Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Samsung Digimax Pro 815: hybridní EVF zrcadlovka v praxi
29. března 2006, 00.00 | Samsung představuje zajímavý model, který stojí na hranici mezi EVF přístroji a pravými (DSLR) zrcadlovkami. Jmenuje se Digimax Pro 815 a nabízí efektivní rozlišení 8.0 MPix, 15x optický zoom a také enormně velký displej 3.5". A co dál? Odpovědi hledejte v následující recenzi?
{Základní popis}Začátkem podzimu, když Samsung poprvé veřejně představil novinku - Digimax Pro 815, nejeden nadšený fotograf byl pln očekávání, neboť technické parametry byly více než lákavé. Přístroj sliboval jednak vysoké rozlišení 8.0 MPix, dále úctyhodný rozsah zoomu (15násobný) a také enormně velký displej 3.5". Konstrukčně se jedná o EVF elektronickou zrcadlovku, nicméně vzhledem a rozměry si Pro815 nezadá s pravými zrcadlovkami (DSLR). Nyní jsme tento model podrobili našemu redakčnímu testu. A jak tedy dopadl Pro815 v praxi?
Konstrukce a design
Jak už jsme si řekli, na první pohled připomíná Samsung Pro 815 spíše DSLR přístroje než EVF zrcadlovku, ale to je jen první dojem. Tělo je vyrobeno z plastu, jeho rozměry a hmotnost jsou: 136 x 87 x 79 mm a 910 g. Přední stěně dominuje mohutný objektiv, který je pevně spojen s tělem aparátu. Poslední část je výsuvná a okolo tubusu objektivu jsou tři prstence, z nichž tím nejmohutnějším ovládáte manuálně zoom. Při nejvyšším ohnisku dojde k nárůstu rozměru fotoaparátu téměř o 8 cm. Na přední straně samozřejmě nechybí úchopový grip ani asistenční světlo autofocusu.
Na vrchní straně přístroje (přímo nad tubusem objektivu) se ukrývá interní - vyskakovací blesk, na kterém dále naleznete patici (Hot-shoe) pro vsazení externího blesku. Na levé straně (z čelního pohledu - tam co je grip) jsou dvířka pro paměťové médium - lze použít Compact Flash I a II nebo MemoryStick Duo kartu. Na opačném - pravém boku, naleznete přepínač pro systém ostření (Single, Continuous a Manual) a čtyři tlačítka (určení ostřícího bodu, zámek AF, funkce High Speed Shooting a tlačítko pro vysunutí blesku). Na pravém boku leží dále ještě dvířka, pod kterými se ukrývají tři zdířky: AV výstup, USB a vstup pro napájení (DC 8.4V).
Na horní části přístroje leží kromě již zmíněného blesku a Hot-shoe patice také kruhový volič pro volbu režimů, tlačítko zapnutí/vypnutí přístroje, spoušť, stavový displej a čtveřice kláves, kterými se nastavuje citlivost, způsob měření expozice, způsob snímání a samospoušť. Ze spodu aparátu si všimnete pouze dvířek, pod kterými se ukrývá akumulátor a dále kovového závitu pro umístění na stativ. Ten leží logicky přímo ve středové ose objektivu. Zadnímu panelu vévodí maximalistický 3.5" displej, který zároveň představuje jednu z velkých předností Samsungu Pro815. V levé horní části se našlo i místo pro EVF hledáček a pod něj ještě výrobce vměstnal tři klávesy: LCD (přepínání displejů), disp (zobrazení/deaktivace informací) a Scene (výběr scénických režimů) - funguje však jen, máte-li kruhový volič nastaven do polohy "Scene".
V pravé části zadní strany fotoaparátu je křížový multifunkční ovladač, sloužící kromě listování také k ovládání WB (nahoru), funkcí blesku (doleva), makro (dolů) a formát snímků (vpravo: 3 úrovně JPEGu, RAW a TIFF). Kromě multifunkčního ovladače na zadním panelu ještě naleznete tlačítko pro přepnutí režimů: fotografování/prohlížení a v horním pravém rohu jsou dvě klávesy, sloužící v režimu prohlížení pro náhledy snímků. Ta horní klávesa ještě dále slouží coby asistent při kompenzaci expozice a pro uzamčení expozice - AE-L. Poslední a zároveň jeden z nejdůležitějším ovládacích prvků je nad displejem umístěný roller (jog-dial), kterým nastavujete expoziční parametry. Druhý roller leží na naproti - z přední strany gripu.
Specifikace
Samsung Pro815 má ve svých útrobách CCD snímač s efektivním rozlišením 8.0 MPix a úhlopříčkou 2/3" (8.8 x 6.6 mm). Díky němu můžeme pořizovat snímky s maximálním rozlišením 3 264 x 2 448 bodů, v dalších velikostech poté 3 264 x 2 176 (3:2), 3 264 x 1 840 (16:9), 2 400 x 1 800, 1 632 x 1 224, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Citlivost můžete korigovat celkem ve čtyřech úrovních: ISO 50, 100, 200 a 400. Výsledné obrázky se ukládají ve formátu JPEG (celkem tři různé komprese), TIFF a RAW. Pracovat můžete ve dvou barevných prostorech: sRGB a Adobe RGB. Kromě fotografií můžete pořizovat také ozvučené videosekvence a to s rozlišením 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů při frekvenci 30 nebo 15 snímků za sekundu (výsledný formát - AVI).
Výrobce vybavil Pro815 objektivem Schneider-Kreuznach Varioplan Zoom, který má 15x optické přiblížení. Rozsah ohniskových vzdáleností je 7.2 mm až 108 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu je 28 - 420 mm). Světelnost objektivu se pohybuje v rozmezí F2.2 - 4.6, přičemž nejvyšší clonové číslo je F8. K dispozici máte celkem tři typy ostření - Normální, Selektivní, Makro a Manuální. Dále můžete aktivovat režim AF: jednorázové nebo průběžné. Minimální vzdálenost pro zaostření je 10 cm v klasickém režimu a nebo 3 cm v makro režimu (v praxi jsme však při aktivování makro režimu zaostřili až na téměř dvojnásobnou vzdálenost - cca 5.5 cm). Automatické zaostřování zajišťuje 9bodový TTL autofokus.
Měření expozice lze nastavit na celoplošné, s důrazem na střed nebo bodové. Vzhledem k zaměření přístroje zde máte na výběr jak plně automatický režim, tak několik předdefinovaných scénických módů, tak i manuální a polomanuální režimy: Program (P - automaticky nastaví clonu a čas), Aperture prioroty (A - Priorita clony), Shutter priority (S - Priorita času) a plně manuální režim (M). K dispozici je kompenzace expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Čas závěrky lze nastavit od 1/4 000 s do 30 s. Zajímavou funkci představuje způsob snímání, který nabízí až 8 různých možností. Kromě klasického "Single Shooting", "Continuous Shooting" nebo "Interval Shooting", máte možnost volby také High Speed Continuous shooting" (fotografuje frekvencí 2.5 snímku za sekundu) nebo "Ultra High Speed..." (fotografuje rychlostí 10 snímků za sekundu, ovšem pouze za předpokladu, máte-li nastavené rozlišení maximálně 1 024 x 768 bodů). Tím však možnosti snímání nekončí, dále je zde "Expoziční bracketing" (různá kompenzace expozice), "AF Bracketing" (snímá 3 nebo 5 snímků se zaostřením na rozdílné cíle ve scéně) a také "White Balance Bracketing" (vyfotografuje 3 nebo 5 snímků s různými režimy WB).
Kromě automatických režimů, manuálních a polomanuálních režimů nebo kamery, máte k dispozici ještě scénické režimy (aktuální nabídku získáte stiskem klávesy Scene - v levém spodním rohu přístroje, ovšem musíte mít zároveň aktivován na kruhovém voliči mód "Scene"). Zde můžete vybírat z celkem 11 možností: Noc, Portrét, Děti, Krajina, Blízký záběr, Dokument, Východ, Západ, Portrét v protisvětle, Ohňostroj, Pláž/Sníh. Zajímavou funkci zde představuje poslední expoziční režim a sice MySet. Jedná se o možnost nastavení až 3 různých - naprosto individuálních módů (MySet 1-3), kde si můžete nadefinovat a uložit do paměti přístroje různé parametry dostupné v menu nastavení jako například: Barevný prostor, Synchronizace blesku, Manuální ostření, způsob měření expozice, Velikost a kvalita snímků, Efekty, Ostrost a podobně. Funkce vyvážení bílé barvy nabízí možnosti: Auto, Den, Zataženo, Zářivka 1, Zářivka 2, Žárovka, Kelvin (rozsah 3 000 stupňů Kelvina až 10 000 stupňů Kelvina) a dvě možnosti nastavení manuální kalibrace WB.
Vestavěný blesk má udávaný dosah od 0,1 m do 3,7 m. Připojit lze externí blesk SEF-42A, který má směrné číslo 42. Displej na zadní straně s úhlopříčkou 3,5" má rozlišení 235 000 bodů. Elektronický EVF disponuje displejem s úhlopříčkou 0.44" a rozlišením 235 000 body. Nechybí pod ním ani dioptrická korekce obrazu. Pořízené snímky a videa se ukládají na CF (Compact Flash) paměťovou kartu, jako konektivita zde slouží USB 2.0. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání! Jak by řekl klasik, to je takový (překladatelský) oříšek. V tomto případě se jedná o bezpochyby největší slabinu Samsungu Pro815. Za prvé je zbytečně příliš komplikované a za druhé s ergonomií ovládacích prvků si výrobce také příliš nedělal hlavu (přitom počet ovládacích kláves šlo při trochu dobré vůle zredukovat minimálně o čtvrtinu). Samotné ovládání jsme již několikrát naťukli v předchozích kapitolách, takže pojďme dále. Samotný princip ovládání je vcelku prostý. Pro konkrétní funkci stisknete k tomu určené tlačítko (což bude zobrazeno na displeji - hlavním, EVF i stavovém), změny dále provádíte pomocí obou rollerů (v drtivé většině případů však tím zadním - nad displejem). Pro potvrzení stisknete klávesu Menu/OK, ležící uprostřed multifunkčního ovladače.
Většinu funkcí ostření ovládáte tlačítky na boku objektivu, kde nastavujete: AF-A (oblast měření, střed, celoplošně), dále uzamykáte ostření (AF-L) a přepínáte troj-polohovou páčkou mezi jednorázovým ostřením, průběžným ostřením a manuálním ostřením (AF-S, AF-C, MF). Ještě zde zbývá dvojice kláves (víceméně zbytečných) - HS a OPEN. První z nich spustí funkci High-Speed Shooting (v podstatě se nejedná o nic jiného, než že software přístroje nastaví co nejkratší možný čas a co nejvyšší citlivost - tedy ISO 400) a druhé tlačítko jen vystřeluje blesk.
Nejčastěji používané funkce při běžném fotografování měníte pomocí čtveřice kláves, soustředěných kolem stavového displeje (ISO, Způsob měření expozice, Způsob snímání a Samospoušť) a dále čtyřsměrovým multifunkčním ovladačem, který umožňuje nastavit: vyvážení bílé barvy (WB - nahoru), blesk (vlevo), kvalita snímků (vpravo), režim ostření (normal / makro). K přepínání režimů fotografování/prohlížení slouží k tomu určená jednoúčelová klávesa (vedle pravého dolního roku displeje). Nalevo od displeje ještě je trojice tlačítek. První z nich LCD - přepíná mezi všemi displeji - tedy hlavním 3.5", EVF hledáčkem a stavovým displejem (který slouží zároveň také jako plnohodnotný displej - nicméně vzhledem k jeho rozměrům jej pro náhledy stejně nelze doporučit).
Prostřední klávesa přepíná režimy displeje, kterých je celkem šest (zobrazení scény včetně všech expozičních parametrů, zobrazení scény včetně bez expozičních parametrů, zmenšený náhled, scény s živým histogramem, mřížka a malé náhledy s poslední dvojicí snímků). Poslední tlačítkem (bez kterého by se Samsung Pro815 také obešel) aktivujete v režimu "Scene" přehled předdefinovaných režimů. Na zadní straně aparátu jsou ještě dvě klávesy "Lupa" a AE-L, které slouží pro zoomování při prohlížení. Tlačítkem AE-L zároveň uzamykáte expozici a také při jeho přidržení korigujete kompenzaci expozice Ke změně kompenzace expozice slouží nejužší prstenec na objektivu (při současném stisku právě AE-L). Dalšími dvěma prstenci ovládáte zoom a manuální ostření.
Systém menu jde bohužel ruku v ruce s ovládáním. Ačkoli není nijak zvlášť komplikovaný, přesto je nepřehledný a velice snadno (a často) se v něm ztratíte. Do Menu se dostanete stisknutím středové klávesy Menu/OK a skládá se ze tří hlavních záložek: fotoaparát, prohlížení a nastavení (set-up). Největší problém menu představuje jeho vizuální provedení. Všechny tři záložky jsou jednak jinak barevně odlišené a především každá aktuálně zvolená položka se automaticky přesouvá do středové osy displeje. Výsledek je pouze ten, že vás od toho bolí oči a pořádně nevíte, kde vlastně jste. Pod záložkou "Fotoaparát" jsou položky: Auto Rotace, USB, Reset, Číslování složek, Automatické vypnutí, Automatické vypnutí LCD, Jazyk, Formát, Datum a čas, Světový čas, Index při tisku, Zvuk, Jas, Video výstup, Rychlé prohlížení. Roleta "Prohlížení" nabízí možnosti: Spuštění prohlížení, Zvuk, Zvuk závěrky, Zvukové efekty. Poslední možnost představuje "Nastavení" a můžete zde vybírat: Velikost (rozlišení), Kvalitu snímků (formát), Efekty (Normal, Negativ, B&W, Sepia), Kontrast, Saturace, Ostrost, Hlasové poznámky, Interval, Custom, Barevný prostor, Moje nastavení (MySet), Synchronizace blesku, Externí blesk, MF, Způsob měření expozice. Položka "Custom" v menu nastavení představuje užitečnou funkci, neboť dovoluje definovat pod klávesu "C" (což je vlastně pravý cíp čtyřsměrového ovladače) následující možnosti: Velikost, Kvalitu, Efekty, Ostrost, Hlasové poznámky, Jas displeje.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Samsung Pro815 fotografuje "jen" na čtyři citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Na první dvě citlivosti, tedy ISO 50 a 100 je šum neznatelný. Při třetí citlivosti - ISO 200 se již šum začíná projevovat, ale jemným zrnem bez ostrých kontur, tudíž fotografie pořízené na ISO 200 jsou stále dobře použitelné. Při nastavení nejvyšší citlivost - ISO 400 se již šum projevuje dosti znatelně, nicméně i takto pořízené fotografie se stále dají použít. Ať již s nutností občasných úprav v počítači nebo jako náhledy pro webové stránky. Na první pohled se může zdát, že maximální ISO 400 je vzhledem k typu fotoaparátu dost nízká hodnota, ale podle testovacích snímků je zřejmé, že to byl od výrobce naprosto logický tah, neboť ISO 800 už by v tomto případě nebylo příliš použitelné. Porovnáváme-li Samsung Pro815 s ostatními EVF aparáty, je na tom dobře, ale v porovnání s DSLR přístroji má rozhodně co dohánět.
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje za běžných podmínek (při přirozeném světle) velmi dobře, selhává stejně jako u ostatních fotoaparátů v žárovkovém nebo jiném umělém osvětlení. Kromě pěti přednastavených hodnot (den, zataženo, zářivka 1, zářivka 2 a žárovka), můžete využít i dvou na sobě nezávislých možností manuální kalibrace, nebo zvolit režim (známý z pravých zrcadlovek) "Kelvin", kde můžete nastavit barevnou teplotu od 3 000 do 10 000 Kelvinů.
Rozlišení a ostrost jsou na dobré úrovni, ale stejně jako u ostatních fotoaparátů, i zde je toto výrazně ovlivněno použitou optikou. Pro815 vybavil výrobce objektivem Varioplan Zoom s velkým ohniskovým rozsahem 7.2 - 108 mm. Ostrost je dobrá, stejně tak i kresba v detailech. Na testovacích terčích máte možnost pozorovat chování fotoaparátu při nastavení nejmenší clony, střední i největší clony. Na nejmenší clonové číslo lze pozorovat silné moiré a viditelnou chromatickou aberaci. Stejně tak ostrost fotografií směrem do rohů znatelně slábne. Ovšem s rostoucím clonovým číslem roste i ostrost a kresba a zároveň ustupují i vady objektivu (chromatická aberace, moiré). Samsung Pro815 se tedy chová podobně jako pravé DSLR zrcadlovky. Na vyšším clonovém čísle je ostrost znatelně lepší. Ztráta světla v rozích (vinětace) se zde příliš neprojevuje. Na nejkratším ohnisku můžeme pozorovat nápadné soudkovité zkreslení, které však s rostoucím ohniskem mizí. Kvalita fotografií je celkově dobrá - sice nedotahuje kvality pravých DSLR přístrojů, ale zároveň má hodně navrch před fotoaparáty z kategorie EVF modelů. Nutno dodat, že objektiv na nejkratším ohnisku nabízí 28mm ekvivalentu na kinofilmu, což není v této kategorii zvykem. Také proto jsou vady na nejkratším ohnisku znatelnější.
Samsung Pro 815 v praxi
A jsme u praktických postřehů s tímto modelem. Mezi zapnutím fotoaparátu a pořízením prvního snímku uplyne čas cca 2,1 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná (pod 0,1 s). Bez namáčknutí trvá pořízení snímků necelou sekundu - asi 0,9 sekundy. Displej i elektronický hledáček sice mají určité zpoždění, ale to je jev naprosto běžný pro tento typ přístrojů. Prohlížení snímků má sice jisté zpoždění, ale lze to tolerovat. Automatické měření expozice funguje spolehlivě a rychle, AF pracuje také dobře, i když občas můžete mít trochu problémy se zaostřováním (především při zhoršených světelných podmínkách a to i přesto, že vám v těchto případech asistuje pomocné světlo AF). Výhodou ostření je několik různých režimů. Kromě makra a normálního režimu, můžete také aktivovat selektivní ostření, kde si pomocí kurzoru určíte bod ve scéně, na který chcete zaostřit. Dále zde máme také manuální režim, při jehož aktivaci v levé části displeje objeví počítadlo vzdálenosti - pohybující se od 3 cm až do nekonečna. Samotné ostření v manuálním režimu provádíme pomocí prostředního prstence, ovšem vzhledem k tomu, že ze shora nám do něj zasahuje interní blesk, nepředstavuje manuální zaostřování zrovna pohodlnou a bezchybnou záležitost. Výhodou je možnost zobrazení živého histogramu, nicméně ten slouží opravdu jen jako čistě orientační a nelze jej brát až příliš vážně.
Konstrukce aparátu nabízí pohodlné uchopení a držení. S přístrojem se fotografuje relativně dobře, padne do ruky, drží se příjemně. Mohutný grip a zdrsnělý povrch zajistí, aby vám fotoaparát dobře seděl v dlani. Velkým plusem je 3.5" displej, na kterém je opravdu radost jak sledovat scénu, tak si prohlížet konečně výsledky vaší práce. A samozřejmě zde máme také dobrou optiku s ohniskovým rozsahem začínajícím od 28 mm a sahající až na hranici 420 mm. Výsledné fotografie jsou dobré, se slušnou kresbou i ostrostí. Také stavový displej umožňuje kromě zobrazování všech důležitých parametrů, přepnout do režimu fotografování, tudíž jej můžete použít i pro samotné focení, což najde uplatnění například při fotografování "od boku". Problémy však nastávají, jakmile chceme něco změnit nebo nastavit. Pak padne kosa na kámen. Samotná logika ovládání i přehlednost menu zvolit výrobce tak nešťastně, že s tím občas zažijete opravdu velice krušné chvíle. Tak za prvé, je zde zbytečně moc ovládacích prvků (viz. kapitola ovládání). I méně je někdy více, což pro Samsung Pro815 bohužel vůbec neplatí. Dále u manuálního ovládání zoomu vám dost bude překážet interní blesk. Také kompenzace expozice je vyřešena opravdu originálně. Nejenže ji nastavujete naprosto nelogicky nejužším prstencem objektivu, ale zároveň musíte přitom držet klávesu uzamykající expozici (AE-L). Pokud chcete uzamknout expozici, slouží k tomu přímo určené tlačítko, ale v případě plně automatického režimu toto nefunguje a můžete uzamknout expozici jen pomocí namáčknuté spouště. Celkově ovládání Pro815 občas připomíná spíše hlavolam než digitální fotoaparát (i pan Rubik by mohl závidět). Dalším závažným nedostatkem je samotný systém menu, který je vizuálně naprosto chaotický (viz kapitola "Ovládání a práce s menu" a snadno se vám díky tomu často stane, že uděláte/změníte něco, co jste vlastně původně vůbec nechtěli.
Závěr
Samsung Pro 815 představuje bezpochyby velmi zajímavý model, ovšem zanechává dosti smíšené pocity. Tak nějak mi není jasné, pro koho je vlastně tento model určen (a možná se tím nezabýval ani samotný výrobce). Na jednu stranu nabízí Samsung Pro815 vysokou hmotnost, velké rozměry, design, ovládání i celkové provedení jako pravé zrcadlovky, na druhou stranu je to však přeci jen stále EVF aparát. Ten, kdo bude chtít elektronickou zrcadlovku, najde bezpochyby spoustu přijatelnějších (rozuměj menších a lehčích) typů a naopak vyznavači DSLR modelů sáhnou raději po opravdové zrcadlovce (Canon EOS 350D, Nikon D70). Ideální cílovou skupinou pro tento kousek by mohl být užší okruh uživatelů - zapálených amatérů nebo profi-fotografů, kteří si potrpí na technické výstřelky. Další potenciální kupci by se mohli najít mezi uživateli požadujících "zrcadlovku" s možností záznamu videa. Výhody Samsungu Pro815 spočívají v 15 násobném optickém zoomu, v nesporné kvalitě fotografií a možnosti zároveň zaznamenávat ozvučené videosekvence. Otázkou však zůstává, zda-li to stačí. Kromě toho zde můžeme najít i spoustu nedotažeností, jako je například již zmíněné ovládání a menu, nízká citlivost nebo absence optického stabilizátoru. Samsung Digimax Pro815 již je v prodeji a jeho cena leží těsně pod hranicí 20 000 Kč (včetně DPH).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024