Sony DCS-S75 vypilovaná elegance - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Sony DCS-S75 vypilovaná elegance

Sony DSC-S75

20. června 2001, 00.00 | S dokonalým designem, propracovaným ovládáním a slušnými technickými parametry představuje S75 velmi lákavou volbu pro širokou skupinu uživatelů.

Společnost Sony je již zavedeným výrobcem digitálních fotoaparátů a řada DSC je hodně bohatá. V dnešní recenzi se zaměříme na model S75, který patří k tomu lepšímu, co Sony vyprodukovalo, a přestože již byl oznámen následovník s vyšším rozlišením (S85), zůstává S75ka velice zajímavou volbou pro velkou skupinu uživatelů. A co nabízí?

Konstrukce a design
Konstrukčně fotoaparát vychází z modelu S70, i když tvarově značně vyzrál. Objektiv se posunul ke středu přístroje, pravá část je lépe vytvarovaná a ovládání přeuspořádáno, i když logika zůstala zachována. Výsledkem je mnohem klasičtější dojem, který zejména při čelním pohledu evokuje stejný dojem jako například HP PS 912 či Olympus C700UZ. K tomu bezvadná ergonomie.
Po technické stránce je přední část pláště vyrobena z kovových slitin, zadní tmavá část je vyrobena z plastu. Kompaktní tělo díky tmavě stříbrnému povrchu kombinovanému s tmavě-šedým plastem působí decentním a elegantním dojmem. Díky hmotnosti 444 g je fotoaparát v ruce opravdu cítit a nepatří zrovna mezi nejlehčí. I celkové rozměry 125 x 52 x 65 mm jsou na kompakt trochu robustnější, ale v případě S75ky jde spíš o klad. Držení přístroje nemá podle našeho názoru chybu.

Snímač a rozlišení
Fotoaparát je pochopitelně vybaven CCD snímačem vyrobených v továrnách Sony. Jde o Super HAD CCD s rozlišením 3,34 mil. bodů, úhlopříčkou 1/1,8" a RGBG barevným filtrem. Snímač pracuje interně se 14bitovou barevnou hloubkou (technologie DXP) na jeden kanál, což pochopitelně zvyšuje kvalitu zpracování obrazu. Citlivost je možno nastavit na 100, 200 či 400 ISO s tím, že zejména při nejnižší hodnotě se fotoaparát může pochlubit skvělými výsledky.
Maximální rozlišení fotografií je 2048 x 1536 bodů. Jako alternativa jsou k dispozici i 2048 x 1360, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 bodů. Fotoaparát tedy podporuje jak formát 4:3 tak i 3:2. Snímky se ukládají ve formátech JPEG, TIFF či GIF na paměťové karty MemoryStick. V základní výbavě je opět pouze 8 MB verze.

Objektiv
Sklo pro tento fotoaparát nepochází od nikoho jiného, než od společnosti Carl-Zeiss. Je pravdou, že se objevilo hodně spekulací na téma podobnosti tohoto objektivu s takřka identickým objektivem Canonu, ale v každém případě Vario-Sonar je pojem ve fotografii zavedený. Jedná se o transfokátor 34-102 mm (reálně 7-21 mm) se světelností F2.0 - F2.5. V makro režimu optika dovoluje zaostřit na předměty ve vzdálenosti od 4 cm, v běžném režimu od 50 cm do nekonečna. Tento objektiv lze s použitím adaptéru doplnit předsádkami a filtry s průměrem 52 mm.
Objektiv je pochopitelně vybaven automatickým ostřením (AF) založeným na detekci kontrastu. V případě špatných světelných podmínek si fotoaparát pomáhá přisvícením oranžovou LED diodou umístěnou těsně nad objektivem.
Pro ovládání transfokátoru slouží kolébkové dvou-tlačítko umístěné vpravo nahoře na zadní straně fotoaparátu. Ovládání je velmi jemné a přesné, což je příjemné, pouze poměrně pomalé. Trojnásobný rozsah objektiv projde za cca 3,5 sekundy. Navíc je potřeba počítat s více jak dvěmi sekundami pro automatické zaostření, což je také rychlost značně podprůměrná.
Naopak velice dobře je vyřešeno manuální ostření. To se provádí pomocí jog-dial ovladače (kolečka) a při jeho použití je na displeji zobrazována odpovídající vzdálenost, na kterou se ostří. Postup triviální, praktický a rychlý (14 kroků).

Expoziční logika
Expoziční logika pracuje se clonou v rozsahu F2.0 - F8.0 (13 kroků) a časem v rozsahu 8s - 1/1000s (40 kroků). To je na amatérský digitální fotoaparát velmi slušné a nabízí možnost poměrně přesné expozice. Pro fotografování jsou k dispozici klasické režimy P/A/S/M, tedy od plně automatického až po manuální. Ovládání se opět provádí za použití velkého LCD displeje kontinuálně zobrazujícího výslednou expozici a jog-dialu. Pravda, nejde o postup příliš fotografický, ale čistě prakticky vzato velmi pohodlný. Sony prostě využilo toho, co zná z vývoje spotřební elektroniky a kdo umí zacházet s mobilním telefonem, rychle přivykne i tomuto fotoaparátu.
Kromě základního nastavení expozice je k dispozici i možnost korekce v rozsahu +-2EV (krok 1/3EV). Automatické měření expozice používá buď průměrové měření s prioritou středu či bodové měření dle volby uživatele. Pro ty méně zdatné je k dispozici i speciální režim SCN, který umožňuje jednoduchou volbou typu scény přednastavit chování fotoaparátu. K dispozici jsou tři kreativní režimy - twilight pro scény s minimálním osvětlením, portrét a krajinka.

Příslušenství a konektivita
K tělu v základní výbavě přichází v podstatě vše, co budete potřebovat pro pořízení prvních snímků. Z ochraných prvků je to velmi stabilní krytka objektivu se šňůrkou plus klasický popruh. Pro napájení fotoaparátu je přibalen Info-Lithiový článek NP-FM50 (1180mAh), což je klasický akumulátor Sony "Info-M". Pro jeho dobíjení přímo ve fotoaparátu slouží obludně velký, zato velmi lehký zdroj, který je také součástí dodávky.
Dodávaný USB kabel, který je jediným datovým spojením se světem vyjma paměťové karty, je bohužel poměrně krátký, což znepříjemňuje práci s fotoaparátem. Ten samozřejmě podporuje i A/V výstup, který je hned vedle USB konektoru ukrytý pod plastovou krytkou.
Fotoaparát kromě interního blesku s dosahem 2,5 m podporuje i použití externího blesku. Za tímto účelem je vybaven speciálním synchronizačním ACC konektorem a "hot-shoe" paticí, která však neobsahuje žádný konektor. Ve výsledku tedy lze použít pouze speciální externí blesk od Sony, což u fotoaparátu těchto kvalit zamrzí.
V balení jsou pochopitelně i manuály, reklamní materiály a CD s ovladači a softwarem od společnosti MGI.

Ovládání
První, co příjemně překvapí u DSC-S75, je robustnost a přesnost většiny ovládacích prvků. Příkladem budiž opravdu povedená spoušť s přesným odlišením namáčknutí. I kruhový volič režimu je přesný a působí solidním dojmem. S75ka má poměrně hodně ovládacích prvků (12 z toho jeden 5polohový), což umožňuje snadný a rychlý přístup ke všem základním funkcím. Přímo tak lze nastavit režim blesku, makro, ostření, typ měření expozice, využít AE lock, aktivovat menu nebo LCD displej. Nechybí ani samospoušť či rychlý náhled posledního snímku. Navíc veškeré ovládání je soustředěno buď na horní či zadní stěnu, takže je bez problémů přístupné.
Jak jsme již konstatovali pro ovládání expozice, či přechod mezi snímky při zobrazování slouží jog-dial. Jeho funkci částečně dubluje pětipolohový volič ve stylu herních konzolí, který se uplatňuje zejména při práci s výběry.
Základní nastavení fotoaparátu se provádí ve speciálním režimu "SET UP", ve kterém se zobrazí třízáložková menu bez jakékoli grafiky. Ovládání je nachlup stejné jako o Nikonu D1X, což je spíš taková perlička. Jinak ve všech ostatních režimem je v dolní části LCD displeje zobrazováno kontextové menu, tak jak jsme u Sony již přivykli.

Hledáček a displeje
Optický hledáček je průhledový s dioptrickou korekcí. V hledáčku je pouze středový kříž, který slouží spíš pro základní orientaci ve scéně, případně jako vodítko při použití bodového měření. Průzor do hledáčku je poměrně malý a není chráněn klasickou pryží.
Velmi dobrý je 1,8" LCD displej ve středu zadní stěny. S rozlišením 123.000 bodů nabízí příjemně ostrý obraz s možností nastavení jasu a podsvícení. Bohužel je displej překryt vystouplým ochranným sklíčkem, které se velmi ochotně špiní od čehokoli a výrazně tak snižuje čitelnost displeje. Pouze opravdu čistotný uživatel si tedy může nerušeně vychutnat jinak nadprůměrný obraz.
Specialitou je malý stavový displej umístěný nad velkým LCD displejem. Na něm jsou zobrazovány všechny základní informace o stavu a nastavení fotoaparátu v podobě miniaturních piktogramů. Pokud tedy uživatel šetří baterie a nepoužívá velký displej, stále má velmi dobrý přehled o nastavení.

Speciální funkce
S75 je vybaven celou řadou zajímavých speciálních funkcí. Mezi poměrně standardní patří sekvenční záznam fotografií, který zcela nepochopitelně umožňuje záznam pouze dvou snímků do série. Na druhou stranu záznam videa je na špičkové úrovni. K dispozici je jak formát MPEG EX, tak MPEG HQ. Rozlišení 320 x 240 či 160 x 120 bodů a limitem je pouze kapacita paměti fotoaparátu. Pro účely internetu je dokonce podporován i animovaný GIF!
Jak je u Sony zvykem, fotoaparát nabízí i běžné digitální efekty jako je Sephia či solarizace, umí doostřit či rozostřit snímek v pěti krocích a podobné věci. Fotoaparát má speciální režim pro fotografování textů se zvýšeným kontrastem či záznam zvukových poznámek.
Pro uživatele inkoustových tiskáren je ve fotoaparátu implementována i funkce Espon PIM pro snadnější a kvalitnější výstup. Nechybí ani DPOF.


Výřez fotografie 1:1, ISO 100, interní blesk, macro

Kvalita fotografií
Fotoaparát se může pochlubit velice ostrými a barevně vyváženými snímky. Zde bezesporu hraje svojí roli optika a snímač. V režimech 100 a 200 ISO je hladina šumu v obrazu minimální, u režimu 400 ISO několikanásobně stoupá, i když zůstává na přijatelné úrovni. Asi největším problémem S75ky je balance bílé barvy. V manuálním režimu výběr pouze ze dvou hodnot a automatika při složitějším osvětlení dělá někdy doslova psí kusy. Je to opravdu škoda, protože jinak kvalita snímků je vynikající.
Ve srovnání s konkurencí ve své třídě je S75 po stránce kvality snímků rozhodně naprůměrná.

Hodnocení
Sony DSC-S75 je velice příjemný kompakt vyšší střední třídy s elegantní a notně klasickým vzezřením. Ovládání je trochu "počítačové", ale pružné, rychlé a intuitivní. Kvalita snímků až na balanci bílé vynikající, takže výsledkem jsou opravdu pěkné 3Mp snímky. Nejbolestivější slabinou fotoaparátu jsou značné prodlevy při startu přístroje, ostření, i záznamu snímků. O ne příliš výkonné elektronice svědčí i pouze dvou-snímkové sekvenční snímání a další indicie. S75ka rozhodně není reportážní typ. Jejímu tempu se dá přivyknout, ale je jistě handicapem. Další slabiny již nejsou zásadního charakteru, i když pár drobností by se ještě našlo.
S75ka se dá na českém Internetu pořídit za cca 28.000 Kč bez DPH, což je cena poměrně velmi slušná. Takže pokud hledáte stylový fotoaparát této kategorie není důvod nezvolit právě S75ku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: