PhotoArt 04-2008: již brzy na stáncích! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

PhotoArt 04-2008: již brzy na stáncích!

1. dubna 2008, 00.00 | V jarním čísle PhotoArtu Vás srdečně zveme na letos již pátý ročník Inter Photo Campu 2008, konaný v malebném okolí královského města Beroun. Jelikož máme toto věhlasné mezinárodní setkání fotografů takřka za dveřmi, nečekejte s přihláškou na poslední chvíli. Více se dočtete v časopisu.

V jarním čísle PhotoArtu Vás srdečně zveme na letos již pátý ročník Inter Photo Campu 2008, konaný v malebném okolí královského města Beroun. Jelikož máme toto věhlasné mezinárodní setkání fotografů takřka za dveřmi, nečekejte s přihláškou na poslední chvíli. Více se dočtete v časopisu.

Mimo jiné vám představíme světoznámou českou fotografku Evu Fukovou. Narodila se před osmdesáti lety v Praze, vystudovala Státní grafickou školu a Akademii múzických umění v Praze, jejím manželem byl grafik, ilustrátor a malíř Vladimír Fuka. Fotografovat začala ve svých dvanácti letech, nejprve se však vážně věnovala malbě. Výtvarnými technikami ostatně zůstala ve své fotografické tvorbě ovlivněna po celý další život. Inspirací jí byla i díla tvůrců české imaginativní fotografie – Jindřicha Štýrského, Josefa Sudka, Emily Medkové. Jako ryba ve vodě se cítila v intelektuálním prostředí a to ve společnosti například Jiřího Koláře, Kamila Lhotáka, Bohumila Hrabala nebo Jana Rychlíka. Od roku 1967 žila v USA a pracovala pro Berkley-Kodak a Metropolitní muzeum v New Yorku, uspořádala desítky fotografických výstav po celém světě.

Stala se jednou z prvních popíraček fotografického dogmatu: totiž že obraz zachycený na citlivém povrchu fotopapíru je autentickým odrazem skutečnosti. Měla obrovský cit pro bizarnost a surrealistické symboly. Všímala si takto podivností, absurdit a divných věcí. Zajímavým tématem pro Fukovou byl například neidentifikovatelný předmět zaparkovaný u chodníku a zabalený do černé fólie, nebo starý autobus bez kol, na který kdosi načmáral "ať žijí milenci". I proto byly Fukové snímky v době budování socialismu nevystavitelné.

Přitahovaly ji rovněž kontrastní obrazy, které, když se položí vedle sebe, budí nové asociace. Začala proto tvořit fotografickou montáž, na jeden fotopapír projektovala dva negativy a obrazy spojovala s jemnou eleganci, divák si manipulace někdy ani nevšiml. Eva Fuková žije střídavě v Praze a v Paříži. V Praze se Janu Andělovi svěřila s pocity během emigrace, více než pětatřicetiletý pobyt mimo domov, a také prozradila návod na pohádkové dílo. To vše doplněné fotografiemi z její bohaté tvorby.

Zbývá jen dodat příjemné listování i všemi dalšími rubrikami a stránkami dubnového PhotoArtu, který bude k dostání od 3. dubna 2008.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: