Revoluční Nikon D3 - novinka se snímačem velikosti kinofilmu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Revoluční Nikon D3 - novinka se snímačem velikosti kinofilmu

24. srpna 2007, 00.00 | Nikon nezaspal, a předvedl, co umí, na svých nových dvou profi DSLR tělech. D3 je konečně vybavena 12 MPix full-frame snímačem, překvapí snímáním až 11 snímků za sekundu, potěší 51 bodovým AF, citlivostí až ISO 25 600 (není to překlep), duálním slotem pro CF karty a dalšími detaily. O mnoho za ní nezůstává ani D300, která má také 12 MPix snímač, ale formátu DX.

Nikon nezaspal, a předvedl, co umí, na svých dvou nových profi DSLR tělech. D3 je konečně vybavena 12 MPix full-size snímačem, překvapí snímáním až 11 snímků za sekundu, potěší 51 bodovým AF, citlivostí až ISO 25 600 (není to překlep), duálním slotem pro CF karty a dalšími detaily. O mnoho za ní nezůstává ani D300, která má také 12 MPix snímač, ale formátu DX.

Nikon D3
Téměř všechny „Nikonisty“ mrzely nedávné výroky o tom, že Nikon nikdy nebude vyrábět DSLR se snímačem velkým jako kinofilm, tedy tzv "full-size" nebo "full-frame". Tato slova se objevila v jednom z rozhovorů s inženýry z Nikonu. Možná tím Nikon ztratil i mnoho zákazníků. Každopádně toto divné rozhodnutí neplatí a Nikon nám servíruje svou "full-size" lahůdku, která předčila veškerá očekávání.

Ve fotoaparátu byl použit CMOS snímač s efektivním rozlišením 12,1 Mpix a rozměry 36 x 23,9 mm (Nikon ho označil jako FX). Snímky můžeme ukládat v rozlišení až 4 256 x 2 832 bodů ve formátech JPEG a RAW. Samostatně, nebo do obou zároveň, přičemž u JPEG můžeme nastavit různé stupně komprese, podobně jako u RAW, kde si můžeme vybrat z bezztrátové (60-80% velikosti původního) i ztrátové (45-60% velikosti) komprese. Citlivost snímače můžeme nastavit mezi ISO 200 a 6400. Dále můžeme použít zvýšení citlivosti až na neuvěřitelných ISO 12 800 a 25 600,nebo snížení na ISO 100. Takto vysoké hodnoty si může přístroj dovolit díky větším rozměrům snímacích buněk. Systém EXPEED zahrnuje 14bitový A/D převodník a 16bitové zpracování obrazu.

Bajonet Nikon F Mount podporuje i objektivy DX, které jsou určené pro digitální DSLR zrcadlovky se snímačem o velikosti APS-C, ale dočkáme se zde brutální vinětace, protože tyto objektivy nepokrývají celou plochu snímače. Díky jeho velikosti nemusíme počítat s ořezovým (prodlužovacím) faktorem. Můžeme ale nastavit fotografování s ořezem části scény, a to ve formátu DX (1,5x ořezový faktor s poměrem stran 3:2) nebo 30 x 24 mm (s poměrem 5:4).Optický SLR hledáček samozřejmě umožňuje dioptrickou korekci, výměnu očnice a má zabudovanou matnici se zvýrazněním autofocusových bodů, možností zobrazení pomocné mřížky nebo upozorněním o fotografování bez paměťové karty a v černobílém režimu. Zvětšení hledáčku je 0,7x a pokrývá cca 100 % scény. Velkou změnou je použití 51bodového (z toho 15 bodů je křížových) automatického TTL zaostřování Multi-CAM3500FX, které umí pracovat v režimu jednorázového ostření, kontinuálního zaostřování, nebo ho můžeme přepnout na manuální režim. Nechybí ani prediktivní zaostřování, které se v případě potřeby v kontinuálním režimu automaticky aktivuje. Právě díky velkému počtu bodů by nyní mělo být ještě kvalitnější. Pomocné světlo pro AF zde není, pro tuto funkci musíme dokoupit externí blesk.

Další novinkou je možnost Live View, tedy živého náhledu scény na displeji DSLR. Vše je dotaženo k dokonalosti tím, že nemusíme pro zaostřování sklápět zrcátko, ale fotoaparát v tomto režimu umí zaostřovat pomocí hlavního snímače, tedy jako klasické kompakty.

O měření expozice se stará 3D color matrix metering II, které měří celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. K tomu využívá speciální 1005 pixelový RGB senzor. Měření s důrazem na střed dává 75 % váhy na 6, 8, 10 nebo 13mm kruh v hledáčku. Bodové měření pracuje pouze na 4 mm kruhu v hledáčku (cca 1,5 % plochy). Expozici nastavuje automatika nebo uživatel pomocí režimů s prioritou času a clony, či pomocí manuálního režimu. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-5 EV po 1/3, ½ nebo 1 EV krocích. Závěrka pracuje v rozsahu od 1/8 000 s do 30 s. Využít můžeme i režim Bulb. Sériové snímání pracuje maximální rychlostí 9 sn./s a buffer by měl tuto rychlost udržet pro až 64 snímků ve formátu JPEG. Pokud zvolíme snímání v režimu DX, tedy s 1,5x ořezem obrazu (přístroj zpracovává méně dat, díky čemuž ušetří čas), zvýší se rychlost na rekordních 11 sn./s.

Vyvážení bílé barvy nabízí kromě automatického měření také možnost volby přednastavených hodnot s možností korekcí, nastavení číselné hodnoty teploty barev (od 2 500 K do 10 000 K) a samozřejmě také manuální měření s možností uložení až pěti měření. Vestavěný blesk u D3 nenalezneme. Použít však můžeme blesky podporující systém i-TTL.

Pro ukládání dat se používají dvě paměťové karty Compact Flash typu I nebo II. Duální slot umožňuje zapisovat RAWy na jednu kartu a JPEG na druhou, nebo využít režim zálohování, kdy se na obě karty ukládá to samé. Samozřejmě je také můžeme využít pro jednoduché zvýšení kapacity. Máme tak připojené dvě karty zároveň a nemusíme po zaplnění jedné hledat druhou. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 3" a rozlišení 922 000 bodů (nelze s jistotou říci, zda-li tím nejsou myšleny jednotlivé RGB body, pak by se muselo číslo podělit 3.). Videovýstup podporuje formát HDMI. Pro přenos dat má přístroj zabudované vysokorychlostní USB 2.0. Pro napájení se používá Li-ion akumulátor EN-EL4a/EL4. Opět si zde můžeme nechat zobrazit zbývající kapacitu baterie v jednotkách procent, což se osvědčilo již u předchozích DSLR od Nikonu. Rozměry fotoaparátu jsou: 160 x 157 x 88 mm a hmotnost je cca 1240 g bez baterie a karet.

Nikon D300
Ve fotoaparátu byl použit CMOS snímač s efektivním rozlišením 12,3 Mpix a rozměry 23,6 x 15,8 mm (APS-C). Snímky můžeme ukládat v rozlišení až 4 288 x 2 848 bodů ve formátech JPEG a RAW (samostatně, nebo do obou zároveň, přičemž u JPEG můžeme nastavit různé stupně komprese). Citlivost snímače lze nastavit mezi ISO 200 a 3200. Dále můžeme použít zvýšení citlivosti až na ISO 6400, nebo snížení na ISO 100. Systém EXPEED zahrnuje 14bitový A/D převodník a 16bitové zpracování obrazu. Snímač je nově vybaven systémem pro čištění od prachu pomocí vibrujícího filtru před snímačem.

Bajonet Nikon F Mount podporuje i objektivy DX, které jsou určené pro digitální zrcadlovky se snímačem o velikosti APS-C. Díky této velikosti snímače také musíme počítat s ořezovým (prodlužovacím) faktorem 1,5x. To znamená, že fyzické ohnisko nasazeného objektivu musíme násobit 1,5x, abychom získali ohnisko, se kterým bychom měli stejný úhel záběru na kinofilmovém přístroji (nebo na DSLR se snímačem o velikosti kinofilmového políčka). Optický SLR hledáček samozřejmě umožňuje dioptrickou korekci, výměnu očnice a má zabudovanou matnici se zvýrazněním autofocusových bodů, možností zobrazení pomocné mřížky nebo upozorněním o fotografování bez paměťové karty a v černobílém režimu. Zvětšení hledáčku je 0,94x a pokrývá cca 100 % scény. Velkou změnou je použití 51 bodového (z toho 15 bodů je křížových) automatického TTL zaostřování Multi-CAM3500DX, které umí pracovat v režimu jednorázového ostření, kontinuálního zaostřování nebo ho můžeme přepnout na manuální režim. Nechybí ani prediktivní zaostřování, které se v případě potřeby v kontinuálním režimu automaticky aktivuje. Právě díky velkému počtu bodů by nyní mělo být ještě kvalitnější. Pomocné světlo pro AF je samozřejmostí.

Další novinkou je možnost Live View, tedy živého náhledu scény na displeji DSLR. Vše je dotaženo k dokonalosti tím, že nemusíme pro zaostřování sklápět zrcátko, ale fotoaparát v tomto režimu umí zaostřovat pomocí hlavního snímače, tedy jako klasické kompakty.

O měření expozice se stará 3D color matrix metering II, které měří celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. K tomu využívá speciální 1005 pixelový RGB senzor. Měření s důrazem na střed dává 75 % váhy na 6, 8, 10, nebo 13mm kruh v hledáčku. Bodové měření pracuje pouze na 3 mm kruhu v hledáčku (cca 2 % plochy). Expozici nastavuje automatika nebo uživatel pomocí režimů s prioritou času a clony, či pomocí manuálního režimu. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-5 EV po 1/3, 1/2, nebo 1 EV krocích. Závěrka pracuje v rozsahu od 1/8 000 s do 30 s. Využít můžeme i režim Bulb. Sériové snímání pracuje maximální rychlostí 6 sn./s a buffer by měl tuto rychlost udržet pro až 100 snímků ve formátu JPEG. Pokud ale připojíme DSLR k adaptéru nebo bateriovému gripu, zvýší se rychlost na úctyhodných 8 sn./s.

Vyvážení bílé barvy nabízí kromě automatického měření také možnost volby přednastavených hodnot s možností korekcí, nastavení číselné hodnoty teploty barev (od 2 500 K do 10 000 K) a samozřejmě také manuální měření s možností uložení až pěti měření. Vestavěný blesk má směrné číslo 12 (při ISO 100). Nabízí klasické režimy, včetně odpalování externích blesků, simulaci osvětlení (modelační světlo) a stroboskopického režimu. Synchronizace blesku pracuje až do 1/250 s. Pro TTL měření záblesku je nutno použít blesky podporující systém i-TTL.

Pro ukládání dat se používá paměťová karta Compact Flash typu I nebo II. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 3" a rozlišení 922 000 bodů (nelze s jistotou říci, zda-li tím nejsou myšleny jednotlivé RGB body, pak by se muselo číslo podělit 3.). Videovýstup podporuje formát HDMI. Pro přenos dat má přístroj zabudované vysokorychlostní USB 2.0. Pro napájení se používá Li-ion akumulátor EN-EL3e, přičemž je možné dokoupit i battery pack MB-D10 (vertikální grip) nebo externí adaptér pro napájení ze sítě. Opět si zde můžeme nechat zobrazit zbývající kapacitu baterie v jednotkách procent. Rozměry těla fotoaparátu jsou: 147 x 114 x 74 mm a hmotnost je cca 825 g bez baterie a karty.

Závěr
Nikon opět předvedl svou schopnost nejen držet krok s Canonem, ale v mnoha ohledech ho také předstihnout. D3 kombinuje výhody velkého snímače (jako Canon 5D), ale zároveň lze bez problémů použít pro reportážní praxi (jako Canon 1D Mark III). Třešničkami na dortu je například zobrazení umělého horizontu na displeji nebo možnost automatického zaostřování v režimu náhledu na displeji pomocí hlavního snímače. A nyní něco málo dat: zpoždění závěrky D3 (mimochodem vyrobené z Kevlaru a uhlíkových vláken) má být 41 ms, fotoaparát je spuštěn za 0,12 s a takzvaný black-out, tedy čas, kdy nám zrcátko stíní výhledu hledáčkem, může být pouze 74 ms. Oba fotoaparáty slibuje Nikon v listopadu.

:: Technická specifikace Nikon D3
:: Technická specifikace Nikon D300

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: