Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Sony Alpha A700 - vlajková loď v praxi
26. března 2008, 00.00 | Portfolio zrcadlovek systému Sony Alpha (systém převzatý od Konica Minolta) se stále rozšiřuje a čeká se na skutečně profesionální model, který by měl přijít během tohoto roku. Do jeho příchodu je však držitelem statusu vlajkové lodi model A700, který si dnes prohlédneme podrobněji. Jen ve zkratce: 12 MPix, systém stabilizace i čištění snímače, 3" LCD s rozlišením 921 000 bodů, kovové tělo.
{Konstrukce a design}Portfolio zrcadlovek systému Sony Alpha (systém převzatý od Konica Minolta) se stále rozšiřuje a čeká se na skutečně profesionální model, který by měl přijít během tohoto roku. Do jeho příchodu je však držitelem statusu vlajkové lodi model A700, který si dnes prohlédneme podrobněji. Jen ve zkratce: 12 MPix, systém stabilizace i čištění snímače, 3" LCD s rozlišením 921 000 bodů, kovové tělo.
Konstrukce a design
Když Sony převzalo aktivity foto divize Konica Minolta, bylo mimo jiné přijato s povděkem to, že nová DSLR A100 byla vybavena dvojicí otočných voličů na horní straně, stejně jako to bylo zvykem již u řady Dynax. Tato konstrukční "vychytávka" ale bohužel v dalších generacích zrcadlovek Sony nepřežila. Máme před sebou tedy již poměrně tradičně vyhlížející přístroj, což je možná škoda. Druhé kolečko by své uplatnění rozhodně našlo. Kromě režimů expozice na jednom, jsme si mohli rychle nastavit i korekci expozice a blesku na druhém.
Model A700 se nesnaží soutěžit v miniaturizaci, takže nabízí rozměry, které jsou příjemné pro pevné držení těla zrcadlovky. Grip je dostatečně hluboký a dobře se drží. Okolo bajonetu objektivu na přední straně nalezneme kromě pojistky pro uvolnění objektivu také tlačítko náhledu hloubky ostrosti a přepínač režimů automatického ostření. Na horní straně gripu samozřejmě nechybí multifunkční kolečko pro rychlé nastavení parametrů a tlačítko spouště. Krom toho na vrchní straně přístroje nalezneme tlačítka pro nastavení citlivosti, vyvážení bílé barvy a sériového snímání. Nalevo od výstupku hledáčku je pak výše zmiňovaný otočný volič expozičních režimů. Patice externího blesku je stále stejná jako u zrcadlovek Konica Minolta. Jde o jediného výrobce, který nepoužívá hot-shoe patici.
Pokud hledáme konektory, musíme se podívat na levý bok zrcadlovky. Zde jsou pod různými krytkami umístěny konektory pro drátové odpalování blesku (světel), drátovou spoušť, napájení, A/V výstup, USB a HDMI. Konektor USB a A/V je sdružený. Na pravém boku jsou pod plastovými dvířky sloty pro paměťové karty CF a MS Duo (Duo Pro). To, který slot je aktivní, musíme nastavit v menu přístroje.
Zadní strana je také poměrně konzervativní. V levém horním rohu nalezneme posuvný přepínač pro zapnutí fotoaparátu, pod kterým je řada tlačítek pro ovládání menu a displeje. Samotný displej zabírá poměrně velkou plochu (jedná se také o úhlopříčku 3"). Nad ním je optický SLR hledáček se senzory přiblížení (pro automatické zhasínání displeje a případné aktivování autofokusu). Napravo od displeje nemůže chybět křížový ovladač a dvojice funkčních tlačítek s přepínačem pro aktivaci stabilizace obrazu. V pravém horním rohu jsou pak další tlačítka, přepínač pro nastavení oblasti měření expozice a druhé multifunkční kolečko pro nastavování parametrů.
Spodní strana nepřekvapí. Nalezneme zde prostor pro baterii a samozřejmě také kovový závit pro stativ. Rozměry těla jsou: 141,7 x 104,8 x 79,7 mm a hmotnost je cca 690 g bez baterie a 768 g s baterií. Tělo z magnézia a hliníkové slitiny je na určitých místech vybaveno i těsněním odolným vůči vniknutí prachu a vlhkosti. Jde zejména o oblasti okolo tlačítek, slotu paměťových karet a prostoru baterie.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Srdcem fotoaparátu je CMOS snímač s efektivním rozlišením 12,25 MPix a rozměry 23,5 x 15,6 mm (formát APS-C). Sony přebralo od Konica Minolta systém Anti-Shake, který pomocí speciálního uchycení uměl pohybovat snímačem tak, aby kompenzoval vlivy pohybu fotoaparátu. Stabilizaci pojmenovalo Sony jako Super SteadyShot a použilo jej již u předchozí DSLR. U A700 samozřejmě nemůže chybět. Využívá se i k čištění snímače od prachu. Účinnost stabilizace závisí na mnoha faktorech, ale faktem je, že ve zhoršených světelných podmínkách umí pomoci. Snímač je také vybaven antistatickým povrchem, který redukuje množství usazeného prachu. Při každém vypnutí přístroje se snímač automaticky "oklepe", čímž dále pomáhá redukovat problém s prachem na snímači. A700 umí ukládat snímky v rozlišení až 4288 x 2856 bodů ve formátu JPEG nebo RAW (případně i oba formáty najednou). Citlivost lze nastavit na ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400. Vybrat si můžeme mezi zpracováním do barevného prostoru sRGB nebo Adobe RGB.
Bajonet pro objektivy Sony Alpha je kompatibilní s bajonetem Minolta A. Používat lze tedy i objektivy vyrobené pro kinofilmové zrcadlovky Minolta. Počítat musíme s ořezovým faktorem 1,5x. Pro získání stejného úhlu záběru jako u kinofilmu musíme ohniskovou vzdálenost objektivu násobit 1,5x. Objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm tedy poskytuje stejný úhel záběru jako 75 mm na kinofilmu či DSLR se snímačem o velikosti kinofilmu. Automatické zaostřování pracuje na principu pasivního měření kontrastu. V horších světelných podmínkách pomůže pomocná přisvětlovací dioda. Zaostřování probíhá celkem na 11 bodech. Nechybí ani kontinuální a prediktivní zaostřování pro pohybující se objekty. Hledáček poskytuje 0,9x zvětšení a nalezneme zde i indikátor přiblížení. Pokud se tedy přiblížíme k hledáčku na určitou vzdálenost (několik cm), automaticky zhasne displej, a pokud máme funkci aktivovanou, tak fotoaparát i sám zaostří. Můžeme si tím urychlit zaostřování.
Měření expozice pracuje na 40 voštinově uspořádaných segmentech. Kromě scénických režimů máme samozřejmě také možnost nastavit expozici manuálně (režim M), nebo použít jeden z poloautomatických režimů priority času (nastavíme čas a fotoaparát dopočítá clonové číslo) a priority clony (nastavíme clonové číslo a fotoaparát nastaví čas). Samozřejmostí je i režim P (automatika nastavuje čas i clonu). Korekce automatické expozice má rozsah +-3 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice lze nastavit od 1/8 000 s do 30 s (včetně režimu Bulb). Synchronizace s bleskem je max. 1/250 s, resp. 1/200 s se zapnutým Super SteadyShotem. Součástí výbavy fotoaparátu je také funkce Dynamic Range Optimizer (DRO). Ten má za úkol řešit problém s příliš velkým dynamickým rozsahem, tedy rozdílem světel a stínů. Digitální fotoaparáty jsou známé tím, že jejich dynamický rozsah je výrazně menší než například u lidského oka. Veškeré úpravy se dělají ještě před JPEG kompresí se surovými daty. Tyto úpravy jsou poměrně rychlé díky speciálnímu hardwaru. Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 5 snímků za sekundu pro neomezený počet snímků (ve formátu JPEG je omezení pouze kapacitou paměťové karty). V RAWu můžeme pořídit až 18 snímků. Pokud budeme snímat RAW+ JPEG, pak pouze 12 snímků.
Vyvážení bílé barvy je choulostivá záležitost, a tak fotoaparát nabízí velké množství způsobů, jak jej nastavit. Kromě automatického měření máme k dispozici manuální měření, výběr z přednastavených předvoleb pro různá osvětlení a také manuální nastavení teploty v kelvinech (2 500 - 9 900 K). Nechybí ani možnost korekce tohoto nastavení nebo WB bracketing. Vestavěný blesk umístěný nad hledáčkem je nutno zvednout ručně, na těle nenalezneme žádnou pojistku nebo tlačítko pro jeho aktivaci. Směrné číslo má 12. Úhel pokrytí odpovídá ohnisku 24 mm (ekvivalent kinofilmu). Pokud nám nestačí výkon vestavěného blesku, můžeme samozřejmě použít i externí blesk. Zvláštností Minolty byla vždy netradičně řešená patice pro blesky. Nesetkáme se zde s klasickou hot-shoe paticí, ale se speciální "minolťáckou". Na Sony A700 tedy můžeme používat i staré blesky Minolta (a Konica Minolta). Existují však také i konverzní kostičky na klasickou hot-shoe patici.
LCD TFT displej s úhlopříčkou 3" má rozlišení 921 000 bodů (zřejmě stejný displej jako u Nikonu D3). Stavový displej tu zcela chybí a informace se zobrazují na velkém zadním displeji. Konektivitu zajišťuje USB 2.0, HDMI výstup a video výstup (PAL a NTSC). Jako paměťové médium lze použít karty Compact Flash (CF) typu I i II nebo Memory Stick Duo a Duo Pro. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-FM500H.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Vzhledem k absenci druhého otočného voliče jako u A100 (nebo zrcadlovek Konica Minolta) se ovládání více přiblížilo klasické koncepci, kterou známe z jiných zrcadlovek. Uživatel se sice dříve zorientuje, ale přichází tak o originální řešení, které umělo zpříjemnit práci. Zvláštní také může být na první pohled umístění spouště, která není zcela na kraji horní strany. Stejný problém je i s multifunkčním kolečkem, které je příliš daleko od pozice ukazováčku. Stejně to bylo řešeno i u A100. Na jiný způsob držení si ale lze zvyknout. Dobré je však vyzdvihnout velmi dobré držení díky hlubokému a příjemně tvarovanému gripu.
O něco horší je to pak s vysvětlením umístění tlačítek pro nastavení citlivosti, vyvážení bílé a sériového snímání. Jejich stisknutí a současné točení multifunkčním kolečkem není příliš rychlé a příjemné. Stisknutí palcem ani ukazováčkem není příliš přirozený pohyb. Další problém s ovládáním nás čekal při nechtěné změně zaostřovacího bodu. Hodil by se zde přepínač pro rychlé uzamknutí volby bodu AF.
I když je fotoaparát v kategorii "lepších" zrcadlovek a lze jej označit i za profesionální model (kritickým pohledem alespoň za polo-profi), tak mu zcela chybí klasický stavový displej, který je v těchto kategoriích běžný. Náhražkou stavového displeje je zobrazení informací na zadním velkém displeji. Tam je na informace více místa, ale i přesto bychom přítomnost klasického stavového displeje na horní straně ocenili. Příjemné je to, že se informace na zadním displeji automaticky zhasnou při pohledu do hledáčku (a nesvítí nám tak do oka). Díky senzoru natočení pak není problém ani se zobrazením informací na výšku. Senzory přiblížení k hledáčku lze využít i pro spuštění AF, který tak začne pracovat ještě předtím, než se podíváme do hledáčku. Použitelnost této funkce je samozřejmě omezená. Musíme si také dávat pozor, protože si tím můžeme výrazně zvýšit spotřebu energie (pokud se fotoaparát jen pohupuje na řemínku, tak cokoliv v jeho blízkosti AF spustí).
Celkově se fotoaparát ovládá dobře. Menu je přehledné, tlačítka se dobře používají a spoušť má čitelný chod. V menu lze nastavit i češtinu.
Kvalita snímků
Digitální šum je u A700 na velmi dobré (nízké) úrovni. Až do citlivosti ISO 800 si nemusíme příliš dělat starosti s nastavením citlivostí. Maximální citlivost je ISO 1600, ale jsou zde dostupná rozšíření až na ISO 3200 a 6400. Snímky jsou sice v plném rozlišení, ale kvalita citelně klesá.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje spolehlivě. Pouze v žárovkovém osvětlení stejně jako většina DF generuje snímky s teplejšími odstíny barev. Nastavit bílou však můžeme ručně pomocí měření, nastavení konkrétní teploty, nebo předvoleb pro jednotlivé druhy osvětlení.
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo automatické, vpravo manuální měření)
Kvalita snímků z hlediska ostrosti, zkreslení apod. velmi záleží na použitých objektivech. My jsme při testu používali objektiv Sony DT 16-105 mm F3,5 - 5,6 a pro amatérské fotografování může potřeby uživatele uspokojit. Má velmi příjemný rozsah ohniskových vzdáleností. Minimálních 16 mm nám po přepočtu dává cca 24 mm, což je velmi slušné. Navíc sahá i do tele oblasti svými 105 mm, což je po přepočtu cca 158 mm. Ostrost a rozlišení ve středu snímku jsou velmi dobré. Horší je to však v rozích, kde ostrost citelně klesá. Chromatická aberace je přijatelná.
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Sony DT 16 - 105 mm F3,5 - 5,6 s nastaveným ohniskem 24 mm a clonou F9)
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400), výřezy 1:1