Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
SONY DSC - F1
6. ledna 1998, 00.00 | Sony jde často svojí cestou a u tohoto fotoaparátu to platí dvojnásob. Unikátní konstrukce je největším lákadlem.
V tomto článku budeme recenzovat velice zvláštní přístroj. Jedná se o Sony DSC - F1, kterou nám do testu zapůjčila firma CHS. Zkratka DSC znamená v angličtině "Digital Still Camera", což volně přeloženo je něco jako " digitální statická nebo nepohyblivá kamera". Jak název napovídá, jedná se svým způsobem o křížence kamery, fotoaparátu a digitální technologie. Pojďme se tedy podívat, o co vlastně jde.
Design
Design byl, je a vždy bude silnou stránkou Sony. Jedná se o maličkatý ( 102 x 78 x 41 mm ), slušivě stříbrný přístroj. Co asi každého překvapí, objektiv je otočný o 180 stupňů v horizontálním směru. Přístroj je kovový a působí velice robustně. Celkově působí fotoaparát velice působivě až futuristicky. Rozhodně budil zájem, kdekoli jsem se s ním ukázal.
Technické parametry
Přístroj je vybaven CCD snímačem velikosti 1/3 palce s rozlišení 640 x 480 bodů, přesný počet bodů Sony neuvádí. Ve fotoaparátu je na pevno zabudovaná paměť typu flash o velikosti 4MB. Její kapacita je poměrně slušná, protože pojme od 30 do 108 snímků dle zvolené komprese.
Objektiv s F = 2.0 lze natáčet pod libovolným úhlem. Ostření je automatické s rozsahem 25cm – 80cm při makro a 0,7 m až nekonečno. Uzávěrka je buď automatická v rozsahu 1/30 – 1/500 sec. Nebo nastavitelná v rozsahu 1/7.5 – 1/1000 sec. Blesk je vestavěn, má dosah 3m a je v podstatě automatický. Musím konstatovat, že blesk mě velice zklamal. Kromě absence nastavení jsem postrádal lepší kontrolu intenzity. Většina snímků s bleskem byla beznadějně přesvětlena. Napájení netradičně řeší speciální akumulátor, o kterém bude ještě řeč.
Obrázek
Fotoaparát nabízí rozlišení 640 x 480 bodů při 16 mil. barev. Pro ukládání se používá formát JPEG a to dokonce ve třech různých kompresích. K dispozici jsou nastavení : Fine ( cca 1:3 ), Standard ( cca 1:5 ), a Snapshot ( cca 1:10). Pokud jste četli naše články o JPEGu, pak víte, že tyto komprese nejsou nijak přehnané, takže lze všechny používat, bez velkých obav o kvalitu obrazu. Bohužel mě osobně obrázky příliš nepřesvědčily. Ostrost i expozice jsou dobré, ale barevné podání působí mdle a barvy jsou nejasné. Nevím čím je to přesně způsobeno, ale barvy jsou často nepřesvědčivé. Na druhou stranu, posunutí všech barev ve spektru, které je většinou způsobeno nepřirozeným osvětlením, je u tohoto fotoaparátu velice vzácný jev.
Automatika a ovládání
DSC F1 nabízí dva režimy práce : "CAMERA A" a "CAMERA M". Mnemotechnika je poměrně jasná. A znamená automatika. Při tomto režimu vše nastavuje TTL automat a snímky se ukládají v kompresi STANDARD. Automatika se dá fixovat polovičním stiskem spouště. Měl bych zde jednu výtku. Automat pouze navrhuje použití blesku. V případě slabého osvětlení se zobrazí symbol blesku a vy musíte zmáčknout tlačítko blesk. Pak následuje cca 10 sekund prázdna, ve kterých se blesk nabíjí z akumulátoru. Chápu, že jde o způsob šetrný k bateriím, na druhou stranu je velmi mnoho situací, ve kterých Vás 10 sekund připraví o pěkný snímek.
M znamená manuál. Toto nastavení dává možnost v menu nastavit následující : expozici ( 5 stupňů ), uzávěrku ( 7 stupňů ), způsob záznamu ( jeden snímek, sekvence, posloupnost a 9 obrázků v jednom ), kvalitu ( 3 druhy komprese ), intenzitu blesku ( 5 úrovní ). U každé položky je dále možnost přenechat výběr automatu. Musím říct, že tato dejme tomu poloautomatika je velice příjemná a dává možnost nastavit, jen tu položku, která Vás zrovna zajímá a zbytek zařídí automat.
Hledáček a LCD
Aby nebylo netradičních řešení málo, tento aparát nemá optický hledáček. Už kvůli tomu, že otočná hlava neumožňuje jeho realizaci. LCD působí poměrně příjemně. Jeho podsvícení lze nastavit přímo na spodní straně přístroje. Jeho rozlišení je něco přes 61000 bodů a to vše na úhlopříčce 4,7 cm. Jde samozřejmě o TFT. Jedině snad drobná výtka. Display je mírně zapuštěn a velice špatně se čistí. A věřte, že při miniaturních rozměrech přístroje, se nějakých těch otisků palce na displeji neubráníte.
Nastavení z fotoaparátu
Fotoaparát se ovládá velice komfortně. Základní funkce ovládáte pomocí 6 tlačítek vlevo od displeje a věci složitější pak pomocí ""jog dialu". Jde o známé kolečko Sony, které můžete najít na velkém množství produktů této značky. Vše je zobrazováno přímo do obrazu na displeji. Vše přehledné a srozumitelné. ( Jen ne v češtině. ) Musím Sony pochválit za povedené ovládání, myslím, že je velice zdařilé.
Software
K fotoaparátu je standardně dodáváno CD s několika programy. Je zde rozšíření pro Infra port z produkce Microsoftu. Bohužel můj notebook nenašel pochopení pro tento software a prostě nefungoval. Dále je tu Sony PhototAlbum, což je program na komunikaci s fotoaparátem a manipulaci s fotografiemi. Velice mě zarazilo, že přestože je použita komprese JPEG, jsou soubory na počítač ukládány s koncovkou pmp. Jedná se sice o soubory obsahující JPEG, ale s nestandardní hlavičkou a je nutné každý snímek ručně exportovat do BMP,TIFF nebo JPEGu. Opravdu jsem nepochopil význam této finesy. Jinak je program poměrně pěkný a chová se jako virtuální knihovna fotoalb.
Další možností je použít TWAIN ovladač, který je součástí dodávky. Ten je jednoduchý, ale aspoň si na nic nehraje a slouží k jedinému účelu a to přenést obrázek z aparátu do programu.
Dále na CD můžete ještě najít "ixlaPhoto", "ixlaArtist", "iPhoto Express" a " iPhoto Plus!". Jde o poměrně velkou snůšku programů na úpravu obrazu a fotografií. Všechny programy jsou v angličtině a patří k průměru. Na druhou stranu je tak rozsáhlá kolekce nezvyklá.
Celkově musím říct, že dle mého názoru je software slabší stránkou tohoto přístroje.
Speciality
Těch má tento aparát velice mnoho.
- Video výstup ve formátu PAL je velice příjemný doplněk.
- Otočná hlava s objektivem se může hodit.
-Infra rozhraní potěší jistě mnoho uživatelů notebooků. Bohužel jsem neměl možnost tuto vlastnost vyzkoušet, protože můj Texas si bohužel s Microsoftím rozhraním pro IrDA nerozuměl. Na druhou stranu je možný přenos i mezi dvěma fotoaparáty.
- Rozsáhlá menu se spoustou funkcí jsou příjemná a užitečná. Například možnost rotace potěší hlavně při ukázce na televizi. Nebo zvětšování pro kontrolu detailu je taky užitečné.
- Snímání sekvence snímků. Ano, tento fotoaparát nabízí sekvenci snímků v plném rozlišení a s rozestupem 0.25 sec. Nebo sekvenci s výběrem snímků a rozestupem 0.5 sec.
- Devět snímků v jednom je další možnost.
- Akumulátory v provedení Li-ion 3,6V / 750 mAh jsou příjemné a vzhledem k neustálému používání displeje jsou asi nutné.
- Kompletní dodávka je příjemná. Kromě fotoaparátu dostanete i akumulátor, zdroj, kabely, kožené pouzdro, prostě vše.
Shrnutí
Tak a jsme u konce. Co říct závěrem ? Tento přístroj má velké množství různých doplňkových funkcí. Aparát umí hodně a design potěší asi většinu majitelů. Z chyb bych jmenoval software, nepřítomnost češtiny, opravdu nepovedený blesk a trochu zvláštní podání barev. Nevím, asi to nejsou zásadní nedostatky a klady je převáží. Ale to záleží na každém, aby posoudil zda investice kolem 30000 Kč bez DPH je tou pravou pro Vás. Jistě tomuto fotoaparátu věnujte při výběru pozornost, zaslouží si ji.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě