Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Windows pro digitální fotoaparáty?
25. dubna 2000, 00.00 | Uživatelské rozhraní menu digitálních fotoaparátů je prozatím rozmanité. Přesto se nabízí možnost určitého sjednocení, jejíž jméno zní - Digita.
Jak již bylo řečeno v upoutávce, prostředí menu digitálních fotoaparátů, ovládané přes LCD monitor, není zdaleka jednotné. Každý výrobce prosazuje své, a tak lze vidět prostředí ryze textové, jiná firma zase lpí na více či méně pochopitelných ikonkách, a aby toho nebylo málo, je možné vidět i plně grafické prostředí, přičemž o hlavním zástupci bude pojednávat právě tento článek.
Co je Digita
Jestliže jsem v názvu použil příměr s Windows, pak právě proto, že Digita je "Woknům" velmi podobná. Stejně tak je podobná i jiným operačním systémům, a to už z toho důvodu, že je sama operačním systémem. Digita pochází z programátorských dílen firmy FlashPoint Technology, Inc. a je charakteristická už na první pohled svým grafickým rozhraním.
Ponechám na čtenářích, aby si o rozhraní Digity udělali svůj názor. Mám-li však vyjádřit svůj, pak to nebude poprvé kdy tvrdím, že se mi zdá prostředí Digity poněkud infantilní. Je to celé zkrátka na můj vkus nějak moc barevné, použitý švihovkový font v systémovém písmu se mi také nezdá zrovna na místě, prostě jako by se jednalo o prostředí určené malým dětem. To je však jen můj názor, možná se mnou budou mnozí souhlasit, možná bude ale také spousta uživatelů odporovat.
V jednotě je síla
Jedna věc je vzhled prostředí, jakožto záležitost subjektivního názoru, druhá věc je však velmi podstatný faktor, který Digita do světa digitálních fotoaparátů přináší - jednotné ovládání. Ať bude tento OS "sedět" v kterémkoliv digitálním fotoaparátu, vždy bude ovládání shodné (tedy budeme-li se pohybovat v menu LCD displeje). Kdyby měl v tomto bodu výklad skončit, asi by se nejednalo o nic převratného. Není totiž reálné, že by průměrný uživatel střídal fotoaparáty tak intenzivně, aby mu zásadně vadilo rozdílné prostředí. Digita jako taková je však operačním systémem, což mimo jiné znamená, že umožňuje instalovat kompatibilní aplikace. A nyní už je zřejmé, že jakákoliv aplikace pro Digitu bude fungovat na jakémkoliv fotoaparátu, který Digita OS používá, stejně jako funguje aplikace pro Windows na kterémkoliv počítači s Windows. I když abych byl přesný, jsou zde omezení (jakoby ve Windows nebyly). Ne všechny skripty jsou určené pro všechny fotoaparáty Digita kompatibilní. Jednak je problém v různých verzích Digita OS, a také jsou některé skripty programované výhradně pro ten či onen konkrétní typ přístroje.
Digita Script
Byla-li v předchozím odstavci řeč o aplikacích, pak jejich název je Digita Scripts. Z programátorského hlediska se jedná o jednoduché textové aplikace v ASCI kódování, postavené na bázi jazyka Visual C++. Tyto malé prográmky (z hlediska datového objemu), používající DOSovskou konvenci 8+3 s příponou CSM, jsou umístěné v systémové složce paměťového média digitálního fotoaparátu. Z uživatelského hlediska je důležitější, že s nimi lze podle potřeby manipulovat - kopírovat, přesouvat nebo mazat. V praxi si tedy např. stáhnete z Internetu požadovaný Digita Script a naprosto běžným způsobem jej zkopírujete do systémové složky fotoaparátu. V menu se bez nějaké sáhodlouhé instalace prostě objeví nová položka, se kterou je možné ihned pracovat.
Co to umí?
Nyní, když už víme, co jsou Digita Scripty, je na místě uvést, k čemu je to celé dobré. Důležitá informace praví, že skripty mohou ovlivňovat funkce fotoaparátu v režimu snímání a prohlížení (capture a review). Chybí vám u digitálního fotoaparátu funkce bracketing? Není nic jednoduššího, než si zkopírovat příslušný skript. Vadí vám omezené možnosti nastavení slideshow? Opět pomůže Digita Script. Nebo snad chcete používat foťák jako budík? Možností je zkrátka spousta, až by se chtělo říci, že je mnoho prostoru pro hračičky. Jelikož cílem tohoto článku je seznámení s technologií Digita, představíme si některé zajímavé a hlavně užitečné skripty později v článku samostatném, věnovaném výhradně jim.
Proč ne, a proč ano
Přestože se může zdát operační systém Digita ve spojení s Digita Sripty zajímavým počinem na poli digitální fotografie, je reálné, že masového rozšíření v současné době ještě nedoznal. Největším zastáncem je bezpochyby firma Kodak. Digita OS používají všechny Kodakovy digitální fotoaparáty, plnou podporou skriptů však disponují pouze některé modely. Jmenovitě se jedná o Kodak DC220, 260, 265 a DC290. A ostatní značky? Výčet bude strohý: Minolta Dimage EX 1500 a HP Photosmart C500. Ostatní se zuby nehty drží svého uživatelského prostředí. Proč? Dovolím si vyjádřit svou domněnku, která má dvě polohy. První poloha je o byznysu. Však to známe velmi dobře z počítačového světa. Proč bychom se všichni dohodli na jednom standardu, když můžeme mít každý svůj, abychom si udrželi jen toho svého zákazníka. A tak máme nejen různé počítačové platformy, ale i několik druhů fontů, haldu grafických formátů a bůh ví co ještě. Proč by tedy měly zrovna digitální fotoaparáty zaostávat? Koneckonců úplně stejná situace je ve fotografii jako takové. Objektivy z Canona nepasují na Nikona, které zase nepasují na Pentax, a oboje nejdou použít u Olympusu. Dávno pryč je doba, kdy jste si koupili blesk, a kam jste jej nasadili, tam fugoval. Tak bychom mohli jmenovat dál a dál. Každý producent chce prostě ze svého koláče ukousnout co nejvíce a tak to potom dopadá. Nebo že by v tom byla licenční politika?
Druhý náhled na problematiku malého rozšíření Digity je z uživatelské stránky. Je jisté, že Digita je z hlediska ovládání více počítač než fotoaparát. Umožňuje sice ovládat přístroj téměř dokonale, ale pořád je to softwarové ovládání na LCD monitoru. Nejedná se prostě o klasické ovládání, na které je každý fotograf zvyklý, tedy tlačítky, páčkami, otočnými voliči apod. Ať si říká kdo chce co chce, ale v našich podmínkách je pořád ještě počítač něco, co běžnému smrtelníkovi spíše nahání hrůzu, než aby ho to uvádělo do extáze. Obec fotografická je navíc poměrně konzervativní, takže zádrhel je na světě. Osobně bych uvítal takovou poloviční Digitu. Pro režim snímání se budu bít za klasické ovládání. Ne že bych byl také konzerva, ale proto, že klasické ovládání je zpravidla rychlejší, intuitivnější a přirozenější. Jiná kapitola je ale režim prohlížení. Zde ať se Digita se svými skripty vyřádí jak je libo. Už dnes jsou k mání zajímavé skripty pro tento pracovní mód, ale jak jsem již uvedl, o tom až příště.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024