PMA 2004: Canon PowerShot S1 IS drží - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

PMA 2004: Canon PowerShot S1 IS drží

Canon PowerShot S1 IS

13. února 2004, 00.00 | Canon představil na PMA svůj nový ultrazoom s 10x přiblížením a optickou stabilizací. Měli jsme možnost s touto novinkou chvilku fotografovat a nezbývá než konstatovat, že stabilizátor vás rozhodně podrží.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Canon vzal kategorii ultrazoom elektronických zrcadlovek (EVF) na letošní PMA opravdu útokem. Kromě modelu PRO 1, o kterém jsme již informovali, představil i model s optickou stabilizací obrazu, který je odpovědí na kralování Panasonicu v této oblasti. Model S1 kombinuje konstrukční prvky řady "A" s 10x zoomem a elektronickým hledáčkem.

Konstrukce a design
Model S1 IS je po konstrukční stránce zcela novým počinem. Když si ho vezmete do ruky, je z něj cítit základ v řadě "A", ale jde pouze o základ, který byl výrazně rozvíjen. Úchop a uspořádání základních ovládacích prvků je stejné, objektiv a celkové vytvarování těla je přeci jen trochu odlišné. Tělo je víc zaoblené a víc se svým pojetím blíží světu zrcadlovek. Přesto si zachovává kompaktní rozměry 111 x 78 x 66 mm. Díky použití plastu je i poměrně lehké - 370 gramů bez baterií.

Technologie
Canon se rozhodl zacílit model S1 na střední cenově dostupnou třídu, proto použil osvědčený CCD snímač s rozlišením 3,2 mil. bodů a úhlopříčkou 1/2,7". Citlivost snímače je možné nastavit v tradičním rozsahu 50 - 400ISO. Výstup snímače zpracovává procesor DiGiC, s čímž je spojena většina funkcí z oblasti zpracování obrazu. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 a to na Compact Flash I/II. Fotoaparát podporuje FAT 32, tedy i velkokapacitní karty, s čímž kontrastuje USB 1.1.
To nejzajímavější na fotoaparátu je pochopitelně objektiv. Ten je složen z 11 čenů v 9 skupinách a nechybí mu USM motor. Jedna z čoček je asférická. Jak jsme již konstatovali, jde o 10x optický zoom s ohniskem 38 - 380 mm a světelností F2.8 - 3.1. Canon tedy využil poměrně malé úhlopříčky snímače a malého výtahu optiky a dosáhl velmi slušné světelnosti. K té přidal optickou stabilizaci, kterou je možné volitelně deaktivovat. Fotoaparát navíc umožňuje používat předsádkové čočky k další změně ohniskového rozsahu. Autofokus je klasický TTL pasivní systém s funkcí FlexiZone, možností průběžného doostřování a bracketingu. Nechybí ani možnost ručního ostření.
Po expoziční stránce je na tom S1 IS stejně dobře jako nejvyšší modely řady A. To znamená klasické P/A/S/M i scénické režimy, tři systémy měření světla, rozsah časů 15s až 1/2000s, rozsah clon F2.8 - 8.0, kompenzaci expozice, bracketing, přesné nastavení balance bílé či korekce obrazu. Nechybí sekvenční snímání s rychlostí 1,7 snímku za sekundu či video 640x480 bodů bez omezení délky záznamu.
Fotoaparát je vybaven EVF elektronickým hledáčkem s rozlišením 114.000 bodů a LCD displejem s úhlopříčkou 1,5" a rozlišením 114.000 bodů. Displej je opět možné libovolně vytočit. O napájení se stará čtveřice tužkových baterií.

První dojmy
Když si vezmete S1 IS do ruky, máte pocit, že jde o A80ku či fotoaparát jí velmi podobný. Je sice tvarově jiný, ale úchop je prakticky stejný a použitý materiál je zřejmě také totožný. Pro ty kdož mají velké dlaně bude těžké uchopit palcem fotoaparát mezi spoustou ovládacích prvků, ale je to jen otázka zvyku. Nevýhodou modelu S1 je poměrně nízké rozlišení elektronického hledáčku. Rozdíl proti modelu PRO 1 je propastný a navíc při zaostřování se obraz v hledáčku zastaví. To znamená ztrátu kontroly nad scénou v krajním případě až na 2 sekundy. Naopak obrovskou výhodou je rychlé a přitom poměrně přesné ovládání zoomu, za kterým bezesporu stojí multirychlostní USM motor. Navíc optické stabilizace drží optiku v klidu i při dlouhém ohnisku i čase. Na rozdíl od Panasonicu IS systém Canonu tolik "neplave/neklouže po scéně", takže fotografování působí přirozenějším dojmem. Při ohnisku 380 mm je optická stabilizace opravdu skvělá.

Celkově působí S1 IS poměrně příjemným dojmem. Bohaté ovládání, řada funkcí a optická stabilizace jsou plusy. Nízké rozlišení hledáčku a malý LCD jsou naopak mínusy. Je škoda, že Canon nepoužil aspoň větší LCD, vždyť někteří konkurenti dnes používají i 2,5" LCD.

Hodnocení
Canon PowerShot S1 IS by se měl tady v USA prodávat za nějakých 500USD, což s ohledem na optickou stabilizaci je poměrně příznivá cena. Canon si dobře uvědomuje, že v této oblasti je konkurence poměrně malá a rozumě se nesnaží konkurovat modelům kalo je Konica Minolta A2, ale soustřeďuje se na nižší cenovou kategorii.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: