Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Photokina 2004: Nové objektivy (nejen) pro DSLR
11. října 2004, 00.00 | Na Photokině se představovaly hlavně novinky z řad kompaktních fotoaparátů, zrcadlovek a paměťových karet. Lehce v pozadí byly nové objektivy, jejichž stručný souhrn Vám nabízíme v tomto článku.
Na veletrhu Photokina 2004 sice vládly kompaktní digitální fotoaparáty, ale přesto bylo uvedeno i několik novinek z řad objektivů. Zde je souhrn těch nejzajímavějších.
Canon
Canon se rozhodl rozšířit svou nabídku širokoúhlých objektivů, hlavně proto, že většina jeho současných DSLR zrcadlovek má ořezový faktor 1,6x. To je sice výhoda u teleobjektivů, kde se jim prodlouží ohnisko, ale nikoliv při použití širokoúhlých objektivů. Tyto objektivy mají bajonet EF-S, protože byly navrženy exkluzivně pro modely EOS 20D a EOS 300D, což znamená, že jsou umístěny blíže ke snímacímu čipu. Oba mají USM zaostřování, které zajišťuje rychlý a tichý chod, vylepšenou povrchovou úpravu zamezující odrazy a nové měření vzdálenosti kompatibilní s E-TTL II zábleskovým systémem EOS 20D.
Pro širokoúhlé záběry je určen nový EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM. Při přepočtu na kinofilm je rozsah ohniskové vzdálenosti od 16 mm do 35 mm. Má to být nejmenší a nejlehčí objektiv ekvivalentu 16-35 mm na trhu. Minimální zaostřovací vzdálenost je 24 cm a přední člen se neotáčí, což umožňuje bezproblémové použití polarizačních filtrů.
Druhý objektiv, použitelný jako "základní", je EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM. Zkratka IS neznamená nic jiného, než použití technologie Image Stabilizer, která má redukovat vliv dlouhé závěrky, nebo otřesů fotoaparátu. Ekvivalent ohniskové vzdálenosti ke kinofilmu je 27-136 mm.
Nikon
U společnosti Nikon byl ohlášen pouze jeden nový objektiv, ale o to více důrazněji. Jedná se o střední teleobjektiv s vysokou světelností a redukcí vibrací: AF-S VR Nikkor 300mm f/2.8G IF-ED. Důrazně vyzdvihovaným parametrem bylo použití nové antireflexní povrchové úpravy čoček Nano Crystal Coating. Samozřejmostí je interní vysokorychlostní tiché zaostřování, kde se přední člen neotáčí. Objektiv je kompatibilní jak s kinofilmovými SLR, tak s digitálními DSLR zrcadlovkami a má být odolný vůči prachu a kapkám vody. Minimální zaostřovací vzdálenost je 2,2 m, což z objektivu nedělá vhodného kandidáta pro makro snímky. Hmotnost objektivu je 2,85 kg a průměr filtrů je 52 mm.
Sigma
Nejzajímavější novinkou je zřejmě první objektiv od Sigmy, který je určen pro systém 4/3, který zatím mají zrcadlovky E-1 a E-300 od Olympusu. AF18-125mm F3.5-5.6 DC má pokrývat nejpoužívanější ohniskové vzdálenosti, přičemž při použití na E-1 je to rozsah od 36 mm do 250 mm. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm, maximální měřítko zvětšení 1:5,3, průměr filtrů 62 mm a hmotnost 405 g.
AF 18-50mm F2.8 EX DC je objektiv se základním rozsahem ohniskové vzdálenosti s velmi dobrou světelností. Minimální zaostřovací vzdálenost je 28 cm, maximální poměr zvětšení 1:5, průměr filtrů 67 mm a hmotnost 445 g.
APO MACRO 150mm F2.8 EX DG HSM je kompaktní světelný tele/makro objektiv s vysokorychlostním tichým zaostřovacím systémem. Minimální zaostřovací vzdálenost je 38 cm, poměr zvětšení 1:1, průměr filtru 72 mm a hmotnost 895 g. Objetiv se dělá pro bajonety Sigma, Canon, Nikon, Pentax, Minolta.
Tamron
Úplně novým objektivem v nabídce společnosti Tamron je SP AF11-18mm f/4.5-5.6 Di-II LD, který je určen výhradně pro DSLR zrcadlovky se snímačem velikosti APS-C, což se týká všech objektivů z nabídky Tamronu, které mají zkratku Di-II. Jak je jasné, tento objektiv je určen pro širokoúhlé záběry. Po přepočtu na ekvivalent kinofilmu je rozsah ohniskové vzdálenosti cca 17-28 mm. Minimální zaostřovací vzdálenost je 25 cm po celém rozsahu zoomu, průměr filtrů 77 mm, maximální měřítko zvětšení 1:8 a hmotnost objektivu činí 375 g (s bajonetem Canon). Objektiv se dělá na bajonety Canon, Nikon a Minolta.
Druhým objektivem určeným speciálně pro DSLR přístroje se snímačem APS-C je AF18-200mm f/3.5-6.3 XR Di-II Aspherical (IF) MACRO. Tamron tak reaguje na velkou oblibu superzoomových objektivů, které uživatelům poskytují komfort velkého rozsahu ohniskové vzdálenosti bez nutnosti měnit objektivy. Jejich model 28-300 mm však nenabízel dostatečně široký úhel na DSLR fotoaparátech, díky ořezovému faktoru. Proto byl vyvinut tento objektiv, který po přepočtu dává rozsah 27-300 mm. V kombinaci s předchozím objektivem tak můžete mít rozsah 17-300 mm (ekvivalent kinofilmu). Minimální ostřící vzdálenost je 45 cm, průměr filtrů 62 mm a hmotnost 423 g (verze pro Nikon). Objektiv se dělá pro bajonety Canon, Nikon, Minolta a Pentax. Maximální měřítko zvětšení je 1:2.7, takže nápis macro je spíše marketingovým tahákem.
Třetí novinkou od Tamronu není nově vyvinutý objektiv, ale pouze vylepšená verze staršího modelu. AF28-300mm F/3.5-6.3 XR Di Aspherical (IF) MACRO má vylepšenou povrchovou úpravu redukující odrazy a vylepšenou optickou i mechanickou část. Po přepočtu na kinofilm nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 42 mm do 450 mm. Použít lze jak s DSLR zrcadlovkami s APS-C senzorem, tak i s kinofilmovými SLR zrcadlovkami. Minimální zaostřovací vzdálenost je 49 mm, maximální měřítko zvětšení 1:2.9, průměr filtrů 62 mm a hmotnost 420 g. Objektiv se vyrábí pro bajonety Canon, Nikon, Minolta a Pentax.
Závěr
Ve výrobě objektivů lze nyní sledovat trend snahy pokrýt nabídku krátkých ohniskových vzdáleností pro DSLR zrcadlovky, kterým v této oblasti škodí ořezový faktor, který prodlužuje ohniskovou vzdálenost, což se naopak hodí při používání teleobjektivů.