Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Sony DSC P5 – koncentrovaná elegance
Sony DSC-P5
27. srpna 2001, 00.00 | Společnost Sony minulý týden představila novou generaci ultra-kompaktních digitálních fotoaparátů řady „P“. Grafika vám nabízí exkluzivní recenzi vyššího modelu P5, který má ambici konkurovat slavném Canonu Digital IXUS.
Minulý týden společnost Sony představila následníka úspěšného benjamínka P1. Pod označením Sony DSC-P5 se na trhu objeví o něco menší, lehčí a pochopitelně chytřejší nástupce, který by mohl poměrně úspěšně konkurovat ostatním kapesním automatům. Díky vstřícnosti českého zastoupení Sony jsme měli možnost již nyní v redakci vyzkoušet jeden z mála předprodukčních vzorků tohoto fotoaparátu a díky tomu vám můžeme nabídnout nejen technickou specifikaci, ale i praktické zkušenosti s tímto fotoaparátem.
Konstrukce a design
Na první pohled je P5ka velmi podobná svému předchůdci. Zůstal zachován podlouhlý horizontální tvar se zaoblením kopírujícím objektiv na pravé straně přístroje. Nicméně díky použití nového typu akumulátoru se hloubka přístroje zmenšila o 5 mm a hmotnost klesla o zajímavých 36 g (113 x 53 x 36 mm, 214 g). Tělo fotoaparátu je vyrobeno převážně z magnézia, které je doplněno plastovými prvky. Hladké, matně kovové tělo přístroje je doplněno plastovými prvky zlepšujícími ergonomii přístroje. Specialitou jsou gumové "špuntíky" v levé přední části těla, které zabraňují vyklouznutí fotoaparátu z ruky. Ve srovnání s modelem P1 je ergonomie fotoaparátu výrazně lepší, i když stejně jako ostatní miniaturní fotoaparáty nemusí být příliš uspokojivá zejména pro fotografy s "velkou dlaní". Stejně tak umístění hledáčku do středu přístroje dost znepříjemňuje práci s transfokátorem, protože jeho ovladač je od hledáčku vzdálen pouze několik centimetrů.
Celkově fotoaparát působí příjemně drobným, bytelným a seriózním dojmem. Design je střídmý a elegantní, což nahrává každodennímu užívání i v podnikové sféře. Ve srovnání s IXUSem (V) je sice fotoaparát o něco větší, ale rozhodně je zacílen na stejnou skupinu uživatelů.
Technické parametry
Tuto sekci začneme poněkud netradičně. Na fotoaparátu je napsáno, že disponuje rozlišením 3,2 mil. bodů, což by mohlo svádět k domněnce, že je vybaven nějakým speciálním snímačem. Nicméně pravda je mnohem prostší. Sony poprvé použilo značení efektivního rozlišení (dle doporučení JCIA) nikoli fyzického rozlišení. V P5ce tedy najdeme "tradiční" 3,34Mp CCD snímač s GRBG barevným filtrem. Maximální výstupní rozlišení 2048 x 1536 bodů je tedy shodné s předchozím modelem. Novinkou je však interní 14bit. barevná hloubka a možnost manuálního nastavení citlivosti snímače v rozsahu 100/200/400 ISO. Snímky lze ukládat ve formátech JPEG a TIFF na paměťové karty MemoryStick a posléze přenášet prostřednictvím USB do počítače.
Objektiv fotoaparátu je konstrukčně nový, i když parametrově skoro identický s předchozím. Jedná se o 3x optický transfokátor s rozsahem ohniskových vzdáleností 39 - 117 mm při světelnosti F2.8 - F5.6. Objektiv je vybaven AF mechanismem s detekcí kontrastu s tím, že nově nabízí i manuální ostření, i když v trochu omezené podobě (5 pozic). Přibylo i pomocné AF přisvícení, které fotoaparátu hodně prospělo. Tradičně dobré je makro od 4 cm.
Po expoziční stránce nabízí P5ka vše, co může uživatel očekávat od moderního automatu. Pro záznam statického obrazu jsou k dispozici pouze dva režimy. První pro běžné fotografování, druhý pro noční snímky. V obou případech lze volit mezi průměrovým středovým nebo bodovým měřením s možností manuální kompenzace. Clona je dle všeho pouze dvoupolohová, i když výrobce to oficiálně ve specifikaci neuvádí. Rozsah expozičních časů je naopak znám - 2 sekundy až 1/2000 sekundy.
Uživatel má dále možnost manuálně zvolit balanci bílé barvy, upravit ostrost, intenzitu záblesku či použít některý z digitálních efektů. Vestavěný blesk je poměrně malý a nabízí rozsah 0,5 - 2,8 m s možností aktivace funkce redukce červených očí.
I model P5 po vzoru dražšího F707 nabízí velmi bohatou škálu video formátů. Kromě MPEGu EX a HQ je možné přímo ve fotoaparátu zaznamenávat do animovaného GIFu. V prvních dvou případech je možný záznam obrazu i se zvukem ve dvou rozlišeních. GIF je pochopitelně bez zvuku, ale na druhou stranu lze použít fotoaparát i jako diktafon.
O napájení přístroje se stará zcela nový akumulátor NP-FC10 s označením InfoLithium C s uváděnou charakteristikou 3,6V / 2,4Wh. Tento akumulátor miniaturních rozměrů nabízí cca poloviční kapacitu ve srovnání s původním "S" článkem, nicméně jsme nezaznamenali problémy s nedostatečnou výdrží fotoaparátu.
Ovládání
Drobná kovová tlačítka, přesný volič režimu a miniaturní stavový displej charakterizují práci s tímto fotoaparátem. Celkem pouze sedm ovládacích prvků stačí pro práci s přístrojem. Spoušť je umístěna uprostřed voliče režimů, na kterém je pouze pět poloh. Kolébkový ovladač transfokátoru je bohužel velmi blízko průhledového hledáčku, takže při pohledu do hledáčku je trochu hůře přístupný. Samostatné tlačítko je určeno pro spuštění fotoaparátu, aktivaci displeje a vstup do menu. Právě pro práci se systémovými výběry je určen poslední ovládací prvek - pětipolohový ovladač. Na něm najdete i možnost aktivace makro režimu, blesku a samospouště za předpokladu, že systémové menu není aktivní.
Poměrně netradičním prvkem této kategorie fotoaparátů je stavový displej umístěný těsně nad velkým 1,5"LCD. Konstruktéři se zřejmě snažili omezit potřebu použití velkého LCD s ohledem na úsporu energie, a proto na stavovém displeji najdete vše, co by vám v průhledovém optické hledáčku mohlo chybět. Zdánlivě nevýznamná funkce, ale v praxi je neocenitelná.
Systémový výběr je v duchu tradice Sony řešen jako textová linka s rozbalovacími položkami. Navigace v menu je triviální stejně jako význam jednotlivých piktogramů či nápisů. Fotoaparát pochopitelně těží z toho, že k nastavování toho zase tolik není, takže s přehledností výběru opravdu problémy nejsou.
Praktické zkušenosti
Přestože jsme měli k dispozici teprve předprodukční vzorek, nezaznamenali jsme s fotoaparátem žádné výraznější problémy. Díky vylepšené ergonomii je nový P5 opravdu příjemným společníkem na cesty. V klidovém stavu je objektiv bezpečně ukryt uvnitř těla a překryt automatickou krytkou. Tělo působí velmi odolným dojmem a i LCD displej je překryt masivním ochranným sklíčkem. Jediným potenciálním zdrojem problémů by mohla být pryžová krytka konektorů, která je k tělu fotoaparátu připojena pouze tenkým proužkem gumy. Navíc se s touto krytkou stále manipuluje, protože překrývá i napájecí konektor, jehož prostřednictvím se nabíjí akumulátor.
Ovládání fotoaparátu je velmi jednoduché a nemělo by pro nikoho znamenat obtíž. Navigace v menu je také snadná a pomocí přímých tlačítek lze nastavit všechny důležité fotografické funkce. Snad jen bodové měření by si ještě zasloužilo vlastní tlačítko, ale žádné již evidentně nebylo k dispozici.
Expoziční logika pracuje s ohledem na technické možnosti fotoaparátu poměrně dobře. Pochopitelně by v některých případech prospělo zonální měření, ale s trochou cviku lze obejít i tento problém. Překvapivě dobrá je u tohoto fotoaparátu balance bílé barvy, přestože možnosti manuálního nastavení jsou omezené.
Kvalitu snímků můžete posoudit na přiloženém příkladu. Kresba je velmi dobrá, fotoaparát má tendenci snímky spíš přeostřit než nedoostřit. Jedinou výjimkou je fotografování s maximální ohniskovou vzdáleností a clonou F5.6, kdy už dochází k částečnému rozostření snímků v rozích. Zde výrobce zaplatil daň za malé rozměry objektivu.
Barevnost snímků je velmi dobrá. Fotoaparát má tendenci tíhnout spíš k jasnějším a pastelovějším barvám, čímž jistě vyhoví většině "spotřební veřejnosti". Snímky jsou naštěstí barevně vyvážené a kromě režimu ISO 400 obsahují minimum šumu.
Hodnocení
Srovnání modelu P1 a P5 jasně hovoří ve prospěch novinky. Sice se zkrátil čas užití na jednu baterii a ubylo něco nočních schopností, ale celkově je kvalitativní posun citelný. P5ka je moderní, příjemně přenosný automatický kompakt, který sice nehýří pokrokovými funkcemi, ale to co dělá, dělá dobře. Za tento bezesporu elegantní fotoaparát americký uživatel zaplatí 600 USD. S ohledem na fakt, že fotoaparát byl představen teprve před týdnem, zatím nemáme k dispozici českou cenu. Ale pokud bude rozumná, bude P5ka velmi zajímavý fotoaparát.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024