S digitální fotografií proti xenofobii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

S digitální fotografií proti xenofobii

16. května 2003, 00.00 | Společnost Hewlett Packard uspořádala celosvětový projekt Digitální kulturní výměna, který si kladl za cíl ukázat mládeži za pomocí moderních technologií odlišnosti jednotlivých kultur na celém světě. Mezi nejúspěšnější účastníky projektu patřilo i naše gymnázium v Teplicích.

Společnost Hewlett Packard je známá kromě jiného tím, že pravidelně celosvětově podporuje nejrůznější charitativní, výukové a rozvojové programy. Jedním z posledních počinů, který se přímo dotkl i České republiky byl před několika dny ukončený projekt Digitální kulturní výměny (DKV). Mezi dvanáct finálových účastníků z celého světa se dostalo i české gymnázium v Teplicích, které tak zastupovalo celou Evropu.

Myšlenka DKV
Základní myšlenkou DKV je ukázat mladým lidem na celém světě za pomoci moderních technologií, nakolik odlišné a zároveň podobné jsou kultury v různých částech světa. Agentura iEARN vybrala na základě rozsáhlého výběrového řízení střední školy z celého světa, které se zapojily do projektu. Celosvětovým sítem prošly školy z Kanady, Argentiny, Libanonu, Senegalu, Indie, Austrálie, ČR a USA. Úkolem každého týmu zastupujícího nejen školu, ale potažmo celý region či dokonce kontinent bylo za pomoci Internetu, digitálního fotoaparátu, skeneru a samozřejmě počítače zdokumentovat sebe a svůj životní styl a zejména ztvárnit své představy o kultuře a životě ostatních zúčastněných týmů. Samotná výměna těchto představ a jejich porovnání probíhalo nejen prostřednictvím Internetu v průběhu celé soutěže, která začala počátkem letošního roku, ale i při velkém setkání v New Yorku, které proběhlo právě před několika dny.

Tým z Teplic
Za Českou republiku a potažmo za celou Evropu se zúčastnil tým žáků gymnázia v Teplicích. Jednalo se konkrétně o třídu Tercie 3.A, která byla vybrána z více jak 4.000 škol na celém světě. Teplické gymnázium patří se svými osmi sty žáky k jedněm z největších v ČR a o to víc si váží úspěchu svého týmu. Jak na malé tiskové konferenci konstatoval ředitel gymnázia, je pro něj otázkou prestiže zúčastnit se celosvětové akce jako je DKV a prezentovat tak nejen v zahraničí, ale i u nás aktivity školy.

Vybavení
Každý z finálových týmů dostal vybavení od společnosti HP, které mu umožňovalo se zapojit do celé akce. Šlo o jeden stolní počítač, skener, fototiskárnu s příslušenstvím a celkem šest digitálních fotoaparátů s příslušenstvím. Původní balík produktů, přidělovaný všem týmům, obsahoval pouze 4 fotoaparáty, ale protože zájem skoro tří desítek účastnících se studentů byl obrovský, české zastoupení půjčilo další dva kusy. Přesto nám žáci prozradili, že při práci na projektu používali i vlastní digitální fotoaparáty různých značek, protože právě digitální fotografie byly základním stavebním kamenem projektu.

Práce na projektu
Studenti začali pracovat na projektu počátkem letošního roku a práci ukončili až těsně před odjezdem do New Yorku. Prvním jejich úkolem bylo pomocí fotografií, grafických koláží a připojeného textu představit sami sebe ostatním týmům. Dalším jejich úkolem bylo se stejnými prostředky ztvárnit svojí představu o životě a kultuře ostatních účastnících se zemí a na závěr se obrazově vyjádřit k otázkám ochrany životního prostředí a své vize budoucnosti. Pro komunikaci mezi jednotlivými týmy sloužil v první řadě server hpphoto.com a to včetně chatovacích místností.
Sami žáci považovali za nejnáročnější ztvárnit svou ne příliš jasnou představu o životě v Senegalu. Také litovali toho, že vzhledem k tomu, že škola nedisponuje rychlejším připojením k Internetu, což jim trochu ztěžovalo zejména on-line komunikaci. Přesto jejich nadšení bylo inspirující.

Mládež a technologie
Jak je patrné na příkladu této akce, je velmi prospěšné, pokud technologie slouží k dosažení jiných cílů a nestává se jediným a ústředním tématem. Bylo až překvapivé, jak pro žáky tercie v Teplicích bylo zcela samozřejmé pracovat s digitálním, nikoli klasickým fotoaparátem. V rámci našeho mini průzkumu, skoro polovina z nich se minimálně jednou před tímto projektem setkala s digitálním fotoaparátem a cca 1/3 z nich s ním pravidelně doma pracuje. Navíc po zkušenosti s DKV si osvojili nejen fotografování jako takové, ale zejména komunikaci prostřednictvím snímků, a to i s lidmi na druhé straně planety. A o tom právě DKV byla, o zprostředkování komunikace a odbourávání barier mezi kulturami.

Web soutěže : http://www.hp.com/go/digitalexchange

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: