Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
S lupou na čištění senzoru
16. listopadu 2010, 00.00 | V našem článku nabízíme několik tipů na lupy, které vám mohou pomoci při čištění senzorů digitálních fotoaparátů.
Prach usazený na snímači digitální zrcadlovky (či nezrcadlovky) je jedním z nešvarů, který často komplikuje život nemálo fotografům. Proto je vhodné čas od času sáhnout po nějaké čistící sadě a snímač fotoaparátu řádně vyčistit (o této problematice se můžete dočíst například ZDE). Většina těchto sad zpravidla obsahuje štětec, balónek na vyfukování prachu, popřípadě speciální roztok na mokré čištění snímače.
S těmito „pucovacími“ kity ovšem uživatel čistí celou plochu snímače, protože většinou přesně neví, kde se na něm konkrétní „zrnka“ prachu nalézají. Vzniká tak otázka, jestli existuje nějaké příslušenství, s jehož pomocí fotograf na ploše senzoru přímo uvidí usazené nečistoty. Odpověď zní: ano, existuje. Na trhu je totiž možné sehnat speciální lupy, které jsou určeny speciálně na čištění DSLR přístrojů. Často se jedná o jednoduché lupy uzpůsobené pro uchycení na bajonetu zrcadlovky. Ovšem některé „čistící“ lupy jsou vybaveny i zdrojem osvětlení, a tak si jimi může uživatel posvítit na plochu znečištěného snímače. Pojďme si proto v našem článku uvést několik odkazů na zmiňované příslušenství – třeba vás některé z nich zaujme.
VisibleDust
V nabídce společnosti najdeme v současnosti lupu s označením BriteVue Quasar. Jedná se o sklo se zvětšovacím faktorem 7X. Tato lupa je zhotovena z nízkorozptylového skla „K9“ (s minimálním výskytem chromatické vady; 3D zobrazení prachových částic), čemuž ovšem odpovídá i jeho vyšší cena (cca 69 EUR). Zmiňovaná lupa slouží pouze jako diagnostické zařízení pro odhalení prachových nečistot usazených na snímači. Při jejím nasazení na fotoaparát tedy nelze čistit snímač, což je určitá nevýhoda. Lupa je vybavena zdrojem světla (6 modře svítících LED diod – tzv. „BriteVue XL lighting system“), kterým si může uživatel posvítit na kontrolovaný snímač. Podobný produkt s označením „BRITEVUE SENSOR LOUPE 7X“, jenž pochází od stejného výrobce, u nás například prodává internetový obchod Oehling (cena cca 1 999 Kč včetně DPH). Stručnou recenzi jmenovaného příslušenství můžete najít například ZDE.
Lenspen
Zajímavou alternativu nabízí společnost Lenspen. Ta prodává za cca 100 USD (samotná lupa stojí cca 80 USD; o něco levněji ji můžete sehnat například na Ebay.com) už rovnou celé kitové balení („SensorKlear Loupe Kit“), které kromě lupy obsahuje také čistící pero a balónek. Lupa je podobně jako výše uvedený produkt od společnosti VisibleDust vybavena LED diodami (4x) na osvětlení senzoru. Výhodou tohoto zvětšovacího skla je fakt, že už při pohledu na snímač skrze lupu jej můžeme také současně začít čistit. Další informace o uvedeném produktu najdete například ZDE či ZDE.
GGS
Mezi produkty, které dokáží cenově „trumfnout“ výše uvedené příslušenství, můžeme například zařadit lupu od společnosti GGS (její celý název zní „GGS CCD CMOS Sensor Loupe“). Jedná se o dvojdílný komplet, jenž se skládá z lupy a výškově stavitelného podstavce (ten se na DSLR fotoaparát zasouvá do hot-shoe patice určené pro externí blesk). Díky polohovatelnému stojánku lze lupu buď úplně přitisknout k fotoaparátu (pouze kontrola snímače; zamezíme tak dalšímu vniknutí prachových částic), nebo sledovat lupou senzor z větší vzdálenosti (snímač pak můžeme začít rovnou oprašovat štětcem). I tato lupa disponuje světelným zdrojem (4 LED diody). V tuzemsku opět tento produkt prodává Oehling (cena cca 1 000 Kč včetně DPH). Další informace o uvedeném produktu najdete například ZDE.
Závěr
Na trhu se můžeme samozřejmě setkat také s dalšími produkty, které jsou srovnatelné s výše uvedenou trojicí lup pro kontrolu prachu na senzorech digitálních fotoaparátů. Fotografové, kteří nechtějí zbytečně utrácet, rovněž mohou problém vyřešit svépomocí (stačí si například koupit nějakou vhodnou lupu; viz třeba ZDE či ZDE).
Na závěr jedna důležitá rada. Při čištění senzoru vaší zrcadlovky postupujte vždy s maximální opatrností a rozhodně tak konejte až po prostudování patřičných návodů (snímač fotoaparátu je velmi citlivé zařízení – při nesprávném čištění jej můžete snadno poškodit). Dále dbejte na to, abyste na snímač hleděli pouze v případě, kdy máte ve fotoaparátu vložené dostatečně nabité baterie. Jinak vám hrozí samovolné spuštění mechanismu závěrky, kterou tím můžete fatálně poškodit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024