Photokina 2002 startuje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Photokina 2002 startuje

photokina

25. září 2002, 00.00 | Dnes začal nejvýznamnější fotografický veletrh na světě a naše redakce je při tom. Jak probíhaly přípravy a co veletrh nabídne? Vyplatí se cesta do Kolína nad Rýnem?

Photokina 2002 je tradiční veletrh fotografické a prezentační techniky, který ode dneška až do 30. září probíhá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem. Akce díky své dvouleté periodě a zejména tradici postupně získala na významu a prestiži, takže tento ročník je obecně považován za nejvýznamnější fotografickou akci letošního roku v celosvětovém měřítku. Jisté srovnání snese snad pouze veletrh PMA, který proběhl v únoru v Orlandu (USA), ale i on je o řád menší než německá akce.

Přípravy na veletrh letos začaly extrémně brzy. Výrobci již počátkem srpna začali postupně odtajňovat informace o připravovaných produktech a technologiích, což je nový a zajímavý trend. Díky internetu touto cestou mohou vystavovatelé předem připravit návštěvníky na to, co jim hodlají prezentovat a jistým způsobem je i nalákat. Ve výsledku sice photokina trochu ztrácí na exkluzivitě, ale na druhou stranu návštěvník předem ví, co chce vidět a na co se má zaměřit.

Pavilony
Letos, stejně jako v roce 2000, zabrala photokina dvanáct ze čtrnácti hal. Věrna německé tradici je poměrně přísně a přehledně organizována tematicky do jednotlivých hal tak, aby návštěvník našel jednotlivé produkty při sobě, protože se po areálu dá nachodit pěkných pár kilometrů.

První tři dvoupatrové pavilony jsou jakousi výstavní síní photokiny, ve které je soustředěna většina výrobců fotografické techniky. Expozice mají pevně dané umístění a proti poslednímu ročníku se prakticky změnily pouze prezentovanými produkty. Expozice jsou v drtivé většině stejné jako předloni, což zkušeným návštěvníkům dále zjednodušuje orientaci. Mimochodem v těchto halách najdeme i tradiční české zástupce, společnosti Foma, Fomei či Meopta.

Hala číslo čtyři je tradičním útočištěm společnosti Kodak. Letos se o plochu podělily Estman Kodak Company, ENCAD Inc a německý Kodak. Jinak náplň je pochopitelně jasně dána značkou.

Hala číslo pět obsahuje opět mix společností zabývajících se digitální fotografií, jejím zpracováním či vývojem softwaru. Halu šest celou zužitkovala společnost Agfa stejně jako při posledním ročníku. V hale číslo sedm však došlo k očekávané změně. Polaroid nahradil doprovodný program v podobě YOUNG IMAGING EVENT. Hala osm je opět věnována technice a najdeme v ní společnosti jako Leica, Rollei, HP či Sony.

Haly 9 a 10 jsou věnovány tiskovým technologiím, dodavatelům spotřebního materiálu a speciálních médií. V hale 11 jsou zastoupeni "rámečkáři" a další dodavatelé podobného sortimentu. A na závěr v hale 14 je již tradičně prezentační technika.

Organizace
Veletrh je veřejnosti otevřen po všechny výstavní dny od 10 do 18 hodin. Základní vstupné činí 17 eur, třídenní 38 eur a víkendové 12 eur. Katalog je k dispozici pouze v tištěné podobě za 18 eur. Tradičním zpříjemněním je skutečnost, že vstupenka na photokinu funguje zároveň jako bezplatná jízdenka na hromadnou dopravu v celém Kolíně.


Hasseblad H1

Novinky
Zatím jsme měli možnost pouze navštívit několik tiskových konferencí a projít pár expozic, přesto jsme již zaznamenali řadu novinek. První tiskovou konferencí se den před otevřením photokiny prezentovala společnost Hasselblad, která uvedla zcela nový systém středoformátových fotoaparátů H1. K němu jsou již nyní k dispozici dvě digitální stěny, jedna od Kodaku, druhá od PhaseOne. Když už jsme u profesionální techniky, je na photokině k vidění velice pěkný Canon EOS 1DS s rozlišením 11 mil. bodů a trochu nečekaně vysokou cenou 10 000 eur. Jeho největším rivalem bude zřejmě Kodak s rozlišením 15 mil. bodů. Oba fotoaparáty používají CMOS snímač velikosti kinofilmového políčka. Trochu jinou cestou se chce vydat Olympus s Kodakem. Tento tandem představil koncept 4 3, tedy návrh standardu SLR fotoaparátů se snímači s úhlopříčkou 4/3".
Z amatérských modelů se hodně hovoří o Canonu G3, Olympusu C50 či novém Panasonicu s 12x optickým zoomem vybaveným optickou stabilizací. Další novinky již nyní stojí frontu na zveřejnění, takže se můžete těšit na další články.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: