Sigma SD10, Foveon na druhý pokus - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Sigma SD10, Foveon na druhý pokus

6. listopadu 2003, 00.00 | Společnost Sigma oznámila uvedení druhé verze své digitální zrcadlovky řady SD s novým čipem Foveon a řadou konstrukčních vylepšení. Podařilo se odstranit všechny neduhy, kterými trpěl model SD9?

Když se poprvé objevily informace o čipech Foveon s převratnou třívrstvou konstrukcí, způsobily doslova poprask v odborném světě. Takřka rok se dařilo vývojářům Foveonu slibovat zázraky na počkání a nemožné do tří dnů. Bohužel celá bublina praskla při prvních testech zrcadlovky Sigma SD9, která jako jediný fotoaparát s tímto typem snímače přišla reálně na trh. Ne že by technologie Foveon nefungovala a ne ze by nová digitální zrcadlovka SD9 neměla své klady, ale celkově se tato kombinace potýkala s řadou velmi nepříjemných problémů jasně plynoucích z toho, že pro Foveon šlo o zcela první nasazení v praxi a pro Sigmu o první digitální zrcadlovku v historii. Sigma SD9 se dokonce prodávala a stále ještě prodává i v ČR, ale úspěch má minimální. Může to její nástupce změnit?

Konstrukce těla
Základní uspořádání těla SD10 je shodné s modelem SD9. Jde tedy o digitální zrcadlovku s rozměry 152 x 120 x 79 mm a hmotností 785gramů bez baterií (pouze tělo), která má vlastní ergonomii ovládání odlišnou jak od Nikonu, tak i Canonu. Představuje tedy jednu z mála dostupných alternativ na trhu, protože výrobci jako třeba Fujifilm používají komponenty právě ze zrcadlovek Nikon.
Z konstrukčního pohledu přináší Sigma SD10 jednu zásadní novinku, a tou je odstranění zdvojeného systému napájení. U SD9 se kromě 4 tužkových akumulátorů používaly i dva CR 123 články, které značně komplikovaly a prodražovaly provoz. Sigma SD10 používá již pouze 4 tužkové baterie/akumulátory a to navíc s novým uložením, které snížilo profil fotoaparátu. Kdo měl možnost fotografovat s modelem SD9 jistě potvrdí, že tato úprava je velkým plusem a posunem.

Nový Foveon
Fotoaparát Sigma SD10 bude opět tak trochu inovátorským modelem, protože bude osazen novou generací snímačů Foveon. Jde o principielně stejně fungující prvky založené na silikonové bázi. Na rozdíl od klasických CCD a CMOS snímačů tyto prvky v každé své buňce snímají nejen intenzitu, ale i barevnost dopadajícího světla, takže mají teoreticky výrazně kvalitnější záznam obrazu při stejném rozlišení. Nicméně Sigma SD10 je vybavena opět snímačem s rozměrem 20,7 x 13,8mm s celkem 2268 x 1512 efektivně pracujících buněk. Foveon tento model značí jako 10M snímač, ale striktně technicky vzato jde o snímač s efektivním rozlišením 3,3 mil. bodů.
Novinkou tohoto snímače je použití mikročoček. Na povrch každé snímací buňky je umístěna mikročočka, které koncentruje veškeré dopadající světlo na citlivou část buňky a zvyšuje tak efektivnost zpracování světla. Výsledkem je nárůst citlivosti snímače, tedy zlepšení v oblasti, ve které původní Foveon také značně pokulhával.
Sigma SD10 má dva režimy. Ve standardním režimu nabízí rozsah citlivostí 100 - 800 ISO při časech expozice kratších než 4 sekundy a 100/200ISO při expozici do délky 15sekund. V extended režimu nabízí plný rozsah časů 30s - 1/6000s při rozsahu citlivostí 100 - 1600ISO.
Kromě zvýšení citlivosti by měl nový snímač s označením Foveon X3® PRO 10M přinést i zvýšení barevné přesnosti a rozšíření expoziční dynamiky.

Další novinky
A co dále ještě nabídne nového Sigma SD10? První novinkou je přesnější kompenzace expozice, která nově nabízí krok 1/3EV místo původního 1/2EV. To samé platí i pro nastavení systémového blesku, kde je opět k dispozici jemnější korekce. Druhou podstatnou novinkou je vylepšení redukce šumu, které by mělo zejména při vyšších citlivostech v kombinaci s delšími časy eliminovat poměrně razantní nárůst šumu, kterým trpěla SD9. Tato funkce bude potřebná zřejmě zejména v extended módu. Přepracovaný je i zaostřovací systém. A poslední technickou novinkou je podpora bezdrátově odpalovaného blesku EF500.

Nový software
Nicméně nejsme ještě na konci výčtu novinek, protože s modelem SD10 přichází i druhá verze konverzního programu pro zpracování RAW formátu X3F. Ta samozřejmě funguje i pro fotografie z modelu SD9, což je velmi příjemná zpráva pro majitele stávajících digitálních zrcadlovek Sigma. Tento program kromě řady programátorských vylepšení přináší i takzvanou technologii "X3 Fill Light". Ta funguje zřejmě na podobném principu jako technologie "Digital Flash", kterou používá HP u svých nejnovějších digitálních fotoaparátů a zjednodušeně řečeno umožňuje dodatečnou lokální kompenzaci expozice. To znamená, že dokáže vysvětlit tmavé stíny a naopak potlačit přepálené oblasti bez zásahu do zbytku fotografie a porušení barevné tonality. Podle prvních zahraničních recenzí jde o velmi podařený algoritmus.

Hodnocení
Model SD9 si v našem redakčním testu nevysloužil příliš pozitivní hodnocení, což byla zřejmě nutná daň za inovaci, kterou přinesl. Model SD10 není bezesporu již tak revoluční jako jeho předchůdce, ale řeší tři zásadní nedostatky, které jsme vytýkali modelu SD9. Úprava napájení, vyšší citlivost snímače a nový AF by mohly z SD10ky udělat konkurenceschopný model. Navíc Sigma představila nový software, nové objektivy a další příslušenství, takže se může pochlubit i bohatším zázemím. Již se velmi těšíme na možnost testování této novinky a doufáme, že ji budeme mít i přes velmi kritický tón hodnocení jejího předchůdce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: