První zkušenosti s fotoaparátem FinePix F200EXR a unikátním Super CCD EXR snímačem od FujiFilm - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

První zkušenosti s fotoaparátem FinePix F200EXR a unikátním Super CCD EXR snímačem od FujiFilm

12. února 2009, 00.00 | Když jsme vás minulý týden informovali o horké kompaktové novince - fotoaparátu FujiFilm FinePix F200EXR, netušili jsme, že se nám vzápětí poštěstí dostat tento fotoaparát s revolučním Super CCD EXR snímačem k redakčnímu vyzkoušení. Přístroj nabízí, díky svému snímači, především bezprecedentní dynamický rozsah, který má potenciál významně ovlivnit budoucnost vývoje digitálních kompaktních fotoaparátů. V našem článku máte jedinečnou šanci si prohlédnout jedny z prvních fotografií pořízených s pomocí FinePix F200EXR.

Jaké možnosti přináší Super CCD EXR snímač?

Když jsme vás minulý týden informovali v našem článku o horké kompaktní novince - fotoaparátu FujiFilm FinePix F200EXR, netušili jsme, že se nám vzápětí poštěstí dostat tento fotoaparát (předprodukční vzorek), s revolučním Super CCD EXR snímačem (více informací viz ZDE), do rukou k redakčnímu otestování. Super CCD EXR snímač snímač nabízí především bezprecedentně (v kategorii kompaktních přístrojů) vyšší dynamický rozsah, který má potenciál významně ovlivnit budoucnost vývoje digitálních kompaktních fotoaparátů.

Připomeňme si, že Super CCD EXR snímač s rozlišením 12 Mpix (4 000 x 2 000 pixelů při velikosti úhlopříčky 1/1,6 palce) nabízí díky unikátní struktuře fotodiod flexibilní přizpůsobení fungování senzoru konkrétním fotografickým nárokům (vyšší rozlišení nebo vyšší citlivost při nižší hladině šumu, nebo vyšší dynamický rozsah). Senzor typu Super CCD EXR je technologicky výsledkem kombinace již existujících platforem FujiFilm snímačů „Super CCD HR“ (priority vyššího rozlišení) a „Super CCD SR“ (priorita nižšího šumu a vyššího dynamického rozsahu). Největší nevýhodou těchto snímačů byly nízké nativní rozlišení a existence obrazových artefaktů při následné interpolaci (snímač sice obsahoval například 12 Mpix, ale nativní výstup byl pouze 6 Mpix – na výsledných 12 Mpix bylo nutné snímek ve fotoaparátu interpolovat - viz např. DSLR Fuji S5 Pro).

Největší inovace Super CCD EXR čipu nabízí uživateli možnost volby odlišných režimů dle nároků konkrétní fotografické situace. Pokud je třeba mít plnohodnotné rozlišení 12 Mpix, zvolí se jednoduše příslušný režim („HR priority“) a toto rozlišení bude nativní, nikoliv interpolované jak tomu bylo například v případě „Super CCD SR“ snímače (DSLR Fuji S3 a S5 PRO).

Pokud bude chtít fotografující pořídit snímek se zvětšeným dynamickým rozsahem (tj. s minimem přepalů v jasech a podpalů ve stínech), tak zvolením režimu „DR priority“ se tomuto ideálu notně přiblíží (určitou daní za to ovšem bude nižší rozlišení 6 Mpix- dochází k HDR kombinaci informací ze dvou fotodiod exponující při odlišné citlivosti).

A pokud bude uživatel pořizovat snímky za nižší úrovně osvětlení, může mu být užitečný režim „SN priority“, který snižuje úroveň šumu v obraze při vyšších nastavených citlivostech (respektive snižuje barevnou část šumu a přispívá k lepšímu zachování detailů na snímku – obraz při vyšší citlivosti není tak „žehlený“, jak se to stává dnes v mnohých kompaktech; dochází k virtuálnímu spojování dvou fotodiod do jedné větší fotodiody, která má pak menší náchylnost ke generování zejména chromatického šumu).

Teoreticky by tedy měl použitý Super CCD EXR snímač poskytovat lepší předpoklady pro například zachování kresby ve světlech i stínech či nižší zašuměnosti snímků pořízených při vyšších citlivostech ISO. Ale upusťme teď od teorie a přejděme k praxi, protože jak jsme již v úvodu zmínili, dostal se nám do rukou předprodukční vzorek fotoaparátu FinePix F200EXR, který má v sobě jako první kompakt implementován Super CCD EXR senzor. Byli jsme od začátku velmi zvědaví, zda daný fotoaparát potvrdí nadějné „papírové“ předpoklady, které ho při jeho nedávném uvedení na trh předcházely (respektive od doby prvního představení technologie Super CCD EXR senzoru na loňské Photokině 2008). Nejvíce jsme svoji pozornost soustředili na jeho dynamický rozsah, je opravdu takový, jak výrobce proklamuje?

Ukázka menu fotoaparátu

 

 

 

 

První zkušenosti

Designem FinePix F200EXR jakoby „z oka vypadl“ předcházejícímu modelu FinePix 100fd. A nejde jen o podobnost vzhledu, neboť mnohé technické parametry jsou shodné, například rozsah ohnisek a světelnost objektivu (28–140 mm – ekv. 35 mm; f3,3–f5,1). Je škoda, že FujiFilm neodhodlal vyvinout pro nový Super CCD EXR snímač i nové, koncepčně vylepšené tělo fotoaparátu (jak například učinil Panasonic, když modelu Lumix LX3 dál do vínku výrazně lepší a světelnější objektiv Leica, než tomu bylo u předcházejícího modelu Lumix LX2).

Tělo fotoaparátu působí bytelně a dobře se v ruce drží i navzdory tomu že kompakt nemá žádný gripový výstupek. Nelze si jistotou určit, zda většina dílů vnějšího pláště fotoaparátu je zhotovena z kovu či plastu (dnešní technologická kvalita plastů opravdu ztěžuje jejich odlišení od kovových dílů). Na přední straně vévodí mohutný kovový prstenec vysouvacího tubusu objektivu s 5x optickým zoomem. Jinak zde ještě nalezneme menší interní blesk a přisvětlovací AF diodu. Celkově přední strana působí hladkým dojmem. Na zadní straně si nejvíce prostoru uzurpuje 3palcový displej (230 000 obrazových bodů), který poskytuje dostatečně dobrý náhled na pořízené snímky i z více úhlů. Na zadní stráně nalezneme kruhový volič expozičních režimů. Vedle standardních expozičních režimů Auto, Program a Plný manuál obsahuje EXR režim (v kterém volíme již zmíněné tři módy práce senzoru, tj. „HR priorita“, „SN priorita“ a „DR priorita; případně necháme pomocí „EXR Auto“ volbu příslušného režimu na samotné fotoaparátu), „SP“ mód pro výběr z nabídky přednastavených scénických režimů, Video režim (max. VGA rozlišení) a dva režimy pro fotografování s a bez interního blesku.

Fotoaparát FinePix F200EXR je po zapnutí připraven k akci za cca 1,60 s (nejvíc času zabere vysunutí tubusu objektivu). Přístroj má svižný chod, menší výtku lze ovšem směrovat k přesnosti ovládání zoomu objektivu, kdy proces vysouvání a zasouvání tubusu objektivu není úplně nejpřesnější, ale po troše cviku je s ním možné „žít“. Přístroj má sice k dispozici režimy „Program“(vedle programové automatiky je tu k dispozici i poloautomatický režim priority clony) a „Manuál“, které sice umožňují uživateli manuálně zasáhnout do nastavování expozičních parametrů, ale tyto možnosti zásahu nejsou plnohodnotné, neboť volba clonového čísla je možná pouze v jeho minimální (F3,3) a maximální výši (F9) , tzn. nic mezi tím. Určitou kompenzací tohoto omezení může být početná škála scénických režimů (celkem 17), která přináší již optimalizované nastavení fotoaparátu pro potřeby různých fotografických situací.

Fotoaparát je vybaven duální stabilizací obrazu (mechanický posuv snímače plus elektronická stabilizace), která, jak jsme se přesvědčili, funguje. Vzhledem k ne zrovna optimální světelnosti objektivu f3,3–f5,1 je právě existence zejména mechanické stabilizace velmi vítaná. Ještě než přistoupíme k prezentaci prvních zkušeností s kvalitou obrazového výstupu z fotoaparátu, bude dobré zmínit, že Li-Ion akumulátor NP-50 poskytuje přístroji vcelku hodnotnou výdrž (pořízení cca 290 snímků a jejich prohlížení na LCD displeji). Zápis na paměťové karty typu SD/SDHC je bezproblémový a rychlý. Pokud vás zajímá podrobnější technická specifikace fotoaparátu FinePix F200EXR, můžete ji nalézt ZDE.

Jaký je Super CCD EXR snímač v praxi

Dynamický rozsah

Zde nebudeme dlouho chodit kolem „horké kaše“ a rovnou přiznáme, že první zkušenosti s kompaktem FinePix F200EXR předčily naše očekávání, především v rovině zvýšeného dynamického rozsahu snímků. Jak je z přiložených ukázek patrné, rozdíl je viditelný na první pohled. Při použití EXR priority „DR“ a nastavení dynamického rozsahu na „800 %“ (dynamický rozsah lze nastavit v intervalu 100-800 %) je opravdu možné pořizovat snímky prakticky bez přepalů (samozřejmě při rozumně stanovené expozici), se zachovanými detaily v jasech a stínech. Subjektivně lze říci, že FinePix F200EXR při tomto nastavení dosahuje podobných výsledků (máme na mysli dynamický rozsah), jako například DSLR Fuji S5 Pro. Což je jistě troufalé tvrzení, když uvážíme že FinePix F200EXR je přístroj úplně jiné kategorie než Fuji S5 Pro, ale po stránce dynamického rozsahu podává opravdu působivý výkon. Snímky ve formátu JPEG, pořízené v tomto režimu, si překvapivě zachovávají určitou schopnost obnovení ztracených detailů v místech případných „přepalů“ (což je na kompakt neobvyklé) při jejich zpracovávání v některých editorech, původně určených zejména pro zpracovávání RAW souborů (například program Adobe Photoshop Lightroom a jeho funkce „Recovery“).

Určitou nevýhodou je to, že EXR režim „DR priority“ je de facto automatickým režimem, a tak je volba citlivosti ISO možná pouze automaticky, z několika předdefinovaných intervalů („Auto do 400 ISO“, „Auto do 800 ISO“ a „Auto do 1 600 ISO“). Není proto možné si například fixně stanovit citlivost na 100 ISO. Dynamický rozsah se snižuje (na 400 %), pokud na fotoaparátu zvolíme simulaci některých kinofilmů, které fotoaparát také nabízí („Velvia“, „Astia“ - mimochodem dodejme, že simulace filmu „Velvia“ je dosti povedená). Při černobílém režimu ani při „sépiovém“ módu se dynamický rozsah nesnižuje (zůstává „800 %“). Na základě naších prvních zkušeností si dovolíme konstatovat, že kompaktní fotoaparát FinePix F200EXR, se, díky svému unikátnímu snímači, může stát „králem“ mezi ostatními kompaktními fotoaparáty (v kategorii dynamického rozsahu).

Digitální šum

V případě výskytu digitálního šumu si FinePix F200EXR rovněž nevede špatně (viz ukázka na konci článku). Samozřejmě není možné říci, že by se šum na snímcích neobjevoval už při nižších citlivostech, např. 200 ISO (přeci jenom je to jen kompakt a nikoliv DSLR s výrazně větším snímačem), nicméně se jedná o šum s minimální úrovni své barevné složky, a proto je po estetické stránce více akceptovatelný. Další pozitivum je schopnost lepšího zachování detailů (v rámci EXR režimu „SN priority“ s maximálním dostupným rozlišením 6 Mpix) v obraze i při použití vyšších citlivostí ISO (např. 1 600 ISO), než je to obvyklé u srovnatelných kompaktů dané třídy. Mimo EXR režimu „SN priority“ přístroj dovoluje (v režimu „Program“ a „Manuál“) nastavit i citlivosti 3 200, 6 400 a 12 800 ISO. V praxi je přitom jejich použitelnost velmi diskutabilní (zejména u citlivostí 6 400 a 12 800 ISO, které jsou dostupné rovněž v menším rozlišení 6 Mpix, resp. 3 Mpix). Celkově lze ale výsledky FinePix F200EXR v kategorii digitálního šumu hodnotit jako nadprůměrné (v pozitivním slova smyslu) v porovnání s ostatními kompakty dané třídy.

Rozlišení

V otázce rozlišení není příliš co rozepisovat, protože fotoaparát je schopen generovat plnohodnotné rozlišení 12 Mpix (v EXR režimu „HR priority“) bez interpolace (viz ukázka na konci článku). V režimech priority nižšího šumu či vyššího dynamického rozsahu je dostupné pouze maximální rozlišení 6 Mpix, které je ovšem v rovině amatérského použití fotografií poměrně dostačující. FinePix F200EXR dovoluje volbu různých poměrů snímků (vedle nativního poměru 4:3 je možné nastavit i ořezové poměry 3:2, 16:9). Objektiv FUJINON s rozsahem ohnisek 28 – 140 mm (ekv. 35 mm) sice trochu pozlobí se svojí méně optimální světelností f3,3 – f5,1, ale podle našeho názoru si po optické stránce nevede špatně (kresba, chromatické vady apod.)

Závěr

Celkově lze po prvních zkušenostech hodnotit daný přístroj jako velmi zajímavý kompakt. Nadšení z unikátního Super CCD EXR senzoru u fotoaparátu trochu „brzdí“ konvenční tělo (do valné míry okopírované z předchozího modelu FinePix F100fd) a méně světelný objektiv (s pomalejším a méně přesným ovládáním zoomu). Ale zpátky ke snímači, protože právě on bude na tomto fotoaparátu tím největším lákadlem (doufejme, že i ostatní výrobci se tímto senzorem nechají v budoucnu inspirovat k podobným inovacím). Fotoaparát díky Super CCD EXR senzoru vykazuje výborný výkon v oblasti dynamického rozsahu, čímž může bez „zardění“ vyzvat na „souboj“ i leckterou DSLR. V případě výskytu digitálního šumu podává přístroj dobré výsledky při zachování obrazových detailů i při vyšších citlivostech, rovněž je nutné vyzdvihnout nižší úroveň barevného šumu v obraze (než je obvyklé v dané třídě fotoaparátů).

Na přístroji se nám velmi zamlouvá jeho flexibilita v oblasti rozlišení (to není ve své maximální výši 12 Mpix interpolované, narozdíl od staršího snímači typu senzoru Super CCD SR) a možnost volby využití ostatních priorit fotografování (priorita nízkého šumu a vyššího dynamického rozsahu). FinePix F200EXR dovoluje i manuální nastavování parametrů expozice (byť s omezenou kontrolou clony, zato ovšem například vyvažování bílé barvy dovoluje přístroj nastavit manuálně), které vytváří vhodné předpoklady pro uspokojení i náročnějších fotografických uživatelů. Chvályhodné jsou i různé zdařilé režimy simulace kinofilmových materiálů FujiFilm.

Pokud vezmeme v úvahu očekávanou cenu přístroje - cca 8 400 Kč, lze tento fotoaparát jen vřele doporučit, neboť nabízí velmi příznivý poměr obrazového výkonu a ceny.

V našem článku máte jedinečnou šanci si prohlédnout jedny z prvních fotografií, které byly FinePix F200EXR pořízeny. Viz ukázky níže (pro správné shlédnutí ukázek dynamického rozsahu přejíždějte nad snímky s kurzorem myši a uvidíte verze snímku s normálním a sníženým dynamickým rozsahem, resp. grafické znázornění přepalů na fotografiích s normálním dynamickým rozsahem).

Ukázka dynamického rozsahu č. 1

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka dynamického rozsahu č. 2

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka dynamického rozsahu č. 3

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka dynamického rozsahu č. 4

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka úrovně šumu při různých citlivostech ISO

 

 

Ukázka snímků pořízených v rámci režimu „SN“ („Vysoká citlivost a nízký šum“); směr shora dolů, citlivost ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600

 

Ukázka snímků pořízených v ramci režimu Program (tj. mimo režim „SN“ -„Vysoká citlivost a nízký šum“; směr shora dolů citlivost ISO 3 200, 6 400 a 12 800 (poslední hodnota je pouze v rozlišení 3 Mpix

Ukázka rozlišení

 

Porovnání rozlišení 6 Mpix (režim „DR“ - priorita dynamický rozsah; vlevo) a rozlišení 12 Mpix (režim „HR“ - priorita rozlišení; vpravo)

Další ukázkové snímky, které byly pořízené s fotoaparátem FinePix F200EXR (foceno převážně na 6Mpix rozlišení a EXR režim „DR priority“ - vyjma nočních snímků při vyšší citlivosti ISO, které byly snímány v rámci EXR režimu „SN priority“).

ISO 1 600

ISO 1 600

g" border="0">

ISO 400

ISO 400

ISO 800

Simulace FujiFilm Provia (Standard DR= 800 %)

Simulace FujiFilm Velvia ( DR= 400 %)

Simulace FujiFilm Astia ( DR= 400 %)

Simulace FujiFilm B.W. ( DR= 400 %)

Simulace FujiFilm Sepia effect ( DR= 400 %)

ISO 800 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

Simulace FujiFilm Velvia ( DR= 400 %)

ISO 400

ISO 400

ISO 400

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: