USB a FireWire čtečka - rozdíl, který cítíte - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

USB a FireWire čtečka - rozdíl, který cítíte

6. dubna 2001, 00.00 | Otestovali jsme pro vás USB a FireWire čtečku při přenosech velkých objemů dat - pořídíte si FireWire také?

Čtečkami paměťových karet jsme se už na Grafice zabývali mnohokrát, obvykle se jednalo o zařízení na USB, nebo redukce do PCMCIA slotu, FireWire rozhraní sice dnes najdeme na každém Macu, ale u PC ještě nejsou běžnou součástí vybavení.

Dneska si představíme dvě čtečky iTec pro paměťové karty formátu CompactFlash, jak USB tak FireWire verzi, zajímat nás bude především rozdíl v rychlostech přenosu. Čtečky iTec jsou nabízeny v poměrně širokém sortimentu pro snad všechny používaná paměťová média (již zmiňované CompactFlash, SmartMedia, kombinace obého, MemoryStick od Sony a SecureDigital), přičemž SM a CF čtečky jsou i pro FireWire, bohužel však není k dispozici „combo" SM+CF jako v případě USB sběrnice. Všechny čtečky mají ovladače jak pro Windows (95/98/2000), tak pro MacOS. Čtečky CF a SM pro USB i FireWire mají shodný tvar, pouze se odlišují barevně, jsou to oblé plastikové škatulky, u kterých se nedbalo na miniaturizaci, pro stolní nasazení jsou ideální, v případě použití s přenosným počítačem bych také neviděl žádný výrazný problém s transportem, někdo však možná raději sáhne po nějaké miniaturní verzi. Napájení je pochopitelně jak u USB, tak u FW verze zajištěno po kabelu sběrnice. Testovali jsem na počítači Apple iMac, který je standardně vybaven jak USB tak FireWire rozhraním, u Macu odpadá investice do FireWire karty – většina běžných PC tímto rozhraním není vybavena, na PC se také relativně častěji objevují problémy s kompatibilitou karet a zařízení.

Instalace obou zařízení byla poměrně jednoduchá, je vyžadován MacOS 8.5 a novější. Po nainstalování ovladačů a nezbytném restartu bylo možné zasunout kartu do slotu některé čtečky a karta se ihned objevila na ploše jako bezejmenný výměnný disk. Z funkčního hlediska je mezi UsSB a FireWire jediný rozdíl ve vysunování karty z čtečky – v případě USB karty se doporučuje kartu sklidit (hodit do koše) a poté vytáhnout, jinak systém protestuje, u FireWire verze je možné kartu ze čtečky vyjmout bez vyhazování do koše – MacOS ji prostě odstraní z plochy.

K testu nám posloužila 320 MB CompactFlash karta od Lexaru, zcela zaplněná fotkami z právě probíhající Interkamery – pro vaši informaci, znamená to 130 fotek z Olympusu E-10 v nejvyšším rozlišení a komprimovaných JPEGem. Při testu jsme se zaměřili pouze na kopírování z karty do počítače, čtečky jsou schopné údaje na kartu také zapisovat, což se pochopitelně hodí pokud kartu používáte jako paměťové médium například pro PDA, ovšem rychlost zápisu jsme neměřili.

Výsledky jsou zcela jednoznačné – při kopírování přes USB verzi trvalo zkopírování 305 MB fotografií 6 minut 40 sekund, tedy průměrnou přenosovou rychlostí cca 760 kB/s, při použití FireWire to bylo pouze 1:56 minuty, tedy 2,63 MB/s, tedy takřka 4x rychleji. Samozřejmě, to neodpovídá často zmiňované vysoké rychlosti FireWire sběrnice, přesto se jedná o příjemnou rychlost a tak pokud je přenos velkého množství dat z paměťových karet SmartMedia nebo CompactFlash vaším „denním chlebem", rozhodně se nad možností FireWire čtečky zamyslete – zrychlení je velmi výrazné, u PC pochopitelně může absence FireWire ve standardní výbavě použití znemožnit nebo prodražit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: