Rozhovor s Osobností české fotografie Pavlem Márou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Rozhovor s Osobností české fotografie Pavlem Márou

5. dubna 2017, 21.50 | Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s držitelem prestižního ocenění "Osobnost české fotografie" Pavlem Márou, kterou byl oceněn Asociací profesionálních fotografů.

 

Redakce: Co pro Vás znamená fotografie a jak jste s fotografováním začínal?

 

Pavel Mára: Fotografovat jsem začal werrou s průhledovým hledáčkem a objektivem Carl Zeiss, vysněným dárkem od rodičů. Nejprve jsem byl zarputilý samouk, ale nakonec jsem fotografii vystudoval na dvou elitních školách, na Střední průmyslové škole grafické a na FAMU, a dnes ji i řadu let učím.

 

Redakce: Jak vnímáte ocenění „Osobnost české fotografie", je pro Vás motivací?

 

Pavel Mára: Velmi si ho vážím, i proto, že je od mých profesních kolegů.

 

Redakce: Jaký máte názor na úroveň vzdělávání v oblasti fotografie v ČR?

 

Pavel Mára: Jako pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě by mne mělo nejvíce těšit, že je o naši výuku enormní zájem a máme skvělé studenty, ale jsem hlavně rád, že fotografické školství je u nás na velmi dobré úrovni. Dnes existuje několik různě zaměřených vysokých škol, zatímco v 70. letech, kdy jsem studoval, tu byla pouze FAMU. A já měl velké štěstí, že jsem ji mohl absolvovat.

 

Redakce: Jak se díváte na vzdělávání amatérských fotografů v programech Institutu digitální fotografie, kteří se jen pro své potěšení a jako hobby účastní kurzů a seminářů s cílem „fotit lépe"?

 

Pavel Mára: Vzpomínám si, že už prof. Ján Šmok na FAMU prorocky říkával, že fotografie se jednou bude učit i na základních školách. Souhlasím s tím, že fotografickou gramotnost je nutné na všech úrovních podporovat. I v této souvislosti považuji činnost vašeho institutu za přínosnou.

 

Pavel Mára - máma

 

Redakce: Kde by čtenáři našeho fotografického magazínu mohli vidět Vaše fotografie (výstava, galerie, www......)?

 

Pavel Mára: Naposledy letošní třicáté číslo časopisu FOTO věnovalo dvojstranu recenzi mé výstavy Mater, která se konala v loňském roce v synagoze v Košicích. Ale určitě nejpodstatnějším zdrojem informací o mé práci je nedávno vydaná monografie Pavel Mára: Fotografie / Photographs 1969-2014, za kterou jsem vedle své retrospektivy na Staroměstské radnici dostal i zmiňované ocenění. Publikace je koncipovaná jako výtvarný „objekt", má velmi kreativní grafickou úpravu Kláry Kvízové, je výborně vytištěná a potěšilo mě, že se dostala do užšího výběru soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2015, pořádané Památníkem národního písemnictví. Více o mé práci se můžete dozvědět také na mých webových stránkách pavelmara.cz.  

 

Redakce: Jak využíváte technologický vývoj v oblasti fotografie? 

Pavel Mára: Vlastnímu fotografování u mě vždy předchází koncept, podle něj volím adekvátní techniku. Často dělám digitální i analogové testy souběžně a pouze jejich výsledek podmiňuje mé intuitivní rozhodnutí. Neupřednostňuji žádnou techniku, například cyklus Mater z roku 2016 jsem dělal velkoformátovým měchovým přístrojem ze 70. let, záznamovým mediem byl klasický černobílý negativ 4x5 inch, který jsem naskenoval a v počítači tonálně upravil; nakonec jsem nechal zhotovit metrové digitální tisky na plátno. A fotografie z roku 2011 z časosběrného cyklu Triptychy: Rodina jsem vytvořil stejným přístrojem s digitální stěnou. Propojuji tak analogovou minulost s digitální současností, podstata však není v použité technologii, ale v autorově hlavě.

 

Děkujeme Vám za rozhovor.

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: