Samsung NX-10 naživo příjemně překvapil - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Samsung NX-10 naživo příjemně překvapil

12. ledna 2010, 00.00 | Na veletrhu CES 2010 jsem měl možnost v praxi krátce vyzkoušet nový hybridní fotoaparát Samsung NX-10. Jeho marketing je postaven na APS-C čipu, ale reálné výhody jsou překvapivé zejména v ergonomii.

Představení Samsungu NX-10 vzbudilo vášnivé diskuze i na našem serveru. Odhlédněme nyní od žhavé diskuze příznivců a odpůrců „zrcadlovek bez zrcadla“. Někomu se tato koncepce líbí, jiný ji zatracuje, a tak to je správně. Pojďme se podívat na fotoaparát samotný a první praktické zkušenosti s ním. Přestože jde z pohledu Samsungu o zcela nový produkt, předchozí DSLR přebíral od Pentaxu, první dojem z něj je opravdu vynikající.

Konstrukce a provedení
Když jsem vzal poprvé Samsung NX-10 do ruky, měl jsem pocit, že držím Olmypus řady E-400. Tělo je velice podobně tvarované, přestože jeho grip je velmi mělký. Umístění základních ovládacích prvků je logické a nehraje si na žádné divoké experimenty. Spoušť, ovládací kolečko, zámek a kompenzace expozice, přímá nastavení, ovládání blesku – vše je tam, kde by je člověk hledal. Co se týče logiky a rozmístění ovládacích prvků, připadalo mi lehce inspirováno Canonem, což rozhodně není špatná volba.

Další dobrou zprávou je, že tělo působí opravdu robustně. Je pevné, není přehnaně odlehčené, nikde nic nevrže, nekroutí se. I NX-10 potvrzuje, že Samsung udělal obrovský pokrok nejen v designu, ale i ve výrobní technologii a volených materiálech. Všechny konektory jsou soustředěné na jednom místě pod snadno přístupnými dvířky. Paměťová karta je také rozumě přístupná a pojistka dvířek baterie patří také k lepším zvykům výrobců. Volič režimů expozice si zachoval Pentaxí preciznost, takže je dostatečně tuhý a přesto díky vroubkování přesně reaguje.

Elektronický hledáček
První, co mne u hledáčku potěšilo, je velmi dobře a přesně fungující dioptrická korekce. Detaily jako dostatečně velký ovladač této korekce zpříjemňují život. Kvalita displeje v hledáčku není nijak vybočující, patří k dnešnímu průměru. Co ale potěší, je rozmístění informací v hledáčku. V plně automatickém režimu fotoaparát informuje obrázky a třeba čas a clona jsou úplně skryty. Neruší, nepřekrývají obraz. V režimu P se displej zaplní dalšími informacemi a v poloautomatickém a manuálním režimu je již vše na svém místě. Přestože si Samsung neodpustil 3D efekt u stupnice kompenzace expozice, důležité informace jako čas, clona, počet zbývajících snímků jsou krásně čitelné a přesně tam, kde je čekáte.

AMOLED displej
Jestli nějak vypadá budoucnost LCD displejů u digitálních fotoaparátů, tak jsou to bezesporu OLED displeje a jejich různé variace. Displej NX-10 sice nemá rekordní rozlišení, ale je nádherně kontrastní a čitelný i za nepříznivých světelných podmínek. AMOLED navíc slibuje velmi nízkou spotřebu energie, což jistě není špatná zpráva.

Fotoaparát je vybaven senzorem pro automatické přepínání mezi hlavním LCD a hledáčkem. Senzor je umístěn těsně pod hledáčkem a reaguje velmi dobře.

Střípky k ovládání
Celkové ovládání fotoaparátu si zachovalo řadu vychytávek od Pentaxu a v některých místech se přiklonilo k zvyklostem Canonu/Nikonu. Dá se tedy říct, že ovládání bude široce přijatelné a je opravdu příjemné. Ctí tradiční postupy klasických značek a nesnaží se o nějaké divoké experimenty, jak to nyní často vidíme u kompaktů.

Co se viditelně nepovedlo
Doteď by to mohlo vypadat, že NX-10 je nejúžasnější fotoaparát na světě, což samozřejmě není žádný. Takže je i několik věcí, které se na první pohled nepovedly.

Rozhodnutí Samsungu vytvořit další proprietární bajonet pro objektivy jsem nepochopil dodnes. K fotoaparátu jsou k dispozici slovy tři objektivy. Oba zoomy jsou stejně nepřesvědčivé, jako u konkurenčních mikro4/3 a systém autofokusu DRIMe II u předprodukčního vzorku rozhodně nepřesvědčil. O něco lepší je pevný 30mm/2.0, ale ani ten nebyl nijak rychlý a jeho miniaturní čočky nevzbuzují mnoho důvěry. Nezapomeňme, že za ním není malý čip, ale APS-C!

Argument zástupce Samsungu, že stabilizátor není u tohoto fotoaparátu potřeba, protože čočky objektivu jsou blízko čipu, a tudíž nemůže dojít k roztřesení obrazu, raději nebudu komentovat.

Další nespornou slabinou bude miniaturní vestavěný blesk. Když říkám miniaturní, tak myslím opravdu miniaturní a v praxi bude často působit víc problémů, než že by něco přinášel.

Obrazová kvalita?
To je bezesporu nejdůležitější otázka, na kterou bohužel zatím neumíme zodpovědně odpovědět. Na veletrhu byl předprodukční vzorek, ze kterého jsme snímky nedostali. Zveřejněné demo snímky jsou poměrně neurčité, takže budeme muset ještě chvíi vydržet. Jediné, co mohu potvrdit je fakt, že od ISO3200 je šumu výrazně více, než by člověk čekal již podle LCD displeje.

Celkové resumé
Celkový první dojem ze Samsungu NX-10 je, zejména s přihlédnutím k faktu, že je první svého druhu, velmi dobrý. Samsung urazil velký kus cesty ve vývoji svých fotoaparátů a za NX-10 se rozhodně stydět nemusí. Na druhou stranu v tomto okamžiku bych vsadil spíš na vynikající Panasonic GH-1, pokud bych volil fotoaparát této kategorie. Bude velice zajímavé, kam bude Samsung pokračovat ve vývoji nejen hybridních těl, ale zejména optiky.

Bližší technické informace o fotoaparátu můžete najít v našem předchozím článku na adrese https://www.fotografovani.cz/art/nov_df_am/samsung-nx10.html.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: