Varta Power LCD Plug Charger - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Varta Power LCD Plug Charger

varta_power_lcd_100px

13. července 2011, 00.00 | Nabíječku jsme si představili jako novinku. Poté jsme ji získali k vyzkoušení a přinášíme vám tedy praktické zkušenosti plus několik doplňujících informací a tipů.

Varta Power LCD Plug Charger umožňuje nabíjet dva nebo čtyři tužkové či mikrotužkové nikl-metalhydridové akumulátory (NiMH), a to běžné i typu „Ready 2 use“, ať už Longlife Accu, nebo Power Accu. Přístroj funguje jako rychlonabíječka – nabíjení trvá 2 až 4 hodiny. Pro kontrolu stavu nabíjení slouží LCD panel s modrým elektroluminiscenčním podsvícením pro snadnou kontrolu stavu i za tmy.



Měl jsem k dispozici speciální sadu se čtveřicí tužkových NiMH akumulátorů Varta "Ready 2 use" Longlife Accu s kapacitou 2 100 mAh.



Jak vidíte z připojených snímků, akumulátory vložené do lůžek nabíječky jsou u horního, tedy plusového kontaktu od nabíječky izolovány.



Zde ještě detailní pohled, který ukazuje také ochrannou fólii na displeji. První kroky po rozbalení nabíječky jsou tedy zřejmé: sejmout tyto dvě fólie.



Kompaktní řešení nabíječky s integrovanou vidlicí má jednoznačnou výhodu: nemusíme s sebou nosit extra kabel (to ocení hlavně jedinci, kteří takovéto segmenty občas ztrácejí či zapomínají). Na druhou stranu zase integrovaná zástrčka výrazně přesahuje rovinu těla nabíječky, tudíž musíme počítat s přece jen trochu větším prostorem ve své fotobrašně. Na zadní straně uživatel najde důležité údaje, mimo jiné výše uvedenou skutečnost, že nabíjet je možno 2 nebo 4 tužkové či mikrotužkové akumulátory NiMH, že vstupní napětí je 100–240 V, kmitočet 50/60 Hz a příkon 6 W, výstupní napětí 2× 2,8 V a nabíjecí proud při nabíjení tužkových akumulátorů 450 mA a u mikrotužek 200 mA.



Akumulátory v setu byly nabité tak, jak mají být, tedy připravené k okamžitému vložení do přístroje. To by mělo platit dokonce i pokud by byly delší dobu ve skladu, poněvadž typ Longlife Accu "Ready 2 use" má minimální ztrátu kapacity při skladování: udrží 80 % kapacity po dobu až jednoho roku. "Moje" měly kapacitu téměř stoprocentní, jak ukázala zkoušečka. Použil jsem tedy identické, které jsem předtím "vybil" ve svém externím blesku. Doba nabíjení byla něco málo přes dvě hodiny.



Nabíječka má samozřejmě veškeré potřebné kontrolní funkce: teplotní pojistku, která je nastavena na 60 °C, elektronicky řešenou ochranu proti špatné polaritě a detekci špatných článků, a také vypnutí pomocí funkce -Δ U, a to teplotou a časovačem. Funkčnost jsem vyzkoušel na svých letitých NiMH akumulátorech Vinic s kapacitou 1 300 mAh, které mám od roku 1999, přičemž dva jsou ještě v pořádku, dva už nepoužitelné. Vadné nabíječka během několika okamžiků rozpoznala a na displeji indikovala (obrazovka uprostřed má ukázat, že dva piktogramy napravo "poplašně blikají"). Vadné články jsem vyjmul a dva bezvadné nabíječka dobila na maximální kapacitu (podle mé orientační zkoušečky – přesně měřící tester jsem, bohužel, k dispozici neměl). Z hlediska běžného uživatele to je ale nepodstatné – důležité je, že jsou nabity a nyní bez problémů slouží.



Pro kontrolu funkčnosti a stavu nabití akumulátorů, primárních napájecích článků a baterií včetně 9V "bloků" (E-Block, 6F22) nejraději používám tento letitý tester Sunwa BT-168.



Na cesty, zejména pokud vyrážím "nalehko", s sebou beru malý, kompaktní tester MW322. Umožňuje rychlé orientační otestování tužkových a mikrotužkových napájecích článků a akumulátorů.



Jak vidíte, použití je velice snadné, a i když indikace stavu článků podle pouhé intenzity svitu červené LED je skutečně jen orientační, na výletech a cestách i tento minitester poslouží velmi dobře.

Varta Professional Lithium versus alkalické Varta High Energy

Napájecí články, baterie, akumulátory, nabíječky a testery..., to je sice drobné, ale velmi důležité příslušenství. Ba co víc – dnes se bez něj fotograf neobejde. Jde jen o to, jakému typu zdroje energie dáváme přednost. Pokud se zaměříme jen a pouze na tužkové napájecí články a akumulátory (zlidověle, leč nepřesně označované „baterie“), potřebné především do externích blesků a také některých fotoaparátů vybavených ultrazoomy, jakému typu dáváte přednost? Moderním NiMH akumulátorům typu Sanyo Eneloop/Eneloop XX, Panasonic Infinium nebo Varta „Ready 2 use“ Longlife Accu/Power Accu? Obyčejným NiMH akumulátorům? Anebo raději používáte primární napájecí články? Třeba abyste nemuseli řešit pravidelné dobíjení akumulátorů, anebo kvůli výstupnímu napětí 1,5 V (nikl-metalhydridové akumulátory mají 1,2 V, stejně jako měly NiCd, nyní kvůli jedovatému kadmiu zakázané). Třetí možností je přirozeně využití různých typů, podle situace a typu přístroje.



Pokud jednorázové primární napájecí články používáte, zejména sady čtyř kusů v externím blesku nebo kompaktu s ultrazoomem, může být pro vás zajímavé nahradit alkalické články lithiovými. Zmínil jsem je už v předchozím článku. Mezitím jsem oba druhy, tedy Varta Professional Lithium a alkalické Varta High Energy, používal ve svém externím blesku a také v testovaném kompaktu s ultrazoomem a musím konstatovat, že tužkové napájecí články Varta Professional Lithium se mi perfektně osvědčily. Sada čtyř kusů alkalických článků High Energy váží 102 g, zatímco lithiových pouze 66 g, což je rozdíl 36 g, nad kterým ne všichni uživatelé a zejména uživatelky mávnou rukou. A nad čtyřikrát až sedmkrát delší výdrží při použití ve fotoaparátu už vůbec ne. Je to díky možnosti vyšší proudové zatížitelnosti oproti alkalickým. Lithiové články mají vysokou kapacitu i při vybíjení proudem 0,5–1 A, alkalické při takovém zatížení mají jen 800–1 500 mAh, a také mnohem nižší napětí pod zátěží. Důležitá je i možnost dlouhodobého skladování bez snížení kapacity a bezproblémové použití i při teplotách, kdy alkalické články opět vykazují ztrátu výkonu.

Primární tužkové napájecí články Varta Professional Lithium využívají lithium a pyrit (sirník, kyz, neboli disulfid železnatý – FeS2, také zvaný „kočičí zlato“), mají jmenovité napětí 1,5 V a typickou kapacitu 2 900 mAh. Přípustný rozsah teplot je od -40 do 50 °C. Při použití v elektronickém blesku je typické konečné napětí 0,9 V, v případě digitálního fotoaparátu 1,05 V (při teplotě 20 °C).

Zde se můžete vrátit k souhrnnému představení novinek Varta.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: