Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Větší bomba než jsme čekali
Olympus Camedia 700UZ
23. března 2001, 00.00 | Olympus C-700Ultrazoom je podle parametrů hodně zajímavý fotoaparát a v praxi jsme se přesvědčili, že jde opravdu o trefu do černého. Jaké jsou naše dojmy, kolik bude stát a kdy jej koupíme u nás? Vše se dozvíte v naší exkluzivní reportáži z CeBITu 2001.
Před několika dny jsme zveřejnili první informace o digitálním fotoaparátu Olympus C-700Ultrazoom. Článek vznikl na základě poměrně strohých informací uvolněných americkou pobočkou Olympusu, a proto jsme využili první možnosti a na veletrhu CeBIT 2001 jej vyzkoušeli tak říkajíc na vlastní kůži. Po necelé hodince jsme odcházeli plni dojmů, o které se s vámi nyní podělíme. Rozhodně tento článek nenahrazuje recenzi, kterou budeme moci připravit až na základě delšího testování, nemluvě o tom, že na veletrhu byly k dispozici pouze předprodukční vzorky. Přesto osobní setkání s tímto fotoaparátem považujeme za důležité zdokumentovat.
Konstrukce
C-700 je prvním modelem "nové konstrukce". Je sice patrné, že vychází z modelové řady 2000, ale odlišuje se od ní v mnoha příjemných detailech. Opticky nejzásadnější změnou je výrazné zaoblení všech hran a částečné přeuspořádání ovládání. Fotoaparát si zachoval sympaticky malé rozměry, ale působí kompaktnějším a modernějším dojmem. Kromě opticky výrazně mladšího dojmu se zlepšila i ergonomie fotoaparátu, který se velmi příjemně drží v ruce a prakticky kompletně lze ovládat pouze jednou rukou.
Kompletně přepracováno bylo uložení interního blesku. Ten se posunul do středu fotoaparátu na čelní hranu. Navíc je vybaven mechanickým zámkem, takže jeho vyskočení se aktivuje speciálním tlačítkem podobně jako u modelu E-10.
Další změna je patrná na voliči režimu. Ten se výrazně zvětšil, což umožňuje ovládání palcem pravé ruky. Přepracován je i seznam expozičních režimů, k čemuž se vrátíme o něco níže. Spouštění fotoaparátu se přesunulo na zadní stěnu nad displej a stalo se červeným. Umístění je to nezvyklé, ale výrazně praktičtější než původní řešení.
Kromě skvělých parametrů potěší u objektivu i několik praktických drobností. Tou první je uchycení krytky objektivu na výsuvném tubusu objektivu místo přímo na těle, jak tomu bylo u předchozích modelů. V praxi to znamená, že krytka již "nevystřelí" když ji před zapnutím fotoaparátu zapnete, ale zůstává na objektivu.
Poslední výraznou změnou je použití mikroLCD na místo optického hledáčku. To kromě jiného přináší výrazné zvětšení průzoru a lepší vyřešení optické korekce ve srovnání s modely řady E.
Ovládání
U fotoaparátu C-700 se Olympus odhodlal k razantní změně přístupu k ovládání. Opustil svoje více méně technokratické řešení a vychází vstříc široké uživatelské základně. To v první řadě znamená zavedení režimu AUTO, ve kterém uživatel pozbyl práva jakkoli zasahovat do procesu zachycení snímku. Prostě když nemohu nic nastavit, tak nemohu nic zkazit. Další pomůckou pro méně zkušené uživatele jsou takzvané kreativní programy, což není nic jiného než přednastavení hodnot například pro portrét. Pro zkušené uživatele je k dispozici klasická kombinace poloautomatické expozice s manuální ve variantách P, A, S, M.
Další zásadní obměnou prošlo ve výběrech. Ty jsou nově plně grafické, plně kontextové a podstatně zjednodušené. Po zapnutí menu se ve většině případů objeví elipsa se základními funkcemi. To pro uživatele znamená výrazné urychlení proti několikaúrovňovým výběrům.
Objektiv
Objektiv s rozsahem 38 - 380 mm je opravdu velmi pěknou ukázkou možností soudobé techniky. Celá optická soustava se vešla do tubusu o délce necelých 10 centimetrů. Navíc objektiv je ve vypnutém stavu skoro celý ukryt uvnitř těla a po zapnutí se vysune do jedné polohy společné pro všechny ohniskové vzdálenosti.
Posun optiky zajišťuje poměrně hlučný motorek, který jasně zvukově indikuje jakýkoli posun. Naštěstí je ovládání objektivu přesné a autofokus příjemně rychlý, takže si na objektiv velmi rychle zvyknete. Jediné, co mohou uživatelé postrádat, je optická stabilizace. Nicméně díky dobrému vyvážení fotoaparátu jsme během krátkého testování tuto funkci příliš nepostrádali. Uvidíme, jaké budou naše závěry po seriózním testování.
Hodnocení
C-700 je opravdu hodně pěkný fotoaparát, který nejvíc potěší běžné uživatele bažící po teleobjektivu. Jde v podstatě o úplně první digitální fotoaparát, který nabízí 10x optický zoom v kompaktním těle. Rozlišení 2,1 mil.bodů je zcela dostačující a nové ovládání vypadá opravdu moc dobře. Když si k tomu přidáme doporučenou cenu pro český trh 35.990 Kč včetně DPH, tak pevně věříme tomu, že v průběhu května se na něj budou stát fronty. Navíc s trochou zdravého rozumu může být levnější a zajímavější alternativou pro mnohé 3Mp digitální fotoaparáty, takže se již velmi těšíme na možnost důkladně jej testovat. Česká veřejnost bude mít možnost poprvé ochutnat tuto lahůdku již na Interkameře 2001, takže si tento veletrh rozhodně nenechte ujít.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024