Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Sony CyberShot M2: Stříbrný hezoun v praxi
4. října 2005, 00.00 | Japonský gigant Sony uvádí na trh další model řady CyberShot s typovým označením M2. Jedná se o stylový fotoaparát zajímavého designu, fotografující s efektivním rozlišením 5,1 MPix. Zařízení kombinuje funkce fotoaparátu a kamery, která pořizuje videozáznamy ve formátu MPEG-4 a se stereo zvukem.
{Základní popis}V současné době se již digitální fotoaparáty na světovém trhu pevně usadily a nabídka produktů je v tomto odvětví vskutku ohromná. Bodovat s něčím novým je věc čím dál tím obtížnější, jediná možnost výrobců spočívá v uvedení něčeho nového, neotřelého. A to buďto vyvinutím nějaké nové technologie či přidáním zajímavé funkce a nebo návrhem nějakého zajímavého designu. Sony u své novinky zvolila od každého trochu, ale již teď je jasné, že „emdvojku“ si určitě s ničím jiným nespletete. Přístroj konstrukčně vychází ze svého, zhruba rok starého předchůdce (Cyber-Shot M1) a je zajímavý především právě svým nekonvenčním designem, uspořádáním ovládacích prvků a vůbec celkovou koncepcí provedení. Co se týče funkcí, zde se sice žádná velká revoluce nekoná, ale i tak máme právě před sebou bezesporu zajímavý a inovativní kousek „kovu“.
Základním rozdílem oproti konkurenci je samotné provedení. Nejedná se totiž o klasický kompakt, ale spíše o jakýsi hybrid (na první pohled přístroj vypadá jako něco mezi digitálem a mobilem). CyberShot M2 se skládá ze dvou hlavních částí, které se vzájemně rozevírají (přesněji řečeno, horní díl se vychyluje v rádiusu 90°). Oba díly spojuje robustní kloub, do kterého výrobce zapustil z přední strany objektiv a ze zadu hlavní ovládací multiklávesu. Srdce přístroje představuje Super HAD CCD snímač o velikosti 1 / 2.5“ s efektivním rozlišením 5,1 MPix. Hlavní myšlenka výrobce byla v případě návrhu tohoto modelu přijít nikoli s fotoaparátem, který má jako dodatkovou funkci videokameru, ale spíše postavit vedle sebe kameru a kompaktní přístroj jako dva rovnocenné partnery. V případě filmování můžete ukládat výsledná data do formátu MPEG4, samotný zvuk je rozdělen do dvou nezávislých kanálů, takže například na TV můžete pouštět videa z kompaktu se stereo zvukem.
Konstrukce a design
Provedení přístroje je celokovové, čemuž také odpovídá celková hmotnost, kterou představuje 210 g (bez akumulátoru a paměťové karty). Rozměry Cyber-Shotu M2 jsou: 51,2 x 123,1 x 32,4 mm (Š x V x H). Povrch je hladký, metalicky stříbrný. Na přední straně v nejvrchnější části leží zapouzdřený objektiv Vario-Tessar Carl Zeiss, který je založen na periskopovém principu. Vlastní zaoostřování probíhá uvnitř těla přístroje, nikoli na povrchu (nic se tedy nevysunuje a nezasunuje zpět). Samotnou clonu chrání automatická krytka. Z druhé strany – při zavřeném přístroji, můžete vidět jen čtyřsměrový multifunkční ovladač, prstencový ovladač, tři ovládací klávesy a dva mikroreproduktory. Ovládací prvky a display se ukrývají na rubu obou částí, z nichž je CyberShot M2 složen. Na boku přístroje najdete ještě tlačítko pro zapnutí / vypnutí, k paměťové kartě a baterii se dostanete dvířky na spodní hraně přístroje. Nabíjení může probíhat dvěma způsoby: buďto vstupem DC IN na boku aparátu, kam přímo připojíte kabel, a nebo přes konektor (ten je ve spodní části), pro ukotvení do stojánku. Po rozevření přístroje se před vámi objeví hlavní ovládací panel a otočný display. Na panelu naleznete tři hlavní velká tlačítka: Photo (spoušť fotografování), Movie (spoušť videokamery) a Mode (přepínání do režimu prohlížení). Dále zde jsou dva dvoupolohové přepínače a kolebkový spínač zoomu. Na pravé hraně jsou ještě tři LED diody, signalizující právě zvolený režim (foto / kamera) a funkce blesku. Na druhém – výsuvném „rameni“ je display s úhlopříčkou 2,5“ s rozlišením 123 200 bodů, kterým můžete otáčet v rozmezí 270°. Na kraji displeje leží trojice kláves Photo, Movie a Info displeje.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Cyber-Shot M2 umožňuje pořizovat snímky s rozlišením 5,1 MPix (2 592 x 1 944 bodů). Přístroj fotografuje při citlivostech: ISO 64, 100, 200 a 400. Zapouzdřený objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar disponuje 3 x optickým zoomem. Pořízené fotografie jsou ukládány na paměťové médium Memory Stick Duo a odtud do interní paměti přístroje, která supluje rozsáhlou knihovnu, která pojme až 1 100 snímků. Natáčet můžete videosekvence v rozlišení 640 x 480 bodů nebo 320 x 240 bodů a to ve formátu MPEG4 (se zvukem ve formátu AVI, rozděleným do dvou kanálů). Ohniskový rozsah objektivu se pohybuje v rozmezí F / 6,33 – 19,0 mm (38 – 114 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu) a světelnost je F3,5 – 4,4. Výrobce použil opět obrazový procesor s technologií Real Imaging, který se stará o redukci šumu, ovšem daní za to je určitá ztráta ostrosti snímků, neboť tato funkce má za následek určité „vyžehlení“ fotografií. Další vlastností Real Imaging Technology by měla být zvýšená operační rychlost obrazového procesoru, díky čemuž se zkracuje čas zpracování vyexponovaných snímků. Zaostřit v normálním režimu zvládá CyberShot M2 od 50 cm, v makro režimu pak M2 zaostřuje v rozmezí od 10 do 30cm. Automatické zaostřování fotoaparátu je pasivní a při zhoršených světelných podmínkách mu pomáhá oranžová LED dioda.
Videokamera
CyberShot M2 umožňuje natáčet video-shoty v kvalitě VGA s rozlišením 640 x 480 bodů a s frekvencí 30 snímků za sekundu (nebo QVGA - 320 x 240 bodů s frekvencí 15 snímků za sekundu). Pořízená obrazová data se ukládají ve formátu MPEG-4 s audiem ve WAVu. Přístroj nahrává zvuk do dvou nezávislých kanálů. TFT LCD 2,5“ display disponuje antireflexní vrstvou, díky níž můžete prohlížet fotografie a videa na displeji i v přímém slunečním či umělém světle (osvětlení displeje lze též vypnout). Uložená data se ukládají buďto na paměťovou kartu Memory Stick Duo (až do kapacity 1 GB). Paralelně se všechna data ukládají též do interní paměti (je-li tato funkce aktivována v nabídce menu fotoaparátu), kam se vejde až 1 100 fotek v plné kvalitě nebo 50 minut videozáznamu. Další funkce umožňují kombinovat oba režimy (fotografování / kamera). Interní paměť představuje Pocket Album, virtuální album kam se ukládají záznamy. Tyto fotografie pak můžete přehrávat ve formě slideshow, ke kterému lze přidat i hudební doprovod (4 typy melodií). Můžete si však pomocí přídavného softwaru Picture Package a za použití funkce Music Transfer uložit hudbu vlastní (MP3 nebo Audio CD) do vnitřní paměti fotoaparátu. Při vyčerpání kapacity interní paměti, začne fotoaparát automaticky mazat nejstarší snímky. Můžete si proti tomu nastavit ochranu menu Set-Upu (Protect).
Co se týče expozičních funkcí, jedná se o klasický kompakt, kde máte na výběr z 9 předdefinovaných funkcí (jako například: sport, pláž, sníh, noc a podobně), plně automatického režimu nebo programu. V případě programu se jedná víceméně také o automatický režim, který však umožňuje regulovat určité expoziční hodnoty jako je například citlivost, kompenzace expozice, režim autofocusu, vyvážení bílé barvy, atd. Korekci expozice je možné provádět v rozmezí +/-2 EV (po 1/3EV krocích). Systém měření expozice lze zvolit buď celoplošný nebo se zdůrazněným středem. Jako doplněk k optickému zoomu vybavil výrobce tento kompakt ještě zoomem digitálním – s 6 x násobným přiblížením, který lze v menu vypnout. Vyvážení bílé nabízí buď automatickou volbu nebo 5 přednastavených hodnot pro různé typy osvětlení (žárovka, zářivka, denní světlo, zataženo a s bleskem). Manuální nastavení zde chybí. Funkce automatického ostření jsou: celoplošné, středové a bodové. Interní blesk fotoaparátu pracuje v režimech: Automatický; Vypnutý, Zapnutý, a Pomalá synchronizace.
Z dalších standardních funkcí fotografování nabízí „emdvojka“ možnost nastavení kvality snímků (Fine, Standard), Zvýšení a snížení hladiny záblesku, regulaci sytosti barev, ostrosti a kontrastu. Vybavení aparátu zakončuje „párek“ filtrů (sépia a monochromaický) a funkce typů snímání. V případě režimu snímání si můžete vybrat, jestli chcete vyfotit jeden samostatný snímek, průběžné snímání nebo průběžné snímání s různou expoziční kompenzací (Bracketing + / - 0,3EV; 0,7EV a 1,0EV). Součástí vybavení M2 je možnost aktivace samospouště v režimu 10 s.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Menu kompaktního aparátu je přehledné, ale ovládání samotné, představuje zásadní slabost přístroje. Nejběžněji používané funkce (jako například kompenzace expozice, funkce blesku, makro, samospoušť) jsou dostupné přímou volbou. K ostatním funkcím je přístup přes menu (klávesa Menu). Výběr a umístění ovládacích prvků sice bylo voleno s maximální ergonomičností, ovšem s přístupem k jednotlivým klávesám je to už o poznání horší. Na spodní části fotoaparátu naleznete tři klíčová tlačítka: Photo, Movie a Mode. První z nich aktivuje fotoaparát a zároveň představuje spoušť, to samé platí pro druhé tlačítko, pouze s tím rozdílem, že tím aktivujete funkce natáčení. Třetí klávesa (ležící uprostřed) přepíná mezi režimem prohlížení a fotografování.
Nad hlavní „trojkou“ je kolébková klávesa zoomu a dole leží dva dvoupolohové přepínače „Hybrid“ a „5 sec“. První kombinuje funkce fotoaparátu a videokamery. Její aktivací dojde - při exponování snímku, k záznamu krátkých video-shotů v délce trvání 5 sekund před a 3 sekundy po zmáčknutí spouště. Druhá klávesa zaznamenává videosekvence vždy v rozsahu 5 sekund. V horní části kompaktu, na kloubu (kde je uložen mimo jiné i objektiv) je čtyřsměrové tlačítko s možnostmi nastavení: Makro režimu, Samospouště, AF se zaměřením na střed a Funkce blesku.
Uprostřed je potvrzovací tlačítko a kolem čtyřsměrového ovladače leží kruhový prstenec pro nastavení kompenzace expozice a pro listování v menu prohlížení. Kolem displeje leží zbývajících šest kláves: Menu, Koš, Náhled (zobrazí jedno foto nebo náhled 9 snímků), Photo, Movie a display. Klávesy Photo a Movie mají shodnou funkci jako stejnojmenné klávesy na druhém dílu fotoaparátu. Navíc díky nimž vstupujete do režimu Pocket Alba (neboli vnitřní paměti). Poslední klávesa mezi nimi – Display, zobrazuje / Vypíná informace na displeji (včetně živého histogramu) a zároveň s ní můžete i deaktivovat osvětlení displeje.
V samotném menu lze nastavovat parametry snímků (zleva doprava): Režimy fotografování (9 předdefinovaných, auto, program), Kompenzace expozice (+ / - 2EV po 0,3EV krocích), Funkce autofocusu (Multi, Centrální, Bodové, 0,5 m, 1,0 m, 3,0 m, 7,0 m a nekonečno), Nastavení režimu Vyvážení bílé barvy (5 režimů + auto), Citlivost (4 druhy ISO), Kvalita snímků (Fine a Standard), Režimy focení (Normální, Rychlé, Expoziční Bracketing a Sériové snímání – 1 / 7,5, 1 / 15 a 1 / 30), Nastavení úrovně záblesku (Zvýšená, Snížená, Normální), Barevné filtry (Black & White a Sepie). Dále v menu naleznete regulace: Sytosti (Saturace), Kontrastu a Ostrosti (Sharpness). Poslední položku v menu představuje Set-Up. Zde se skrývá: Nastavení funkcí kamery (Hybrid / Normal, Digital Zoom, Čas a Datum, Redukce rudých očí, pomocné světlo AF a Auto Review), Nástroje Memory Stick karty (Format, Vytvoření složky do fotoalba, Změna složky), Nástroje Alba (Ukládat na album, Formátovat) a položky SET-UP 1: Zvuk kláves, Hudba, Zvýrazněné osvícení displeje, jazyk (6 řečí, čeština zde není podporována) a SET-UP 2: Číslování složek, USB propojení, Video výstup a Nastavení hodin.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
V případě citlivosti je na tom CyberShot M2 ve své kategorii relativně dobře. Velký podíl na tom má použití obrazového procesoru s technologií Real Imaging, který si dovede poměrně dobře poradit s nežádoucím šumem na snímcích. Na výsledných fotografiích je redukce šumu poměrně slušná, ovšem na úkor určité ztráty detailů. Přístroj fotografuje na čtyři citlivosti: ISO 64, 100, 200 a 400. První dvě citlivosti: ISO 64 a 100, nenaznačují téměř žádný šum, jenž by rušil vizuální dojem snímku a úroveň rozostření, potlačení šumu, je minimální. Podobně je tomu v případě citlivosti ISO 200. Šum se zde již projevuje, ale není zásadně rušivý. Snímky, focené i na tuto citlivost jsou použitelné. U fotografií s nejvyšší citlivostí ISO 400, se již projevují známky silnější redukce šumu, která zasahuje do detailů. V celkovém hodnocení redukce šumu, je na tom CyberShot M2 dobře.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. Problémy nastávají až u umělého světla, což je však jev naprosto typický, pro tuto třídu fotoaparátů. V interiérech bych proto rozhodně doporučoval volit jiný režim, než ten automatický (žárovka nebo zářivka), pak není problém. Přístroj bohužel nenabízí možnost nastavení vyvážení bílé barvy manuálně, tudíž se budete muset spokojit s některým z pěti předdefinovaných režimů (záblesk, žárovka, zářivka, zataženo, denní světlo), což k pořízení pěkných amatérských snímků úplně postačí.
Fotoaparát používá silné úpravy snímků, především doostřování. Na sbíhajících se liniích se projevuje silnější moiré. Na fotografiích je patrná slabší Aberace. Také ztrátu světla v rozích (Vinětaci), zde můžeme pozorovat, ale není nijak výrazná. Kontrast snímků a barevná vyváženost jsou dobré. Fotografie jsou celkově ostré, a to i v detailech. Se zvětšováním ohniska však znatelně ubývá ostrosti (především v rozích). Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Celkově je kvalita snímků „emdvojky“ (vzhledem ke kategorii fotoaparátu), také slušná.
Sony CyberShot M2 v praxi
Časová prodleva od "nastartování" kompaktu až po exponování první fotografie dělá zhruba 2,75 s, což není úplně nejlepší výsledek na kompakt. Ovšem musíme zde brát v úvahu konstrukční řešení, kdy stejně musíme ještě ručně otočit display, tudíž tím udělat víc úkonů než je běžné. Nicméně i v otevřeném stavu přístroje – tedy pouze stiskem tlačítka a poté spouště, nedosáhneme rychlejšího času. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je skoro nulová - asi 0,1s, tudíž v našich podmínkách téměř neměřitelná. Bez namáčknutí spouště trvá prodleva přesně 1 s. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší zvládne CyberShot M2 zhruba za 2 s. Vzhledem k tomu, že posouvání zoomu je rozděleno do 20 kroků, jedná se o celkem rychlé zoomování. Display má o něco větší prodlevu, než je u této třídy fotoaparátu běžné.
Fotoaparát se zapíná (a vypíná) buďto manuálně - tlačítkem na boku přístroje, nebo automaticky - „otevřením“ dvou částí (zaklapnutím se aparát automaticky opět vypne). Přístroj se drží celkem pohodlně, otočný display nabízí mnoho možností úhlů pohledu. Ovládání je sice řešeno s důrazem na co největší ergonomičnost, zároveň však představuje podstatnou slabinu fotoaparátu. Celé ovládání je navrženo tak, aby vše zvládl palec jedné ruky. V případě ovládání fotoaparátu / kamery / přepínání do režimu prohlížení / zoomování to vychází, ale pokud chcete dělat něco například pomocí kruhového – multifunkčního ovladače, celý proces je dost krkolomný a můžete s tím mít značné potíže. Další podstatný zápor představuje spoušť fotoaparátu. Jelikož se nejedná o klasickou – mechanickou spoušť, je dost velký problém s jejím namáčknutím a zaostřením. Většinou rovnou dojde k okamžitému vyfotografování. Časem sice v namáčknutí spouště získáte cvik, ale ani po několikadenním častém „cvičení“ nebudete mít stoprocentní jistotu. Fotografovat a natáčet můžete i dvojicí kláves (Photo / Movie) přímo vedle displeje.
V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě. Automatické ostření funguje dobře a rychle. Ovládání je snadné a intuitivní, odezvy tlačítek okamžité. CyberShot M2 nabízí užitečnou funkci - možnost zobrazení živého histogramu ke každému pořizovanému snímku, takže rovnou uvidíte, jak jste na tom s expozicí a budete se tak moci vyhnout přeexponování / podexponování snímků. Fotografovat a filmovat lze pouze s otevřeným přístrojem. Máte-li aparát zavřený, můžete prohlížet fotky i videa (samozřejmě za předpokladu otočení displeje o 180°). Integrované album fotografií (videa) je příjemnou alternativou při prohlížení, které můžete ještě zpříjemnit hudebním doprovodem a spuštěním „slide show“, kde dochází k příjemnému prolínání jednotlivých fotografií. Výrobce dodává spolu s kompaktem též český manuál, napájecí zdroj, kolébkový stojan, USB kabel, video kabel pro připojení k TV, řemínek a samozřejmě instalační CD s ovladači pro stahování fotografií nebo instalování nových hudebních doprovodů.
Závěr
Sony CyberShot M2 je bezpochyby zajímavým a originálním kompaktním fotoaparátem, který nalezne své uplatnění především mezi výstředními uživateli, neboť se jedná o přístroj, který hodně sází na image. Aparát sice má vyšší váhu, ale vzhledem ke kovovému plášti to není nic neobvyklého. Funkčně se sice nejedná o žádný výjimečný model, nicméně fotografie dělá „emdvojka“ (vzhledem ke své kategorii) kvalitní, ostré s celkově nízkým šumem. Největší zápory představuje jednoznačně ovládání (respektive rozložení ovládacích prvků) a spoušť fotoaparátu, ale také poměrně vysoká předběžně stanovená cena. Příjemnou inovaci představuje obsáhlé fotografické album a možnost natáčení videosekvencí se stereo zvukem. Elegantní kovové tělo působí odolným dojmem a jasně dává najevo, že Sony CyberShot M2 něco vydrží. Digitální kompakt CyberShot M2 se objeví na trhu v průběhu listopadu 2005, za předběžně stanovenou cenu 18 000 Kč včetně DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024