Ringflash - adaptér simulující kruhový blesk v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Ringflash - adaptér simulující kruhový blesk v praxi

23. listopadu 2006, 00.00 | Na německém veletrhu Photokina 2006 jsme při prohledávání českých vystavovatelů s překvapením objevili jednu velmi zajímavou pomůcku. Adaptér Ringflash, který se nasadí na externí blesk, rozvede světlo tak, že poměrně dobře simuluje efekt kruhového blesku. Na rozdíl od pravých kruhových blesků však lze pořídit za výrazně menší cenu.

Na německém veletrhu Photokina 2006 jsme při prohledávání českých vystavovatelů s překvapením objevili jednu velmi zajímavou pomůcku. Adaptér Ringflash, který se nasadí na externí blesk, rozvede světlo tak, že poměrně dobře simuluje efekt kruhového blesku. Na rozdíl od pravých kruhových blesků však lze pořídit za výrazně menší cenu.

Jak Ringflash pracuje a k čemu ho použít?
Ringflash je jednoduchý adaptér, který se nasadí na hlavu externího blesku, a světlo rozvede po svém obvodu. Výhodou je vyzáření světla okolo objektivu. Externí blesky mají nevýhodu v tom, že vyzařují světlo pouze z jedné strany, díky čemuž za objektem může vzniknout nepříjemný ostrý stín. Tím, že světlo vyzáříme okolo objektivu, stín minimalizujeme.



Adaptér je vyroben z plastu, přičemž uvnitř je použit světlovodný materiál. Vyzařovací část má povrch z malých hranolů, což vede k tomu, že světlo se nevyzařuje přímo, ale i do stran. Výsledkem je poměrně měkké světlo. Vnitřní průměr reflektoru je cca 14,5 cm a vnější cca 22,6 cm. Hmotnost je cca 507 g.



Dojmy z praxe
Velmi nás zajímalo, jak se bude Ringflash chovat v praxi. Teorie byla poměrně slibná. Prvním testem byla rovnoměrnost vyzáření světla po celém obvodu. Vyzáření není rovnoměrné, v dolní části je vidět, že intenzita záření je výrazně menší, ale v ostatních 3/4 je výsledek uspokojivý.


kolmý odraz v zrcadle

Při samotném focení, zejména "na výšku" kdy samotný externí blesk vytvoří nepěkný stín na jedné straně, je Ringflash účinný. Po jeho nasazení je stín radikálně světlejší a nemá tak kontrastní přechod. Praktické použití je poměrně velké u portrétů, produktové fotografie nebo makrofotografie. Pokud nemáme peníze na více světel, softboxy nebo odrazné desky, je Ringflash zajímavým řešením.

 
Samotné řešení však přináší i několik nevýhod. Vzhledem ke své váze dochází k většímu namáhání patice externího blesku a horní část, která se nasadí na hlavu externího blesku, zastiňuje pomocné diody. Nezanedbatelná je také ztráta světla při jeho přenosu. Při použití automatického měření (u Canonu ETTL) se doporučuje použít korekci záblesku + 2 EV. Při testování jsme změřili úbytek světla o necelé 3 EV. Místo clonového čísla F32, tedy můžeme použít F11, nebo místo F11 použijeme F4.0 apod. I přesto je však Ringflash v praxi použitelný, ale spíše na kratší vzdálenosti.

 

Závěr
V současné době se vyrábí Ringflash pouze v provedení pro externí blesk Canon Speedlite 580EX. Připravuje se i verze pro Nikon SB-800. Cena je 3 990 Kč včetně DPH. Jedná se o velmi zajímavou pomůcku, která pomůže k lepším portrétům nebo makrosnímkům. Jako hlavní nevýhodu vidíme ztrátu světla, což se snad podaří snížit u další verze.

::http://www.ringflash.cz

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: