photokina 2006: Sigma SD14 - třetí pokus Sigmy zasáhnout trh s DSLR - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

photokina 2006: Sigma SD14 - třetí pokus Sigmy zasáhnout trh s DSLR

27. září 2006, 00.00 | O nové DSLR od Sigmy jsme již psali na začátku září. Nyní je potvrzeno, že Sigma SD14 opět používá snímač Foveon X3, tentokrát s efektivním rozlišením cca 4,7 MPix. Třívrstvý snímač Foveon má celkem cca 14 miliónů snímacích buněk. Ten bude zabudován také v novém kompaktu Sigma DP1, který nabídne fix-focal ohnisko ekvivalentní 28 mm na kinofilmu. O smysluplnosti tohoto přístroje lze pouze spekulovat.

O nové DSLR od Sigmy jsme již psali na začátku září. Nyní je potvrzeno, že Sigma SD14 opět používá snímač Foveon X3, tentokrát s efektivním rozlišením cca 4,7 MPix. Třívrstvý snímač Foveon má celkem cca 14 miliónů snímacích buněk. Ten bude zabudován také v novém kompaktu Sigma DP1, který nabídne fix-focal ohnisko ekvivalentní 28 mm na kinofilmu. O smysluplnosti tohoto přístroje lze pouze spekulovat.

Sigma SD14
Použitý snímač Foveon X3 má rozměry 20,7 x 13,8 mm a efektivní rozlišení 4,7 Mpix ve třech vrstvách pod sebou. Celkem tedy disponuje 14 milióny snímacích buněk, ale 3 vždy slouží pro záznam jednoho bodu. Více o technologii Foveonu zde. Díky absenci interpolace barev (Bayerova maska) jsou snímky ostřejší než z běžných CCD a CMOS snímačů a snesou více interpolace. Proto má tato DSLR tak malé rozlišení. Na druhou stranu se doufalo, že nabídne větší rozlišení, ale zřejmě tomu brání použitá technologie Foveonu, který ještě u minulých modelů SD10 a SD9 byl stále v plenkách. Citlivost lze u SD14 nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a v rozšířeném režimu také na ISO 1600. Problém s prachem na snímači u Sigmy vyřešili přidáním ochranného filtru před snímač, který je však natolik vzdálen od snímače, že by neměl díky neostrosti zasahovat do snímku.

Snímky mají tedy maximální rozlišení 2640 x 1760 bodů ve formátu RAW, nebo 4608 x 3072 bodů ve formátu JPEG (interpolované), resp 2640 x 1760 bodů (neinterpolované). Díky velikosti snímače musíme počítat s ořezovým faktorem 1,7x (u APS-C zrcadlovek je to 1,5x).
Sigma má vlastní bajonet (Sigma SA) pro objektivy, které si také sama vyrábí. Výběr je zde poměrně bohatý. SLR optický hledáček s hranolem má pokrytí cca 98% záběru a nabízí zvětšení 0,9x (s objektivem na 50mm, clonou F1,4 a zaostřeno na nekonečno). Dioptrická korekce je samozřejmostí. Pětibodový autofokus pracuje na principu pasivního TTL měření kontrastu. Vybrat si můžeme z jednorázového, kontinuálního, nebo manuálního zaostřování.
Měření expozice používá v celoplošném režimu rozdělení scény na pouze 8 segmentů, přičemž měřit můžeme celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Závěrka umí pracovat s časy od 1/4000 s do 30 s. Sériové snímaná pracuje rychlostí 3 sn./s. pro až 6 snímků v nejlepším rozlišení. Ve středním rozlišení (1776 x 1184 bodů) je to 12 snímků a v nejmenším (1296 x 864 bodů) až 24 snímků. Mechanika závěrky by měla podle tiskové zprávy vydržet až 100 000 cyklů. Fotoaparát také nabízí možnost předsklopení zrcátka před expozicí, díky čemuž redukujeme vibrace způsobené jeho pohybem před expozicí.

Zadní strana nabízí velký 2,5" TFT LCD displej s rozlišením 150 000 bodů. Snímky se ukládají na paměťovou kartu typu Compact Flash I, nebo II. Přenos probíhá přes USB 2.0. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor BP-21. Rozměry těla jsou 144 x 107,3 x 80,5 mm. Hmotnost je cca 700 g bez baterie a karty.
Jako doplňkové příslušenství lze dokoupit dva různé externí blesky, bateriový vertikální grip, bezdrátové dálkové ovládání, kabelovou spoušť, nebo síťový napájecí adaptér.

Sigma DP1
Poměrně velkým překvapením bylo zveřejnění digitálního fix-focal kompaktu Sigma DP1, který se na stánku Sigmy nachází ve stejné vitríně jako SD14. Na první pohled designově extrémně nezajímavý kompakt má jedinou zajímavou věc, používá stejný snímač jako právě SD14. Tím však výčet veškerých obdivuhodných vlastností (nebo spíše jedné vlastnosti) končí. Pevné ohnisko 16,6 mm dává fotografovi cca 28 mm ekvivalentu kinofilmu, což je mírně širokoúhlý objektiv. Světelnost má však pouze F4. Snímky lze ukládat v RAW i JPEG a vše si prohlížíme na velkém 2,5" displeji.



První postřehy
Zrcadlovka 14D je již na stánku Sigmy k vyzkoušení. Ergonomie se stále nijak výrazně nezlepšila a oproti konkurenci je stále co dohánět. Poměrně slušný je ale hledáček. U displeje bychom ocenili ještě o něco větší rozlišení. Hodnocení kvality obrazu si však necháme po provedení praktických testů v redakci.
Poměrně jasno však zatím máme u kompaktu DP1, který překvapil téměř všechny. Smysl takovéhoto "point-and-shoot" kompaktu však zůstává záhadou. Stejně jako cena, kterou si za něj Sigma naúčtuje. Doba pevných ohnisek u kompaktů skončila sice nedávno, ale nikdo nečekal, že se vrátí u podobného přístroje.

:: Technická specifikace Sigma SD14



Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: