Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Výsledky ankety o využití velkoformátového tisku
anketa1_velkotisk_100ok
1. dubna 2011, 00.00 | Na serveru Fotografování.cz probíhala v březnu anketa s otázkou Kdy využíváte velkoformátový inkoustový tisk. Zde jsou její výsledky.
V naší březnové anketě jsme se zcela záměrně velmi úzce zeptali na využití velkoformátového inkoustového tisku ve fotografické praxi. V posledním roce až dvou probíhá na nejrůznějších úrovních u nás i v zahraničí odborná debata o postupném útlumu chemického zpracování fotografií a o tom, že „suchá cesta“ dříve či později převezme jeho roli. Již nyní všichni výrobci minilabů nabízejí inkoustové alternativy a zájem o klasické chemické minilaby mezi provozovateli slábne. Důvody jsou zřejmé – vysoké pořizovací náklady, ekologická zátěž, klesající poptávka po maloformátových papírových fotografiích. A právě poslední uvedený důvod často vede zpracovatele k úvaze nad velkoformátovým inkoustovým tiskem jako potenciálním novým zdrojem příjmů. A co v tomto směru ukázala naše anketa?
V anketě odpovědělo 222 respondentů, což je vzorek, který jsme zhruba očekávali. Tisk velkoformátových fotografií není zcela běžnou, každodenní záležitostí, a proto jej řada fotografů nevyužívá nebo dokonce ještě ani nevyzkoušela. Zde je vidět potenciál trhu, který by mohl teoretiky expandovat.
Jako nejčastější využití velkoformátových fotografií (inkoustem tištěných) uvedlo 30 % respondentů komerční účely. Neboli fotografie prodávané klientům profesionálními či poloprofesionálními fotografy. To je očekávaný výsledek, protože právě velký formát je obecně přijatelnou cestou, jak zvýšit hodnotu fotografické zakázky, protože hodnota samotné digitální fotografie je neustále devalvována internetovými fotobankami a mikrofotobankami. Fotografů, kteří dokáží efektivně prodávat své fotografie jako práci, je čím dál méně. Prodávat fyzickou fotografii jako umělecký předmět je tudíž logickým doplňkem v rozpočtu.
Na druhém a třetím místě se s téměř shodným počtem odpovědí umístily fotografie určené pro osobní potřebu, tedy výzdobu kanceláří a bytu a fotografie jako dárek. To znamená, že 40 % respondentů tiskne fotografie bez přímého záměru je jakkoli zpeněžit a slouží pro potěchu jejich vlastní či druhých. To je větší číslo, než jsme čekali, a ukazuje stále velmi silný vztah Čechů k fotografii, který má své hluboké historické kořeny.
15 % respondentů uvedlo jako důvod tisku realizaci výstav a 13 % účast v soutěžích. To jsou čísla, která opět potvrzují, že jsme národ vášnivých fotografů, kteří do svého koníčku či profese jsou ochotni investovat obrovské úsilí a nemalé prostředky.
Děkujeme všem respondentům za účast v anketě a doufáme, že získaná data Vás inspirují v další fotografické tvorbě.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024