Vybíráme digitální fotoaparát: miniaturní modely - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Vybíráme digitální fotoaparát: miniaturní modely

DF mini

6. května 2002, 00.00 | Pokud je pro vás velikost, resp. malost digitálního fotoaparátu podmínkou pro jeho pořízení, pak je tento článek určen pro právě vás. Jaká je nabídka v oblasti digitálních trpaslíků?

Obrazový snímač je výrazně menší a skladnější než běžný negativní film, díky čemuž se na trhu postupně objevila celá řada miniaturních digitálních fotoaparátů nabízejících různou funkčnost i cenu. V dnešním článku bychom vás rádi provedli všemi dostupnými možnostmi od fotoaparátů velikosti přívěsku na klíče, až po fotoaparáty velikosti krabičky od cigaret. Dnes je i v oblasti miniaturních fotoaparátů opravdu z čeho vybírat, takže nebudeme fotoaparáty rozdělovat jen podle rozměrů, ale i podle výbavy.


Prototyp miniaturního fotoaparátu Sony

Nejmenší z nejmenších
Pro některé výrobce je prostě neodolatelným lákadlem vyrobit produkt, který by se mohl chlubit nějakým tím světovým "nej". To platí i pro oblast miniaturizace, takže prototypy nejmenších digitálních fotoaparátů se dostávají s váhou pod 20 g a rozměrem připomínají více plátek žvýkačky než kousek moderní elektroniky. O jednom takovém prototypu si můžete přečíst zde.
Pokud se vydáme směrem k reálně dostupným miniaturkám, pak se na trhu můžeme setkat s několika fotoaparáty s rozměry zhruba 30x30x20mm a hmotností kolem 50 gramů včetně baterií. Jde o fotoaparáty se základním rozlišením 640x480 bodů, vestavěnou pamětí a malým průhledovým hledáčkem. Asi není potřeba zdůrazňovat, že jde o plně automatické přístroje nabízející ne příliš kvalitní záznam fotografií. Navíc pro svoje miniaturní rozměry nejsou příliš pohodlné pro pravidelnější fotografování, takže je lze považovat víc za technologickou hříčku než za fotoaparáty. Přesto pokud po takovéto záležitosti toužíte, zde je jeden konkrétní příklad uvedený na letošní PMA 2002.


UMAX AstraPix 320S

Levné miniaturní automaty do 100 g
Druhou skupinu tvoří o něco větší, přesto stále velmi skladné přístroje. Díky použití plastů a většinou minimální tloušťce pod 2 cm jde o fotoaparáty, které můžete s klidem v duši uložit i do náprsní kapsičky. Smyslem těchto přístrojů je maximální dostupnost, a to jak ve smyslu cenovém, tak i ve smyslu každodenního užití. S těmito fotoaparáty velmi rychle a jednoduše pořídíte momentku s rozlišením od 0,3 do 1,3 mil. bodů. Vždy s plně automatickou expozicí, jednoduchým fixním objektivem a většinou bez zaostřování. Snímky se ukládají opět pouze do vnitřní paměti a následně se přenášejí prostřednictvím USB rozhraní. Díky již o něco rozumnějším rozměrům se s těmito fotoaparáty reálně fotografovat dá, ale kvůli omezenému ovládání několika tlačítky a absenci LCD displeje je funkčnost těchto přístrojů vždy pouze základní. Odměnou jest cena v rozmezí 2-4000 Kč. Příkladem může být u nás recenzovaný UMAX AstraPix 320S či Largan.


PhotoClip 5032

Multifunkční "plasťáčky"
Další kategorie je velmi různorodá a fotoaparáty rozmanité. Nejrůznější kombinace s diktafony, MP3 přehrávači či webkamerkami se dají vyrobit i ve velmi malých rozměrech. Hmotnost těchto přístrojů většinou kolísá kolem 100 g a rozměry záleží jen na zvolené konstrukci. Všechny tyto fotoaparáty se opět snaží přiblížit masovému trhu, takže jejich rozlišení kolísá mezi 0,3 až 2 mil. bodů a disponují pouze těmi nejzákladnějšími fotografickými funkcemi.
To, nakolik jsou tyto přístroje vhodné pro fotografování jako takové, záleží na konkrétním modelu. Obecně jde opět spíš o takové základní zápisníčky momentek s ne příliš kvalitním výstupem. Na druhou stranu se již najdou i výjimky, ze kterých pěknou fotografii 9x13 cm dostanete. Navíc z důvodu kombinace s dalšími zařízeními využívajícími paměťové médium bývají vybaveny klasickými paměťovými kartami. Zde je opět jeden příklad z praxe.


Zezadu

Sofistikované modely
Předposlední kategorii tvoří fotoaparáty, které již tolik nebazírují na nejmenších rozměrech a hmotnosti, ale snaží se k malým rozměrům přidat i něco fotografického řemesla. Tyto fotoaparáty samozřejmě musí stále řešit prostorové i finanční limity, přesto již nabízejí kvalitu hodnou seriózní amatérské práce. Jejich rozlišení se většinou pohybuje od 1,3 až do 4 mil. bodů a je doplněno buď kvalitním fixním objektivem, či dokonce miniaturním transfokátorem. Nechybí pochopitelně ani malý LCD displej pro kontrolu fotografií a všechny běžné fotografické funkce. Hmotnost těchto fotoaparátů kolísá od 100 do 200 g dle typu použitého plastu a vnitřní konstrukce. Jako příklad můžeme uvést například poslední novinku společnosti Casio Exilim.


Fujifilm FinePix 50i

Elegance v kovu
Samostatně jsme se rozhodli vyčlenit ty miniaturní fotoaparáty, které se výrobci rozhodli zabalit do kovového pláště. Tento nepatrný rozdíl výrazně zvyšuje jak eleganci fotoaparátu, tak i jeho odolnost při každodenním užívání. K tomu jsou koneckonců tyto přístroje svým malým rozměrem určeny. Pravda, za metalický plášť zaplatíte tím, že hmotnost se většinou blíží 200 g, ale i tak se do kapsy kalhot pohodlně vejdou. Celkově lze tedy tyto fotoaparáty chápat jako nejsofistikovanější řešení, jaké v případě požadavku malých rozměrů můžeme dostat. Například Kyocera FineCam S4 nabízí rozlišení 4 mil. bodů, manuální expozici a další sofistikované funkce.

Jak vybírat?
Představili jsme vám celkem pět základních kategorií, do kterých můžeme miniaturní digitální fotoaparáty rozdělit. Pro všechny platí, že jsou vhodné všude tam, kde potřebujeme mít fotoaparát vždy při ruce a co nejrychleji fotografovat. Kromě posledních dvou kategorií jde o přístroje velmi jednoduché, jejichž výstupní kvalita není vhodná pro následný tisk digitálních fotografií. Naopak poslední dvě kategorie představují ukázku poslední špičkové digitální technologie. Tomu odpovídá i cenový rozdíl. Přesto z praxe můžeme doporučit spíš si připlatit na lepší model, než utratit o něco méně za fotoaparát, který nedokáže naplnit vaše požadavky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: