Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Profesionální stativ Vanguard Alta Pro 263AT v praxi
27. ledna 2010, 08.00 | Dostali jsme do redakce k otestování zajímavý stativ Vanguard Alta Pro 263AT, který díky své konstrukci přináší možnost velmi flexibilního použití. Více viz náš článek.
Musíme přiznat, že jsme se na redakční test stativu Vanguard Alta Pro 263AT těšili, neboť se jedná o profesionální stativ s inovativní konstrukcí, která dovoluje skutečně velmi flexibilní použití (například při fotografování makra či z neobvyklých perspektiv). Díky tomu nabízí daný stativ velmi dobrý poměr výkon/cen. Ale nebudeme předbíhat a zkusme si uvedený stativ pro začátek nejdříve popsat.
Po vybalení z krabice působí Vanguard Alta Pro 263AT, zdánlivě obyčejně, protože zprvu máme pocit, že se před námi nalézá standardní tripod. Jenže zdání klame. Už při prvním potěžkání v ruce bylo jasné, že budeme mít co do činění s profesionálním stativem, který je až na malé výjimky celý vyveden z kovu.
Po prolistování jednoduchého manuálu jsme se jali stativ rozložit a konečně vidět praxi avizovanou inovativnost jeho konstrukce. Uvedený tripod totiž disponuje tzv. „MACC“ systém („Multi-Angle Central Column“), který představuje středovou tyč stativu, jenž je možné poměrně flexibilně vyklápět v rozsahu úhlů 0 – 130 stupňů. Toto přeci jenom každý stativ nedokáže. Uvedená dispozice se bude dobře hodit například při fotografování makra. Středovou tyč je možné vyklápět po vyklopení speciální páčky, která v sepnutém stavu uzamyká výklopný kloub. Tato páčka je opatřena zasouvací pojistkou, která znemožňuje její náhodné vyklopení.
S tyčí stativu je samozřejmě možné sjet dolů, a tak se může ještě více přiblížit k makroobjektům na zemi (k tomu je ale vhodné mít stativovou hlavu). Středová tyč stativu má šestiúhelníkový tvar, takže se v těle tripodu neprotáčí.
Na konci tyče je malá kulovitá pojistka (jedná se o podobný princip jako u deštníku), která brání, aby náhodou povolená tyč s fotoaparátem nevypadla ze stativu. Dalším bezpečnostním prvkem, je oranžový kroužek z pryže, který v případě propadnutí tyče, utlumí její náraz na spodní zarážku.
Vysunutí dané tyče lze samozřejmě fixovat pomocí utahovací páčky. Po zmáčknutí pojistky lze středovou tyč ze stativu úplně vyjmout. Na konci tyče jsou uvedeny bezpečnostní rysky, za které už uživatel nesmí tyč vysouvat, poněvadž by jinak hrozilo její vypadnutí ze stativu.
Konec středové tyče obsahuje plošinku kruhového tvaru, ze které uprostřed vyčnívá stativový šroub pro připevnění fotoaparátu nebo kulové hlavy. Zde se dostáváme k jedné z mála nevýhod, která nám na tomto stativu vadí. Tripod totiž v sobě nezahrnuje stativovou hlavu, jejíž koupě bohužel představuje další finanční investici. Pochopitelně tento aspekt nebude vadit uživatelům, kteří už mají vlastní kulovou hlavu ke stativu, ale pro ostatní fotografy to již nemusí být zrovna potěšující zpráva. Samozřejmě na stativu je možné fotografovat i bez stativové hlavy, ale tripodová hlava přináší citelně větší komfort například při fotografování na výšku.
Dodejme, že plošinka se stativovým šroubem je vybavena gumovou vložkou, která chrání tělo fotoaparátu před poškrábáním, jež by mohlo nastat při příliš silném utažení přístroje. Na zmíněné plošince rovněž nalezneme zašroubovaný adaptér, s jehož pomocí lze na stativ připevnit stativovou hlavu, která má větší závit. Namontovanou stativovou hlavu lze na plošince fixovat malými šrouby s inbusovou hlavičkou.
Další předností stativu, která umožní kromě již zmíněného fotografování makra, také snímání z podhledové perspektivy, je možnost po zmáčknutí příslušné pojistky vyklápět všechny tři nohy stativu do úhlů 25 – 50 – 80 stupňů. Jen pro představu, při rozložení noh tripodu v úhlu cca 80 stupňů máte stativ téměř na zemi a pokud k tomu ještě vyklopíte středovou tyč, tak můžete dokonce fotografovat objekty na zemi z blízkosti několika centimetrů. Dodejme, že polohu vyklopených noh tripodu můžeme aretovat pomocí příslušného šroubu, kterému nechybí utahovací nástavec vyvedený z plastu (nicméně, jak se dočtete dále v textu, nefunguje zmíněná aretace polohy noh zrovna podle našich představ).
Zasouvací díly noh stativu se fixují pomocí plastových páček, které mají příjemný ergonomický tvar (páčky se dobře uchopují a nekloužou pod prsty). Přesto nás plastový materiál, ze kterého jsou tyto páčky vyrobeny, uvádí trochu do rozpaků. I když je patrné, že tyto páčky jsou vyrobeny z velmi bytelného plastu, tak nám přijde škoda použít plastový materiál, u jinak celokovového stativu, zrovna na tak exponované součástky. Jinak k funkčnosti těchto páček nemáme žádných výhrad, protože jimi lze rychle a snadno „bez páčení“ utahovat/povolovat jednotlivé díly nohy stativu.
Nohy tripodu jsou na konci opatřeny kovovým bodcem, který slouží k lepšímu chycení stativu na tvrdých površích (například na skále). Okolo bodce je umístěn adhezní disk z plastu, kterým lze šroubováním zakrýt špičku bodce.
V místech, kde jsou na stativu umístěné klouby výklopných nohou tripodu, nalezneme kruhovou vodováhu a rovněž kovové poutko, které můžeme použít pro zavěšení stativu například na fotobatoh (na poutko můžeme také zavěsit utahovací adaptér s inbusem, který je součástí balení ke stativu).
Horní dílce noh tripodu jsou zhruba do poloviny chráněny pryžovou hmotou, které usnadňuje uchopování stativu při jeho přenášení či skládání. V zimě tyto pryžové povlaky preventivně chrání fotografa proti nepříjemným komplikacím, ke kterým může dojít při styku pokožky s podchlazenými kovovými součástkami. Pryžový povlak vypadá sice kvalitně, ale je pravděpodobné, že postupem času bude tento materiál vykazovat známky výrazného opotřebení.
Stativ Vanguard Alta Pro 263AT – hlavní charakteristika:
- Výška (ve složeném stavu): cca 63 cm
- Výška (ve rozloženém stavu): cca 165 cm
- Průměr noh stativu: cca 26 mm
- Možnost vyklopení středové tyče: Ano (v rozsahu úhlů 0 – 130 stupňů)
- Možnost vyklopení noh stativu: Ano (samostatně nastavitelné nohy v rozsahu úhlů 25 – 80 stupňů)
- Použitý materiál: Hořčíková slitina (vyjma menších součástek, které jsou zhotovené z plastu a pryže)
- Rychloutahovací páčky fixující nohy stativu bezpečností prvky (ochranný kroužek „Anti-Shock“; pojistky na středové tyči a na některých páčkách; systém dvojího zámku; apod.); možnost navýšit výšku stativu až na 172 cm; pěnové rukověti; vak na zatížení stativu; utahovací nástroj s inbusem je součástí balení; kovové bodce s možností jejich zakrytí pryžovými disky
- Váha: cca 2 Kg
- Maximální nosnost: 7 Kg (doporučená nosnost od výrobce je 5 Kg)
Další informace o stativu Vanguard Alta Pro 263AT naleznete na stránkách výrobce
Naše postřehy z praxe
Dostáváme se k našim postřehům, které jsme nabyli během fotografování s uvedeným stativem. Přiznáváme se rovnou „bez mučení“, že na nás v praxi udělal testovaný stativ příznivý dojem. V textilním pouzdře, jež je součástí balení, a které je mimochodem precizně dílensky zpracované, je možné uvedený stativ pohodlně přenášet (váha stativu, která činí cca 2 kg, se pak tolik „nepronese“, jak by tomu bylo případě jeho nošení v ruce). Pouzdro má zpevněné dno, což minimalizuje riziko jeho poškození. Pouzdru stativu nechybí popruh s nastavitelnou délkou a tkanička se dvojicí utahovacích kuliček. Dodejme, že podle výrobce disponuje uvedený tripod maximální nosností 7 kg (doporučená zátěž je ovšem do cca 5 kg).
Složení a rozložení stativu je díky sofistikované konstrukci (například jednoduché utahovaní dílů pomocí páček), dílem několika málo sekund, což hodnotíme pozitivně.
Zásluhou kovových bodců si uchovává testovaný dobrou stabilitu například na kamenech či jiných tvrdých površích. Oceňujeme, že lze bodce v případě potřeby zakrýt šroubovatelnými hlavičkami, které jsou vyrobeny z plastu.
Nohy stativu lze pohodlně skládat a vysouvat pomocí systému jednoduchých fixačních páček, což oceňujeme. Na druhou stranu považujeme za nevýhodu fakt, že jsou tyto aretační páčky vyrobené z plastu a ne z kovu, který si bezpochyby uchová větší odolnost (zejména v mrazu).
Stativ je možné standardně rozložit až do výšky cca 163 cm, což je potěšující zpráva pro fotografy, kteří disponují větší tělesnou výškou (pozn. autor recenze měří 190 cm). Je třeba zmínit, že výše uvedená hodnota cca 163 cm je platná pro stativ s plně vysunutou středovou tyčí (se zasunutou středové tyčí má testovaný stativ výšku cca 131 cm) a se standardním rozestupem nohou tripodu cca 114 cm. Když jsme snížili vyklopení noh stativu na rozestup cca 77 cm (nevýhodou tohoto úkonu je ovšem snížení stability stativu – v tomto případě je třeba tripod zatížit pomocí přibaleného vaku s možností vložení zátěže), tak je možné mít u vysunutého tripodu výšku až cca 172 cm, což je opravdu dost.
V souvislosti s vyklápěním nohou tripodu si ovšem neodpustíme kritickou poznámku. Není nám totiž jasná úloha aretační páčky, která by podle manuálu výrobce měla fixovat polohu vyklopených nohou stativu, protože i při jejím plném utažení nedošlo k prakticky k žádné aretaci polohy vyklopených noh. V praxi nám tento problém sice nepřinesl žádnou dramatickou komplikaci, nicméně nám přišlo dosti nepohodlné neustále přenastavovat vyklopené nohy tak, aby v případě, že s nimi bylo nedopatřením hnuto (například při přemísťování tripodu), byly nohy vyváženy podle kruhové vodováhy.
V praxi jsme museli uznale „smeknut“ nad tím, jak velkou flexibilitu nabízí testovaný stativ v oblasti polohování nohy a středové tyče, na které je umístěn fotoaparát. Díky tzv. „MACC“ systému je možné například vyklopit středovou tyč stativu mimo jiné vodorovné polohy, takže můžeme v pohodě fotografovat například makrofotografii, snímat s fotoaparátem tzv. „na výšku“ i bez stativové hlavy (byť omezeně) či použít stativ jako „ šibenici“ pro zavěšení různých fotopříslušenství (viz například náš starší článek ZDE). Rovněž velmi oceňujeme dispozici stativu vyklopit jeho nohy až do úhlu 80 stupňů, takže je možné fotografovat s aparátem takřka u země.
Dosud jsme testovaný tripod spíše chválili, a tak je namístě vyjmenovat rovněž jeho nedostatky, kterých sice není mnoho, ale určitě stojí za zmínění. V první řadě je to již předestřený problém s nemožností adekvátně uzamknout polohování vyklopených noh stativu. Nezamlouvají se nám plastové utahovací páčky (podle nás měly být tyto exponované součástky vyrobené z kovu, aby nabízely větší odolnost vůči opotřebení), které jistí vysunutí/zasunutí noh stativu.
Za slabinu stativu také považujeme ne příliš odolnou metalízu tubusu noh tripodu, která se snadno poškrábe. Dovedeme si tak představit, že černá metalíza noh stativu při drsném zacházení se tripodem, vezme z větší míry brzy tzv. „za své“.
Za citelný nedostatek rovněž považujeme absenci stativové hlavy, kterou si uživatel musí ke stativu dodatečně zakoupit (pokud ji ovšem již daný uživatel nevlastní), v případě, že si přeje mít při fotografování s uvedeným tripodem větší uživatelský komfort (například při fotografování panoramatických snímků anebo při fotografování na výšku).
Závěr:
Na závěr si položme důležitou otázku a to sice, komu je vlastně testovaný stativ Vanguard Alta Pro 263AT určen. Podle nás je uvedený stativ určen pro náročné fotoamatéry, kteří ocení jeho téměř celokovovou konstrukci. Daným stativem jistě nepohrdnou ani profesionální fotografové, kteří hledají lehčí a různorodě polohovatelný stativ pro flexibilní fotografování v exteriéru (pozn. těžké studiové stativy tento tripod „trumfnout“ nedokáže). Testovaný stativ poskytne nemalou službu také fotografům, kteří se zabývají žánrem makrofotografie, protože jim umožní fotografovat s aparátem v minimální vzdálenosti od snímaného objektu.
Pro fotografy, kteří již vlastní stativovou hlavu, nabízí stativ, jehož cena se pohybuje okolo cca 2 800 Kč velmi příznivý poměr cena výkon. Pro uživatele, kteří zatím stativovou hlavu nevlastní (a budou si ji muset koupit), již stativ takové „terno“ nepředstavuje (například kulová hlava Vanguard SBH-200 stojí cca 2 200 Kč, což představuje skoro 80 % ceny daného stativu).
Mezi silné stránky testovaného stativu patří jeho bytelné zpracování, kovová konstrukce, možnost umístit fotoaparát až do výšky cca 172 cm, inovativní systém vyklápění středové tyče v rozsahu 0 – 130 stupňů a možnost naklopit nohy tripodu až do úhlu 80 stupňů.
Chválíme obsah balení, které kromě kvalitního pouzdra na stativ, také obsahuje vak na závaží, kterým lze zatížit tripod a tím zvýšit jeho stabilitu. Vyzdvihnout také musíme také promyšlené ochranné prvky, které minimalizují případně poškození fotoaparátu (například bezpečnostní kroužek na středové tyči, který utlumí případný naráz při nenadálém proklouznutí středové tyče tělesem stativu směrem dolů).
Mezi slabé stránky zkoušeného tripodu patří plastové utahovací páčky, málo odolná metalíza dílů stativových noh, absence stativové hlavy (nutnost další finanční investice), nedostatečná funkčnost páčky na aretaci nastavené polohy u vyklopených noh tripodu.
Sečteno podtrženo, i přes výše vyjmenované nedostatky, považujeme testovaný tripod Vanguard Alta Pro 263AT za velmi solidní stativ, který dokáže náročným fotografům poskytnut široce flexibilní služby v různorodých fotografických situacích.
Poznámka:
Děkujeme společnosti MD Distribution za zapůjčení stativu Vanguard Alta Pro 263AT k redakčnímu otestování.
Další foto:
Videa, které se váží k testovanému stativu Vanguard Alta Pro 263AT: