Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Sony DSC-P1 malý ale šikovný
2. října 2000, 00.00 | Společnost Sony představila zcela nový miniaturní digitální fotoaparát s rozlišením 3 mil. bodů, 3x optickým zoomem a cenou pod 40.000Kč vč. DPH!
Jak se zdá, do módy přicházejí malé výkonné digitální fotoaparáty. Malé však pouze rozměry, protože uživatelé si již přivykli komfortnímu ovládání a vyžadují stále vyšší rozlišení. Tomuto trendu je přizpůsoben nový model společnosti Sony, který nese označení Sony DSC-P1. K vidění byl například na letošní photokině, kde jsme měli možnost jej krátce vyzkoušet.
Konstrukce a design
Jak již název napovídá, tento fotoaparát představuje zcela novou konstrukční linii mezi produkty značky Sony. Jedná se aktuálně o nejmenší digitální fotoaparát Sony na trhu. Rozměry 114 x 54 x 44 mm jej řadí do kategorie trpaslíků. Stává se tak konkurentem například Canon IXUS, který je sice o něco menší, ale zase nenabízí tak dobré parametry jako P1čka. I hmotnost 250g vč. Li-Ion akumulátoru a paměti je velmi sympatická.
Miniaturní tělo ve stříbrné barvě doplněné tmavě modrým lemem působí neuvěřitelně kompaktním a stylovým dojmem. Sony prostě design umí a P1čka je prostě malý pěkný foťáček, se kterým je radost pracovat. Výrazný oblouk jej odlišuje od konkurentů a drobnosti jako automatická krytka objektivu zpříjemňují život fotografa. Pokud by snad někdo měl obavy o odolnost fotoaparátu může využít poměrně bohaté nabídky pouzder. V základním balení sice pouzdro není, ale nabídka je opravdu široká.
Technické parametry
Základem je již dobře známý CCD snímač Sony s rozlišením 3,34 mil. bodů. Stejný najdete například u modelu S70, ale i u celé řady konkurenčních fotoaparátů. Maximální rozlišení snímků je 2048 x 1536 bodů, ale zvolit lze i jedno z dalších 4 nižších rozlišení. Podporované formáty ukládání jsou JPEG, TIFF a GIF, takže výběr je opravdu velmi dobrý.
Objektiv je ukryt v těle fotoaparátu a překryt krytkou až do okamžiku spuštění fotoaparátu. Po vysunutí nabízí rozsah ohniskových vzdáleností 39 - 117mm při světelnosti 2.8 - 5.3. Tento trojnásobný optický zoom doplňuje i 2x digitální zvětšení, se kterým lze dosáhnout parametrů hodných teleobjektivu. Minimální vzdálenost objektů pro ostření je 10cm v makro režimu, což na drobečka není špatné.
Z důležitých technických parametrů ještě musíme zmínit 12-bitovou hloubku barev (interně), citlivost snímače 100 - 300 ISO a schopnost záznamu videa ve formátech MPEG1 či GIF.
Snímky se ukládají na paměťové karty Memory Stick a do počítače se přenášejí pomocí rozhraní USB. Součástí dodávky je kartička s kapacitou 8 MB.
Funkce
Fotoaparát se řadí do kategorie "point n shot", tedy je určen spíš pro milovníky automatiky. Nemusíte se však bát, nabídka funkcí je natolik bohatá, že i s automatickou expozicí a ostřením se dají dělat pěkné kousky. Expozici uživatel ovlivňuje pomocí volby expozičního programu. 5 základních programů pokrývá situace jako rychlý pohyb objektů, portrét či noční snímky. Navíc je možno vybírat mezi bodovým měřením či váženým průměrováním.
Podobně je tomu u balance bílé barvy. Uživateli fotoaparát nabízí 4 přednastavené hodnoty včetně automatického měření. Dále jsou k dispozici obrazové efekty, doostřování přímo ve fotoaparátu či možnost změny rozlišení.
Samostatnou kapitolou je záznam pohyblivého obrazu. Už jen volba mezi MPEG1 a animovaným GIFem při různých rozlišeních je unikátní. Pokud si k tomu připočítáme možnost zaznamenat a přehrát zvuk či dokonce základním způsobem stříhat video, pak se těžko hledají konkurenti kromě několika dalších modelů Sony.
Srovnání s modelem S70
Poměrně zajímavé je srovnání se skoro dvojnásobným "větším bratříčkem". Oba fotoaparáty mají poměrně podobné funkce, i když P1 je samozřejmě limitováno jak rozměry, tak i nižší cenou. S70 nabízí stejnou ohniskovou vzdálenost objektivu, ale výrazně lepší světelnost. Navíc P1 nemá závit pro předsádky. Další rozdíl je samozřejmě u expozice a ostření, kde S70 nabízí manuální nastavení. Zde P1 viditelně míří na jiný segment trhu. Tomu odpovídá i absence připojení externího blesku, či slabší baterie. Naopak viditelně rozměrovým kompromisem je 1,5" LCD displej, protože 2 palcový by se do fotoaparátu prostě nevešel. Cenový rozdíl mezi oběma fotoaparáty činí v zahraničí zhruba 200 USD, což modelu P1 hodně nahrává.
Hodnocení
Model P1 je určen širokému spektru uživatelů. Nabízí velmi slušné technické parametry a jediné co u přístroje můžete postrádat jsou vysloveně manuální fotografické funkce. Na druhou stranu se může pochlubit malými rozměry, dobře propracovanou nabídkou funkcí včetně komfortního záznamu videa. Na český trh by se měl dostat v průběhu října 2000 a co je důležité, jeho cena nepřesáhne 40.000Kč vč. DPH. To znamená, že se objeví další fotoaparát s rozlišením 3 mil. bodů a cenou pod 40 tisíc, který nabídne něco, co konkurence v této kategorii ještě nemá.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024