Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
PMA 2007 klepe na dveře
PMA 2006 live
6. března 2007, 00.00 | Již za několik málo desítek hodin otevře své brány v Las Vegas největší fotografická výstava letošního roku a odhalí trendy pro rok 2007. Jaká bude? Přijměte náš tip přímo z Las Vegas.
PMA je každoročně velkým svátkem fotografie zejména pro americký trh, i když její význam je bezesporu celosvětový. Vzhledem k dvouletému cyklu photokiny bude letošní ročník největší fotografickou akcí s přídomkem 2007 na světě a otevře své brány již 8. března. Nicméně i PMA se vyvíjí stejně jako celý fotografický průmysl, takže již nyní jsou hlavní trendy v podstatě jasné.
Trocha faktů o PMA
Letošní ročník se pyšní pořadovým číslem 83, což samo o sobě svědčí o určité tradici a významu. Nicméně na rozdíl od některých jiných veletrhů, jako je třeba CES, letošní ročník PMA v Las Vegas příliš mnoho pozornosti nepřitahuje. Veletrh je na americké poměry poměrně komorní, zabírá pouze dvě patra jižní haly LVCC, což třeba ve srovnání s blížícím se veletrhem střelných zbraní je takřka nevýznamná akce. Navíc Las Vegas pojme na rozdíl od Orlanda, které se s Las Vegas v hoštění PMA střídá po dvou letech, tolik turistů, že není problém se ubytovat bezprostředně poblíž výstaviště. Na druhou stranu – v Las Vegas je slunečno, teploty přes 20 stupňů Celsia, takže kromě veletrhu a Casina lze vyrazit i na příjemný výlet do pouště.
Co se týče samotné PMA, ta tradičně otvírá své brány již dva dny před zahájením výstavy samotné, a to v rámci konferenčního programu. Letos je připraveno přes 200 přednášek a zejména v nabídce DIMA sekce je z čeho vybírat. Výstava je přibližně stejně velká jako v roce 2004, kdy se naposledy konala v Las Pegas, a možná o kousek větší než v loňském roce v Orlandu. Vystavovatelů by mělo přijet o něco málo více a z velkých masových hráčů nechybí nikdo. Škoda jen, že hi-end značky se na PMA prezentují o něco méně než třeba na PhotoPlus v New Yorku. Inu jde o akci zaměřenou zejména na běžného uživatele a takzvaného prosumera.
Trendy v kompaktech
Rok s rokem se sešel a neuvěřitelné se stalo realitou. Kompakty letos opět nabídnou vyšší rozlišení, konkrétně 12MPix při formátu 1/1,7“ či 8MPix při menším formátu. Upřímně řečeno je to škoda, protože technologický přínos takových snímačů je při stávající úrovni záznamu a zpracování dost diskutabilní, nehledě na nároky kladené na optiku. Objektivy se však letos nebudou zlepšovat po stránce světelnosti či kresby, ale důraz bude kladen na větší rozsah zoomu či naopak miniaturizaci. Celkově tedy nelze od nových kompaktů čekat posun v rovině kvalitativní, ale spíše v rovině zvýšení uživatelského komfortu a flexibility.
Z dalších technologických faktorů nelze zapomenou na stabilizaci obrazu, která se stává čím dál samozřejmější součástí fotoaparátů, což je bezesporu velmi dobrá zpráva. Stejně tak začíná přibývat kompaktů s HDMI rozhraním pro možnost promítat fotografie přímo na televizoru ve vyšším rozlišení.
Ze softwarových novinek přinášejí nové firmwary vyšší rozsah citlivostí, přičemž ISO 1600 je dnes zcela samozřejmé a ani 10.000 ISO není nereálné. Dále pak přibývá fotoaparátů s detekcí obličeje a digitálními úpravami snímků přímo při zpracování ve fotoaparátu. Naopak lehce ubývá kompaktů podporujících RAW formát, což svědčí o pokračující diverzifikaci mezi jednotlivými třídami fotoaparátů. Letošní kompakt má být totiž malý, snadno ovladatelný kovový šperk s dobrou flexibilitou. Víc od něj nečekejte.
Ultrazoomy na rozcestí
Jak to bude dál s ultrazoomy se upřímně řečeno moc neví. Na jednu stranu je zde tlak módních levných DSLR pro začátečníky, který zmenšuje prostor pro prodej ultrazoomů; na druhou stranu je tu ale stále poměrně početná skupina uživatelů, kterým kompakt nestačí a správně si uvědomují, že ultrazoom je pro ně lepší volba než DSLR. Pro ty se již objevil nový Olympus a jistě nebude dlouho sám. Přesto je smutným faktem, že ultrazoomy dnes žijí v nezaslouženém mediálním stínu DSLR a nad jejich budoucností visí pomyslný otazník. Doufejme, že výrobci nepodlehnou krátkodobému tlaku trhu a ultrazoomy zcela nezmizí.
DLSR pro všechny
Pokud jste výrobce fototechniky a chcete být takříkajíc „in“, tak digitální zrcadlovka je ten správný počin. Proto na veletrhu svá želízka v ohni představí Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sigma, Sony a možná i někdo další. Canon pro PMA připravil tp profesionální model Mark III, Olympus dokonce již poodhalil celkem tři nové DSLR modely a rozhodně nezůstanou osamoceni.
A co musí taková moderní DSLR nabídnout? Základem je vysoké rozlišení s tím, že 10MPix se dnes považuje za rozumnou nabídku i pro fotoamatéra. Dále nemůže chybět systém čištění snímače od prachu, vítáno je nějaké řešení stabilizace a i Live-view pro fotografování s LCD displejem je oblíbeným doplňkem. Rozdílů mezi modely začíná pomalu ubývat, podobně jak je tomu u kompaktů, a konkurence prudce roste. Inu jde o nejrychleji rostoucí segment, takže každý výrobce se snaží ukousnout z pomyslného koláče, kolik jen může.
Objektivy na výsluní zájmu
Poměrně hodně se na letošní PMA očekává od objektivů pro DSLR. Výrobců schopných přijít s konstrukčně zajímavým řešením na trh je celá řada. Kromě výrobců těl mohou své nabídnout i Tamron, Tokina, Sigma a řada dalších. Kromě ultrasonických motorů, lepší světelnosti a kratší minimální zaostřovací vzdálenosti je zde ještě jeden fenomén, se kterým všichni operují – ultrazoom. Protože vznikla nová uživatelská skupina majitelů DSLR – laici potřebující jeden objektiv pro všechno, tolerující horší kresbu – předhání se výrobci v konstrukci široko-rozsahových zoomů pro amatéry. 18-200mm má dnes již v podstatě každý a 18-250mm může být klidně překonána během několika málo dnů.
A co papírové fotografie?
Jestli některý segment fototrhu prožívá opravdovou krizi, tak je to zpracovatelský průmysl. V loňském roce skončila výrobu minilabů většina hráčů a zbylo v podstatě pouze Noritsu a Kiss. Zpracovatelé samotní láteří, kde mohou, a trh se silně konsoliduje. O tom svědčí i fakt, že nedávno byl český Fotostar koupen koncernem CEWE, který vlastní Fotoalb, a tak již brzy budeme mít v republice jedinou velkolaboratoř. Uvidíme, zda na tom něco dokáže změnit slibovaná revoluční technologie Kodaku či vypilované kiosky HP.
Jaká jsou tedy očekávání?
Jen bláhový snílek očekává nějakou technologickou revoluci. Ta se koneckonců neodehrála ani v roce 2000, kdy byl na PMA představen Foveon. Fotografický průmysl se vzpamatovává z přechodu z analogu na digitál a snaží se pochopit svou novou situaci, na což je deset let poměrně krátká doba. Důležité je, že fotografujeme stále více a obliba fotografií roste. Letošní PMA by nám k tomu mělo nabídnout nové pohodlí a více drobných vylepšení. A kromě toho – pokud se chystáte do Vegas, tak nám napište, můžeme zajít na večeři a podiskutovat o budoucnosti fotografie. Pro ostatní slibujeme, že přineseme maximum novinek a postřehů přímo z Las Vegas.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024