Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Sony Mavica FD 91
20. března 2000, 00.00 | Hledáte netradiční digitální fotoaparát za rozumnou cenu? Líbil by se vám 14X optický zoom a záznam videa ve formátu MPEG1? To vše nabízí FD 91.
Digitální fotoaparáty jsou různé. Možná vám může připadat, že jeden je jako druhý, ale jsou i výjimky. Takovým hodně odlišným modelem je Sony Mavica FD 91, kterou nám k testům laskavě zapůjčila společnost Sony Czech.
Zajímavosti
Trochu netradičně začnu popis přístroje od atypických rysů. Těch je opravdu hodně. Pokud se budeme snažit přístroj zařadit do nějaké krabičky, tak asi nejblíže má ke střední třídě digitální fotografie, které odpovídá cena. Ale posuďte sami její schopnosti:
První zvláštností celé řady Mavica je záznam fotografií na klasické 3,5 palcové diskety. Ta představuje unikátně levné paměťové médium, ale bohužel přináší i nepříjemné vlastnosti. Kapacita 1,44 MB dovoluje zaznamenat maximálně cca 8-10 fotografií nebo zhruba 10 sekund videa v plné kvalitě. Navíc mechanika má rozměry, které prostě nelze opominout při konstrukci přístroje, takže fotoaparát na diskety má prostě vyšší rozměry. Na druhou stranu uložení fotografie za několik haléřů je úžasné. Navíc pro diskety nepotřebujete žádný adaptér nebo přenos po kabelu.
Dalším netradičním rysem tohoto fotoaparátu je transfokátor se 14x optickým zoomem. Ten dává fotoaparátu unikátní schopnost fotografovat vzdálené objekty, kterou nenabízí v podstatě žádný konkurent v této cenové oblasti. Ovládání transfokátoru je navíc citlivé a přesné, takže je velice pohodlné. Sony přidalo ještě optický stabilizátor, který se při fotografování vzdálených objektů hodí a při fotografování z blízka lze vypnout.
Třetím netradičním rysem jsou dva použití plnobarevné LCD displeje. Jeden je ukryt v hledáčku a simuluje běžný hledáček, tak jak jsme zvyklý. Druhý výklopný displej s úhlopříčkou 2,5" slouží pro fotografování z ruky. Oba jsou velmi kvalitní a velmi dobře kontrastní.
Design a balení
Fotoaparát má netradičně velké rozměry. Výrobce uvádí 139,8 x 103 x 162,8 mm a hmotnost těsně pod 1 kg. Musím přiznat, že subjektivně působí fotoaparát větší, ale lehčí, což způsobuje zřejmě použitý plast. Tvarově přístroj připomíná spíš videokameru než fotoaparát. Působí profesionálním dojmem a dobře se drží v ruce. Nejsem příliš příznivcem hranatého designu, ale Mavica 91 se mi prostě líbila.
V balení Sony dodává tělo přístroje, akumulátor, dobíječku, pásek, krytku objektivu a návody.
Technické parametry
CCD snímač je progresivní s rozlišením 850.000 bodů. Ano, maximální velikost obrázků je 1024x768 bodů. To v dnešní době považuji za hodně málo a rozlišení je jednou ze slabin přístroje. Jinak snímač má úhlopříčku 1/3 palce a citlivost ISO 100. Na druhou stranu opravdovou chloubou je objektiv. Transfokátor s rozsahem 37 - 518 mm ( v přepočtu ) se světelností F1,8-F3,2 je opravdová bomba. Navíc je vybaven optickým stabilizátorem obrazu a umožňuje ostřit od 1 cm. Jediné, co vám bude trochu chybět je širokoúhlý záběr.
Z dalších technických parametrů stojí za zmínku závěrka s rozsahem 1/60 - 1/4.000 sekundy, možnost záznamu videa ve formátu MPEG-1 či zvuku v mono kvalitě.
Na závěr jsem si nechal klasický akumulátor Stamina, se kterých vydrží přístroj zhruba pro 1.500 snímků. Z praktické zkušenosti mohu potvrdit, že na veletrhu vydržel přístroj cca 3-4 hodiny velmi aktivního provozu.
Praktické zkušenosti
Fotoaparát nabízí celou řadu pokročilých funkcí. Pokud začnu u expozice, tak s automatikou jsme byli velice spokojeni. Přesto, jsou k dispozici jak režim priority clon, tak i režim priority času. Navíc je zde i speciální režim Twilight určený pro večerní snímky. Navíc fotoaparát nabízí i velmi komfortní nastavení balance bílé. Kromě několika přednastavených hodnot a automatiky je k dispozici i bodové měření, které není často k vidění. Po této stránce jednička s hvězdičkou.
Několik připomínek bych měl k autofokusu. Ten pracuje poměrně hodně pomalu a hlavně v krajních polohách transfokátoru přestává fungovat. Sony neuvádí použitý systém ostření, ale podle dosažených výsledků bych tipoval váženy střed s detekcí kontrastu. Velice elegantní je manuální ostření ovládané kroužkem na objektivu - nepřekonatelná klasika.
Samostatnou kapitolou je ovládání. Transfokátor jsem již chválil. Pro všechny důležité funkce jsou separátní tlačítka, což je dobře, protože menu mě osobně příliš nesedělo. Sony propracovalo i takové detaily jako je nastavení jasu displeje z jeho boku nebo změna vzdálenosti mikroLCD v hledáčku pro optimální ostrost obrazu. Navíc díky použití displejů je skvěle patrné, jak snímek dopadne.
Na závěr tohoto oddílu pár slov ke kvalitě snímků. Rozlišení 1024x768 bodů s kompresí JPEG nedává příliš velké naděje. Velmi příjemně překvapila ostrost fotografií. Rychlá závěrka a progresivní snímač odvádějí velmi dobrou práci. S barevností také nebyl žádný problém, hlavně díky možnosti manuální změny. U expozice záleželo hodně na nastavení, ale vysloveně problematická situace nenastala nikdy. Takže jediným problémem zůstává barevný šum. Nemohu si pomoct, ale Mavica 91 skoro ve všech případech oplývá nebývale vysokou hladinou šumu v obraze. Zejména v šedých oblastech, stínech a tmavých plochách je tento jev jasně opticky patrný.
Hodnocení
Mavica FD 91 není nejnovějším modelem. Nabízí netradiční kombinaci vlastností. Velmi komfortní ovládání se spoustou manuálních funkcí je v kontrastu s nízkým rozlišením. Vysoká flexibilita koliduje s malou kapacitou disket a proměnlivá kvalita se skvělým objektivem. Přesto si myslím, že za 35.000Kč bez DPH může tento přístroj uspokojit ty uživatele, pro které zatím nebyla na trhu alternativa. Objektiv je natolik vyjímečný, že v určité oblasti prostě FD 91 nemá konkurenci.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024