Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Digitální fotografie
photokina 2006: vyhrazeno pro fotografy
photokina 2006
26. září 2006, 00.00 | Dnes začal v německém Kolíně nad Rýnem největší světový veletrh fotografické techniky – photokina 2006. Akci provází nejen záplava oznámení nových produktů, ale i řada organizačních změn. Co photokina letos nabízí, se můžete dozvědět z naší první reportáže.
Photokina je svátkem fotografie s dlouhou tradicí a celosvětově zvučným jménem. Navíc na rozdíl od PMA je pro Čechy výrazně lépe dopravně dostupná, takže možná právě uvažujete, zda se vyplatí urazit cca 800 km do Kolína nad Rýnem. Protože jsme na místo dorazili již den předem, připravili jsme pro vás malého průvodce photokinou, který vám může pomoci s rozhodováním.
Photokina v kostce
Letošní ročník veletrhu se koná v částečně přestavěném komplexu kolínského výstaviště. To znamená, že tradiční lokace zůstala zachována, ale polovina hal je nových. Důvod je prozaický, původní haly 1-7 se změnily v televizní studia a výstaviště se tak dočkalo nového a nutno dodat mnohem důstojnějšího hávu. Nově nabízí celkem jedenáct dvoupatrových hal, z nichž photokina využívá pouze devět. Veletrh oficiálně začíná 26. září v 10:00 a bude probíhat až do 1. října. Veletrh je každý den otevřen od 10 do 18 hodin, ale poslední den odpoledne již většinou jsou některé expozice buď zcela uzavřeny nebo poloprázdné. Podle pořadatele letos vystavuje přes tisíc značek ze 140 zemí. Očekává se příchod cca 150 000 návštěvníků.
Jednodenní vstupné na veletrh stojí 19 eur, pokud si jej objednáte předem přes internet, na místě zaplatíte 25 eur. Třídenní vstupenka pak stojí 42 resp. 49 eur, k čemuž je potřeba připočítat ještě parkovné, pokud přijedete automobilem. Když už jsme u cestování, dálniční síť zejména kolem Frankfurtu je beznadějně přeplněná, takže je potřeba počítat v případě jízdy autem s cca 10 až 12 hodinami cesty!
Co kde najdete?
Výstaviště je velmi dobře dostupné jak hromadnou dopravou, tak automobilem nejlépe z dálnice A4. Kapacita parkovišť v těsné blízkosti výstaviště většinou stačí, takže dostat se do areálu není problém. Po areálu jezdí bezplatná kyvadlová doprava, která vás může přepravit z jednoho konce areálu na druhý. Nicméně jednotlivé haly jsou propojeny krytými průchody, takže není problém projít celé výstaviště pěšky.
Hala 1 nabízí projekt s názvem „Visual Gallery“, v rámci kterého se prezentují nejrůznější fotografové a instituce z celého světa. Česká republika je zastoupena tvůrčím institutem z Opavy a jde opravdu o zajímavou podívanou.
Hala 2 v prvním patře představuje zejména profesionální fotoaparáty. Z velkých expozic nelze přehlédnout Mamiyu, Leicu, Hasselblad či Zeiss. Podívaná je to velkolepá, plná nádherných fotografií a úžasných fotoaparátů. O patro výš se pak prezentují Casio, Epson, Nikon, Olympus a Pentax. Tyto společnosti představují celé své portfolio počínaje amatérskou technikou a profi DSLR konče.
Hala 3 v přízemí nabízí nepřebernou změť drobných stánků s příslušenstvím zejména asijského původu. Možná i proto se z této haly na poslední chvíli odstěhoval Krumpler a z větších značek zde zbyl pouze Metz. Naopak horní patro nabízí trojici Canon, Panasonic, Sigma. Všechny tři společnosti vsází zejména na DSLR, ale prezentují plné portfolio produktů.
Hala 4 v přízemí prezentuje tisková řešení v čele s HP, která doplňují výrobci softwaru a počítačového příslušenství. Horní patro pak představuje značky Hama, Fujifilm, Nokia, Tamron a Samsung. Zejména Fujifilm a Samsung mají opravdu obří expozice, na kterých se snaží prezentovat šíři svého portfolia a možná i finanční sílu.
Hala 5 má takřka prázdné přízemí, ve kterém asi nejvíce zaujme výstava fotografií pořízených pod zášťitou Canonu a UNICEFu. Naopak horní patro takřka výhradně patří obrovským prezentacím Kodaku a Sony. Kromě těchto dvou velikánů zde najdete například i Ricoh či Tiffen.
Hala 6 je vyhrazena v přední části studiové osvětlovací technice, v zadní části pak paměťovým kartám. Z obou oborů nechybí žádná významná značka, takže jde o přehlídku opravdu velmi reprezentativní.
Hala 7 je po okraj našlapána výrobci rámečků, fotoalb a dalšího podobného prezentačního příslušenství. Tyto komodity mají na photokině svou velkou tradici, pouze se přesunuly do nových prostor.
Hala 9 představuje prezentační techniku, tedy zejména projektory a velkoplošné obrazovky. Jde o poměrně specifický obor, ale na photokině má svou tradici a přestože nejsou zdaleka zastoupeny všechny světové značky, vyplatí se jej v krátkosti navštívit.
Hala 10 je věnována zpracovatelskému průmyslu. Hornímu patru vévodí obrovská expozice Noritsu, dolní patro pak nabízí zejména inkjetová řešení. Ze značek zde najdete například Ilford či Mimaki.
Haly 8 a 11 jsou uzavřené.
Jaké novinky photokina odhaluje?
Řada výrobců na internetu představila své podzimní novinky s několika týdenním předstihem a některé již dokonce dorazily na trh. Přesto je zřejmé, že hlavním tahákem letošního ročníku budou digitální zrcadlovky. Těšit se tak můžete na fyzický kontakt s Canonem EOS 400D, Nikonem D80, Olympusem E-400 či koncept E-2, Fuji S5 PRO, Panasonicem L1, pentaxem K10D, Samsungem GX-10 či Sigmou SD-14. Kromě těchto lákadel je zde prezentováno více jak padesát nových kompaktů, velmi zajímavé objektivy, tisková řešení atd.
Obecně již dávno není pravda, že by výrobci s oznámeními čekali až na první den veletrhu, přesto podle našeho názoru dává návštěva photokiny smysl. Hlavní výhodou je možnost bezprostředního fyzického srovnání novinek na poměrně malé ploše a samozřejmě možnost komunikovat s odborníky z jednotlivých evropských zastoupení. Pokud si dáte tu práci a překonáte první hradbu „školených prezentátorů“, jde většinou na photokině najít i vývojáře či konstruktéry, kteří ví o technice více, než je v oficiálním letáku.
Pokud se na photokinu nechystáte, tak nezoufejte. Náš reportážní tým je na místě a v následujících cca dvou týdnech se můžete těšit na řadu článků přímo z Kolína nad Rýnem.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024