Pohled čtenáře: Kruhové světlo Soligor RL-50 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Pohled čtenáře: Kruhové světlo Soligor RL-50

Kruhové světlo Soligor RL-50

29. března 2004, 00.00 | Fotíte často makrosnímky? Pak by vás mohlo zajímat krátké seznámení s kruhovým světlem Soligor RL-50 pro 52 mm systém, o kterém píšeme v následujícím článku.

Celé světlo se skládá z kruhové zářivky, cylindru reflektoru, ovládací jednotky s paticí do bleskových sáněk, 52 mm adaptéru, ramena s paticí a síťového adaptéru. Celý reflektor se zářivkou se dá našroubovat na objektiv se závitem 52 mm (a s redukčním kroužkem na menší). Je vůči objektivu otočný. Zařízení stojí v obchodě, ze kterého jsem je na krátké otestování vypůjčil, 3900,- Kč.

Začal bych návodem k použití:

Celkový dojem, design, provedení a funkčnost
Kornout cylindru je z materiálu, který funguje jako světelný box a má výšku 85 mm, se zadním členem rovných 100 mm. To je zároveň vzdálenost přední strany objektivu od předmětu, pokud fotografujete s nasazeným cylindrem. Já jsem prostrčil objektiv svého Nikonu CP 5000 dírou, takže jsem byl o něco blíž. Bez cylindru se dá fotografovat asi od 3-4 cm od prstence reflektoru, v bližší vzdálenosti je již málo světla ve středu záběru - digitální kompakt se dá ale přisunout blíž k jedné straně a využít světla části prstence.

Celé zařízení působí lehce, materiálově a provedením ničím nepřekvapí. Nepůsobí dojmem nějakého sofistikovaného, perfektně vyrobeného zařízení, spíš takového levnějšího "udělátka".

Světelný výkon
V návodu a na zadní straně ovládací jednotky je tabulka udávající hodnoty v luxech s cylindrem a bez cylindru. Protože tyto údaje jsou dost nepraktické, vzal jsem Sekonic a při 100 ISO jsem naměřil na úrovni hrany cylindru clonu 5,6 a 2 desetiny pro čas 1/60 a tatáž hodnota se vyskytovala ve středu prstence ve vzdálenosti cca 4 cm při odstraněném cylindru. Při praktických zkouškách jsem pracoval s časem 1/125 a clonou až 6,7, což byly hodnoty, které už potřebovaly softwarově upravit, ale podle ukázek to nijak nevadilo.
U přístroje se uvádí světelný výkon ještě při vzdálenostech 200 a 300 mm. Zde už ale rozhodně není rovnoměrné nasvícení snímané plochy.

Rovnoměrnost světla
Na obrázku je vidět, že světlo se soustřeďuje na střední část průměru asi 70 mm a do stran již vykazuje úbytek. To by ale při focení malých předmětů, pro které je zařízení určeno, nemělo vadit. Bez cylindru se střed zatemňuje asi od výše zmíněných 3-4 cm.

Teplota chromatičnosti
V návodě je udávána 5000°K s tolerancí 10%. Nastavil jsem jen orientačně při focení balanc na plné slunce, snímek vyšel žlutě. Pravděpodobně by mělo nejlépe fungovat nastavení balance na Flash, ale výsledek šel do červena. Nakonec jsem měl nejlepší barevnost při automatice, vše by napravila kalibrace na bílý papír, což by neměl být problém.

Ukázkové snímky
Snímky oka
1. je s cylindrem - tedy přibližně z 9 cm, 2. jen s reflektorem ze vzdálenosti cca 3 - 4 cm (oko je moje vlastní, tak nevím, kolik jsem se přesně přiblížil. Světlo rozptýlené cylindrem je kvalitnější. Lékařům by asi vadilo, že prstenec zakrývá část duhovky. To by odpadlo s ještě trochu větší vzdáleností blesku od oka (tak kolem 14 cm, což ovšem přináší menší světelný výkon a tedy požadavek vyšší citlivosti ISO a na makroobjektiv delšího ohniska. U druhého snímku už jsou vzhledem k maličké vzdálenosti zdroje světla od objektu dramatické rozdíly v úbytku světla. Svoje dělá i neexistence cylindru. Zde mě napadá, že by bylo vhodné, kdyby se cylindr dal koupit jako náhradní díl a zkrátit na nejčastěji používanou délku.

Hodinky
Použit cylindr. U lesklé věci je potřeba hlídat, co se začne lesknout odrazem světelného zdroje. Vzhledem k tomu, že zdroj je stálý, je to vidět při kompozici. U záblesku by s tím byl větší problém.

Bankovka
Snímek ze vzdálenosti asi 200 mm s cylindrem. Cylindr již omezuje světelný kužel a světlo není rovnoměrné. Nepřikládám ukázku, ale pokud není přímý požadavek na osové světlo, i bez cylindru jsou patrny značné úbytky do stran od průměru cca 10 cm, takže při takových záběrech už bych považoval za vhodnější jiný zdroj světla.

Závěrem
Řekl bych, že toto stálé kruhové světlo může být velmi užitečným pomocníkem v případě, že fotograf potřebuje mít vytvořeny stálé, standardní podmínky pro snímání opakujících se objektů. Např. mincí, známek, zbožíznaleckých detailů, v lékařské praxi např. kožních problémů apod. Jistota, že přiklopí foťákem s cylindrem fotografovaný objekt a při stále používaném čase a cloně dostane vždy stejný výsledek je k nezaplacení. Pro občasné focení a "hračičkaření" je to zbytečný luxus.

:: Zahraniční stránky výrobce
:: Stránky dovozce

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: