Výsledky ankety o používaných fotoaparátech - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Výsledky ankety o používaných fotoaparátech

anketa04_11fotaky_100px

2. května 2011, 00.00 | Dubnovou anketu na serveru Fotografování.cz jsme zaměřili na základní nástroj fotografa a fotografky – fotoaparát. Otázka zněla: „Jakým fotoaparátem nejčastěji fotografuji?“ Jaké jsou výsledky a co nám říkají?

V dubnové anketě jsme se zaměřili na to základní, co nás z hlediska fotografického vybavení zajímá – na fotoaparáty. V anketě odpovědělo 889 respondentů. To už je vcelku reprezentativní vzorek vyjádřených názorů a svědčí také o tom, že otázce výběru svého základního fotografického nástroje přikládáte velkou důležitost. Děkujeme všem, kdo jste se tímto způsobem vyjádřili.



Přesně podle našich předpokladů zvítězily digitální zrcadlovky. Nejčastěji jimi fotografuje 54 % hlasujících. Zvítězily s obrovským odstupem od ostatních uvedených typů fotoaparátů. Až tak drtivé vítězství jsme, pravda, nečekali. Srovnáme-li tento výsledek se stavem prodejů, pak v případě fotoaparátů se spotřebitelé ve stále větší míře orientují na technicky pokročilejší produkty. Konkrétně u digitálních zrcadlovek byl v roce 2010 zaznamenán meziroční nárůst trhu a příznivý trend pokračoval i začátkem letošního roku. Ovšem segment digitálních zrcadlovek má pouze třetinový podíl na celkové hodnotě trhu, nikoli nadpoloviční.

Tento výsledek ankety potvrdil a dokonce velmi zvýraznil skutečnost, že většina respondentů upřednostňuje digitální zrcadlovky, a tedy že se fotografování věnuje s velkým zaujetím. Ať už fotografii mají jako své velké hobby, nebo dokonce jako profesi, jsou bezpochyby nároční na sebe, obrazovou kvalitu i fotografickou techniku, kterou používají. A nesmíme opomenout ani fakt, že digitální zrcadlovky nabízejí pružné použití podle různých potřeb a také široké možnosti díky modularitě a „příslušnosti“ k celému fotografickému systému.



Druhé místo se 17% podílem patří digitálním kompaktům s manuálními funkcemi. Tedy špičkovým kompaktním fotoaparátům, jejichž koncepce do určité míry vychází z toho, co se osvědčilo u zrcadlovek, a výrobci u nich dokonce využívají i systémy a technologie, vyvíjené pro zrcadlovky. A protože u těchto fotoaparátů je vedle jejich kompaktnosti a vhodného způsobu a možností ovládání kladen důraz i na obrazovou kvalitu, představují pro mnoho potenciálních uživatelů atraktivní alternativu kompaktních digitálních zrcadlovek a také kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy. A podíváme-li se na prodeje v segmentu kompaktních fotoaparátů s pevně zabudovaným objektivem, pak si velkou oblíbenost dlouhodobě udržují univerzálně použitelné kompakty s desetinásobným a větším optickým zoomem, jejichž prodeje také v roce 2010 rostly nejvíce.

Teprve na děleném třetím/čtvrtém místě skončily se shodnými 10% podíly digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy a základní digitální kompakty. Tento výsledek na jedné straně podtrhl drtivé vítězství digitálních zrcadlovek v naší anketě, ale na straně druhé je překvapivý, a to samotným shodným podílem těchto dvou kategorií. V případě digitálních kompaktních fotoaparátů ("bezzrcadlovek") s výměnnými objektivy podíl zhruba odpovídá i stavu na trhu, respektive anketa předjímá předpokládaný budoucí vývoj. Tento segment, který teprve nedávno nabídl širší výběr cenově relativně dostupných přístrojů, má poměrně velkou dynamiku růstu, ale jeho váha na trhu je zatím stále nízká.

Výsledek ankety také může odpovídat dilematům, před kterými dnešní spotřebitelé stojí: Dát přednost zrcadlovce, anebo kompaktnímu fotoaparátu s výměnnými objektivy, obrazovým snímačem formátu APS-C (nebo alespoň 4/3 digitálního standardu) a s elektronickým (nebo žádným) hledáčkem? A jiní, kteří nechtějí zrcadlovku, ale malý a lehký kompaktní fotoaparát, zase zvažují: „Opravdu potřebuji mít možnost používat různé výměnné objektivy, anebo je to pro můj způsob využití fotoaparátu zbytečné?“ Pro někoho znamená výměna objektivů rozšíření tvůrčích možností, pro jiného omezení uživatelského komfortu, složitější řešení, pro které nemá dostatečné zdůvodnění, v některých případech i zbytečný finanční výdaj navíc.

Výsledek u základních digitálních kompaktů je naopak výrazně za skutečností na trhu. Prodeje těchto fotoaparátů, kterých je na trhu ohromné množství, se pohybují v zajímavých číslech pro výrobce. Stačí si připomenout nejprodávanější digitální fotoaparát v Evropě v roce 2009. Byl to stylový ultrakompakt Nikon Coolpix S220. Podle průzkumů společnosti GfK evropští spotřebitelé v roce 2009 zakoupili 740 tisíc těchto fotoaparátů. Ale faktem je, že prodeje "malých" kompaktů "dělá" fakt, že jsou určeny pro velmi široký okruh spotřebitelů. Každopádně je zajímavé vědět, že 89 respondentů má jako hlavní volbu základní kompaktní fotoaparát, a to i když neznáme další podrobnosti o konkrétních typech a jejich technických parametrech.

Fotoaparát na filmový materiál je nejčastější volbou 7 % respondentů. Zhruba takový podíl jsme očekávali. Výsledek v tomto ohledu koresponduje s vývojem v oblasti fotografie. Ale věříme, že také toto jsou jedny z plodů dlouhodobého a široce strukturovaného působení Institutu digitální fotografie. Je tedy zřejmé, že „klasická fotografie“ má stále své místo „na slunci“, respektive v široké nabídce různých způsobů „zobrazování“. A také si velmi dobře uvědomujeme, že kupříkladu mnoho aktivních členů fotoklubů pro velkou část své tvorby upřednostňuje fotoaparáty na filmový materiál, ať už středního, nebo velkého formátu, a ti velmi dobře vědí, proč.



Ještě jednou všem respondentům děkujeme za účast v anketě. Vážíme si vaší účasti i z důvodu, který není zřejmý na první a možná ani na druhý pohled. Je jím omezený počet nabízených možností, nebo chcete-li příliš hrubé rozdělení. Nebylo tedy snadné formulovat možnosti, ze kterých byste mohli vybírat. U vítězných digitálních zrcadlovek by bylo například velmi zajímavé zjistit, jaký je podíl amatérských, kompaktních modelů, semiprofi a profi přístrojů, jaký je poměr mezi APS-x a full-frame modely, a také jaké procento tvoří zrcadlovky středoformátové. Nicméně doufáme, že získané informace jsou dostatečně zajímavé, a těšíme se na vaše vyjádření ke květnové otázce, zaměřené na funkci natáčení videa v digitálních zrcadlovkách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: