Vybíráme digitální fotoaparát: Komu jaké rozlišení? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Vybíráme digitální fotoaparát: Komu jaké rozlišení?

DF CCD

29. dubna 2002, 00.00 | Jedním z klíčových parametrů digitálního fotoaparátu určujícím cenu přístroje je takzvané fyzické rozlišení snímače. Jaké rozlišení je pro vás ideální a nabízí nejlepší poměr výkon/cena se vám pokusíme poradit v tomto článku.

Než se dostaneme k samotnému rozlišení a jednotlivým kvalitativním úrovním, musíme probrat několik drobností, abychom předešli nedorozumění. V první řadě je potřeba zdůraznit, že hodnocení dostatečnosti rozlišení je hodnocením ryze subjektivním a tudíž se může stát, že vaše konkrétní požadavky na kvalitu fotografií budou nižší nebo vyšší než naše doporučení. Navíc vše závisí na technologii, kterou se digitální fotografie dostane na papír, protože pro monitory, displeje či televizi bohatě stačí rozlišení nižší než milión bodů. Proto vycházejme z toho, že digitální fotografie necháváme zpracovat v digitálním minilabu, který je dostupný všem uživatelům a nabízí vysokou kvalitu zpracování.

Není rozlišení jako rozlišení
Dále je potřeba rozlišovat mezi různými parametry někdy trochu nešťastně označovanými jedním slovem rozlišení. Maximální kvalitu digitální fotografie určuje takzvané "fyzické rozlišení snímače", tedy počet světlocitlivých buněk, ze kterých se snímač skládá. U některých fotoaparátů je ještě uváděno vyšší výstupní rozlišení, kterého je však dosahováno matematickým výpočtem, a tudíž již nezlepšuje ani kresbu, ani ostrost snímků.


UMAX Astra Pix 320S s rozlišením 0,3MPix

0,3mil. bodů (640x480)
Nejnižší kategorii digitální fotografie již pěknou řásku let tvoří fotoaparáty s rozlišením 640x480bodů, které díky řadě dalších konstrukčních kompromisů představují cenově nejdostupnější řešení. Jimi poskytovaná kvalita obrazu není bohužel nijak vysoká a to nejen z důvodu nízkého rozlišení, ale i vlivem řady dalších faktorů. Obecně můžeme konstatovat, že tyto přístroje lze používat jako cenově dostupné "kapesní zápisníčky", ale nelze počítat s dostatečnou kvalitou pro tisk fotografií. Ani ve formátu 9x13cm nebudou snímky patřičně prokresleny.

0,7 bodů (1024x768)
Tato kategorie fotoaparátů již z trhu postupně mizí, přesto se s ní lze ještě i dnes setkat. Podobně jako předchozí modely nabízejí tyto fotoaparáty pouze základní kvalitu záznamu a jejich výstup není příliš vhodný pro tisk. Pokud se jedná o novější přístroje, jsou fotografie ve formátu 9x13cm pro některé uživatele již dostatečně kvalitní, ale zkušenější či náročnější uživatel s nimi nebude spokojen.

1,3mil. bodů (1290x1024)
Zejména novější fotoaparáty s tímto rozlišením lze chápat jako první seriózní hladinu digitální fotografie. Na trhu jsou jak neznačkové, tak i značkové fotoaparáty s tímto rozlišením, které nabízejí poměrně slušnou kvalitu záznamu. Fotografie z těchto přístrojů lze bez větších problémů tisknout ve formátu 9x13 a někdy i 10x15cm. Je však potřeba si uvědomit, že jde většinou stále o přístroje s pouze základními funkcemi.


Olympus C700UZ s rozlišením 2Mpix a 10x optickým zoomem

2,0mil. bodů (1600x1200)
A dostali jsme se do střední amatérské kategorie. S tímto rozlišením jsou nabízeny celé řady značek s různou funkční výbavou. I ty nejjednodušší z nich nabízejí dostatečnou kvalitu pro amatérskou fotografii ve formátu 10x15 a někdy i 13x18cm. Sofistikovanější modely nabízejí doplňkové funkce a takový uživatelský komfort, že bezpochyby uspokojí řadu fotoamatérů.

3,3mil. bodů (2200x1500)
Fotografie s rozlišením 3 mil. bodů lze v digitálním minilabu zpracovávat na rozměr až 13x18cm, popřípadě na formát nižší s možností výřezu. Proto tyto fotoaparáty bez problémů uspokojí fotoamatéra, kterému dávají prostor pro práci se snímky a uspokojí i řadu uživatelů z běžné komerční sféry. Např. realitní kanceláře, autobazary, atd.
Navíc na trhu jsou k dispozici i profesionální modely digitálních fotoaparátů s tímto rozlišením, které jsou vhodné i pro profesionální fotoreportéry či některé další typy profesionálních aplikací. Vše záleží na dalších vlastnostech fotoaparátu.

4,0mil. bodů (2500x1600)
Amatérské digitální fotoaparáty s tímto rozlišením představují luxusní kategorii, která nabízí možnost tisku snímků bez problémů až do formátu 20x30cm (A4) a zejména vysokou obrazovou i funkční úroveň. I pro všechny komerční aktivity s výjimkou profesionální fotografie jsou tyto fotoaparáty plně dostačující.
V profesionální oblasti jde o přístroje, které již dokáží pokrýt celou řadu aplikací s tím, že jsou i tyto přístroje často koncipovány zejména pro fotoreportáží nasazení.

5mil. bodů (2900x1800)
Nejvyšší amatérský hi-end nabízí v současnosti právě rozlišení 5mil. bodů. Pro některé uživatele je kvalita těchto snímků dostatečná i pro formát 30x40cm, pro všechny bez problémů pokrývá formát 20x30cm či menší s ořezem. Samozřejmě tyto přístroje nabízejí maximální funkční výbavu a odpovídající cenu.
V profesionální oblasti se toto rozlišení příliš neobjevuje, ale pokud ano představuje většinou zajímavý poměr výkon/cena.


Kodak DCS 760 s rozlišením 6MPix

6mil. bodů (3000x2000)
Tuto úroveň rozlišení nabízejí dnes již pouze profesionální modely digitálních zrcadlovek či některých starších digitálních stěn. Kvalita snímků nejen díky rozlišení, ale i dalším parametrům těchto přístrojů je adekvátní pro většinu profesionálních nasazení včetně studiové fotografie.

11/16 mil. bodů
Toto rozlišení je standardem u soudobých digitálních stěn a představuje maximální dosažitelné rozlišení bez funkčních limitů. Fotoaparáty se snímači této kategorie jsou schopny vyhovět ve všech profesionálních oblastech a poskytnout bezkompromisní kvalitu pro drtivou většinu zakázek.

Nad 16mil. bodů
Extrémního rozlišení nad 16mil. bodů se dosahuje buď multiexpozicí či pomocí skenovacích digitálních scén. Jde však o řešení vhodné pouze pro vybrané tyty scén a pro nejnáročnější zakázky. Cena digitálních stěn nabízejících toto rozlišení je extrémně vysoká.

Závěr
Rozlišení není zdaleka jediným parametrem digitálního fotoaparátu určujícím kvalitu snímků, nicméně dostatečné rozlišení je nezbytnou podmínkou dosažení uspokojivé kvality. Z pohledu běžného fotoamatéra jsou adekvátně kvalitní fotoaparáty od rozlišení 1,3 či 2mil. bodů. Pro náročné fotoamatéry či uživatele z komerční sféry doporučujeme přístroje s rozlišením 3 mil. a více.
V profesionální fotografii není možné stanovit jednoduché kritérium v rovině rozlišení, protože se výrazně liší požadavky dle konkrétních podoborů fotografie. Je však extrémně důležité věnovat pozornost i dalším vlastnostem přístroje, protože kvalitativní rozdíl mezi amatérskou a profesionální technikou při stejném rozlišení je propastný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: