Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Ricoh Caplio RR1 – velká neznámá
Ricoh Caplio RR1
7. ledna 2002, 00.00 | Ricoh u nás rozhodně nepatří mezi nejznámější značky v digitální fotografii a navíc jeho poslední produkty se vydaly velmi netradičním směrem. Jaké jsou naše praktické zkušenosti s atypickým naplocho konstruovaným Capliem?
Díky novému distribučnímu kanálu, společnosti Euro Media Praha, se nám do redakčního testu opět po dlouhé době vrátil digitální fotoaparát značky Ricoh. Caplio RR1 je neuvěřitelně netradiční model s plochou konstrukcí, zdvojeným ovládáním, výklopným displejem, 4,1Mp CCD a celkem 72MB paměti! Že to nezní vůbec špatně? Ano, fotografování s Capliem je prostě jiné…
Čelní pohled na ploché tělo
Design a konstrukce
Caplio RR1 vychází konstrukčně z tradice modelů RDC 5xx/7xx, se kterými se však většina českých uživatelů zřejmě neměla šanci setkat. Tělo přístroje není doslova miniaturní, ale velmi příjemně ploché (135.4 x 74.0 x 26.6 mm). Uspořádání těla a ovládání umožňuje fotografování jak na plocho, tak i na výšku. V obou případech lze použít průhledový hledáček, při fotografování naplocho pak i výklopný a otočný LCD displej. Celé tělo je chráněno kovovým pláštěm se stříbrně metalickou povrchovou úpravou. Pro dosažení lepší ergonomie jsou všechny hrany zaoblené a fotoaparát je jemně povrchově tvarován. Přesto si zachovává velmi plochý tvar zajišťující vysokou odolnost. Ovládací prvky jsou kromě ovládání transfokátoru kovové, takže celková robustnost přístroje je vynikající.
Po designové stránce fotoaparát působí elegantním, decentním a reprezentativním dojmem. Zejména při fotografování s vyklopeným displejem přístroj připomíná více kapesní počítač než fotoaparát a tento atypický styl fotoaparátu jistě sluší. Prostě Caplio je fotoaparát, který nezapadne a rozhodně si ho s jiným modelem nespletete.
Rotace LCD displeje je opravdu flexibilní
Technologie uvnitř
Srdcem fotoaparátu je 4,13Mp CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" a efektivním rozlišením 2272 x 1704 bodů. Citlivost snímače lze ručně nastavit v rozsahu 200/400/800 ISO s tím, že v režimu označeném AUTO se nastaví fixně na 150 ISO. Snímky se ukládají buď do 8MB interní paměti či na SmartMedia kartu. Interní paměť je zajímavá spíš pro audio než fotografie s rozlišením 4Mp. Velmi příjemné je, že v základní dodávce je 64 MB, 3V kartička SmartMedia. Snímky je možné ukládat buď ve formátu JPEG (3 komprese) či TIFF (TIFF-YUV). Video se ukládá v M-JPEGu a zvuk ve formátu WAV. Vše s podporou EXIF2.1, DCF, DPOF.
Objektiv fotoaparátu složený z deseti skleněných členů v sedmi skupinách má netradiční obdélníkový průzor. Jedná se o 3x optický transfokátor s rozsahem ohniskových vzdáleností 35 - 105 mm při světelnosti F2.6 - F3.4. Asi nejzajímavějším parametrem objektivu je schopnost zaostřit na 1 cm v makro režimu a na 24 cm v běžném režimu. Bohužel k objektivu nelze připojit předsádky ani filtry, takže na něj nasadíte maximálně dodávanou krytku. Fotoaparát nabízí autofokus, manuální ostření či fixní zaostření. Vedle objektivu jsou dva průzory, které se dle manuálu používají pro automatické ostření. Jde tedy buď o aktivní AF či měření mimo objektiv. Výrobce bohužel tento údaj neuvádí.
Expoziční logika nabízí pouze plně automatický režim měření světla. Na výběr jsou celkem tři způsoby měření (Multi, Center, bodové), nechybí ani kompenzace či bracketing. Výrobce uvádí bohužel pouze minimální clonu a rozsah časů 1/30 - 1/2000 sekundy. Víc se toho uživatel o expozici nedozví, protože při fotografování nejsou expoziční hodnoty zobrazovány. V praxi jsme díky kontrole EXIF dat zjistili, že fotoaparát zřejmě používá poměrně jemně odkrokovanou clonu, nicméně většinou v dolní hranici (2.6,2.8,3.3,3.6 …)
Uživatel může dále nastavit balanci barev, režim blesku, intenzitu záblesku, doostření či barevný efekt. Snímky do počítače se přenášejí prostřednictvím USB rozhraní, nechybí AV výstup a Li-Ion akumulátor. Přístroj může pracovat jako komfortní diktafon, dokáže zaznamenávat video i se zvukem a nechybí ani sekvenční snímání. Výklopný LCD displej má úhlopříčku 2 palce, rozlišení cca 200.000 bodů a speciální úpravou pro použití za nízkých teplot.
Ovládání v plné kráse. Není vidět pouze čelní spoušť, která je hned pod průzorem objektivu.
Ovládání
Caplio lze ovládat hned několika způsoby. Všechny samozřejmě vycházejí z toho, že jde o expoziční automat a tudíž se předpokládá spíš méně zkušený uživatel. Část ovládání je ukryta pod LCD displejem, takže dokud displej nevyklopíte, je vidět "pouze" deset ovládacích prvků. Pod displejem je dalších jedenáct tlačítek! Důvody tak velkého počtu ovládacích prvků jsou dva. Tím prvním je duplicita spouště a ovládání transfokátoru. Tím druhým je snadná dostupnost základních funkcí bez vstupu do systémových výběrů.
Na voliči režimů najdete sedm položek (prohlížení, záznam, diktafon, text, sekvenci, video a nastavení). Funkce jednotlivých režimů je myslím poměrně jasná. Stejně je tomu u zdvojeného ovládání zoomu a spouště. Fotoaparát se dá buď držet oběma rukama vodorovně či jednou svisle. V druhém případě lze efektivně používat pouze průhledový hledáček v kombinaci s malým stavovým displejem. To například znamená, že nelze nastavit kompenzaci expozice, makro, balanci barev atd. To jsou totiž funkce, pro která jsou tlačítka umístěna pod displejem.
V systémových výběrech se každý uživatel snadno zorientuje, protože jsou velmi jednoduché. Textové provedení rozdělené na několik obrazovek sice není příliš elegantní, ale v každém případě funkční.
Kvalita fotografií
U kvality fotografií je nutné hned v úvodu zmínit fungování citlivosti snímače. V režimu označeném AUTO se citlivost nastaví na fixní hodnotu ISO 150, při které ve snímcích najdete jen minimum šumu. Na druhou stranu za špatných světelných podmínek musíte ručně volit vyšší hodnoty. Při režimu ISO 800 je již hladina šumu logicky výrazně patrná.
Co se týče barevnosti, na rozdíl od svých posledních předchůdců se RR1 může pochlubit velmi dobře fungující balancí barev a příjemně neutrálním podáním barev. Snímky nejsou ani ploché, ani zbytečně přesaturované.
Expoziční logika funguje v mezích možností poměrně dobře. Jak jsem již zmínil, nastavení citlivosti je trochu atypické, ale pokud se s tím počítá a vhodně se volí metoda měření, dopadají snímky velmi uspokojivě. Bohužel fotoaparátu chybí prostor pro kreativitu, který poskytují manuální či poloautomatické režimy.
Velkou záhadou pro celou redakci zůstalo fungování autofokusu. Ten překvapí nejen makrem od 1 cm, ale i vynikajícím ostřením při špatných světelných podmínkách. To by naznačovalo použití aktivního AF, ale výrobce nic takového neuvádí, takže můžeme pouze konstatovat, že zaostřování s automatem funguje skvěle. Obecně fotografie z Caplia nepatří mezi ty nejostřejší, které jsem kdy viděl, ale pro milovníky extra ostrých snímků je k dispozici doostření přímo zabudované do firmwaru.
Fotoaparát a dodávané praktické pouzdro.
Praktické postřehy
První postřeh je samozřejmě spojen s konstrukcí fotoaparátu. Přístroj sice není tak malý, aby se dal nosit v kapse u košile, ale přesto je jeho ploché tělo příjemně praktické. I díky hmotnosti pod 300g se v kapse u saka, bundy či kalhot pohodlně přenášet dá. Při fotografování na výšku je potřeba buď opravdu velká dlaň nebo trocha cviku, ale po zacvičení je tento styl práce asi nepraktičtější.
Výklopný displej se Ricohu opravdu povedl. Aktivní TFT s antireflexní vrstvou, nastavitelným úhlem pohledu a dobře nastavitelným podsvícením je luxus, kterého se uživatelům digitálních fotoaparátů často nedostává. Bohužel za něj musí zaplatit poměrně velkou spotřebou energie. Ani 1300mAh Li-Ion akumulátor nedokáže displej živit o moc déle než hodinu. Naštěstí s optickým hledáčkem se čas prodlužuje.
Přestože většinou příliš nekomentuji audio funkce fotoaparátů u Caplia prostě zvuk nelze opomenout. V režimu diktafonu se fotoaparát stává opravdu plnohodnotným digitálním diktafonem a jediným limitem je kapacita paměti, což s ohledem na možnost použití 128MB SSFDC karty není zásadní problém. I k fotografiím lze připojovat zvukové poznámky, ale ty jsou omezeny na max. 10 sekund.
Z čistě fotografických funkcí je asi neexotičtější možnost časosběrného fotografování nastavitelného přímo na fotoaparátu. V tomto režimu lze navolit časovou prodlevu od 30 sekund do 3 hodin a fotoaparát pak s touto časovou prodlevou automaticky exponuje. Funkce netradiční, ale občas velmi praktická.
Pohled na SmartMedia kartu a akumulátor.
Hodnocení
Ricoh Caplio RR1 je bezesporu unikátní fotoaparát, který si vás může mnoha vlastnostmi získat. Netradiční je už samotná skutečnost, že jde o plný automat bez možnosti manuálního nastavení nabízející rozlišení 4Mp. V podstatě jde o jediný dostupný 4Mp plný automat typu point'a'shot. Fotoaparát přes jednoduchost ovládání nepostrádá žádnou podstatnou funkci, design i konstrukce jsou spíš povedené a ani cena 39.990Kč vč. DPH není špatná. Volba by tedy měla záležet zejména na tom, zda hledáte fotoaparát tak atypické konstrukce, jakou RR1 nabízí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024