Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Sesazujeme sekvenční snímky s VirtualDUB
6. února 2006, 00.00 | V dnešním tutoriálu se naučíme pracovat se sekvenčními snímky a procvičíme si sesazování fotografií. Dále si ukážeme jednoduchý způsob, jak ve slušné kvalitě extrahovat sadu sekvenčních snímků z videa.
V dnešním tutoriálu se naučíme pracovat se sekvenčními snímky a procvičíme si sesazování fotografií. Dále si ukážeme jednoduchý způsob, jak ve slušné kvalitě extrahovat sadu sekvenčních snímků z videa. Na závěr vše doladíme několika praktickými nástroji. Každý, kdo alespoň jednou otevřel nějaký časopis věnující se skateboardingu, snowboardingu nebo jiným adrenalinovým sportům, už jistě ví, že tímto způsobem docílíme velmi názorného zobrazení probíhajícího pohybu. Čas potřebný ke zvládnutí tohoto tutoriálu je asi 30 min, pokud však budete chtít vše doladit do nejmenších detailů, budete potřebovat možná i víc času.
Příprava podkladů
Jak už jsem předznamenal, tak k dnešnímu tutoriálu budeme potřebovat sadu sekvenčních snímků. Lze jí získat v podstatě dvěma způsoby. Buď nafotit pomocí fotoaparátu s příslušnou funkcí sadu snímků nebo vycházet z videa a snímky připravit poté. Lepší kvality dosáhneme zcela jistě použitím fotoaparátu, ale video máme už často natočené a potřebujeme ho upravit zpětně. Na ukázku jsem zde připravil krátký klip. K jeho publikaci dal souhlas server freeride.cz.
Extrahování snímků z videa
(Ten, kdo vychází z hotových snímků, může postoupit ke kroku editace.)
Nejlepší způsob, jak z videa získat sadu za sebou jdoucích kvalitních snímků, které budou následovat v přesných časových intervalech, je použít program jménem VirtualDUB. V grafice.cz už o něm byla zmínka v tomto článku. Jednalo se sice o verzi 1.1, ale pro seznámení se s problematikou vám doporučuji si článek pročíst. Citace autora článku VirtualDUB 1.1.: „VirtualDUB je z hlediska možností a nabízených funkcí skoro ďábelský prográmek. Nemusí se instalovat, stačí ho jen rozbalit a spustit… také dokumentace je dostatečně podrobná a vysvětluje i některé důležité věci z terminologie týkající se MPEG i AVI videa...“ Konec citace. Chtěl bych dodat, že velikost zabaleného programu je 922kB! Program si můžete stáhnou zde.
Až si program stáhnete a spustíte, tak si otevřete zvolené video. Najděte si úsek, ze kterého budete chtít udělat sadu a označte ho pomocí zarážek (mark in a mark out). Poté sadu uložte (File > Save image sequence... )
Otevře se vám nové okno, ve kterém zadejte jméno sekvence (rider). VirtualDUB potom automaticky přidělí jednotlivým snímkům čísla. Dále zvolte adresář, do kterého se sekvence uloží. Je lepší pro obrázky vytvořit novou složku (moje se jmenuje snimky 1). Nezapomeňte zvolit formát JPEG ve 100 procentní kvalitě. Stiknutím OK se začnou obrázky ukládat. Až se vše uloží, tak končí práce s VirtualDUBem, pokračovat budeme se sadou obrázků.
Editace
Spusťte si Photoshop a otevřete si nový soubor (Ctrl + N) v režimu RGB o velikosti 1500x600 pixelů, barva pozadí je průhledná. A hned ho uložte (Ctrl + S) jako skok.psd. Poté si otevřete snímky, se kterými budete pracovat (Ctrl + O). Nemusíte otevírat každý snímek zvlášť, ale můžete jich otevřít víc najednou. Stačí držet stisknutou klávesu Ctrl a označovat obrázky, které chcete. Myslete přitom nato, aby byl mezi snímky vždy stejný interval. (Délka intervalu záleží jen na vás. Vybral jsem každý desátý snímek.)
V dalším kroku musíte "dostat" jednotlivé snímky ze sady do dokumentu skok.psd. Postup je velice snadný. Vrstvu pozadí ze snímku jednoduše přesuňte na plátno do skok.psd. Takto vznikne nová vrstva v dokumentu skok.psd.
Nyní snižte krytí u všech vrstev v dokumentu skok.psd na cca 50%. S nižším krytím se vám budou obrázky lépe sesazovat. Měli byste získat něco jako je na obrázku dole.
Tip pro pokročilejší uživatele nebo pro ty, kteří budou chtít tento postup opakovat víckrát
Ostatní mohou pokračovat ke kroku sesazení.
Vytvořte si novou složku a uložte ji třeba tam, kde máte složku se snímky z VirtualDUBu. Může se jmenovat třeba snimky_vyber. Do této skožky zkopírujte obrázky, které chcete sesadit.
Pro usnadnění si vytvoříme akci, která nám automaticky narovná obrázky do sobouru skok.psd. Pusťme se tedy do tvorby akce (Okna > Akce).V tomto panelu vytvořte novou sadu kliknutím na tlačítko Vytvořit novou sadu. (ikonka složky, v panelu Akce, třetí zprava, úplně dole). Ponechte jí název Sada1.
Pak vytvořte novou akci, pojmenujte ji např. pomocnik. Teď se "přepněte" do dokumnetu rider0020 a zmáčkněte tlačítko nahrávat. Tím spustíte nahrávání a všechny vaše kroky se začnou ukládat.
Označte celé plátno (Ctrl + A), pak výběr kopírujte (Ctrl +C), přejděte do dokumentu skok.psd a výběr vložte (Ctrl +V). Poté zavřete dokument rider0020. Měla by vám vzniknout akce jako dole na obrázku.
Poté zastavíte akci kliknutím na tlačítko Konec přehrávání / nahrávání. Počítač pak přestane zaznamenávat vaše kroky. Když akce nebudete fungovat, tak dvakrát klikněte na krok, se kterým nejste spokojeni. A změňte ho. Nemusíte zbytečně mazat celou akci.
Nyní pomocí dávky vložíme do souboru skok.psd všechny obrázky, které chceme. (Soubor > Automaticky > Dávka...). Použijte nastavení jako dole na obrázku. Stiskněte OK. Určitě se vám bude líbit, jak program sám automaticky sází fotky do jednotlivých vrstev.
Sesazení
Teď přichází nejtěžší část dnešního tutoriálu. Musíte sesadit jednotlivé obrázky dohromady. Použijte k tomu nástroj přesun (V). Nejlepší je orientovat se pomocí tmavých míst. Buď můžete, jako u šipky 1., srovnat obrázky podle tmavé plochy, nebo jako u šipky 2., podle dlouhých podélných čar. Když takto setřídíte všechny obrázky, přistupte k další velmi důležité věci. Promažte místa, kde je jezdec ze všech vrstev nad ním. Můžete použít nástroj guma (E) nebo označte oblast okolo jezdce nějakým nástrojem pro výběr (M) a pak výběr odstraňte. Zní to velmi snadně, ale až to budete provádět, tak uvidíte, že to žádná legrace není. V některých místech jezdce překrývají i čtyři různé vrstvy, a proto hrozí nebezpečí, že na nějakou vrstvu zapomenete. Zpětné dohledávání chyb, jen zdržuje. Důležité je postupovat systematicky. Vždy od nejspodnější vrstvy k vrchním.
Až budete se vším spokojeni, zvyšte všem vrstvám krytí na 100%. Nyní máte možnost dodělat nepřesnosti. Nezapomeňte, že každý objek má i svůj stín!
Doladění
Nyní obraz rozumně ořízněte. Vzniknou sice prázdná místa, ale ta opravíme v dalším kroku. Pak slučte vše do jedné vrstvy (Vrstva > Do jedné vrstvy)
Nejlepším nástrojem pro vyplnění takovýchto mezer je Klonovací razítko (S). Pracuje se s ním tak, že označíte místo, ze kterého bude vycházet první bod. Stiskněte levý Alt a klikněte levým tlačítkem myši třeba na bod X. Poté označte bod, od kterého začnete klonovat třeba Y (jen kliknutím levým tlačítkem myši). Pak nakreslete libovolnou křivku (BDY). Nástroj Klonovací pravítko automaticky vybírá pozadí z křivky ACX. Křivky ACX a BDY jsou posunuté, ale jinak identické. Takto doplňte obraz do všech prázdných míst. Větší části můžete jednoduše vybrat jedním z nástrojů pro výběr (M), pak je kopírovat a vložit.
Zde se můžete podívat, jak vypadá obrázek v maximálním rozlišení. Vše je naprosto čisté. Pomocí snímků z videa sice nevytvoříte žádnou titulní stranu, ale věřím, že se vám tento algoritmus bude hodit.
Na případné dotazy vám rád odpovím. Přeji hodně štěstí!
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024