Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální video
Adobe After Effects tutoriál: Obarvení postavy
21. srpna 2007, 00.00 | V tomto článku se podíváme na to, jak někoho "obarvit". Třeba do zelena nebo do modra. Tento efekt zvládne i začínající uživatel After Effects, neboť budeme pracovat pouze s vrstvami a maskami. Ale ukážeme si i užití výrazu (Expression).
V tomto článku se podíváme na to, jak někoho „obarvit“. Třeba do zelena nebo do modra. Tento efekt zvládne i začínající uživatel After Effects, neboť budeme pracovat pouze s vrstvami a maskami. Ale ukážeme si i užití výrazu (Expression). Následující postup bohužel nepatří mezi ty nejrychlejší a nepořádnost se projeví patřičně ve výsledku. Na druhou stranu, pokud vše uděláme pečlivě, dostaneme ve výsledku poměrně zajímavý „efekt“, který dokáže zaujmout.
Část první – tvorba masek
Opět začneme tím, že si vytvoříme novou kompozici (Ctrl+ N). Já jsem tentokrát použil formát NTSC kvůli „širokoúhlosti“, a pokud hodláme video přehrávat na počítači, tak si s formátem nemusíme dělat starosti. Do kompozice si importujeme soubor s podkladovým videem (přes klávesovou zkratku Ctrl+I) a přetáhneme si ho do Timeline. Vytvoříme novou vrstvu – Layer – Adjustment Layer. A nyní pomocí nástroje Pen začneme vytvářet masku okolo míst, která chceme mít obarvená. V mém případě se jedná o veškerou pokožku nezakrytou oblečením. Vytvořil jsem zvlášť masku pro každou ruku a hlavu. Na hlavě, v místech, kde začínají vlasy, jsem dále vytvořil jednu extra masku. Proč, to si řekneme dále.
Vzhledem k tomu, že část těla (ruka) se v mém záběru nachází za sklenicí s pivem, tak jsem vytvořil ještě jednu vrstvu (Adjustment Layer), do které jsem aplikoval zvlášť masku (ve skutečnosti dvě, ale stačila by jen jedna) pro část ruky, která je schovaná za sklenicí.
Teoreticky bychom mohli mít všechny masky v jedné vrstvě, ale vzhledem k tomu, že ruka za sklenicí má odlišný odstín od té mimo ní, tak budeme muset tuto masku kolorovat trošku odlišně.
Samozřejmě bychom neměli zapomenout na „detaily“, jako jsou oči nebo ústa. Pro každé oko vytvoříme vlastní masku, kterou si umístíme do vrstvy s ostatními maskami pro tělo. Ale protože požadujeme, aby se na těchto maskách neprojevilo kolorování, tak si „rozbalíme“ nabídku pro tyto masky a nastavíme jim způsob „prolnutí“ na substract. Díky tomu tyto masky nebudou kolorovány. Vytvoříme si ještě jednu vrstvu (Adjustment Layer) a v ní vytvoříme masku pro ústa.
[Tip: Pokud vytváříme masku, tak ji můžeme průběžně upravovat, a to tak, že když kliknutím umístíme bod, tak tlačítko u myši podržíme stisknuté a kurzorem odjedeme do strany, tím si vytvoříme dvě úsečky vedoucí do tohoto bodu. A uchycením jejich konců (mají tam malé tečky) můžeme upravovat úsek masky okolo tohoto bodu.
Při další práci s maskami si můžeme vystačit pouze s označeným nástrojem Convert Vertex Tool, který nám umožní upravovat tvar a zakřivení masky v jednotlivých místech. A pokud stiskneme klávesu Alt, tak můžeme pohybovat s jednotlivými body nebo celou maskou (slouží jako nástroj pro výběr – Selection Tool).]
Část druhá – úprava masek
Teď nás čeká ta nejzdlouhavější část z celého postupu. A to upravovat tvar masek v průběhu videa podle toho, jak se osoba pohybuje. Jednou pozitivní věcí na tom je, že nemusíme postupovat snímek po snímku, ale stačí upravovat masku v každém druhém či třetím snímku a poté doladit masku v „prázdných“ snímcích zpětně v případě nesrovnalostí. Pro pohyb po jednom snímku dopředu/dozadu v Timeline použijeme klávesovou zkratku Ctrl + šipky doprava/doleva.
Předtím, než začneme upravovat tvar masky, si označíme vrstvy s maskami a stiskneme klávesu M. Tím jsme si vybrali z různých nastavení a obsahu vrstvy pouze masky a hlavně položku Mask Shape (tvar masky). V místě, odkud budeme chtít začít, klikneme na ikonku stopek pro vytvoření „bodu“ (keyframe), která se nachází nalevo od položky Mask Shape. Kdybychom toto neudělali, tak by se nám neukládala data o změně tvaru a masky by měly pořád stejný tvar. Doporučuji nezapomenout kliknout na tuto ikonku. Docela naštve, když něco děláte půlhodiny zbytečně…
Část třetí – kolorování masek
Dejme tomu, že jsme již upravili tvar jednotlivých masek v „klíčových“ snímcích. Dalším krokem je kolorování, to provedeme pomocí efektu Hue & Saturation – Effects – Hue & Saturation, který aplikujeme na vrstvy s maskami. Zaškrtneme políčko u Colorize a pomocí položek Colorize Hue (barva), Colorize Saturation (sytost barvy) a Colorize Lightness („světlost“ barvy) si nastavíme požadovaný odstín. Abychom si to trochu usnadnili, tak nastavíme vrstvám, aby kopírovaly odstín hodnoty pro Colorize Hue od „hlavní“ vrstvy. Díky tomu bude stačit změnit hodnotu pouze u jedné vrstvy a další vrstvy tyto hodnoty převezmou. Označíme si všechny vrstvy s maskami a na klávesnici stiskneme klávesu E pro Effects. „Rozbalíme“ si položku Hue & Saturation u všech vrstev a vyhledáme položku Colorize Hue. Ve „vedlejších“ vrstvách u zmiňované položky Colorize Hue klikneme myší na ikonku stopek, přičemž zároveň budeme mít stisknutou klávesu Alt. Objevilo se nám pár nových položek. My použijeme tu, jež připomíná spirálu (Pick Whip). Tuto kurzorem uchopíme a přetáhneme ji na položku Colorize Hue u hlavní vrstvy. Tím jsem si napojili dvě vedlejší vrstvy na hlavní, která bude udávat hodnoty. Pokud změníme hodnotu u jedné (hlavní) vrstvy, tak hodnota se změní i u druhé vrstvy.
Obrázek s hodnotami pro efekt Hue & Saturation připojuji pouze orientačně, protože každý si hodnoty nastaví sám, jak uzná za vhodné. Nicméně pro vrstvu s maskou úst vytvoříme trochu sytější odstín, protože i ve skutečnosti jsou ústa tmavší než pokožka.
Pokud se vám do záběru připlete sklo, například v podobě sklenice, tak doporučuji trochu snížit hodnoty u Colorize Saturation a Colorize Lightness oproti vrstvě pro tělo.
Nyní si označíme všechny vrstvy s maskami a stiskneme klávesu F pro vyvolání položky Mask Feather. Ta nám umožní zjemnit přechod mezi oblastí s maskou a oblastí bez masky. Hodnoty pro Feather se budou pohybovat v rozmezí 3-7 px. To je spíše obecné, každá maska bude vyžadovat individuální přístup. Maskám pro oči a ústa nastavíme hodnotu 2-3 px. V tomto bodě bych se rád vrátil k masce, kterou jsme tvořili v místech přechodu pokožky a vlasů. Zde nastavíme hodnotu trochu větší, tak kolem 10-12 px.
Nakonec jsem u vrstev s maskami upravil průsvitnost (Opacity), aby kolorování působilo přirozeněji, a to v rozmezí 80-50 %. Rychlý přístup k položce Opacity je pomocí označení vrstev s maskami a stisknutí klávesy T (S=Size, P=Position, …, T=Opacity?).
Závěrem
Tento postup nepatří zrovna mezi ty nejrychlejší. Časová náročnost je poměrně velká a v případě potřeby takto kolorovat osobu pro celovečerní film přeji hodně trpělivosti. Na druhou stranu, pokud si dáme záležet a pracujeme s maskami pečlivě, tak výsledek stojí za to. A v případě tvorby desetisekundového shotu se ani nemusíme tohoto postupu bát.
Touto technikou, spolu s úpravou viditelnosti vrstev s aplikovanými maskami, můžeme také projevit něčí chvilkové rozzlobení nebo nevolnost (osoba zčervená, zezelená či zmodrá).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024