Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Proč LCD displej zkresluje?
29. ledna 2001, 00.00 | Proč se u nových digitálních fotoaparátů již nedá věřit obrazu zobrazovanému na LCD displeji? Na vině je paradoxně modernizace CCD snímačů! Více v dnešní poradně.
V dnešním článku si odpovíme na otázku, kterou jsme dostali do našeho redakčního emailu. Pan Konopásek se ptá. "Používám digitální fotoaparát Sony a někdy se mi stává, že se na displeji před expozicí zdá scéna přeexponovaná, a když snímek pořídím, je v pořádku. Jde o chybu fotoaparátu?"
Popisovaný jev bohužel není vadou vašeho fotoaparátu, kterou by bylo možné reklamovat, ale je nepříjemnou konstrukční vlastností některých nových digitálních fotoaparátů. Neomezuje se pouze na fotoaparáty Sony, ale můžeme se s ním setkat i u celé řady jiných fotoaparátů. Namátkou mohu jmenovat nový Canon PowerShot G1, který právě testujeme.
Vždy platilo, že největší výhodou LCD displejů proti optickým hledáčkům byla právě přesnost zobrazení toho, jak se fotoaparát v reálných podmínkách bude chovat. Důvod je jednoduchý. Obraz, který byl zobrazován na LCD displeji, je získáván přímo z CCD snímače s aplikováním veškerého nastavení. Tak to aspoň bývalo do uvedení 3 milionových snímačů. U těch jako první společnost Sony zavedla trochu jiné řešení. Protože rozlišení snímače je již příliš vysoké na to, aby se zaznamenávaly všechny informace i při zobrazování náhledu, přímo v elektronice snímače je zabudován speciální režim právě pro zobrazování plynulého náhledu. V praxi to znamená, že se zaznamenává pouze obraz z malé skupiny bodů snímače a navíc je zjednodušena i logika expozice.
Tento nový přístup sebou přinesl plynulé zobrazování na LCD displeji, které samozřejmě uživatele potěší. Bohužel částečně ubral na přesnosti zobrazení. Například všechny CCD snímače nové série od Sony na displeji zobrazují prvotřídní blooming, který na snímcích následně není. To je způsobeno tím, že odstraňování tohoto jevu probíhá až při expozici poměrně složitým způsobem zkracování expozice. Dalším vedlejším efektem je čtenářem popisovaná nepřesnost zobrazení jasu ve scéně. Ta je opět důsledkem toho, že komplikovaná expoziční logika není používána pro výpočet hodnot expozice při náhledu.
A na závěr praktická rada. U některých fotoaparátů pomáhá částečné namáčknutí spouště, které přinutí fotoaparát k provedení kompletního expozičního výpočtu. Proti bloomingu to sice nepomáhá, ale aspoň víte, jak dopadne expozice. To je důležité zejména u manuálního či poloautomatického nastavení, protože pokud fotoaparát pracuje plně automaticky, tak na výsledku uživatel stejně moc nezmění.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024