2002: digitální fotografie konečně čelem k masám! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

2002: digitální fotografie konečně čelem k masám!

22. března 2002, 00.00 | Letošní ročníky veletrhů PMA a CeBIT jasně ukázaly změnu v orientaci drtivé většiny výrobců digitálních fotoaparátů. Zdá se, že ti konečně začali naslouchat více potenciálním uživatelům než vývojovým týmům a firemním plánovačům. Nastává čas masové digitální fotografie!

Digitální fotografie patří mezi velmi perspektivní obory, podobně jako další mobilní počítačová zařízení či telekomunikace. Všichni zainteresovaní se shodují na tom, že se jednou stane obrovským masovým trhem, což bude znamenat doslova revoluci pro fotografický průmysl. Ten bohužel na tento krok nebyl až doposud připraven, takže strategie výrobců, prodejců i poskytovatelů služeb často spíš bránila masovému rozšíření. Digitální fotografie byla uměle udržována v pozici hi-tech hračky či chcete-li luxusního zboží pro technologické hračičky s patřičně nadsazenou cenou. To se však evidentně mění a minimálně výrobci dávají zelenou změně.

Co je potřeba pro masové rozšíření?
V první řadě je to přijatelná pořizovací cena u fotoaparátu s rozumnou kvalitou výstupu. Pokud se v roce 2001 prodávaly rozumné fotoaparáty za 12-60.000 Kč, tak pro rozumný masový rozvoj je třeba snížit ceny minimálně na polovinu. (Což se aktuálně děje.)
Druhou podmínkou masového rozvoje je nabídnout nenáročnému uživateli jednoduché, srozumitelné a snadno ovladatelné řešení. Fotoaparát musí být schopen spolehlivě a plně automaticky pracovat podobně jako kinofilmové kompakty.
Za třetí je potřeba změnit argumentaci, kterou prodejci přesvědčují kupující ke koupi. Masového spotřebitele nezajímají megapixely, bracketing ani primární filtry. Ty zajímá cenová výhodnost, jednoduchost, spolehlivost.

Co to znamená pro výrobce?
V první řadě je to nutnost zpomalení vývojového cyklu digitálních fotoaparátů. Zatímco na přelomu roků 2000 a 2001 výrobci nahrazovali některé modely již po šesti měsících novějšími a lepšími typy, letošní jaro je na převratné technologické novinky velmi skoupé. Jak to tak vypadá, nástup amatérských digitálních fotoaparátů s rozlišením 5 mil. bodů byl na nějakou dobu poslední "revolucí" v oboru. A to je bezesporu dobře pro masovější prodej, protože každá takováto revoluce dramaticky snižuje hodnotu starších modelů. Zákazníci tedy logicky váhají s několika desetitisícovou investicí a bojí se, že ji rychlý vývoj příliš brzy znehodnotí.
Kromě toho prodloužení prodejního cyklu rozmělňuje investice do vývoje a rozjetí výroby, takže logicky klesají výrobní náklady výrobců. Snížení nákladů znamená jednak možnost snížení prodejní ceny, ale i lepší návratnost investic, tedy i větší prostor pro marketing.

Kam tedy bude směřovat vývoj?
Vývoj digitální fotografie se samozřejmě nezastavil a jen tak nezastaví. Nicméně přichází nová éra, která se již nebude zaměřovat na řešení primárních kvalitativních problémů (rozlišení, rychlost, kapacita), ale zaměří se na uživatelský komfort. To skvěle dokumentují některé novinky z PMA a CeBITu, které ukazují, že změna již nastává. Fotoaparáty se konstrukčně ani parametrově příliš neliší od svých předchůdců, nicméně mají doladěny některé konstrukční nešvary, přinášejí nové fotografické funkce a zejména spolehlivější AF a AE. To je totiž přesně to, co běžný fotograf/spotřebitel potřebuje - elegantní design, bezproblémovou konstrukci a zejména spolehlivý a jednoduchý automatický provoz.
Dá se předpokládat, že se postupně dočkáme inteligentnějších a zejména spolehlivějších automatů, pravděpodobně se budou fotoaparáty dále zmenšovat a bude přibývat nefotografických funkcí jako je webkamera, efekty apod. Navíc se bude dále prohlubovat funkční a cenová propast mezi těmito spotřebními modely a modely určenými pro náročné uživatele, stejně tak, jak tomu je například u spotřební elektroniky.
Také se dá předpokládat, že poměrně rychle vymizí fotoaparáty nabízející "nedostatečnou kvalitu" z pohledu srovnání s kinofilmem. Postupný přechod na rozlišení 1,3-2 mil. bodů i u těch nejlevnějších fotoaparátů je nezadržitelný.

Nový trh si žádá velké změny!
Masový trh se samozřejmě velmi výrazně liší od stávajícího trhu. Noví uživatelé mají jiné požadavky, vyžadují jiný přístup a dost možná budou nakupovat fotoaparáty jinde než dosud. Výrobci na tuto skutečnost již reagují poměrně výrazným snižováním cen a rozšiřováním nabídky "jednodušších modelů". Uvědomme si, že například poměrně jednoduchá, přesto 2Megapixelová Camedia 120 se na trh dostane za oficiální cenu 8990 Kč, tedy v reálu ještě výrazně levněji! To je ve srovnání s loňskými cenami obrovský propad.
Prodejci zatím reagují trochu pomaleji, ale nelze si nevšimnout toho, jak postupně stoupá aktivita klasických obchodů se spotřební elektronikou a jak se začínají digitální fotoaparáty občas objevovat v super a hypermarketech. Zde totiž lze masové "spotřebitele" oslovit velice levně a snadno, pokud se jim nabízí dostatečně levný a jednoduchý produkt. Fotografický kanál se také bude muset přizpůsobit, protože jinak přijde o možnost podílet se na novém trhu.
A v neposlední řadě se musí rozvinout segment služeb pro uživatele digitálních fotoaparátů. Od různých školících a konzultačních společností, přes digitální minilaby až po komerční studia nabízející grafické úpravy či speciální tisk fotografií. Tyto služby v současnosti v ČR buď úplně chybí, nebo jsou postaveny tak, aby efektivně a ziskově obsloužily malou komunitu náročných uživatelů. Tu však v budoucnu převáží cenově citlivá extrémně početná skupina běžných amatérů. Kdo to včas pochopí a přizpůsobí tomu své služby, jistě nebude litovat.

Jak velký bude nový trh a jak rychlý?
O nastartování trendu není pochyb. Ceny digitálních fotoaparátů rychle klesají, překotný vývoj se stabilizuje a marketingové strategie výrobců se mění. Pokud se v loňském roce prodalo v ČR cca 35.000 digitálních fotoaparátů s průměrnou cenou kolem 22.000 Kč, tak se dá očekávat, že v roce 2002 bude prodáno jen u nás mezi 50-80.000 fotoaparátů s průměrnou cenou možná pod 16.000 Kč. V horizontu dvou tří let tedy bude u nás v provozu kolem půl miliónu digitálních fotoaparátů, což je nový, obrovský trh hladový po službách a ochotný investovat do příslušenství.

Závěr
Jakožto potenciální či stávající uživatelé se jistě máte z čeho radovat. Masový prodej fotoaparátů povede k rozvoji celého segmentu. To znamená levnější technika i služby, nové služby a větší podpora ze strany výrobců. A pokud patříte mezi poskytovatele fotografických služeb, tak by jste si z tohoto článku měli odnést jednoznačné ponaučení. Rok 2002 je zřejmě zlomový a kdo na tuto skutečnost bude reagovat včas, ten získá možnost ukousnout si z nového obrovského koláče.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: