Žebříček deseti nejlépe hodnocených snímačů fotoaparátů podle testů společnosti DxO Labs - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Žebříček deseti nejlépe hodnocených snímačů fotoaparátů podle testů společnosti DxO Labs

5. prosince 2008, 06.00 | Společnost DxO Labs, která se specializuje na nezávislé testování kvality digitálních fotoaparátů, nedávno spustila volně přístupnou doménu „Dxomark.com“, jenž se věnuje zkoumání a porovnávání výkonnosti snímačů digitálních fotoaparátů skrze analýzu jejich RAW souborů. DxO Labs zde prezentuje výsledky testování, které umožňují i vzájemné porovnávání zkoumaných fotoaparátů mezi sebou. Součástí zmiňované stránky je rovněž žebříček fotoaparátů, jejichž snímače si vedly v testu nejlépe. Jak testování dopadlo?

Renomovaná společnost DxO Labs, která se specializuje na nezávislé testování kvality digitálních fotoaparátů, nedávno spustila zajímavou webovou stránku „Dxomark.com“, která se věnuje analyzování a porovnávání výkonnosti snímačů fotoaparátů skrze analýzu jejich RAW souborů Tato stránka je volně přístupná a DxO Labs v ní postupně otestovala, obodovala a sestavila žebříček celkem asi 51 digitálních fotoaparátů. Kvality snímačů byly hodnoceny podle jejich zachytitelné barevné hloubky, dynamického rozsahu a výkonnosti citlivosti ISO při nízkém osvětlení. Na uvedeném webu „Dxomark.com“ jsou přehledně a interaktivně prezentovány dosažené testovací výsledky u rozličných fotoaparátů, které je možné mezi sebou vzájemně porovnávat.

Vznik projektu „Dxomark"com“ sám o sobě ještě nemusí znamenat něco výjimečného, protože podobných testovacích institucí existuje již celá řada (např. DIWA či Dpreview), nicméně podle zástupců společnosti DxO Labs je dané testování snímačů atypické tím, že se v něm jako jediném analyzují surová obrazová data generována přímo ze snímače fotoaparátu (tzn. monochromatická data ještě před RGB interpolací). Podle metodiky „DxOMark“ tak probíhá analyzování výhradně na datech, která jdou přímo ze snímače fotoaparátu (tzn. monochromatická data bez provedené RGB distribuce dle Bayerovy masky). Pro tento účel používá DxO Labs svůj vlastní software, kterým dané RAW soubory dekóduje. Podle DxO Labs umožňuje tento postup získaní reálnější představy o výkonovém potenciálu snímače, než je tomu v případě analyzování RAW souboru s obrazovými daty již překonvertovanými do RGB matice (tak jak je otevírán ve standardních RAW editorech). DxO Labs sice blíže neuvádějí, jak dokáže jejich software v laboratorní praxi získat zmíněný typ dat ze snímače, nicméně použitá metodika testování a uspořádání „Dxomark.com" působí značně erudovaným dojmem.

Na „Dxomark"com“ jsou k dispozici výsledky testování cca 51 fotoaparátů (ke dni 4. 12. 2008), zjištěné výsledky jsou prezentovány v přehledné a interaktivní formě (tj. číselně a pomocí interaktivních grafů). Obsah testovací databáze fotoaparátu je možné různě třídit dle zadaných kritérií (např. značka, rozlišení, formát snímače, výše ceny, datum uvedení na trh aj.).

Výkonnost snímačů byla posuzována ve třech hlavních kvalitativních kategoriích: zachycená barevná hloubka (Color Depth), dynamický rozsah (Dynamic Range) a výkon citlivosti ISO při nízkém osvětlení (Low-light ISO Performance). Propočet číselného hodnocení každé kategorie zohledňuje podle DxO Labs reálné nároky vyplývající z různých oborů fotografické praxe (studio/portrét, krajina, sport/akce) a zároveň vyjadřuje souhrn výsledků laboratorního měření snímače. Byly testovány pouze RAW soubory, a tak v poli analyzovaných fotoaparátů s převahou vévodí digitální zrcadlovky, což je pochopitelné (kompaktních fotoaparátů, co umějí snímat do RAW je stále menšina). Pojďme se nyní podívat na zmíněné výsledky testování snímačů fotoaparátů.

Možnost srovnávání parametrů u vybraných fotoaparátů na stránce doxmark.com

Výsledky DxO Labs testů

Žebříček fotoaparátů s největší barevnou hloubkou snímače (měrná jednotka=bit)

Pořadí fotoaparátů dle výše zobrazitelné barevné hloubky snímače

1. Canon EOS 1Ds Mark III (24)
2. Sony Alpha 900 (23,7)
3. Nikon D700 (23,5)
4. Nikon D3 (23,5)
5. Canon EOS 1Ds Mark II (23,3)
6. Samsung GX 20 (23,2)
7. Canon EOS 5D (22,9)
8. Pentax K20D (22,9)
9. Canon EOS 1D Mark III (22,7)
10. Pentax K10D (22,7)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Žebříček fotoaparátů s největším dynamickým rozsahem snímače (měrná jednotka=EV)

Pořadí fotoaparátů dle výše maximálního dynamického rozsahu snímače

1. Fujifilm FinePix S5 Pro (13,5)
2. Fujifilm FinePix S3 Pro (13,5)
3. Nikon D90 (12,5)
4. Sony A900 (12,3)
5. Nikon D3 (12,2)
6. Nikon D700 (12,2)
7. Nikon D300 (12)
8. Canon EOS 1Ds Mark III (12)
9. Canon EOS 1D Mark III (11,7)
10. Pentax K10D (11,6)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Žebříček fotoaparátů s nejvyšší nastavenou citlivostí ISO při současném nízkém výskytu šumu v obraze (měrná jednotka=ISO)

Pořadí fotoaparátů dle poměru maximální citlivosti ISO a nízké hladiny šumu

1. Nikon D700 (2303)
2. Nikon D3 (2290)
3. Canon EOS 1Ds Mark III (1663)
4. Canon EOS 1Ds Mark II (1480)
5. Sony Alpha 900 (1431)
6. Canon EOS 5D (1368)
7. Canon EOS 1D Mark III (1078)
8. Nikon D90 (977)
9. Canon EOS 1D Mark II N (975)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Žebříček fotoaparátů, které CELKOVĚ dosáhly v testování nejvyššího skóre

Celkové pořadí fotoaparátů dle výsledků v daných třech kategorií

1. Nikon D3 (80,6)
2. Nikon D700 (80,5)
3. Canon EOS 1Ds Mark III (80,3)
4. Sony A900 (78,9)
5. Canon EOS 1Ds Mark II (74)
6. Nikon D90 (72,6)
7. Canon EOS 1D Mark III (71)
8. Canon EOS 5D (70,9)
9. Samsung GX 20 (68,7)
10. Pentax K10D (66,9)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Závěr:

Pokud obecně zhodnotíme uvedené umístění fotoaparátů (respektive umístění kvalit jejich snímačů) v daných kategoriích hodnocení, tak například v oblasti nejvyššího dynamického rozsahu asi nikoho nepřekvapí prvenství DSLR Fuji S5 Pro. Vysoké umístění fotoaparátu Nikon D90 je, vzhledem ke kategorii přístrojů kterou reprezentuje, velkým překvapením. Nelze si nevšimnout toho, že značka Nikon má v dané Top 10 nejvyššího dynamického rozsahu větší počet umístěných fotoaparátů než rival Canon. V oblasti nejvyšší barevné hloubky snímače prokazuje své kvality vedle první DSLR Canon EOS 1Ds Mark III i například Sony A900, která skončila na druhém místě. Vysoko je rovněž umístěn i Nikon D700, který se dobře umístil rovněž v kategorii DR. Překvapením je lepší umístění DSLR Samsung GX20 před Canon EOS 5D. V kategorii nejvyšší nastavitelné citlivosti ISO/Low-light okupuje první dvě příčky Nikon s DSLR D700 a D3. Na ostatních pozicích výrazně převládají DSLR Canon. V celkovém pořadí se na prvním místě umístil Nikon D3, následován D700 a Canon EOS 1Ds Mark III. „Bramborová medaile“ patří Sony A900. Do celkového Top 10 fotoaparátů se vedle DSLR etalonů firem Canon a Nikon dostaly i DSLR Samsung GX 20 (9. příčka) a Pentax K10D (10. příčka), což je pro kvality jejich snímačů velmi dobrou vizitkou. Do žebříčku testovaných fotoaparátů nebyla zařazena DSLR Sony A700, protože podle zástupců DxO Labs upravuje data ze snímače ještě před utvořením samotného RAW souboru (nevyhovuje použité metodice testování).

Výsledky testování fotoaparátů, které jsou prezentovány společností DxO Labs na webových stránkách „DXOmark.com “, jsou do jisté míry zajímavé. Nicméně je třeba k nim přistupovat s určitou rezervou, protože naměřené výsledky se v mnoha případech výrazně liší od výsledků testování jiných renomovaných subjektů (např. Dpreview či DIWA). Ve hře je především odlišná metodika měření, kterou zvolila při testování snímačů fotoaparátů společnost DxO Labs, a to díky tomu, že se výhradně zaměřila na analýzu a specifické dekódování RAW souborů. Rovněž je možné, že případné rozdíly v měření jsou způsobené druhem použitého softwaru, kterým se data z RAW formátu vytěžovala. Celkově se v daných testech hodnotily pouze kvality snímačů, nikoliv ostatní kvalitativní parametry fotoaparátů (jako například LCD, rychlost autofokusu, frekvence sekvenčního snímání a podobně). Nesmíme také zapomenout vzít v úvahu i důležitý faktor času, neboť je celkově prekérní srovnávat nové modely snímačů fotoaparátů se staršími, protože technologie se stále posouvají dopředu a tak i nové snímače v levnější DSLR mohou leckdy předčit starší senzory u špičkových fotoaparátů.

Tak či onak, pokud jsou případná vyšší naměřená data DxO Labs testů (v porovnání s například DIWA test či měření na DPreview) skutečně validní, tak mohou indikovat fakt, že současné snímače dokáží zachytit výrazně více informací, než které jsme schopni z nich vytěžit s pomocí soudobých RAW editorů. Pokud je omezujícím faktorem u využití těchto informací ze snímačů současná koncepce zpracování obrazových informací pomocí RGB Bayerovy masky, tak by jistě bylo do budoucna žádoucí, aby tento již letitý koncept byl překonán jinou účinnou technologií. Technologií, vedoucí k co největšímu využití informací, které dokáží současné snímače digitálních fotoaparátů zachytit již dnes.

Zdroje: http://www.dxomark.com/

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: