Transcend SDHC 32GB: rychlá/velkokapacitní karta pod drobnohledem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Transcend SDHC 32GB: rychlá/velkokapacitní karta pod drobnohledem

28. prosince 2010, 00.00 | Společnost Transcend uvedla na trh vysokokapacitní paměťové karty, které jsou určeny pro fotografy i nadšené kameramany. Jedná se o karty SDHC 32 GB Class 10 a Class 4. Do redakce nám dorazil jeden vzorek - konkrétně "rychlejší" verze Transcend 32GB class 10. Jak obstála v našem redakčním mini-testu?

Vývoj jde v technologických oblastech kupředu mílovými kroky a výrobci se neustále předhánějí, kdo s koho. Zvláště patrný je pak tento trend v případě rozlišení - jak digitálních fotoaparátů, tak i videokamer. Ruku v ruce s tím logicky rostou nároky nejen na velikost vyrovnávacích/operačních pamětí, ale i na kapacitu a rychlost paměťových médií. Tento fakt si dobře uvědomují dodavatelé daného příslušenství a uvádějí na trh stále rychlejší a "objemnější" paměťová média. Výjimkou není ani společnost Transcend, jež před nedávnem uvedla vysokokapacitní paměťové karty SDHC 32 GB Class 10 a Class 4. Do redakce nám dorazil jeden vzorek ("rychlejší" verze) - Transcend 32GB class 10. Jde o paměťovou kartu formátu SDHC, certifikovanou pro "třídu" (class) 10. Jinými slovy: s výrobcem garantovanou přenosovou rychlostí zápisu 10 MB/s. Karta je určena pro náročnější uživatele digitálních fotoaparátů, kamer, PDA atd., nebo též jako alternativa flash pamětí, externích disků či disketových mechanik.

Transcend 32GB class 10 (Ultimate)

SDHC Transcend 32GB je určena jak pro náročné fotografy, kteří potřebují velkou kapacitu (snímání do RAWu se zde přímo nabízí), tak pro nadšené kameramany - pro zaznamenávání Full HD videa (fandové současného rychle se rozrůstajícího segmentu Full-HD videokamer zajásají). SDHC Class 10 umožní uložit například až 13 104 fotek (ve formátu JPEG s rozlišením 5 MPix) nebo přes 176 hodin videa při běžném rozlišení (MPEG4/při datovém toku 384 Kbps), popřípadě 480 minut videa v HD kvalitě (High Definition AVCHD/9 Mbps). Teoretická přenosová rychlost karty je až 20 MB/s (160 Mb/s). V případě snímání do RAW formátu lze na kartu uložit až 2 500 snímků (při velikosti 1 RAW snímku = 10 MB, jinak samozřejmě záleží na rozlišení a velikosti, jež se u různých DSLR, potažmo RAWů liší). Výrobce dodává své karty v kapacitách 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB a nově nyní též 64 GB. Pro větší bezpečnost dat proti nechtěnému smazání nebo přepisu obsahuje karta standardní mechanický přepínač na boku, sloužící jako ochrana.

Technická data:

  • Model: SDHC Ultimate Class 10
  • zápis 16 MB/s, čtení 20 MB/s
  • Kapacity: 4 GB / 8 GB / 16 GB / 32 GB / 64 GB
  • ECC technologie pro sledování a opravu chyb při přenosu dat
  • kompatibilita se standardem SD 2.0
  • automatický přechod do úsporného režimu, režimu spánku a vypnutí
  • shodnost se směrnicí EU RoHS (Restriction of Hazardous Substances) o zmenšení množství látek nebezpečných pro životní prostředí během výroby





Praxe
Kartu jsme testovali s Macem (vybaveným procesorem IntelCore 2-jádrový, 2.2 GHz, RAM 1024 MB, OS X 10.5). Testovaná karta byla standardně naformátován pro systém FAT32 (což funguje na obou platformách - jak Mac, tak Windows), pro jistotu jsme ji ještě přeformátovali (přímo v Macu). Při používání karty v kombinaci s PC vybaveným OS Windows XP nebo Vista je použit systém NTSC. Během samotného testu (s DLSR Canon 500D) jsme nezaznamenali žádné "nestandardní chování", nicméně vzhledem k bufferu (vyrovnávací paměti) fotoaparátu nebyl v praxi pozorován vůbec žádný rozdíl mezi Class 10 a Class 6 (SanDisk, který jsme použili pro srovnání). Testovali jsme kartu samozřejmě ve vysoké zátěži, tj.: záznam do RAW+JPEG formátu v kombinaci se sekvenčním snímáním. Rozlišení 15 MPix, velikost jednoho snímku 18,5 MB (RAW|) + 4,7 MB (JPEG). Aby byl test úplný, nezapomněli jsme ani na záznam videosekvencí - režim Full HD 1 920 x 1 080 bodů (s kadencí 20 sn./sek.). A posléze též s Full HD videokamerou Canon Legria...





Rychlosti
Kdy teprve doceníte rychlost karty, to je v okamžiku připojení k PC! Co se týče odezvy SDHC karty, po vložení do čtečky a připojení funguje vzájemná konektivita okamžitě a bez problémů. Stejně tak je tomu při odpojení (vysunutí karty). U měření rychlosti zápisu i čtení jsme v rámci co nejvyšší objektivity pracovali s běžnými soubory a jejich objemy. Testování rychlosti jsme rozdělili do tří fází, přičemž v každé z nich jsme změřili rychlost čtení/zápisu vždy u konkrétního typu souboru (souborů). V první fázi jsme přenášeli soubor o velikosti běžného DVD filmu (cca 4,2 GB), v druhém případě jsme kopírovali hudbu - odpovídající zhruba velikosti běžného audio CD (cca 750 MB), v případě třetího měření jsme se rozhodli pro kopírování velkého množství souborů, konkrétně šlo o velký balík dokumentů (z disku C), obsahující přes 10 tisíc složek a souborů (hlavně fotografie a běžná kancelářská data - dokumenty, tabulky, prezentace ap.).







Výsledky testu:

DVD film (4 210 MB/celkem 6 větších souborů)

  • rychlost zápisu - 13,8 MB/s (celkový čas - 304 s)
  • rychlost čtení - 18,4 MB/s (celkový čas - 229 s)
Audio CD (756 MB/celkem 59 souborů)

  • rychlost zápisu - 9,6 MB/s (celkový čas – 79 s)
  • rychlost čtení - 18 MB/s (celkový čas – 42 s)
Data - velké množství souborů (3 320 MB/celkem 11 948 souborů a složek)
  • rychlost zápisu - 5,5 MB/s (celkový čas - 606 s)
  • rychlost čtení - 14,5 MB/s (celkový čas - 229 s)
Stažení fotek/videa do PC
  • Na závěr jsme provedli ještě jedno ryze praktické měření. Stáhli jsme do PC celkem 2,15 GB (93 souborů - 3 videa, 45 fotek v RAW formátu + 45 JPEGů). Rychlost stahování - 18,2 MB/sek.
    Dle dosažených výsledků je tedy průměrná rychlost zápisu karty 77 Mb/sek (9,6 MB/sek) a průměrná rychlost čtení dosahuje hodnoty 138 Mb/sek (17 MB/sek)! Podle očekávání bylo časově nejnáročnější operací kopírování velkého množství (tisíce) souborů a složek. Naopak přenos videa i hudby probíhal relativně svižně, a to téměř až 3x rychleji (v případě zápisu videa). Nutno však brát ohled na fakt, že samotnou rychlost výrazně ovlivňuje jak použitý HW, tak momentální vytíženost procesoru (testovali jsme s minimálně zatíženým procesorem), a stejně tak množství přenášených souborů.


Závěrem

Paměťová média určená jak pro DSLR, tak i pro videokamery, musejí zvládat zápis velkého množství dat, a to v relativně velice krátké době. Hlavní otázka tedy zní: "Vyplatí se pořízení vysokopaměťové a zároveň vysokorychlostní karty?". V prvním případě jednoznačně ANO, v druhém případě je to diskutabilní a záleží na využití karty.
Ad kapacita: paměti není nikdy dost, zároveň samotné pořizovací ceny padají strmě dolů, takže 1 GB paměti dnes vyjde v průměru již zhruba na necelou stokorunu (záleží na značce a na rychlosti karty - "class")! Argument šetření místem tedy dnes již sám o sobě neobstojí. Jediné "proti" pak tedy spočívá spíše v "lenosti" fotografa, který fotí a fotí až do zaplnění karty - a probírat pak najednou několik tisíc fotografií je hrůza.
Ad rychlost: Zde hraje hlavní roli účel, pro jaký kartu používáme – zda k fotografování (DSLR) nebo záznamu videa (videokamery). V prvním případě jsme tak jako tak omezeni vyrovnávací pamětí, která u (amatérských) DSLR není nijak závratná, takže danou rychlost karet (Class 10) stejně drtivá většina fotoaparátů nevyužije. V praxi pak tedy není u běžného fotoaparátu s rozlišením okolo 12 MPix rozdíl mezi Class 6 a Class 10. Samozřejmě trochu jiná situace by teoreticky byla u profi zrcadlovek, kde rozlišení přesahuje 20 MPix a kadence snímkování sahá k hranici až 10 sn./sek. Naproti tomu většina takových přístrojů již pracuje s většími - CompactFlash kartami, avšak jsou i výjimky, umožňující ukládat data (vedle CF karet) též na SD karty (viz Canon 1D Mark IV).

Velkou výhodou SDHC karet je teoretická kapacita výhledově až tisíce GB. Nevýhoda spočívá v nekompatibilitě se staršími čtečkami SD karet. Celková rychlost přenosu pak závisí (kromě hodnoty "Class") také na čtečce, kde teoretické (v praxi nedosažené) maximum rychlosti přes USB 2.0 rozhraní je 480 Mb/s (60 MB/s). A posledním ("last but not least") důležitým faktorem je pak samotné zařízení, kde jste tak jako tak omezeni bufferem (vyrovnávací pamětí - typicky například u DSLR), který je - bez ohledu na rychlost karty - prostě daný. Rychlé paměťové karty jsou do jisté míry marketingovým lákadlem, zároveň však mohou být vhodnou "investicí" do budoucna, kdy rozlišení i frekvence snímkování (jak fotoaparátů, tak videokamer) v amatérské třídě stoupne na úroveň současných polo-profi a profi modelů (a vzhledem k vývoji trhu to nebude dlouho trvat).
Jednou z příjemných zpráv bude určitě informace, že na karty Transcend (včetně námi testovaného kousku) se vztahuje doživotní záruka výrobce! Cena Transcend SDHC 32GB Class 10 se na českých e-shopech v současnosti pohybuje v rozmezí cca 1 150 – 1 500 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: