PMA 2003: Minolta DiMAGE Messenger - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: Minolta DiMAGE Messenger

12. března 2003, 00.00 | Kromě nových digitálních fotoaparátů společnost Minolta představila na PMA i nový software určený pro visuální komunikaci jak jednotlivců, tak i pracovních týmů. Jedná se o placený software se 14ti denní trial verzí.

Jednou z mála softwarových novinek představených velkými společnostmi na fotografickém veletrhu PMA 2003 v Las Vegas se stal právě Minolta DiMAGE Messenger. Menší vývojářské společnosti představily desítky drobných programových balíků, zejména na archivaci a katalogizaci fotografií, ale Messenger se do značné míry vymyká tomu, co bylo na PMA k vidění. Odlišuje se nejen značkou, ale zejména jednoduchostí zpracování myšlenky. Na první pohled triviální aplikace totiž může velmi usnadnit zejména komunikaci pracovních skupin nad digitálními fotografiemi.

Základní myšlenka
Cílem Messengeru je umožnit uživatelům okomentovat jednotlivé části digitální fotografie a prostřednictvím emailu či tištěné podoby tyto komentáře sdílet s dalšími členy pracovní skupiny. Lapidárně řečeno je "jedinou" funkcí softwaru umožnění přidání komentáře se záznamem o autorovi a času pořízení k libovolnému počtu výřezů ze snímku. Takto okomentovaný snímek může být buď vytisknut nebo lépe odeslán elektronickou poštou, s tím že adresát může reagovat na poznámky a otázky ke snímku připojené.
Messenger umí otevřít prakticky libovolnou fotografii či obrázek ve formátu JPEG, TIFF či BMP a není tedy vázán na to, aby šlo o snímek pořízený Minoltou. Okomentovaný snímek se ukládá ve speciálním formátu MDM, který obsahuje snímek plus komentáře zabalené v jednom souboru.

Jak se s Messengerem pracuje?
První co uživatele možná překvapí je jednoduchost pracovního prostředí a celé aplikace. Zkušební verze pro Windows má cca 2,4MB a instalace programu je velmi rychlá. Po jejím dokončení se ve Start menu objeví samotný Messenger a ReadMe soubor, toť vše. Aplikace je velmi jednoduchá a slouží zároveň pro komentování i prohlížení okomentovaných snímků.

Pracovní plocha programu je rozdělena do tří bloků. Vlevo nahoře je zobrazován snímek či výřez, se kterým zrovna pracujete. Pod ním jsou tlačítka pro rotaci, zvětšení a zmenšení plus prostor pro vepsání komentáře. Pravá polovina plochy je celá věnovaná seznamu komentářů. Pouze zcela vpravo je sloupec ovládacích ikon.

Pokud vytváříte nové komentáře, tak jednoduše otevřete snímek, myší označíte obdélníkovou oblast a připojíte k ní komentář. Pokud si prohlížíte okomentovaný snímek, tak můžete buď postupovat podle seznamu komentářů s tím, že se pro každý zobrazí příslušná oblast fotografie, či naopak klikáním na fotografii si vybírat komentáře.

Pokud se snímek odesílá emailem, je přímo připojen v příloze, což může být poměrně nebezpečné. Program nijak nekontroluje velikost fotografie, i když ji umožňuje zmenšit. Hrozí tak, že méně zkušení uživatelé budou odesílat několika MB soubory, v podstatě aniž by si to uvědomovali. Snad v nějaké z příštích verzí Minolta doplní alespoň nějaké varování pro uživatele. Přeci jen se bavíme o verzi 1.00.

Naše hodnocení
Na Messenger se lze dívat dvěma odlišnými způsoby. Jde rozhodně o příjemný a velmi jednoduchý prográmek, který by mohl zejména v podnikové sféře poměrně významně zjednodušit komunikaci o fotografiích a produktech na nich. Výhodou Messengeru je v tomto ohledu zejména jednoduchost a rychlost, protože myšlenka komentování snímků samotná samozřejmě není zcela nová. Díky značce Minolta a předpokládané podpoře ze strany tohoto výrobce fotoaparátů by se mohl tento program dostat do rukou i těch uživatelů, které by jinak nenapadlo podobný nástroj vůbec hledat. Z tohoto pohledu jde rozhodně o přínosné řešení.
Bohužel je zde i druhá stránka. Software není v tomto okamžiku pochopitelně k dispozici v češtině a navíc půjde zřejmě o placený produkt, takže je otázkou kolik uživatelů u nás jej dokáže ocenit a využít. Navíc cenová politika pro náš region zatím není oficiálně stanovena, snad bližší informace v tomto směru přinese CeBIT 2003.
Uvidíme jakou strategii Minolta zvolí a zda bude v blízké době následovat nějaká další verze s rozšířenou funkčností.

Bližší informace v angličtině plus download zkušební verze najdete na adrese : http://www.dimage.minolta.com/dm/guide/index.html

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: