Sony Alpha A100 a objektivy Tamron - mají se rádi? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Sony Alpha A100 a objektivy Tamron - mají se rádi?

27. října 2006, 00.00 | Do redakce nám dorazila sada objektivů Tamron a naším úkolem bylo vyzkoušet nakolik jsou kompatibilní s Alphou od Sony. Výrobci DSLR vždy nabízejí pouze své originální objektivy, ale ve skutečnosti je trh mnohem větší. Alternativních výrobců objektivů je několik a většinou začátečníci projevují obavy nad vzájemnou kompatibilitou. My s tím problém neměli.

Do redakce nám dorazila sada objektivů Tamron a naším úkolem bylo vyzkoušet nakolik jsou kompatibilní s Alphou od Sony. Výrobci DSLR vždy nabízejí pouze své originální objektivy, ale ve skutečnosti je trh mnohem větší. Alternativních výrobců objektivů je několik a většinou začátečníci projevují obavy nad vzájemnou kompatibilitou. My s tím problém neměli.

Sony Alpha A100
Pro ty, kterým tato informace unikla, jen krátce připomeneme, že Sony na začátku roku koupilo fotodivizi Konica Minolta. Důvodem byla chuť vstoupit na stále rostoucí trh s digitálními zrcadlovkami (DSLR). Na začátku léta tedy byla oznámena nová DSLR Sony Alpha A100, která na sobě nesla znatelné prvky z dřívějších zrcadlovek Konica Minolta. Výhody odkoupení KM spočívala jednak v získání know-how a také existujícího portfolia objektivů na trhu. Sony tak nemusela začínat zcela od začátku jako Olympus se svým standardem 4/3.

Objektivy od jiných výrobců
Kromě již kolujících objektivů na trhu samozřejmě Sony uvedla několik svých vlastních objektivů. Zde se však převážně jedná o přejmenované objektivy Minolta. Zcela nové a exkluzivní modely Sony oficiálně nabízí objektivy Zeiss, se kterým spolupracuje již na výrobě objektivů do kompaktů.
Pak jsou zde samozřejmě také ostatní výrobci objektivů, jako je Sigma, Tamron, nebo Tokina, kteří vyrábějí různé objektivy ve více provedeních pro jednotlivé typy bajonetů. My si vybrali právě objektivy Tamron, které jsme testovali v reálných situacích.

Tamron SP AF11-18mm F/4.5-5.6 Di II LD Aspherical [IF]
Extrémně širokoúhlý objektiv určený pouze pro zrcadlovky se snímačem o velikosti APS-C (s ořezovým faktorem 1,5x) slouží pro kompenzaci nevýhody ořezového faktoru. Získáváme s ním rozsah cca 17-27 mm (ekvivalent kinofilmu), což je vhodné pro širokoúhlé záběry krajiny, architektury apod.
V praxi jsme s tímto objektivem zaznamenali prakticky jedinou znatelnou nevýhodu. Snímky byly lehce podexponované v porovnání s ostatními objektivy. Jev nebyl ale nijak silně rušivý a lze s ním pracovat.
Podrobnou recenzi objektivu naleznete zde.

 
vlevo ohnisko 11 mm, vpravo 18 mm

ohnisko 11 mm


ohnisko 18 mm

Tamron AF18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II
Tento širokorozsahový zoom slouží jako alternativa k většímu počtu objektivů. Pro pokrytí takto velkého rozsahu většinou potřebujeme více "skel", ale tento objektiv nabízí příjemný kompromis kvality a mobility v situacích, kdy s sebou nechceme nosit více vybavení. Ideální je tedy jako univerzální objektiv na dovolenou, kde nevyžadujeme nejlepší kvalitu obrazu. Univerzálnost je totiž vyvážena horšími optickými vlastnostmi.
Podrobnou recenzi objektivu naleznete zde.

 
vlevo ohnisko 18 mm, vpravo 200 mm

ohnisko 18 mm


ohnisko 200 mm

Tamron AF70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2
Tento typ objektivu je velmi oblíbený téměř u všech výrobců. Se stejným rozsahem ohnisek a stejnou světelností se s ním setkáme například i u Sigmy a Nikonu. Jedná se o levnou alternativu k drahým teleobjektivům a navíc poslouží jako ochutnávka makrofotografie. Nejedná se o skutečný makroobjektiv, ale poměr zvětšení 1:2 je již poměrně slušný pro experimentování.

 
vlevo 70 mm, vpravo 300 mm

ohnisko 70


ohnisko 300 mm

Tamron SP AF180mm F/3.5 Di LD (IF) 1:1 Macro
Zde se již jedná o pravý makroobjektiv s poměrem zvětšení 1:1. Zvláštností je poměrně dlouhé pevné ohnisko, 180 mm. Běžné jsou makroobjektivy s ohniskem okolo 100 mm. tento patří mezi výjimky, které mohou posloužit pro větší odstup od fotografovaného objektu. Nevýhodou je ale větší riziko rozmazání snímku. Automatické zaostřování je z výše uvedených objektivů nejpomalejší, ale má to své opodstatnění. Makroobjektivy často trpí jevem, kdy automatika dlouze projíždí celý rozsah ostření.



Závěr
Kromě lehkého podexponování u objektivu 11-18 mm se všechny testované objektivy chovaly dle očekávání a ve spolupráci s Alphou pracovaly spolehlivě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: