Sony Alpha 850: špičková full-frame DSLR v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Sony Alpha 850: špičková full-frame DSLR v praxi

23. prosince 2009, 00.00 | Do redakce nám dorazila na test novinka od Sony – DSLR se snímačem velikosti kinofilmového políčka – Alfa 850! Tento špičkový fotoaparát je určen pro ty nejnáročnější fotografy a kromě vynikající obrazové kvality nabídne samozřejmě i odpovídající výbavu jako například: hořčíkové tělo, rozlišení 24.6 Mpix, stabilizaci obrazu, skvělý optický hledáček, špičkový AF i automatické měření expozice nebo pokročilé funkce úpravy snímků! A jak si vedla nová Alfa v našem redakčním testu?

{Sony Alfa 850 na scénu}

Dlouho očekávaná novinka Sony Alfa 850 spatřila světlo světa v září tohoto roku, nicméně již měsíc před oficiálním uvedením unikly (v té době zatím ještě tajné) informace o této připravované full frame DSLR. Aktuální model – určený pro ty nejnáročnější fotografy, je vlastně jakýmsi lehkým „downgradem“ svého (o rok) staršího předchůdce Alfy 900 (představené v září 2008). Rozdílů mezi oběma modely je opravdu jen "pár", nicméně rozdíl v ceně je relativně velký! Uvedení „alfy-devítistovky“ předcházelo velké očekávání, které záhy vystřídalo víceméně rozčarování. Před i po uvedení Sony Alfa 850 byla situace stejná, ovšem nutno zdůraznit, že ona velká vlna kritiky byla značně přehnaná. Nová full-frame DSLR Sony se svými parametry a vybavením rozhodně patří do horních VIP DSLR pater. Pro jednoznačně hovoří použité materiály a koncepce (hořčíkové tělo, voděodolnost), 24.6 Mpix stabilizovaný CMOS snímač, špičkový optický hledáček s pentagonálním hranolem, vynikající autofokus, skvělé automatické měření expozice, duální obrazový procesor Bionz, nebo pokročilé funkce úpravy snímků (např. softwarové HDR). Sony Alfa 850 sice neokupuje přímo „top“ třídu reportážních profi-zrcadlovek (typu Canon EOS 1Ds Mark III nebo Nikon D3x), nicméně srovnání například s Canonem EOS 5D Mark II či Nikonem D700 je relevantní. Jelikož jsme na našich stránkách nedávno recenzovali předchůdce – Alfu 900, nebudeme se tentokrát detailně zaobírat všemi tabulkovými parametry (ty jsou převážně shodné s Alfou 900 – viz recenze ZDE), zaměříme se především na praktické využití Alfy 850, kvalitu fotografií, výhody/nevýhody a naše postřehy z praxe!



Základní parametry
Přístroj má plášť z hořčíkové slitiny (šasí jsou z hliníku). Robustní konstrukce je samozřejmostí a vzhledem k zaměření fotoaparátu neopomněl výrobce též na masívní gumové záslepky veškerých konektorů, stejně jako na neprodyšně uzavřené (pomocí těsnění) všechny části aparátu (zejména ovládací prvky), kudy by mohla dovnitř vniknout voda či prach. Přístroj tak lze bez starostí používat i v náročných venkovních podmínkách (prašná, vlhká prostředí). V rámci testu jsme podrobili Alfu 850 zatěžkávací zkoušce - fotografování za silného deště – absolutně bez problémů. Rozměry jsou 156 x 117 x 82 mm (Š x V x H) a hmotnost 850 g (bez baterie a karty). Snímací čip je vybaven dvojitým protiprachovým systémem, který jej chrání před nežádoucími účinky prachu. Subjektivní dojmy s fotografování s „alfou-osmsetpadesátkou“ jsou velmi dobré, fotoaparát se výborně drží a dobře se s ním manipuluje. Také s ovládáním nejsou problémy, všechna ovládací tlačítka jsou dobře dostupná. Výtku si v tomto směru zaslouží pouze tlačítko pro náhled HO/(ne)živý náhled (viz dále), které je dost nezvykle umístěno ve spodní části – přímo pod objektivem. Jeho dostupnost tak není (zejména díky bateriovému gripu) zrovna ideální.



Dodávaný akumulátor je lithium-iontový (NP-FM500H) o kapacitě 1 650 mAh a dle údajů výrobce umožňuje při plném nabití pořídit přes 800 snímků. My jsme v praxi pořídili na jedno nabití dost přes 500 snímků (a to jsme vždy opětovně dobíjeli při kapacitě baterie ne menší než 25 %). Údaj zbývající kapacity baterie je indikován na displeji a fotoaparát jej chytře uvádí v procentech (odkrokovaný po jednotkách %), což je praktické a hlavně přehledné. Samotná data (snímky) můžete ukládat jak na CompactFlash karty, tak i na MemoryStick Pro/Duo (podporovány jsou kapacity od 4 GB do 32 GB) – přepínat mezi oběma typy karet se provádí přes menu přístroje. Konektivita je řešena pomocí USB 2.0, dále jsou k dispozici ještě standardní AV video výstup (PAL/NTSC) a konektor HDMI.



Snímač a objektivy
Sony Alfa 850 disponuje snímačem typu CMOS Exmor o rozměrech 35,9 x 24,0 mm s efektivním rozlišením 24,6 MPix (fyzické rozlišení je 25,7 MPix). Maximální velkost snímků je tedy 6 048 x 4 032 bodů s tím, že standardní poměr stran 3:2 lze v případě potřeby změnit (v menu) na širokoúhlý formát 16:9 (v tomto případě však dojde k ořezu spodní a horní části obrazu, čímž přijdete o část obrazových dat). Ačkoli se jedná o full-frame snímač, lze použít i objektivy, určené pro fotoaparáty s menším snímačem (APS-C o rozměrech cca 24 x 16 mm). V takovém případě dojde automaticky k ořezu scény (faktor zmenšení je zde 1,5x a rozlišení bude 3 924 x 2 656 bodů - 11 Mpix). Kompatibilní s Alfou 850 jsou samozřejmě všechny objektivy jak z řady Carl Zeiss, tak i skla řady G. My jsme měli k dispozici na test trojici (plnoformátových) skel: Sony 28mm/f2.8, Sony 50mm/f1.4 a špičkový „géčkový“ objektiv - Sony 35mm F1.4G.



Použitý snímač umožňuje fotografovat s citlivostmi ISO 100 až 6400 (ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400), pro detailnější práci je ještě volba změny citlivostí odkrokována po třetinách. Bohužel však zde musíme zdůraznit, že právě digitální šum je achylovou patou Alfy 850. Stejně jako u předchůdce je i zde šum relativně silný (více o šumu v kapitole hodnocení snímků). V případě formátu obrazu je k dispozici jak JPEG (3 stupně komprese: Extra Fine, Fine a Standard), tak i běžný RAW (v plném rozlišení – velikost cca 36 MB), dále cRAW (o 1/3 menší – velikost cca 24 MB), v obou případech lze fotografovat samozřejmě buď do RAWu sólo (vč. malého náhledu na LCD) nebo v kombinaci s JPEGem.


 

 

Stabilizace a redukce šumu
Sony Alfa 850 převzalo po svém předchůdci (resp. ještě z DSLR modelů Konicy Minolty řady Dynax) stabilizaci „SteadyShot INSIDE“, která funguje na principu pohybu snímače. Zisk při zapnutí stabilizátoru je (dle údajů výrobce) 2,5 – 4,0 EV, což nám v praxi umožní snímat s 5x až 16x delšími expozičními časy (aniž by došlo k rozhýbání snímku vlivem pohybu fotoaparátu). V praxi lze s aktivovanou stabilizací snímat se ziskem okolo 2-3 EV (tj. s 4-8x delšími časy), to je však značně individuální a záleží především na „stabilitě“ (pevné ruce) fotografa. Nespornou výhodou stabilizace snímače je fakt, že ji máte k dispozici vždy (bez ohledu na použitý objektiv). Nevýhodou je, že účinek stabilizace nelze kontrolovat v hledáčku, což je v případě použití teleobjektivů (a delších ohnisek obecně) trochu problém. Systém „plovoucího snímače“ je v kombinaci s antistatickým filtrem (chránící snímač) využit zároveň jako anti-prachová ochrana. Při každém vypínání přístroje, dojde k „zaklepání“ snímače, což vede ke „sklepání“ prachu z čipu. Sony Alfa 850 je vybavena duální redukcí šumu a to jednak v analogové, tak i digitální rovině. V první fázi dochází k redukci šumu přímo na snímači (ještě před zpracováním dat obrazovým procesorem), tato redukce je aktivní stále a pracuje automaticky. Poté dojde k převodu dat na elektronický signál a duální obrazový procesor BIONZ provede druhou - digitální redukci šumu. Tu již lze přes menu fotoaparátu ovlivňovat (nastavit jednu ze 3 úrovní redukce – nízká / normální / vysoká, popřípadě ji úplně vypnout).



Hledáček a displej
Hledáček i displej jsou vynikající a představují bezpochyby chlouby Alfy 850. Hledáček fotoaparátu tvoří pentaprismatický hranol z optického skla, který pokrývá přibližně 98 % obrazového pole. Obraz ve velkém hledáčku je skutečně perfektně jasný a čistý. Koeficient zvětšení je 0,74x. Hledáček je navíc vybaven dioptrickou korekcí (-3,0 - +1,0 dioptrie) a záklopkou - hodící se například při fotografování ze stativu, kdy vstupní očnice není ničím zastíněna (například krajináři jistě ocení). Stejně tak displej je výborný, skvěle čitelný a to i na přímém světle - díky speciální antireflexní fólii. Rozlišení displeje uvádí všechny technické specifikace jako 921 000 bodů, reálné rozlišení však bude „jen“ třetinové, tedy 307 000 bodů (jedná se o standardní marketingový trik, neb jsou znásobeny všechny tři barevné kanály RGB), i tak se ale jedná o velmi úctyhodný parametr! Displej je vybaven tzv. funkcí „Intelligent Preview“, která supluje (stále populárnější) živý náhled. Nejde sice o plnohodnotnou náhradu live view, protože nevidíte scénu/změny v reálném čase. Nicméně může to být dobrým pomocníkem ve světelně náročnějších scénách. Displej vám zobrazí statický náhled (snímek) scény, v kterém můžete kontrolovat/měnit účinky změny expozice (kompenzaci expozice, WB, optimalizaci dynamického rozsahu ap.).



Expoziční režimy
Automatické měření expozice (metering) probíhá ve 40 zónách a lze přepínat mezi měřením celoplošným-poměrovým, celoplošným se zdůrazněným středem a měřením bodovým. Automatické měření expozice mile překvapilo, neboť funguje opravdu výborně a to i při náročnějších světelných podmínek (např. silně kontrastní scény), což není ani u DSLR zdaleka samozřejmostí. V případě samotných expozičních módů jsou k dispozici režimy Program (P), priorita clony (Av), priorita času (S) a plný manuál (M). Nechybí ani plná automatika (i když pro tuto kategorii fotoaparátů tak trochu zbytečná) a dále 3 uživatelské režimy, jejichž nastavení definuje sám fotograf. Expoziční kompenzace se pohybuje v rozsahu +/-3 EV (odstupňováno po 1/3 EV krocích). Časy závěrky jsou 1/8000 s až 30 s (+ režim Bulb). Synchronizační "X-sync" čas pro použití s externím bleskem je 1/250 s (interní blesk Sony Alfa 850 nemá).



U režimů snímání nechybí sériové snímání, samospoušť a bracketing. Ten je zde jak expoziční, WB brackting a též bracketing s různými stupni úprav dynamického rozsahu. Nechybí ani praktická funkce předsklopení zrcátka (jeden stisk – zrcátko se zvedne, druhý stisk – otevře se závěrka a fotoaparát exponuje). Sony Alfa 850 snímá v sekvenčním režimu s kadencí 3 sn./s (v JPEGu), v případě RAWu pořídí přístroj se stejnou rychlostí 12 snímků (poté však rychlost značně klesá – na cca 0,6 sn./s). V praxi tedy Alfa 850 nasnímá 90 sn./min (v JPEG formátu) nebo 46,5 sn./min v RAW+JPEG (L), což není zrovna nijak zvlášť oslňující parametr - na DSLR s profi ambicemi. Samozřejmě vše výše uvedené platí jen za předpokladu, že je vypnutá redukce šumu, redukce šumu dlouhé expozice a funkce úpravy dynamického rozsahu. V opačném případě se rychlost vlivem zpracování snímků výrazně snižuje. Každopádně zde máme podstatné „odlehčení“ (oproti předchůdci A900, která je hbitější). Také zpracování fotografií obrazovým snímačem je výrazně pomalejší než v případě „alfy-devítistovky“.



AF Systém
AF se u A850ky skutečně povedl! Je přesný a rychlý a ostří téměř za všech okolností. Máme zde klasický 9-bodový Autofocus, který je navíc doplněn 10 asistenčními zaostřovacími body. Ty však nejsou na matnici v hledáčku (která je klasická-křížová s 9 body) vidět. Pro objektivy se světelností F2,8 a vyšší je přítomen pomocný ostřící čip. Pohodlně lze ostřit i za velmi slabých světelných podmínek - dokonce i v úplné tmě, nebo i v případech, kdy nemáme kontrast (ponechme teď stranou otázku, proč fotografovat tmu nebo jednolitou plochu). Ostření AF je i v podobných případech rychlé a přesné díky efektivní AF asistenci. Klesne-li úroveň osvětlení pod určitou mez, popřípadě nemůže-li AF nalézt kontrast/hranu ve scéně, reaguje na to aktivací IR paprsku (promítnutím červené mřížky, na jakou jsme zvyklí např. u externích blesků) a díky ní AF zaostří. Na živé fotografované subjekty to nepůsobí rušivě a zároveň to má mnohem větší dosah (na rozdíl od konvenčních asistenčních LED diod). V praxi jsme neměli problémy fotografovat i v úplné tmě na vzdálenosti řádově v desítkách metrů (20-30 metrů).



Ovládání
Ovládání nové Alfy je velice příjemné, intuitivní a člověk si na něj snadno zvykne. Kromě hlavního displeje je na horní straně i klasický - stavový displej (zobrazující základní údaje: clonu, čas, stav baterie). Nicméně hlavní LCD poskytuje vše, co uživatel potřebuje, disponuje orientačním senzorem (při focení „na výšku“ se LCD otočením o 90° přizpůsobí). Nechybí ani čidla pro automatickou deaktivaci snímače – přiblížíte-li se okem k hledáčku. Tlačítko „Fn“ přepíná režim LCD do tzv. Quick Navi módu, pomocí něhož (joysticku a obou rollerů) můžete pohodlně ovládat nastavení hlavních funkcí přístroje (expoziční čas, clona, velikost a kvalita snímků, ISO, blesk, způsob snímání, atd.). Pro nejčastěji ovládané funkce (ISO, WB, Drive, Kompenzace expozice) slouží tlačítka přímé volby – na vrchní straně přístroje. Samotné expoziční režimy nastavíme kruhovým voličem. Pro změny automatického měření expozice slouží okamžitě dostupný třípolohový přepínač. Pro volby způsobů ostření slouží mechanický čtyř-polohový přepínač na přední části DSLR (umístěný pod objektivem), který přepíná mezi jednorázovým ostřením (S), prediktivním ostřením (C), inteligentním-kombinovaným (A) a manuálním focusem (M).


 
 
 
 
 

Funkce a možnosti
Sony A850 je vybavena funkcí digitální optimalizace dynamického rozsahu, která má redukovat přepaly a zároveň jasově „vytahovat“ stíny (například Nikon používá ve svých fotoaparátech podobný systém, ovšem pod označením D-lightning). V praxi to funguje tak, že fotoaparát se snaží exponovat hlavně na jasy – světlé oblasti (tzn. snímky celkově spíše podexponovává) s tím, že následně ony tmavší (podexponované) části v obraze digitálně zesvětlí. Funkce pracuje v různých úrovních: standardní, pokročilé-auto, pokročilé-v 5 úrovních. Optimalizace dynamického rozsahu probíhá ještě před převodem dat do JPEG formátu.



A praktické postřehy s funkcí DR? Výsledky nás velice mile překvapily a jsou opravdu povedené. Oceníte to zejména při krajinářské fotografii, s trochou praxe vám totiž daná funkce může svým způsobem nahradit i přechodový filtr (i když samozřejmě jen do jisté míry). Co se týče samotného nastavení DR, optimálních výsledků jsme dosáhli s nastavení „zlaté střední cesty“ - tzn.: Pokročilé-auto DR! Ke zpracování obrazu (v JPEGu) slouží duální obrazový procesor Bionz.

[-more-]{Hodnocení kvality}

Hodnocení kvality snímků
Výsledná kvalita snímků je samozřejmě závislá hlavně na použitém objektivu. V případě použití kvalitních skel však dostanete z Alfy 850 naprosto špičkové fotografie, které si v ničem nezadají s profesionálními DSLR. My jsme měli k dispozici trojici pevných skel Sony 28mm f/2.8, Sony 50mm f/1.4 a špičkové reportážní Sony 35mm f/1.4G. Testovací snímky (snímané s posledně jmenovaným "G" objektivem) vykazují špičkovou kresbu, ostrost i jemnost detailů (a to i v okrajích snímku), skvělé podání jasů i barev, zároveň minimální chromatickou aberaci. Nejlepších výsledků jsme dosáhli tradičně zhruba v polovině clonové řady (F9-11). Ovšem oba světelné objektivy (35mm i 50mm) na plně otevřenou díru (F1.4) více vinětují. Snímač – vzhledem ke svému obrovskému rozlišení (24,6 MPix), nabízí sám o sobě perfektní podání detailů. Nicméně tak velké rozlišení již i v případě full-frame snímače naráží na své fyzické limity, neboť s tak velkou hustotou světlocitlivých buněk (pixelů) na dané ploše (36 x 24 mm) začíná digitální šum představovat opravdu vážný problém (viz dále).


:: Ukázka kvality snímků na testovacím terči - výřezy scény 1:1
Fotografování na různé clony (objektiv: SONY 35mm f/1.4 G):


Clona F4


Clona F11


Clona F16


Clona F22


Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy pracuje jak v plně automatickém režimu, tak i v předdefinovaných předvolbách. Nechybí pochopitelně ani možnost nastavení WB ručně. Automatické vyvážení funguje na denním světle dobře, nicméně v prostředí s umělým osvětlením má trochu problémy. Nejenže má tendenci posouvat celou scénu do teplejších (červených) odstínů, ale zároveň automatika značně kolísá a i dvě fotky shodné scény mohou mít dramaticky jinou světelnou atmosféru. V interiérech tedy rozhodně doporučujeme volit cokoli jiného kromě AWB. Možnosti zde jsou, ať již předdefinované volby (žárovka zářivka) nebo manuální kalibrace - buďto vyvážení na střední šedou (pomocí 18 % šedé tabulky) nebo nastavení teploty (v rozsahu 2 500 až 10 000 K) ručně. Dobrým pomocníkem zde je funkce „Inteligent View“, která simuluje „živý náhled“ a umožní vám zkoušet různé typy vyvážení bílé a vybrat ten, který se nejvíc blíží realitě.


:: Ukázka vyvážení bílé barvy na testovacím terči
automatické (vlevo) vs. manuální (vpravo) :

 


Digitální šum
Šum je jedním z největších strašáků v digitální fotografii vůbec – pro Sony Alfu 850 to platí bohužel dvojnásob a zároveň jde o jednu z hlavních slabin fotoaparátu. Výskyt digitálního šumu je zde relativně velký - vzhledem k faktu, že jde o "plnoformát" a v tomto ohledu se svými výsledky blíží více APS-C/DX snímačům (o rozměrech cca 24 x 16 mm) než svým opravdovým konkurentům na trhu (např. Canon EOS 5D Mark II). V praxi lze bez celkem vážnějších problémů fotografovat v rozmezí ISO 100-1600, přičemž na ISO 800-1600 se již dobře uplatní redukce šumu. Ovšem na ISO 3200 je šum již natolik silný, že takto pořízené snímky poslouží leda tak coby malé náhledy. Poslední citlivost ISO 6400 je vesměs již nepoužitelná. Sony Alfa 850 má nastavení citlivosti odkrokováno po třetinách (ISO 400, 520, 640, 800, 1000, 1250, 1600 ap.), tudíž lze s citlivostí alespoň pracovat detailněji. Samozřejmě velkou roli zde hraje značně vysoké rozlišení snímače, které již samo o sobě dává tušit, že bez redukce šumu se na vyšších ISO prostě neobejdete. Na druhou stranu Sony nepoužívá tak silné zásahy při likvidaci šumu, tudíž výsledné snímky nejsou alespoň tolik „vyžehlené“.


:: Fotografování na všechny citlivosti přístroje (zleva doprava, shora dolů):
ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400.






:: Fotografování na všechny citlivosti přístroje (vzestupně) s vypnutou redukcí šumu (výřezy scény 1:1):
ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400.



ISO 100


ISO 200


ISO 400


ISO 800


ISO 1600


ISO 3200


ISO 6400



:: Ukázka vlivu redukce šumu na vyšších citlivostech (výřezy scény 1:1):
ISO 800, 1 600 a 3 200.



ISO 800 - bez redukce šumu


ISO 800 - se střední redukcí šumu ("mid")


ISO 800 - s vysokou redukcí šumu ("high")



ISO 1600 - bez redukce šumu


ISO 1600 - se střední redukcí šumu ("mid")


ISO 1600 - s vysokou redukcí šumu ("high")



ISO 3200 - bez redukce šumu


ISO 3200 - se střední redukcí šumu ("mid")


ISO 3200 - s vysokou redukcí šumu ("high")



:: Ukázka vlivu redukce šumu při dlouhých expozičních časech (výřezy scény 1:1):


Bez redukce
"S" program, ohn 35 mm, čas 20 s, clona F3.2, ISO 100




S redukcí
"S" program, ohn 35 mm, čas 20 s, clona F3.2, ISO 100



[-more-]{Živé snímky a závěr}

Funkce "DR"
Vynikající funkcí Sony A850 je optimalizace dynamického rozsahu, která digitálně "rozšiřuje" dynamický jas scény. Výsledky jsou působivé a zejména krajinářská fotografie (a obecně všechny silně kontrastní scény) si najde v "DR" funkci skvělého pomocníka. K dispozici je několik úrovní "DR": standardní, pokročilé-auto, pokročilé-manuální 1. - 5. úroveň.


 
"Dynamic Range" - vypnuta (vlevo), zapnuta - režim normal (vpravo)!

 
"Dynamic Range" - pokročilá-auto (vlevo), pokročilá-manual (vpravo)!


 
"Dynamic Range" - vypnuta (vlevo), zapnuta - režim normal (vpravo)!

 
"Dynamic Range" - pokročilá-auto (vlevo), pokročilá-manual (vpravo)!



Živé fotografie
Kromě testovacích (ateliérových) snímků, jsme pořídili též řadu fotografií z interiéru a exteriéru a to v podmínkách, do nichž se fotograf běžně dostává. Pochopitelně jsme při tom záměrně vyhledávali scény se špatnými světelnými podmínkami: noční snímky, déšť, interiéry se slabým osvětlením, scény - kde se míchalo více světelných zdrojů atd.




IDIF Openhouse (jedna z přednášek)

"S" program, 28 mm, 1/80 s F3.5, ISO 1600



Vladimír Brunton na IDIF Openhousu

"S" program, 28mm, 1/125s F4, ISO 2500



Exteriér

Manual režim, 28 mm, 1/120 s F11, ISO 200



Portrét (50mmf/1.4 + krátká FD - vynikající pro portrét)

"Av" režim, 50 mm, 1/40 s F1.4, ISO 400



Portrét (50mmf/1.4 + krátká FD - vynikající pro portrét)

"Av" režim, 50 mm, 1/250 s F1.4, ISO 800



V pekle je fajn (Mikuláš)

"Av" režim, 28mm, 1/15s F2.8, ISO 400



Exteriér

Program, 28 mm, 1/80 s F8, ISO 200



Exteriér

"Av" režim, 28 mm, 1/160 s F11, ISO 400



Dynamický rozsah Alfy 850

"S" režim, 50mm, 1/25s F22, ISO 200



Akční fotografie

"S" režim, 50mm, 1/25s F10, ISO 200



Akční fotografie

"S" režim, 28 mm, 1/20 s F13, ISO 200



Makro záběr (a pěkný bokeh Sony 50mmf/1.4)

"Av" režim, 50 mm, 1/13 s F1.4, ISO 100



Další "blízké setkání"

"Av" režim, 28 mm, 1/60 s F2.8, ISO 400



Soumrak (foceno z ruky)

"Av" režim, 28 mm, 1/10 s F2.8, ISO 400



Noční snímek (foceno z ruky)

"Av" režim, 35 mm, 1/40 s F1.4, ISO 1600



Noční snímek (foceno z ruky)

"Av" režim, 35 mm, 1/13 s F4, ISO 1600



Noční snímek (foceno z ruky)

"Av" režim, 35 mm, 1/80 s F1.4, ISO 1600



Noční snímek (foceno z ruky)

"Av" režim, 35 mm, 1/40 s F1.4, ISO 1600



Noční snímek (foceno z ruky)

Manual režim, 35 mm, 1/10 s F1.4, ISO 1600



Focení za silného deště

"Av" režim, 35 mm, 1/1000 s F1.4, ISO 200



Focení za silného deště

"Av" režim, 35 mm, 1/400 s F1.4, ISO 200



Focení za silného deště

"Av" režim, 35 mm, 1/250 s F1.4, ISO 200



Focení za silného deště

"Av" režim, 35 mm, 1/50 s F4, ISO 200



Focení za silného deště

"Av" režim, 35 mm, 1/640 s F1.4, ISO 200


Závěr
Sony Alfa 850 je bezpochyby skvělou DSLR, která v kombinaci s kvalitním objektivem poskytne snímky na opravdu špičkové úrovni. Lze s ní bez problému pracovat ve většině fotografických disciplínách a to nejen na amatérské úrovni. V produktové, portrétní, reklamní, krajinné nebo makrofotografii dosáhnete s Alfou 850 stejných výsledků jako s profi DSLR nejvyšších tříd. Na druhou stranu, v případě reportážní či sportovní fotografie je Alfa 850 před svými hlavními rivaly (Canon 5D Mark II, Nikon D700) stále pozadu. Hlavním handicapem je zde jednak nadprůměrně velký výskyt digitálního šumu a pak také malá rychlost - zejména sériového snímání (3 sn./s jsou v této třídě DSLR dnes již opravdu skoro ostudou) a zpracování snímků.
Poslední novinka (a zároveň v pořadí teprve druhý full-frame) od Sony je vhodná pro amatérské i profesionální použití, ale profi reportážní fotografy (či nejnáročnější amatéry) by nejspíš příliš neuspokojila. K dispozici je celá řada špičkových skel od Carla Zeisse! Cena za tělo se pohybuje okolo 55 tisíc nebo cca 67 tisíc v setu s 28-75/f2.8. Balení obsahuje dále ještě: akumulátor, nabíječku, USB kabel, video/TV kabel, popruh na fotoaparát, krytku, manuál a CD. Pro ty, kteří váhají mezi Alfou 850 vs 900 a nevadí jim menší rychlost, cenový rozdíl cca 15 000 Kč jasně hovoří ve prospěch prvně jmenované.


PLUSY:

  • + kvalita snímků
  • + full frame snímač
  • + ovládání
  • + bytelné tělo/voděodolné
  • + stabilizace
  • + hledáček
  • + displej
  • + AF systém

MÍNUSY:
  • - pomalé sériové snímání
  • - pomalejší zpracování snímků
  • - vysoký šum
  • - hledáček postrádá údaje ISO
  • - dostupnost tlačítka Inteligent Preview/náhled HO
  • - cena


Sony Alfu 850 jsme testovali s objektivy:

  • Sony 28mm F2.8 (8 990 Kč)
  • Sony 35mm F1.4G (47 290 Kč)
  • Sony 50mm F1.4 (11 790 Kč)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: