Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Představujeme: Peter Lik
Peter Lik
24. října 2011, 00.00 | Peter Lik, Australan s českými kořeny, patří mezi nejrespektovanější a nejdráže prodávané fotografy krajiny na světě. Jeho panoramatické fotografie produkované v limitovaných edicích jsou často srovnávány s tvorbou Anselma Adamse. Kromě jiného je nyní můžete vidět i v jeho první evropské galerii v Praze.
Peter Lik se narodil v roce 1959 v Melbourne českým emigrantům, kteří odešli z Evropy po druhé světové válce. V současnosti žije v USA a kromě respektu odborné veřejnosti se díky pořadům na NBC stal i populární celebritou. Přesto, když jsem jej poprvé osobně potkal na fotografickém veletrhu PhotoPlus v USA, skoro jsem ho ani nepoznal. Žádné hvězdné manýry, žádné drahé obleky – Peter je příjemný, bodrý Australan, se kterým se velice dobře povídá o fotografii. Naše setkání proběhlo před více jak třemi lety, a protože jeho tvorba se prezentuje a prodává zejména v USA, skoro jsem na toto setkání zapomněl.
Před asi dvěma měsíci mne oslovil jeden známý, že v Las Vegas viděl Peterovu tvorbu a že jej ohromně zaujala. Říkal, že je škoda, že něco takového není v Evropě k vidění, a já s ním souhlasil. Do Evropy se dostávala Likova díla jen sporadicky a najít je v galeriích bylo problematické. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, když jsem zjistil, že první evropská galerie, prezentující výhradně jeho práce, byla otevřena právě v Praze.
Jak se stát slavným fotografem?
Životní příběh Petera Lika je klasickým příkladem „amerického snu“. Peter je samouk, který nikdy nezískal žádné formální fotografické vzdělání. Ve svém životopisu uvádí, že začal fotografovat již v dětství s fotoaparátem Kodak Brownie, ale s vážnou tvorbou začal až v roce 1984, kdy se vydal na cestu do USA a během několika měsíců procestoval prakticky všechny státy unie. Poté pracoval pro australskou agenturu cestovního ruchu a své fotografie začal prodávat v pohlednicovém formátu. Až v roce 2003 otevřel svou první galerii v USA, konkrétně na Maui, a od té doby se začala jeho prestiž velice rychle šířit. Fotografie Petera Lika nabízejí nejen líbivé motivy, které se logicky komerčně dobře prezentují, ale hlavně neuvěřitelnou preciznost obsahovou i samotného zpracování. Lik prodává zejména velkoformátové panoramatické fotografie v nádherných dřevěných rámech, které tiskne, finišuje a certifikuje jeho vlastní společnost v Las Vegas. Z neznámého australského samouka se postupně vypracoval na jednoho z nejlépe placených fotografů světa a jeho snímek The One byl prodán za 1.000.000 USD. Dodnes se hrdě hlásí ke svým českým kořenům, a proto je symbolické, že právě Praha prezentuje důstojným způsobem jeho práce jako první v Evropě.
Jak vznikají fotografie Petera Lika?
Peter Lik patří mezi nejoceňovanější žijící fotografy vůbec. Proto je jistě nasnadě otázka, jakou technikou pracuje? Již několik lidí se mne ptalo, nakolik jsou jeho fotografie opravdu fotografiemi a nakolik se jedná spíš o počítačovou grafiku, protože výsledek nabízí opravdu brilantní kresbu a barvy. A odpověď?
Peter Lik již od roku 1984 fotografuje na klasický filmový materiál. Používá velkoformátový panoramatický fotoaparát, takže snímky vznikají v jedné expozici. Podle jeho vlastních slov často experimentuje s digitálními stěnami, což je vidět na řadě jeho portrétů „při práci“, ale přiznává, že stále je pro něj hlavním pracovním materiálem film. Filmy si sám zpracovává a jeho společnost je následně digitalizuje, počítačové dokončuje a samozřejmě i tiskne a finišuje.
Nejznámější jsou Peterovy panoramatické fotografie, které nabízí v šíři až 280 cm v ručně na míru dělaných rámech z italského dřeva. Tisk probíhá v přísně střežených prostorech společnosti a je považován spolu s finishingem za jedno z jeho důležitých tajemství, které jej odlišuje od ostatních umělců.
Tajemství obchodního úspěchu spočívá v exkluzivitě
Fotografie Petera Lika jsou bezesporu špičkové, přesto zůstává otázkou, proč právě jemu se podařilo stát se jedničkou? Odpověď tkví nejen ve fotografiích, ale i v celkovém přístupu. Peter Lik velmi brzy pochopil, že opravdového obchodního úspěchu lze dosáhnout jedině exkluzivní kvalitou a přístupem. Proto každá jednotlivá fotografie z jeho Artist Proof série je kontrolována přímo autorem. Proto jsou všechny jeho fotografie vyráběny na jednom místě jeho vlastní společností, a proto drtivou většinu svých prací prodává pouze v limitovaných edicích převážně přes vlastní galerie. Pouze Open Edition není nabízena v omezeném množství, u všech ostatních snímků existují pouze desítky či stovky kopií na celém světě. Například u Artist Proof edice je maximum kopií stanoveno na pouhých 45 kusů, u platinum edition na 20!
Pražská galerie Petera Lika
Projekt pražské galerie má sám o sobě zajímavý příběh. Na rozdíl od amerických galerií, které vlastní přímo Peter Lik a jsou většinou na turisticky exponovaných místech, jako je Las Vegas či Miami, v Praze stál za zrodem galerie soukromý sběratel. Právě soukromá sbírka se stala základem expozice, kterou můžete zhlédnout na pražském Novém Smíchově a dokonce je možné vybrané snímky i zakoupit.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024