První dojmy z nové DSLR Canon EOS 60D - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

První dojmy z nové DSLR Canon EOS 60D

27. srpna 2010, 00.00 | Na tiskové konferenci Canonu, která se uskutečnila 26. srpna 2010 v prostorách galerie DOX, jsme měli možnost si v ruce nakrátko osahat nový model zrcadlovky EOS 60D. Více viz náš článek.

Jak jsme vás již v našem předchozím článku informovali, tak dnes byla na tiskové konferenci představena nová digitální zrcadlovka Canon EOS 60D. V rámci této akce jsme měli možnost si danou novinku krátce osahat. Bohužel se jednalo o předprodukční vzorek, takže nebylo dovolené s fotoaparátem pořizovat snímky. Ale i přesto vám můžeme zprostředkovat některé naše dojmy, které jsme při držení tohoto fotoaparátu nabyli.

Nová DSLR Canon EOS 60D byla představena dnes na tiskové konferenci v galerii DOX v Praze

Nutno říci, že tělo DSLR EOS 60D padne při držení velmi dobře do ruky. Fotoaparát nepůsobí tak těžce, jako vyšší model DSLR EOS 7D (zřejmě kvůli většímu podílu plastových komponent). Design zrcadlovky nám přišel lépe ergonomicky řešený, než tomu bylo u „50déčka“.

Oproti předešlému typu EOS 50D velmi vítáme u „60déčka“ existenci výklopného displeje. Tento displej je možné vyklápět i do stran, takže umožní fotografovi snímat z neobvyklých perspektiv (včetně pořízení autoportrétu). Displej je také možné natočit obrazovkou k tělu zrcadlovky, čímž je možné jej chránit před poškrábáním. Obraz LCD monitoru je jasný a ostrý, což se dalo koneckonců při jeho vysokém rozlišení 1 040 000 pixelů čekat.

Na zadní straně fotoaparátu si nelze nevšimnout existence výklopného displeje, který je doprovázen odlišným uspořádáním některých tlačítek (oproti předešlému modelu EOS 50D).

Kontrolní displej zrcadlovky má dostatečnou velikost a je možné jej nechat podsvítit (po zmáčknutí speciálního malého tlačítka s ikonkou žárovky, jež je umístěno v blízkosti kontrolního displeje; jas podsvícení displeje je laděn do žluto-oranžového odstínu).

Mezi kosmetické, ale užitečné, změny můžeme zahrnout nové tlačítko pro aretaci otočného voliče expozičních režimů (dané tlačítko je umístěno uprostřed kruhového voliče). Díky této „vychytávce“ tak fotografovi nehrozí, že si nechtěně (například při vyndavání fotoaparátu z brašny) přenastaví expoziční režim. Mnohým fotografům rovněž jistě přijde vhod možnost si na LCD obrazovce zobrazit elektronickou vodováhu, díky které je možné si srovnat horizont u kýženého záběru.

Celkově se změnil design a rozmístění ovládacích prvků (zřejmě kvůli existenci výklopného displeje) na zadní straně zrcadlovky. Tlačítka jsou nyní více plochá. Nová zrcadlovka postrádá oproti „50déčku“ samostatný joystick. Jeho funkci tak na zadní straně přístroje přejímá vylepšený 4cestný volič, jenž je lemován otočným prstencem s příjemně tuhým chodem.

Autofokus nové zrcadlovky ostří kvapně, což nás příjemně potěšilo. Pohled do matnice optického hledáčku sice nepůsobí tak prostorně jako u modelu DSLR EOS 7D (hledáček se 100% pokrytím záběru), ale jinak nemůžeme danému hledáčku nic vytknout (poskytuje komfortní zobrazení informačních údajů).

Užitečnou pomůckou DSLR aparátu 60D je elektronická vodováha, která umožňuje si fotografovi během fotografování srovnat horizont

V menu fotoaparátu jsme si všimli, že je mimo jiné možné manuálně nastavovat expoziční parametry v režimu nahrávání FullHD videa. Další změnou k lepšímu, kterou například uvítají fotoreportéři, jež musí co nejrychleji zasílat pořízené snímky redakci, je možnost provádět přímo ve fotoaparátu jednoduchou konverzi fotografií (je zde např. možnost si navolit rozlišení, ve kterém bude exportován Jpeg formát atd.), které byly pořízené v surovém RAW formátu. V aparátu také lze si nově navolit režim snímání do poměru stran snímku 1:1 či 16:9 (oproti klasickému formátu 3:2).

Výklopný displej lze naklápět a otáčet do různých pozic, což je dobře.

Shrnutí:
Po krátkém osahání na nás nová digitální zrcadlovka EOS 60D zanechala pozitivní dojem. Povedená ergonomie přístroje, možnost manuální kontroly nad nahráváním FullHD videa a především existence výklopného displeje jsou jednoznačné benefity, které daný model fotoaparátu posouvají o něco výše, než tomu bylo v případě staršího modelu EOS 50D.

Fotoaparát umožňuje mít plnou manuální kontrolu nad expozičními parametry nahrávaného videa.

Je ovšem otázkou, jaký bude mít na potencionální kupce tohoto fotoaparátu jeho předpokládána cena, která by se měla orientačně pohybovat okolo 28 000 Kč (včetně DPH) za samotné tělo. Nicméně podle zástupců společnosti Canon je ovšem možné, že koncová cena „60déčka“ bude nakonec na českém trhu o něco nižší. Připomeňme si, že cena stávajícího modelu DSLR EOS 50D se nyní na trhu pohybuje okolo částky 18 000 Kč (samotné tělo). Cena vyššího modelu DSLR EOS 7D se dnes pohybuje okolo 33 000 Kč (samotné tělo), zatím nižší model fotoaparátu EOS 550D se dnes na trhu prodává za cenu cca 16 000 Kč (samotné tělo). Na trhu by se měl nový model zrcadlovky EOS 60D objevit zhruba na konci září 2010.

V menu zrcadlovky nalezneme také dispozici jednoduchých úprav RAW formátu, které lze provádět přímo ve fotoaparátu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: