Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Revoluční Sony R1 - 10MPix snímač ze zrcadlovky v kompaktu
9. září 2005, 00.00 | Malou revolucí lze bez ostychu označit nový digitální fotoaparát od Sony. Cyber-shot DSC-R1 se tváří jako elektronická EVF zrcadlovka s mechanickým ovládáním zoomu, ovšem na rozdíl od konkurence, on má snímač velikosti APS-C, kterým disponují pouze pravé DSLR zrcadlovky. To mimo jiné přináší rapidní snížení digitálního šumu a možnost použití vysokých citlivostí. A to není vše.
Malou revolucí lze bez ostychu označit nový digitální fotoaparát od Sony. Cyber-shot DSC-R1 se tváří jako elektronická EVF zrcadlovka s mechanickým ovládáním zoomu, ovšem na rozdíl od konkurence, on má snímač velikosti APS-C, kterým disponují pouze pravé DSLR zrcadlovky. To mimo jiné přináší rapidní snížení digitálního šumu a možnost použití vysokých citlivostí. A to není vše.
Konstrukce a design
Popis konstrukce a designu je u většiny současných digitálů poměrně nudný, všechny jsou si velmi podobné. Sony se rozhodlo šokovat nejen technickými parametry, ale také i vzhledem. Při pohledu zepředu nás nejdříve nenapadne, že by bylo na fotoaparátu něco zvláštního. Velký tubus objektivu s mechanickým zoomováním, nad kterým je vyskakovací interní blesk, bateriový grip se spouští atd. Pokud je fotoaparát ve vypnutém stavu, tak šok přijde pohledem na zadní stranu. Kde že je displej? Ten je umístěn na horní straně, tam, kde je většinou interní blesk. Místo něj je tam však vyklápěcí a otočný LCD displej a blesk je posunut až na samý okraj. Vzhledem k této extravaganci bylo nutné přemístit sáňky pro externí blesk na grip.
Zadní strana vypadá velmi nezvykle, protože jsme zde zvyklí na displej. Místo toho zde jsou pod elektronickým hledáčkem umístěna tlačítka a přepínače pro ovládání displeje, oblasti měření expozice, sériového snímání, samospouště a blokování expozice. V levé části zadní strany také nalezneme klasický otočný volič expozičních režimů a v pravé křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem. V pravém horním rohu je multifunkční kolečko a v pravém dolním je přepínač mezi CF a MS paměťovou kartou.
Na levém boku je tlačítky nastavitelný blesk, vyvážení bílé barvy a režimy zaostřování. Pod gumovou krytkou jsou zde konektory napájení, USB a A/V. V pravém boku jsou dva sloty pro paměťové karty typu MS a CF. Tělo vyrobené z plastu má mít hmotnost cca 995g včetně baterie. Rozměry jsou: 139 x 168 x 97mm.
Technická specifikace
Jednoznačně nejzajímavější je na tomto přístroji jeho CMOS snímač. S rozměry 21,5 x 14,4mm se řadí do kategorie APS-C, kterou používá většina DSLR zrcadlovek. Pro srovnání, v předchozím modelu F-828 byl umístěn 2/3" snímač, což představuje rozměry 8,8 x 6,6mm. Efektivní rozlišení 10,3MPix pak působí jako třešnička na pomyslném dortu. Fotografovat tak budeme moci v rozlišení až 3 888 x 2 592 bodů do formátu JPG a RAW. Video sekvence natáčet nelze. Citlivost lze nastavit na ISO 160, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Fotografovat můžeme v barevných prostorech sRGB a Adobe RGB, nastavit lze softwarovou redukci šumu a snímkům nastavíme saturaci, kontrast a ostrost. Jsou zde i barevné filtry černobílý a sepia.
Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar s mechanickým ovládáním nabízí rozsah ohniska od 14,3 do 71,5mm (ekvivalent kinofilmu je 24-120mm) se světelností F2,8-4,8. Maximální clonové číslo je F16. Automatickému zaostřování pomáhá přisvětlovací dioda. Automatické zaostřování pracuje až s pěti body. Zaostřovat můžeme nechat automatiku v klasickém jednorázovém režimu, kontinuálním režimu, nebo si zvolit manuální ostření pomocí prstence na objektivu (tento prstenec neovládá zaostření mechanicky, ale elektronicky). V klasickém režimu zaostříme od 50cm, v makro režimu již od 35cm. Elektronický EVF hledáček s možností dioptrické korekce má úhlopříčku 0,44" a 235 200 bodů.
Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. K dispozici máme klasickou nabídku expozičních režimů P, A, S a M včetně několika scénických režimů. Nejkratší čas expozice je 1/2 000s ve všech režimech. Maximální je závislý právě na zvoleném režimu. V manuálních režimech jej můžeme nastavit až na 30s, nebo režim Bulb (až 3 minuty). Samozřejmostí je kompenzace automatické expozice o +-2EV po 1/3EV krocích. Sériové snímání pracuje rychlostí 3sn./s.
Vyvážení bílé barvy má automatické měření, několik předvoleb a samozřejmě také manuální měření. Použít můžeme i jemnou korekci o +-3kroky. Vyskakovací blesk má udávaný dosah 8,5m na nejširším ohnisku a 5m na nejdelším. Externí blesk můžeme připojit pomocí hot-shoe patice.
Video výstup zvládá formáty PAL a NTSC. Přenos snímků probíhá přes USB 2.0. Snímky se ukládají na CF (Compact Flash), nebo MS (Memory Stick) paměťovou kartu. Díky FAT32 jsou podporovány i karty větší než 2GB. Vyklápěcí a otočný LCD displej na horní straně má úhlopříčku 2" a 134 000 bodů. O napájení se stará Li-Ion akumulátor s výdrží až pro 500 snímků.
Shrnutí
Přání mnoha uživatelů bylo vyslyšeno. Výhody kompaktní EVF zrcadlovky, jako je zabudovaný objektiv, celkově nižší hmotnost než DSLR s objektivem, výhodná cena apod., byly vždy provázeny s nevýhodou malého snímače, který přinášel silný šum již na ISO 400. Proč tedy prostě do kompaktu nedát snímač z DSLR? Do nedávné doby by se tomu většina škarohlídů zcela jistě zasmála, ale nyní je to skutečnost. APS-C snímač zlepší možnost používání vysokých citlivostí, nemluvě o dalších výhodách. Pevně zabudovaný objektiv nabízející počáteční ohnisko 24mm (ekvivalent kinofilmu) potěší milovníky širokoúhlé fotografie. Lehce může zklamat nejdelší ohnisko, které je ekvivalentní 120mm. Kompenzovat to lze tele konvertorem 1,7x. S ním se můžeme dostat až na 204mm, což je již přijatelné. Navíc rozlišení přes 10MPix umožňuje použít digitální zoom, který pomocí ořezu dosáhne ještě delšího ekvivalentu ohniska.
Proč se ale Sony pustilo do tohoto podniku? Má to být příprava na vlastní digitální DSLR zrcadlovky, které podle oficiálních informací má vyvíjet společně se společností Konica Minolta? Fotoaparát by měl být dostupný v půlce listopadu za cenu cca 999$, což zní více než zajímavě.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024