Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Tiskněte fotografie bez přítomnosti počítače, pomocí PictBridge
23. ledna 2007, 00.00 | Přímý tisk, tedy tisk bez přítomnosti počítače, nabízí nejen takřka všechny digitální fotoaparáty, ale i fotomobily. Proč používat tento typ tisku, co s ním lze nastavit a do jaké míry to ovlivní kvalitu výsledku? Vše si – nejen pro začátečníky – shrneme v dnešním článku.
Přímý tisk, tedy tisk bez přítomnosti počítače, nabízejí nejen takřka všechny digitální fotoaparáty, ale i fotomobily. Proč používat tento typ tisku, co s ním lze nastavit a do jaké míry to ovlivní kvalitu výsledku? Vše si – nejen pro začátečníky – shrneme v dnešním článku.
Proč přímý tisk?
Spojení fotoaparátu, počítače a tiskárny je poměrně logická věc. Snímky dopravíme do počítače pomocí kabelu nebo čtečky karet a z něj je pošleme do tiskárny. Pokud jsme v klidu domova a celý proces známe, tak není důvod jej měnit. Masový nástup digitálních fotoaparátů ale přináší stále nové situace, kdy se nám může vynechání počítače z tohoto procesu hodit. Problémy s mezistupněm v podobě počítače jsou dva: zaprvé počítač zabírá místo a vyžaduje nemalý přísun energie, pokud se nejedná o notebook, a zadruhé je nutné zvládnout jeho obsluhu. Pokud budeme chtít technicky méně zdatné členy domácnosti přeškolit z chození s filmem do místní drogerie, kde je sběrné místo Fotolabu, na tisk fotografií v klidu domova, nesmí je odrazovat "technická složitost". Namísto zapínání počítače, orientaci v operačním systému, zajištění přenosu snímků a nastavení tisku tak můžeme nabídnout jednoduché spojení a stisk několika tlačítek.
Problém s fyzickou přítomností počítače může nastat na akcích, kde potřebujeme snímky rychle vytisknout na místě. Mohou to být nejen firemní golfové turnaje, ale jako příklad lze uvést i malý fotoateliér, nabízející pořízení pasových fotografií. Zákazník si prohlédne snímek na displeji fotoaparátu a snímky se pošlou přímo do tiskárny – není nutné investovat i do počítače.
Navíc se stále více objevují uživatelé, zejména nejlevnějších kompaktů, kteří jednoduše žádný počítač nemají, a pravidelně nosí paměťovou kartu do Fotolabu.
Kompatibilita a způsob připojení
V roce 2002 se objevily zárodky společného standardu, na kterých se dohodly společnosti Canon, Fuji, HP, Olympus, Seiko Epson a Sony. V roce 2003 se pak pod záštitou asociace CIPA (Camera & Imaging Products Association) zrodil standard PictBridge, který nyní podporuje většina výrobců, a těžko v současnosti naleznete digitální fotoaparát, který by PictBridge nepodporoval. Jedná se o téměř zázračnou dohodu, kdy nevznikl konkurenční formát. Seznam kooperujících společností je velmi dlouhý. Samozřejmě mezi nimi nechybí ani výrobci tiskáren.
Společný komunikační standard umožnil to, že jakýkoliv fotoaparát s PictBridge můžeme připojit k jakékoliv tiskárně podporující PictBridge a ihned začít tisknout své fotografie. U některých fotoaparátů je nutno v setupu přepnout funkci USB (Mass Storage, pro přenos dat do počítače, nebo přímý tisk), některé to umí automaticky. Fotoaparát připojíme pomocí USB (tiskárna musí být vybavena klasickým zploštělým počítačovým USB konektorem, většinou na jejím čelním panelu) a na displeji se nám zobrazí možnosti tisku, nebo si je vyvoláme při prohlížení snímků. Vybrané snímky označíme a po potvrzení se již spouští jejich tisk.
Možnosti připojení mohou být i jiné, využívají se ale zpravidla spíše pro přenos snímků z fotomobilů, například infračervený přenos, Bluetooth nebo Wi-Fi.
Další možností je použití vestavěné čtečky paměťových karet, kterou jsou některé tiskárny vybaveny, ale je zde nutnost, aby byly vybaveny také barevným displejem, což není vždy samozřejmostí. Abychom mohli pak přesně určit, které snímky chceme vytisknout, je nejlepším řešením nechat si vytisknout celý index print.
Možnosti nastavení
Po aktivaci menu pro tisk (u každého fotoaparátu probíhá jinak) máme zpravidla na výběr nastavení několika parametrů, jako je tisk výřezu, nastavení počtu kopií, tisk více snímků na jeden list, vkládání data a čísla souboru, typ papíru (běžný nebo foto), tisk bez okrajů apod. Možnosti nastavení jsou samozřejmě radikálně menší než při tisku z počítače, ale vše je z důvodu co nejsnadnějšího ovládání. Nechybí ani možnost vytisknutí index printu celé paměťové karty. Komunikace fotoaparátu s tiskárnou je obousměrná, takže na displeji fotoaparátu se objeví informace o nízké hladině inkoustu, chybějícím papíru nebo jiné chybě při tisku. Stejně tak by se mělo menu ve fotoaparátu měnit v závislosti na tom, co daná tiskárna nabízí.
Mnoho fotoaparátů také umožňuje přímo upravovat snímky. Nemusíme je tedy pouze otáčet, ale lze je také zesvětlovat, aplikovat barevné filtry nebo používat funkce pro projasnění stínů či automatické odstranění jevu červených očí. Kvalita těchto úprav nemůže nahradit kvalitu dosaženou odborným zásahem na počítači, ale pro úpravu snímků, které se budou tisknout například na formát 9 x 13 cm, je to dostatečné.
Kvalita tisku
Pokud je řeč o kvalitě – jak výsledek tisku ovlivní fakt, že netiskneme z počítače, ale z fotoaparátu? V běžných podmínkách fotoamatérů a poloprofesionálů pouze minimálně. Když odhlédneme od faktu, že nemáme možnost doladění snímků pomocí doostření, zvýšení saturace nebo úpravy kontrastu, tak je rozdíl téměř zanedbatelný. Při tisku z počítače odesílaná data zpracuje nainstalovaný ovladač tiskárny, který také do velké míry ovlivňuje výslednou kvalitu. Při přímém tisku je zpracování obrazu na samotné tiskárně, která je k tomu vybavena a často obsahuje automatické optimalizační nástroje, které snímky oživí, odstraní červené oči apod. Rozdíl u běžných fototiskáren zde bude velmi malý. Největší nevýhodou je tedy nemožnost úpravy fotografie v počítači pomocí pokročilejšího editovacího softwaru.
Závěr
Přímý tisk bez přítomnosti počítače nabízí rychlejší a jednodušší tisk digitálních fotografií než s přítomností počítače. Bohužel jsme ochuzeni o možnosti editace, ale výhodou je mobilita a jednoduchost. Existují i minitiskárny na baterie, takže můžeme být zcela nezávislí na nutnosti být připojeni do elektrické sítě.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024