Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Podzimní novinky u Sigmy
2. října 2008, 00.00 | V posledních dnech (na Photokině 2008) se „vyrojilo“ pár novinkových produktů od společnosti Sigma. Sigma představila prototyp nové DSLR Sigma SD15, nový kompaktní fotoaparát Sigma DP2 se snímačem Foveon X3. Do rodiny objektivů přibyly čtyři novinky (24-70mm f2,8; 50mm f1,4 Four Thirds a dva nové telekonvektory. Pro milovníky makrofotografie Sigma přichystala svůj nový makro-blesk EM-140. Pojďme si tyto novinky blíže představit.
Nový model digitální zrcadlovky Sigma SD15Tento fotoaparát byl na Photokině představen pouze jako vyvíjený prototyp v zaskleném boxu, takže bohužel nebyla možnost si ho vzít do ruky a pořádně ho prozkoušet. Má být následovníkem modelu DSLR Sigma SD14. Stejně jako předchozí model bude snímač této zrcadlovky typu Foveon s označením Foveon X3. Stejný snímač má již v sobě i nově představený kompaktní fotoaparát Sigma DP2. O princip technologie Foveon se můžete dočíst například zde:
::.. http://www.digineff.cz/cojeto/ccd/ccd6.html.::.
Nová digitální zrcadlovka Sigma SD15 bude mít „foveonovské“ fyzické rozlišení 4,7 megapixelů. V praxi by to, díky zvláštní konstrukci snímače, mělo představovat podání detailů jako u DSLR s rozlišením 14 megapixelů (konstrukce snímače obsahuje tři na sobě položené křemíkové vrstvy po jednotlivých RGB kanálech – každá má 2,652 × 1,768 pixelů). Nicméně toto srovnání může být diskutabilní, protože fyzické rozlišení je pořád pouze 4,7 megapixelů (i když ve třech vrstvách) a je problematické to objektivně porovnávat se skutečným rozlišením u standardních DSLR. Velikost snímače Foveon X3 je 20,7×13,8 mm a rozměr jednotlivých fotodiod je 7.8µm. Foveon snímače bývají oceňovány pro velmi dobré podání barev (podobné schopnostem kinofilmu) a pro nízkou hladinu rušivého digitálního šumu. Nevýhodou jsou například vyšší nároky na chlazení snímače, protože se musí chladit tři na sobě položené vrstvy fotodiod. Celkově se Foveon snímače zatím v současnosti nějak „masově“ nerozšířily.
Fotoaparát Sigma SD15 bude mít v sobě nový obrazový procesor s označením TRUE II. Ten má podle výrobce zajišťovat větší rychlost zpracování dat, věrné zobrazení barev, vysokou úroveň podání detailů a kvalitní tonální gradaci obrazu. Sigma SD15 má LCD displej o úhlopříčce 3 palce a optický hledáček, který by měl mít 100% pokrytí. V současné době nejsou dostupné podrobnější specifikace o modelu DSLR SD15. Když to shrneme, tak je těžké říci, v čem s čím opravdu novým (oproti předchozí DSLR Sigma SD14) vlastně přichází nová Sigma SD15. Vypadá to, že oproti předcházejícímu modelu SD14 nedošlo u nového fotoaparátu SD15 ke nijak dramatickým změnám. Jedinou opravdu výraznější změnou je použití nové obrazového procesoru TRUE II. Drobné změny byly provedeny v designu přístroje a lze očekávat nějaké korekce technických "neduhů" Sigmy SD14. Na potvrzení či vyvracení tohoto zdání si budeme muset nějaký čas počkat, až bude o Sigmě SD15 uvolněno více informací a až bude fyzicky dostupná k vyzkoušení. Cena a datum uvedení Sigmy SD15 na trh je zatím neznámé.
Novinkový kompakt Sigma DP2Fotoaparát Sigma DP2 přichází po předchozím modelu Sigma DP1. Je zajímavý (stejně jako jeho předchůdce), že obsahuje stejný snímač (potažno i rozlišení) jako digitální zrcadlovky od Sigmy (například Sigma SD14 a Sigma SD15). Jedná se o Foveon X3, o kterém byla už řeč výše. Díky tomu nabízí stejně jako DSLR kreativní možnosti práce s hloubkou ostrosti a rozostření pozadí. Zatímco předchozí model nabízel pevné ohnisko objektivu 16,6 mm (eq. kinofilmu 28mm při světelnosti f4), tak nový model Sigma DP2 se trochu nepochopitelně pouští do pevného ohniska 24,2 mm (eq. kinofilmu 41mm při světelnosti f2.8), které je na kompakt poněkud atypické. Objektiv sice nabízí lepší světelnost, ale předchozí ohnisko 28mm (u modelu Sigma DP1) bylo přeci jenom použitelnější na například krajinou či reportážní fotografii. V konstrukci objektivu jsou požity dva asférické optické členy s anti-reflexními úpravami.
Další rozdílem, kromě použitého objektivu, je použitý obrazový snímač. Předchozí model Sigma DP1 měl procesor Sigma True. Nový fotoaparát Sigma DP2 je vybaven novým obrazovým procesorem TRUE II., který je stejný jako u nové DSLR Sigma SD15. Vzhled fotoaparátu a jeho rozměry nedoznaly velkých změn. Mírně se zvětšila tloušťka fotoaparátu (o 4mm) a trochu se obměnil layout rozmístění ovládacích tlačítek na zadní straně fotoaparátu (přibylo také jedno nové tlačítko). Rozměry fotoaparátu jsou 113.3mm x 59.5mm x 54.6mm a hmotnost cca. 240g. Hodnoty nastavitelné citlivosti ISO zatím nejsou známy (předchozí model měl maximální citlivost ISO 800, rozšiřitelnou eventuálně na 1600 ISO). Rozsah expozičních časů závěrky má fotoaparát 15s -1/2000s. Expoziční režimy (Program AE, Priorita času a clony, Plný manuál) a měření expozice (průměrové, zdůrazněný střed a bodové) jsou podobné jako u DSLR.
Ve fotoaparátu nalezneme TFT LCD displej s úhlopříčkou 2,5“ palce, který umožňuje zobrazit 100% záběru. Fotoaparát má Hot-Patici pro použití externího blesku (například blesk Sigma EF-140). Na tuto Hot-Patici můžeme rovněž nasadit i dokoupitelný externí optický hledáček Sigma VF-21. Ve fotoaparátu také nechybí zabudovaný interní blesk, jehož vyklopení se ovládá manuálně. Kompakt Sigma DP2 umí, stejně jako jeho předchůdce nahrávat video. Vedle ostření autofokusem je možné i ostření manuální. Filtrový závit má fotoaparát o průměru 46mm. Sigma DP2 umí ukládat snímky do formátu RAW či JPEG. Pro zpracování Sigma RAW formátu je určen s fotoaparátem dodávaný software Sigma Photo Pro. Stejně jako u nové digitální zrcadlovky, výrobce zatím nezveřejnil cenu a termín dodání fotoaparátu Sigma DP2 na trh.
Další novinky předvedla společnost Sigma na Photokině 2008 v oblasti objektivů. Nově do „optické rodiny“ přibyly čtyři nové objektivy a dva telekonvertory.
Objektiv Sigma 24-70mm F2.8 EX DG HSMTento zoomovací objektiv skýtá světelnost f2,8 a poměrně univerzální rozsah ohnisek (pro full-frame DSLR) 24 – 70mm. Ten by mohl být použitelný jako základní objektiv například nejen pro krajinářskou fotografii ale i na fotografování portrétů. Objektiv nemá optickou stabilizaci. Délka tohoto kompaktního objektivu je 94,7mm a maximální průměr je 88,6mm. Clonový rozsah má objektiv F2,8 – F22.V těle objektivu je zabudovaný hypersonický motor (HSM) pro ostření autofokusem a jeho optická soustava obsahuje 14 členů, řazených ve 12 skupinách (obsahuje 3 asférické členy). Tyto optické členy obsahují vícevrstevné ochranné prvky proti nežádoucím odrazům. Objektiv má 9-ti lamelovou clonu, která je kruhového tvaru. Minimální ostřící vzdálenost je 37cm. Filtrový závit má průměr 82mm. Objektiv Sigma 24-70mm je v jednotlivých variantách kompatibilní s bajonety DSLR Sigma, Canon, Nikon, Pentax a Sony. Cenu ani časovou dostupnost, kdy bude produkt prodejný na trhu, zatím výrobce neuvedl.
Hlavní technické charakteristiky objektivu Sigma 24-70mm F2.8 EX DG HSM:
- Obsah optické soustavy: 14 členů řazených ve 12 skupinách
- Úhel záběru: 84.1°-34.3°
- Počet lamel clony: 9
- Clonový rozsah:F2,8 - F22
- Minimální ostřící vzdálenost: 38cm
- Poměr zvětšení: 1:5.3
- Průměr filtrového závitu: Ø82mm
- Rozměry:Ø88.6mm×94.7mm
- Váha: neuvedena
Tento objektiv od Sigmy s pevným fyzickým ohniskem 50mm, má vysokou světelnost f1,4. Jedná se o špičkové „sklo“, které je speciálně navrženo pro bajonety DSLR s platformou „Four Thirds“ (například DSLR od firem Panasonic a Olympus). Reálný úhel záběru u „Four Thirds“ DSLR odpovídá ohnisku 100mm (eq. kinofilmu) a tento objektiv tak spadá do kategorie středních teleobjektivů. Objektiv ideální předpoklady pro fotografování portrétní fotografie. Minimální vzdálenost, na kterou se nám s ním podaří zaostřit je 45cm. Úhel záběru je u této optiky 24,4° stupňů. Výrobce uvádí, že objektiv je vybaven optimálně tvarovanými asférickými členy pro co největší potlačení optických vad (např. chromatické aberace). Objektiv by měl podle tvrzení výrobce poskytovat vysokou hladinu kresby i u krajů objektivu a celkově by měl podávat kontrastní a ostrý obraz. Optické členy objektivu jsou opatřeny vícevrstevnou anti-reflexní ochranou pro minimalizaci nežádoucích odrazů. Lamely clony jsou kruhového tvaru a je jich 9. Clonový rozsah je F1,4-F22. Ultrasonický motor autofokusu je typu HSM. Podle výrobce zajišťuje tichý a rychlý chod. Po přepnutí lze samozřejmě s objektive ostřit i manuálně. Délka objektivu je 73,7mm a maximální průměr činí 84,5mm. Objektiv váží 530g. Na objektiv můžeme našroubovat filtry o průměru 77mm. Cenu ani časovou dostupnost, kdy bude produkt prodejný na trhu, zatím výrobce neuvedl.
Hlavní technické charakteristiky objektivu Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM
- Obsah optické soustavy: 8 členů řazených ve 6 skupinách
- Úhel záběru: 24,4°
- Počet lamel clony: 9
- Clonový rozsah:F1,4 - F16
- Minimální ostřící vzdálenost: 45cm
- Poměr zvětšení: 1:7.4
- Průměr filtrového závitu: Ø77mm
- Rozměry:Ø84.5mm×73.7mm
- Váha: 530g
Pro vyznavače extrémně širokoúhlých objektivů („Fish-eye“) představila Sigma dva nové objektivy. Je jím objektiv Sigma 4.5mm F2.8 EX DC CIRCULAR FISHEYE HSM a objektiv Sigma 10mm F2.8 EX DC CIRCULAR FISHEYE HSM. Tyto objektivy jsou určeny speciálně pro digitální zrcadlovky s APS-C snímačem od společností Sony a Pentax (poskytují čistý obraz bez „černého rámu“, který by jinak vzniknul na full-frame snímači).
Objektiv Sigma 4.5mm F2.8 EX DC CIRCULAR FISHEYE HSMUmožňuje obrovský diagonální úhel záběru 180° stupňů. Konkrétní úhel záběru je drobně liší podle rozdílů ve velikosti použitých čipů u Sony a Pentax DSLR. Světelnost objektivu je f2.8. Jeho optická soustava je tvořena 13 optickými členy, kteří jsou řazeny po 9 skupinách. V konstrukci objektivu nechybí SDL člen (nízkorozptylová čočka) pro zvýšení kvality obrazu a minimalizaci obrazových vad. Všechny čočky jsou opatřeny vícevrstevnými anti-reflexními prvky pro minimalizaci interních odrazů v objektivu. Počet lamel clony je 6. Rozsah clon je F2,8 – F22. Zajímavá je minimální ostřící vzdálenost, která je 13,5cm. Integrovaný HSM motor v objektivu slouží podle výrobce k tichému a rychlému autofokusu. Přídavné filtry se díky velké „vypouklé“ vrchní čočce na objektivu nedají šroubovat zepředu a proto se používají speciální „želatinové“ slim-filtry, které se nasazují na zadní stranu objektivu. Cena tohoto objektivu, pro DSLR Sony a Pentax, a datum jeho dostupnosti na trh výrobce zatím neuvádí.
Hlavní technické charakteristiky objektivu Sigma 4.5mm F2.8 EX DC HSM (bajonet Sony)
- Obsah optické soustavy: 13 členů řazených ve 9 skupinách
- Úhel záběru: 180°
- Počet lamel clony: 6
- Clonový rozsah:F2,8 - F22
- Minimální ostřící vzdálenost: 13,5cm
- Poměr zvětšení: 1:6
- Průměr filtrového závitu: neuveden
- Rozměry:Ø76,2mm×77,2.7mm
- Váha: 480g
Tento objektiv má světelnost f2,8 a podává obrazový úhel záběru 180° stupňů. Na rozdíl od objektivu Sigma 4,5mm má tento objektiv Sigma 10mm větší zkreslení obrazu a podání perspektivy. Rovněž má odlišný poměr zvětšení, který je 1: 3,3. Minimální vzdálenost zaostření je u tohoto objektivu 13,5cm, což v praxi u tohoto objektivu (podle údajů výrobce) znamená možnost přiblížení se k objektu až na vzdálenost 1,8cm od přední čočky objektivu. Optická soustava objektivu čítá 12 členů, řazených ve 7 skupinách. Počet lamel clony je 7 a rozsah clon je F2,8 – F22. Nechybí vícevrstevná ochrana optických členů před nežádoucími odlesky v objektivu. Cena tohoto objektivu, pro DSLR Sony a Pentax, a datum jeho dostupnosti na trh výrobce zatím neuvádí.
Hlavní technické charakteristiky objektivu Sigma 10mm F2.8 EX DC HSM (bajonet Sony)
- Obsah optické soustavy: 12 členů řazených ve 7 skupinách
- Úhel záběru: 180°
- Počet lamel clony: 7
- Clonový rozsah:F2,8 - F22
- Minimální ostřící vzdálenost: 13,5cm
- Poměr zvětšení: 1:3,3
- Průměr filtrového závitu: neuveden
- Rozměry:Ø75.8mm×82.6mm
- Váha: 500g
Sigma také představila dva nové telekonvertory Sigma APO TELE CONVERTER 1.4x a APO TELE CONVERTER 2x, které jsou speciálně určeny pro DSLR Sony. Umožňují po nasazení za objektiv na bajonet DSLR zvýšení ohniskové vzdálenosti objektivu (1,4x či 2x). Výhodou těchto speciálních telekonvertorů je podle výrobce to, že jsou kompatibilní s používáním hypersonického ostření (HSM) u objektivů, kteří mají HSM motor. Jedná se například o teleobjektivy Sigma APO 70-200mm F2.8 II EX DG MACRO HSM a APO 50-150mm F2.8 II EX DC HSM. Podobně jako u objektivů, mají tyto telekonvertory vlastní optickou soustavu, která je rovněž opatřena vícevrstevnými ochrannými prvky pro minimalizaci odlesků v objektivu. Ceny obou telekonvertorů pro DSLR Sony zatím nejsou známy stejně jako přesný termín jejich uvedení na trh.
Hlavní technické charakteristiky objektivu Sigma APO TELE CONVERTER 1.4x
- Obsah optické soustavy: 5 členů řazených ve 3 skupinách
- Multiplikace ohniskové vzdálenosti: 1,4x
- Podpora clonového rozsahu: F2,8 - F32
- Rozměry: Ø68.5 x 19.5mm
- Váha: 165g
Hlavní technické charakteristiky objektivu Sigma APO TELE CONVERTER 2x
- Obsah optické soustavy: 6 členů řazených ve 5 skupinách
- Multiplikace ohniskové vzdálenosti: 2x
- Podpora clonového rozsahu: F2,8 - F32
- Rozměry: Ø68.5 x 52mm
- Váha: 225g
Na závěr si ještě představíme nový Sigma makro-blesk EM-140 DG pro fotografování makrofotografie EM-140. Je určen pro digitální fotoaparáty Sony a Pentax. Je možné ho používat jak u digitálních tak u kinofilmových fotoaparátů. Jeho kruhový tvar je vhodný pro zhotovování bezstínové fotografie (odstraňuje případné stínění objektivem). Své uplatnění může makro-blesk Sigma EM-140 DG nalézt také v medicínské či vědecké makro-fotografii. Blesk obsahuje dvojité zábleskové trubice, které mohou být odpalovány simultálně či samostatně. Samostatné použití jen jedné zábleskové trubice podle výrobce umožňuje vytvářet kreativní stíny podporující tří-rozměrné vnímání fotografovaného objektu. Makro-blesk EM-140 má směrné číslo 14 při citlivosti ISO 100. Blesk podporuje bezdrátové propojení s okolnímí zableskovými zableskovými jednotkami (například při kombinaci s bleskem Sigma EF-530 DG Super) a umožňuje synchronicaci s rychlými časy a používání kompenzace expozice. Blesk je plně kompatibilní se systémy automatické TTL expozice. Cena ani přesné uvedení makro-blesku Sigma EM-140 zatím nejsou známy.
Hlavní technické charakteristiky makro-blesku Sigma EM-140
- Zdroj napájení: 4x AA baterie nebo 4x AA Ni-Mh akumulátory
- Směrné číslo: 14 při ISO 100
- Úhel vyklápění: Vertikálně a horizontálně 80°
- Rozměry: kontrolní jednotka: 76.7mmx136.2mmx82.4mm zablesková jednotka: 126.6mmx128.8mmx30.5mm
- Váha: 430g Zdroj: Tiskové podklady od společnosti Sigma.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024