Sony představilo nový typ CMOS snímače s označením „Exmor R“ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Sony představilo nový typ CMOS snímače s označením „Exmor R“

12. srpna 2009, 00.00 | Sony minulý týden spolu s novými kompakty Cybershot konečně představila nový typ konstrukce „Exmor R“ CMOS snímačů, jehož nerealizovaný koncept byl představen již v červnu minulého roku. Nový typ snímače by měl zajišťovat 2x větší nativní citlivost snímače, než kterou disponují stávající typy CMOS snímačů. Díky tomu by měl senzor typu „Exmor R“ vykazovat lepší obrazové výsledky například v oblasti fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Podrobnosti naleznete v našem článku.

Pokud se ohlédneme za posledními roky vývoje v průmyslu digitálních fotoaparátů, tak nemůžeme přehlédnout fakt, že výrobci začínají upouštět od „megapixelového zbrojení“ v oblasti rozlišení senzorů. Standardní míra rozlišení se u kompaktu prozatím zastavila u hodnoty okolo 12 Mpix a producenti fotoaparátu se více začínají zaměřovat na vylepšování obrazové kvality jako je např. snižování šumu v obraze, vylepšování dynamického rozsahu či zlepšování kresebnosti detailů na snímku. Proto se poslední dobou začínají pomalu dávat do pohybu nové snahy inovovat konstrukční řešení stávajících CCD či CMOS typů snímačů.

V tomto směru, po Fujifilmu a jeho realizovaném konceptu nadějného senzoru „EXR“, přichází i Sony s něčím novým. Sony totiž na konci minulého týdne představilo nový typ snímače s označením „Exmor R“, který vychází z konceptu, s nímž Sony seznámila veřejnost již v červnu 2008. S čím nový snímač přichází?

Grafické schéma, která ilustruje rozdíl mezi novým snímačem typu „Exmor R“ CMOS a stavajícími CMOS senzory

Jádro vylepšení, čím se nový snímač „Exmor R“ liší od stávajících Sony CMOS, je umístění vodičů. V klasických CMOS snímačích jsou řetězce vodičů umístěny mezi sběrnými čočkami/RGB maskou a vlastními tělísky jednotlivých fotodiod. Tento způsob řešení má ovšem tu nevýhodu, že intenzita světla dopadající skrze sběrné čočky senzoru na fotodiody je snížena tím, že jeho část je odrážena (a zastíněna) vrstvou vodičů zpět (vodiče zakrývají cca 3/4 plochy snímače). Tento neduh CMOS snímačů se u nového typu senzoru rozhodli inženýři ze Sony eliminovat tak, že fotodiody umístili přímo pod sběrné čočky/RGB masky a vodiče položili pod ně. Světelné záření proto může proudit přímo na plochu fotodiod, čímž se zvyšuje nativní citlivost senzoru. Díky tomu není nutné tolik uměle citlivost ISO „boostovat“, a proto by měly být snímky produkované skrze „Exmor R“ senzor méně zašuměné. Podle výrobců by nové konstrukční řešení senzoru mělo až dvakrát zvýšit nativní citlivost snímače, než kterou nyní disponují konvenční CMOS senzory. Dalším faktorem, který měl vést ke zmenšení šumu je také poměrně střízlivá výše rozlišení „Exmor R“ snímače, která činí 10,1 Mpix.


Další grafické schéma nového snímače typu „Exmor R“ CMOS

Na kolik bude daná inovace konstrukce CMOS snímače efektivní v praxi, ukáží až výsledky praktických testů. Přesto je dobré, že do „stojatých vod“, které dosud víceméně panovaly v oblasti vývoje technologií CCD a CMOS snímačů, začínají čím dál tím více pronikat nová konstrukční řešení, jako například v případě příchodu zmíněného „Exmor R“ senzoru. Jsme zvědaví, kdy se typ „Exmor R“ senzoru objeví také v těle některé DSLR Sony. Dodejme, že Sony nový snímač již umístilo do dvou nových kompaktů Cybershot DSC-WX1 a TX1 (více viz ZDE).


Ukázka výhody snímače „Exmor R“ CMOS, který disponuje 2x větší nativní citlivostí, než tomu je v případě konvenčních CMOS senzorů

Více informací o technologii „Exmor R“ CMOS snímače naleznete ZDE.

Zdroje:
Sony.jp
Dcviews.com
Digineff.cz

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: