekt Stroke (Effects -> Render -> Stroke, nebo si označíme vrstvu, máčkneme F3 a pravým tlačítkem klikneme do světle šedivé plochy a najdeme příslušný efekt). Efekt Stroke slouží k vykreslení námi vytvořené pracovní cesty. Naše nastavení parametrů bude takovéto: Brush size - 10, Brush Hardness - 60%, Opacity - 60%. A nezapomeneme zaškrtnout All Masks, pro vykreslení všech vytvořených cest.
Dole v Timeline si nastavíme rychlost vykreslení cesty. U efektu Stroke se proklikáme k parametru End. V čase 0:00:00:00 přiřadíme hodnotu 0% a protože chci, aby se mi cesta vykreslila za 2 s, umístil jsem koncovou značku s hodnotou 100% v čase 0:00:02:00 (viz obrázek). Tento čas záleží na délce cest a jak rychlé požadujeme vykreslení.
Dále aplikujeme efekt Gaussian blur (Blur & Sharpen -> Gaussian blur) pro zjemnění přechodu mezi vykreslenou cestou a pozadím. A efekt Levels (Adjust -> Levels), parametr Input White, k přidání světlosti. Pro efekty nastavíme tyto hodnoty: Gaussian blur - Blurriness - 17, Levels - Input White - 112.
Nyní tomu, co jsme doposud vytvořili, přidáme trochu dynamičnosti pomocí efektu Turbulent Displace (Distort -> Turbulent Displace). Použijeme parametr Evolution. A stejně jako u efektu Stroke nastavíme v čase 0:00:00:00 hodnotu 0. Kde umístíme koncový bod s jakou hodnotou, záleží na tom jak dlouhou budeme mít sekvenci. Tzn., že pokud tento bod umístíme v čase 0:00:04:00, tak za tímto časem u tohoto efektu nebude žádná animace. Já jsem zadal v čase 0:00:02:00 hodnotu 1, protože z animace využiji pouze tuto délku. Změnou hodnoty Amount nastavíme jakousi "plastičnost" a hodnotou size její "velikost". Hodnoty: Amount - 120, Size - 6.
Další hodnoty pro efekt jsou tyto: Fractal type nastavíme na Dynamic Twist. Contrast nastavíme na hodnotu 244. A Brightness na - 30.
Vrátíme se zpět do naší původní kompozice. V té si do Timeline přetáhneme kompozici, kterou jsme si před chvílí vytvořili. V naší hlavní kompozici přidáme, na vrstvu s cestou, efekt Displacement Map (Distort -> Displacement Map) . Tento efekt nám propojí tuto vrstvu s pozadím, které jsme si vytvořili. Displacement Map Layer nastavíme na vrstvu Pozadí. Use for Vertical/Horizontal Displacement nastavíme na Luminace. Max Horizontal Displacement na 0 a Max Vertical Displacement na -14.
A jsme ve finále. Nyní už je před námi pouze obarvení plamene do modra. K tomu nám poslouží efekt Colorama (Image Control -> Colorama). U Animation Preset by se nám po rozbalení mělo objevit zkopírované přednastavení "plasma". Výsledná barva se dá také ovlivnit v tomto efektu v položce Modify -> Modify a změnou barevného kanálu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024